Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Kin@a »

Obrazek

Wyprawa do Newdale to nowe O Mój Zboże! gra znanego projektanta Alexandra Pfistera.
W tej planszowej adaptacji udanej gry karcianej od 1 do 4 graczy w wieku od 12 lat rywalizuje w różnych rozdziałach, aby ponownie poznać świat królestwa Longsdale.
Historia Wyprawy do Newdale rozpoczyna się około pięciu lat po wydarzeniach z O Mój Zboże: Ucieczka do Canyon Brook (II rozszerzenie do O Mój Zboże), ale nie musisz wcale znać prequeli.
Każdy rozdział gry trwa około 90 minut, co stanowi około 12 godzin ekscytującej rozgrywki w kampanii.
https://boardgamegeek.com/boardgame/272 ... on-newdale

Polskojęzyczne wydanie zapowiedziała w tym roku Lacerta.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Kin@a »

lacerta pisze: 27 lip 2020, 14:36
Wyprawa do Newdale - kiedy? Jeśli nic się nie zmieni: wrzesień 2020 :wink:

Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Arachion »

Kin@a pisze: 27 lip 2020, 15:55
lacerta pisze: 27 lip 2020, 14:36
Wyprawa do Newdale - kiedy? Jeśli nic się nie zmieni: wrzesień 2020 :wink:

I coś się zmieniło?
Mamy obiecany wrzesień
Sucharzysta
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Miszon »

Ucieczka do Canyon Brook - a właśnie: czy to wyszło po polsku?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: tapczanik420 »

Lacerta napisała, że premiera przesuwa się na grudzień.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: mistrz_yon »

Czy ktoś się może podzielić spostrzeżeniami z gry solo? Mam OMZ, ale nie jestem w stanie namówić dzieciaków do tego. Niby grali, niby im się podoba, ale zawsze wolą grać w coś innego. Tymczasem mechanika budowy małych silniczków mi się podoba. Jak na tym tle wypada Wyprawa w wersji solo?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: elayeth »

A ktoś w ogóle w to grał niezależnie od trybu? Ja nie zawiodłem się jeszcze na żadnej grze Pfistera (choć Mombasę sprzedałem). Bardzo lubię jego lekką grę Wyspa Skye. Zastanawiam się nad Wyprawą... Ktoś ma jakieś spostrzeżenia?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Lothrain »

Gra bazuje na mechanizmie OMZ dodając planszetkę gracza umożliwiającą zróżnicowanie siły kupowanych budynków produkcyjnych, element przestrzennego wyścigu po cele i bonusy (planszę) i "fabułę", dzięki której pewne karty dochodzić będą w trakcie rozgrywki, a możliwości będą się rozbudowywały także w ramach grania kampanii. Jeśli OMZ Wam się podobało, to Newdale jest jego mocno rozbudowaną wersją. Losowość dociągu kart jest nieco zniwelowana poprzez wspólny market, który pojawia się wraz z rozwojem rozgrywki. Fajne jest też rozwiązanie robotników, którzy konieczni są do spełnienia obowiazku produkcyjnego (a więc symbole na kartach już temu nie służą, jedynie dotyczą łańcuchów produkcyjnych). Na pewno ciekawe doświadczenie, znacznie głębsza gra, niż karciane maleństwo. 8 plansz zapewnić powinno dość dużą regrywalność. Jeśli komuś podobał się pierwowzór, powinien spróbować. Ze względu na mechanizm marketu wydaje się lepsza w większym składzie, ale nie grałem solo.

Zagrałem za mało razy, żeby prawdy objawione wygłaszać, ale nie ukrywam, że zwolennikiem mechanizmu OMZ nie jestem i mocno drażniła mnie losowość kart. Market niby ma temu zapobiec, ale różnie z tym bywa. Raczej dla miłośników OMZ, bez zagrania bym nie kupował.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: asiok »

Po pierwszej partii wrażenia bardzo pozytywne. O ile "O mój zboże" to sympatyczna mała karcianka mieszcząca się w kieszeni spodni o tyle Newdale to pełnokrwista planszówka "pełnom gembom". Mocno widać inspirację OMŻ ale to dużo bardziej rozwinięta, prawdziwa eurogra.

Jak na razie - czekam na kolejne partie, ale pierwsze wrażenia świetne.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Kin@a »

Miszon pisze: 02 wrz 2020, 01:47 Ucieczka do Canyon Brook - a właśnie: czy to wyszło po polsku?
Wyszło :) Bardzo fajny dodatek.
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na moją recenzję gry Wyprawa do Newdale.

https://youtu.be/qpJOCKvDhVY
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: playerator »

Czy ktoś mógłby napisać, dlaczego nie warto kupować tej gry? Pięknie proszę.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: windziarz44 »

playerator pisze: 24 lut 2021, 03:07 Czy ktoś mógłby napisać, dlaczego nie warto kupować tej gry? Pięknie proszę.
Na nie:
- kampania, która jest po prostu 8 odrębnymi rozgrywkami,
- dużo taniej kupić O mój zboże z dodatkami i mieć podobny poziom fun'u
- słabej jakości naklejki, które się przecierają.

