[GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Zulu Frh. von Auffenberg

[GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Nowa gra operacyjna Galicyjskiej Inicjatywy Strategicznej.

:arrow: Nazwa systemu: Blitzkrieg.

:arrow: Nazwa gry: Heeresgruppe NORD 1941-44.

:arrow: autor: Tomasz "Panzerfan" Hanas

:arrow: Skala mapy: heks to 15 km

:arrow: Skala czasowa: 1 etap to tydzień

:arrow: Skala wojsk: dywizje (niekiedy brygady i pułki - ale to zupełnie wyjątkowo)

:arrow: mechanika gry:
- ruch aktywacyjny przy pomocy markerów LAM - aktywacja armiami, ilość aktywatorów uwzględnia różnice w dowodzeniu,
- uwzględnienie dowodzenia (podporządkowanie dywizji pod korpusy, korpusów pod armie - podział ma znaczenie dla walki i wsparcia artyleryjskiego,
- konieczność planowania wsparcia lotniczego i artyleryjskiego z wyprzedzeniem,
- ruch odwodów z podziałem odwodów na rodzaje.


Poniżej nieco rysunków mapy i żetonów.

Przekleiłem jako załączniki. Wydaje mi się, że to najlepsze rozwiązanie - właśnie taka forma miniatur. Pełne zdjęcia zajmują dużo miejsca, a linki z kolei nic nie mówią, dopóki się ich nie otworzy. /geko
Ostatnio zmieniony 27 gru 2008, 08:29 przez Zulu Frh. von Auffenberg, łącznie zmieniany 1 raz.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Gra będzie zawierała przepisy podstawowe - pozwalające na rozgrywkę prostą i szybką, mimo sporej ilości żetonów, oraz przepisy dodatkowe, dla graczy którzy lubią pokombinować.

Te dodatkowe przepisy dotyczyły będa głównie dowodzenia i organizacji wojsk - reguły te bardzo się sprawdziły (trzeba planować grę z wyprzedzeniem, bo po zaplanowaniu nie ma możliwości dokonywania zmian przyporządkowania dywizji aż do końca etapu, to samo zresztą dotyczy wsparcia artyleryjskiego i lotniczego).

W planach, poza rzecz jasna pozostałymi częściami Frontu Wschodniego, jest moja (w sensie merytoryki i szczegółów mechaniki gry) gra o kampanii na Zachodzie Europy w 1940 (Fall Gelb/Fall Rot).
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Geko »

Mam wielką prośbę o niewklejanie obrazków, tylko dawanie ich jako załączników. Są wtedy pod postem w formie miniatur.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Dobrze, przekleję, mam jednak nadzieję, że starczy mi limitu na nie.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Pliki sa za duże - zostawiłem linki, kto będzie chciał, ten sobie ściągnie.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Neurocide »

Gra będziemiała nową mechanikę? Czyli WB-95, B-35, W-39 nie wchodzą w grę jesli dobrze rozumiem. A do czego można porównać mechnikę tego nowego waszego systemu?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Odi »

Bardzo się cieszę, że powstaje konkurencja dla gier TiSu.

Zulu - pisałeś o dwóch poziomach komplikacji zasad. Czyli rozumiem, że na poziomie podstawowym gra będzie zbliżona stopniem komplikacji do np A Victory Lost?
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Mechanika nie będzie miała nic wspólnego z grami TiSu. Nie grałem dotychczas w gry amerykańskie na tym szczeblu (mówiąc oględnie poza Europe i Asia Engulfed II Wojna w wydaniu zachodnim mnie mało interesowała - do czasu gdy zagrałem w HG NORD). Nie znam AVL, ale coś podobieństw będzie.
Na pewno system aktywacyjny, choć tutaj inaczej skonstruowany (każda armia ma mozliwość poruszenia się w każdym etapie, tyle, że z uwagi na dowodzenie i taktykę niemieckie armie polowe mają po 2 aktywatory, Panzegruppe ma aż 3 aktywatory, zaś każda armia radziecka po 1.
Na początku Niemcy mają miażdżącą przewagę, która kończy się stopniowo wraz z przybywaniem na front kolejnych armii sowieckich i połykaniem coraz większych połaci Matuszki Rassii - każda armia sowiecka wnosi do kubeczka kolejny aktywator i Rosjanom się łatwiej poruszać, choć jak mówię 1 aktywacja na armię. Natomiast Niemcom zostaje tyle, ile było.
Poza tym Niemcy mają znacząca przewagę w wyszkoleniu, przy czym gra rozróżnia dywizje walczące już w Polsce (te mają najwyższy poziom wyszkolenia) i dywizje kolejnych fal mobilizacyjnych - te maja wyszkoleine na poziomie niewiele wyższym od sowieckiego.
W przypadku gry na prostsze zasady będzie się ona sprowadzała w zasadzie do losowania markerów aktywacyjnych i poruszania oraz walki.
Po dodaniu zasad dotyczących dowodzenia gra się wolniej (sporo czasu "zjada" planowanie dowodzenia i wsparcia artyleryjskiego oraz lotniczego - nie dlatego, że zasady są trudne, ale dlatego, że trzeba dobrze pomyśleć, bo w ciągu etapu nie ma szans na zmiany i nagle się okazuje, że ta artyleria to nie przy tej dywizji, co by sie chciało), ale zaczyna mieć wiecej smaczków.