Na plus:
- różne plansze gwarantują zmienność rozgrywek,
- worker placement i kombinowanie co będę robił, w jakiej kolejności, jest bardzo przyjemne,
- spora zawartość

Jeśli znasz O mój zboże i lubisz, to Wyprawa powinna Ci się spodobać. Jeśli O mój zboże Ci się nie podobało, to tu powinno być podobnie.
Zakładam, że nie pomogłem :)
Ja zagrałem kampanię plus 2 rozgrywki poza kampanią, jestem zadowolony, ale gry już nie mam na półce :)
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Wątpliwości co do zasad

Post autor: magnetfix »

Hej
Mam pytanie o kartę Skład węgla. Czy ten budynek specjalny umożliwia pozyskiwanie 2 zasobów węgla tak jak wynikałoby to z karty, czy 1 jak wynika z instrukcji?
Obrazek
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: mistrz_yon »

A nie jest tak, że reguły szczegółowe z kart nadpisują reguły ogólne z zasad? Bardzo regularnie się z tym spotykam. Brałbym tutaj 2 węgle.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Gromb »

mistrz_yon pisze: 02 mar 2021, 22:53 A nie jest tak, że reguły szczegółowe z kart nadpisują reguły ogólne z zasad? Bardzo regularnie się z tym spotykam. Brałbym tutaj 2 węgle.
Dokładnie. To złota zasada w karciankach.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: magnetfix »

Nawiązując do Składu węgla przytoczę opis tej karty z instrukcji (str. 15)

"W fazie VI każdej rundy otrzymujesz 1 węgiel że Składu węgla. Innymi słowy weź z zasobów ogólnych 1 znacznik towaru i połóż go na posiadanej Kopalni węgla."

I teraz nie wiem dlaczego na Składzie węgla mam oznaczenie 2 węgli skoro mam brać w fazie VI tylko 1.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: magnetfix »

Gromb pisze: 02 mar 2021, 23:00
mistrz_yon pisze: 02 mar 2021, 22:53 A nie jest tak, że reguły szczegółowe z kart nadpisują reguły ogólne z zasad? Bardzo regularnie się z tym spotykam. Brałbym tutaj 2 węgle.
Dokładnie. To złota zasada w karciankach.
Będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: mistrz_yon »

magnetfix pisze: 03 mar 2021, 15:33 Nawiązując do Składu węgla przytoczę opis tej karty z instrukcji (str. 15)

"W fazie VI każdej rundy otrzymujesz 1 węgiel że Składu węgla. Innymi słowy weź z zasobów ogólnych 1 znacznik towaru i połóż go na posiadanej Kopalni węgla."

I teraz nie wiem dlaczego na Składzie węgla mam oznaczenie 2 węgli skoro mam brać w fazie VI tylko 1.
Błąd w polskiej wersji instrukcji. Na stronie Lookout, w angielskiej wersji jest napisane że 2 węgle. I tam karta zgadza się z opisem 8)
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: lemon_curry »

Bardzo proszę o odniesienei się do komentarzy dwóch recenzentów:

1. [Polecam] fanom (...) gier z motywem osadniczym (ja tu czuję strasznie klimat „Settlersów!”
(...) losowość jest tutaj naprawdę świetnie wyważona, stanowi o charakterze rozgrywki i dodaje jej rumieńców.

2. Wyprawa do Newdale charakteryzuje się tym typem losowości, który mnie irytuje, czyli przy stole mamy wrażenie, że to nie my podejmujemy decyzję lub też decyzje nasze są nokautowane przez los.
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Eldaril »

Co do klimatu Settlersów. Mnie bardziej to przypomina Knights and Merchants (jak ktoś nie grał, to w sumie podobne do Settlers ;) ).
No i tym mnie urzekła, bo uwielbiałem K&M, a świat, grafiki, tematyka są bardzo podobne.

Co do losowości. Tak, jest. To karcianka więc zależy co Ci się trafi na rękę. Tyle, że w grze jest na tyle możliwości mielenia kart, że nigdy nie poczułem się znokautowany.
Oczywiście przy graczach na podobnym poziomie los może zadecydować o wygranej, ale wydaje mi się, że nie bardziej niż w innych grach, w których element losowości występuje.
Faktycznie początkowa ręka wskazuje kierunek w jakim się będziemy rozwijać, ale to na zasadzie "no to pójdę w mięcho, a nie w chleb" albo "odpuszczę te miecze, zapunktuję beczkami", coś w tym stylu.
Ważna rzecz - na razie grałem tylko na 2 osoby. W takim składzie nie czułem, że przegrałem/wygrałem tylko przez los. Bardziej na zasadzie, że scenariusz wygrałem, bo w pewnym momencie wskoczyła mi karta, którą byłem w stanie odpowiednio wykorzystać.

Jest jeszcze losowy aspekt wora z asystentami. Tu jest gra ryzykiem, obliczanie prawdopodobieństwa. Dla nas to dodatkowy smaczek, ale lubimy też Szarlatanów z Pasikurowic (poza momentami, w których tej gry nienawidzimy ;) ). Jeśli ktoś nie cierpi losowania z wora, to rzeczywiście może uznać, że decyzję podejmowane są za niego - moim zdaniem błędnie.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Expedition to Newdale / Wyprawa do Newdale (Alexander Pfister)

Post autor: Beskid »

Pogrywał ktoś solo? Taka ciekawa opinia
https://www.reddit.com/r/soloboardgamin ... favourite/
ODPOWIEDZ