Jak powstanie moduł Cyberboarda rozegramy test i będę wstawiał ładne raporty.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Geko »

Zulu Frh. von Auffenberg pisze:Pliki sa za duże - zostawiłem linki, kto będzie chciał, ten sobie ściągnie.
Uparcie jednak zapisałem na dysku i wstawiłem jako załączniki (opcja dostępna pod postem). To chyba najlepszy kompromis między zajmowaniem miejsca a przekazaniem informacji, co jest na obrazku.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Dzięki serdeczne. Zrobiłbym to samo, tylko zwłaszcza mapa nie chciała wejść, bo za "cieżka".
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Temat nie umarł, temat żyje.

Autor gry tworzy drugą z map do gry (pierwsza mapa obejmuje obszar od Narwi po Psków, druga ciągnie dalej na wschód, w stronę Leningradu).

Jesli tylko będzie cokolwiek będzie gotowe, nie zawaham się wstawić screenów.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zouave »

Mapy do Blitzkrieg - Heeresgruppe NORD prawie gotowe.

Pozostaje naniesienie szczegółów, dodatków na mapę i ich korekta.
Kilka zrzutów efektów prac:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Hudson »

Mapy trochę brzydko się łączą, ale rozumiem, że to będzie poprawione?:)
Frontu wschodniego nigdy dość, więc od razu pytam ile to będzie zajmowało miejsca? I czy można poprosić kilka słów na temat scenariuszy?
heyden
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2006, 09:49
Lokalizacja: Przemyśl

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: heyden »

Mapy idealnie się łączą. Należy będzie tylko odciąć nadmiar ramki map w odpowiednich miejscach. Łącznie 3 mapy zajmują powierzchnię formatu A0, więc ciut więcej niż standardowe mapy gier wojennych.
Scenariusze są w trakcie opracowywania z przeznaczeniem do testów. Z pewnością będą wśród nich: rozpoczęcie operacji Barbarossa, bitwa pod Solcy i Starają Russą, szturm Leningradu, operacje tichwińskie.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zouave »

II gra testowa - Panzer (ZSRR) - Zulus (Niemcy).

Sytuacja w IV tygodniu kampanii.

4-te Panzergruppe Hoepnera objechała nową (sztab zgubił poprzednie jednostki, dostał w nagrodę nowe :wink: ) 11 Armię sowiecką, zdobywając od wschodu (sic!!!) Psków. wygląda to tak, jakby 11 armia sowiecka atakowała Niemców, idąc na Leningrad

Po lewej 18 Armia Kuchlera w cieżkich walkach stara się rozepchać korytarz wybity przez panceniaków - na tym fragmencie tego nie widać, ale XXVI korpus Wodriga zdobył już Rygę i ma przed sobą trzy dywizje strzelców i dywizję zmechanizowaną (czyli ogólnie jest cieżko).

Po prawej stronie... nie widać nic, tylko Rosjan z 22 Armii.

Strzałka pokazuje kierunek, z którego nadchodzą dopiero dywizje 16 armii Buscha.

Na przedstawionym fragmencie mapy tego nie widać, ale ok 1/3 armii znajduje się o jeden przemarsz z tyłu, wiec strasznie daleko (okolice Kowna i Kiejdan).
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zouave »

Przepraszam za wstawienie linka do własnego forum, ale tu mam obrazek w wyższej rozdzielczości - dużo ładniej wszystko widać jak na tym, co podpiąłem do Forum Gier Planszowych.

http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic ... 3950#63950
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: adalbert »

Panowie, gratuluję solidnego podejścia do tematów, wiedzy, weny twórczej i dzielenia się pomysłami. z tego co się orientuję,to wielu z was jest po prawie, więc liczę, że przepisy będą porządnie napisane :wink: . oby tylko te różnorakie projekty zostały kiedyś sfinalizowane.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Smerf Maruda »

adalbert pisze:wielu z was jest po prawie, więc liczę, że przepisy będą porządnie napisane :wink:
Ja zaś spodziewałbym się odwrotnego efektu ;-)
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zouave »

Akurat autor gry nie jest prawnikiem, więc bez obaw :wink:
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: adalbert »

Smerf Maruda pisze:
adalbert pisze:wielu z was jest po prawie, więc liczę, że przepisy będą porządnie napisane :wink:
Ja zaś spodziewałbym się odwrotnego efektu ;-)
hej, ja też kończyłem prawo :x :) . tylko nie pytaj ile mi z tego zostało do dzisiaj :oops:
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [GIS] Blitzkrieg - HG Nord 1941-44

Post autor: Zouave »

V etap (ostatni tydzień lipca 1941), po pierwszej aktywacji dzielnych Finów i po jedynej aktywacji sowieckiej 23 Armii.

Finowie gniotą sowieckich okupantów, zażywając stosownej dawki wojennego szczęścia (rzuty!!!).

http://www.gis.manewry.vdl.pl/viewtopic ... &start=180

Tu jest screen z sytuacją Heeresgruppe NORD - ok połowy 5 tygodnia kampanii.
Grupa pancerna Hoepnera, wykorzystując częściowy brak zaopatrzenia spożytkowała czas na rozwałkowanie kolejnej sowieckiej armii (22). W następnym etapie pancerniacy i piechota zmotoryzowana znowu popędzą naprzód, w stronę Leningradu!
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
ODPOWIEDZ