Fanowski dodatek a prawa autorskie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
quagmire
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2020, 18:52
Been thanked: 2 times

Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: quagmire »

Witam.

Przygotowuję autorski dodatek do "Western Legends" stąd moje pytanie.
Jak to jest z legalnością takich dodatków ?
Czy do wykonania i upublicznienia takiego dodatku potrzebna jest zgoda wydawnictwa ?
Napisałem maila do wydawnictwa "Western Legends" ale póki co nie dostałem odpowiedzi...
Jakie macie doświadczenia ?

pozdrawiam
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: suibeom »

Napisałem dwa e-maile do Portalu Games w takiej samej sprawie, i mnie również olali. Może pytamy o oczywistości? Ja swój upubliczniłem po konsultacjach tu na forum z bardziej doświadczonymi graczami. Choć z prawnego punktu widzenia, to żałosne tłumaczenie :-), wydaje mi się, że dopóki na tym nie zarabiam wpisuję się w rzeszę fanów gry, którzy swoimi działaniami przedłużają jej żywot, przez co takie działania są akceptowane. Ale to tylko moje przypuszczenie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: rastula »

obudzą się jak poczują pieniądz ;)...


A tak poważnie - jeśli nie jest to komercyjna twórczość to najgorsze co może cię spotkać, to pewnie prośba o usunięcie materiałów z sieci.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: japanczyk »

suibeom pisze: 19 cze 2020, 09:34 Napisałem dwa e-maile do Portalu Games w takiej samej sprawie, i mnie również olali. Może pytamy o oczywistości? Ja swój upubliczniłem po konsultacjach tu na forum z bardziej doświadczonymi graczami. Choć z prawnego punktu widzenia, to żałosne tłumaczenie :-), wydaje mi się, że dopóki na tym nie zarabiam wpisuję się w rzeszę fanów gry, którzy swoimi działaniami przedłużają jej żywot, przez co takie działania są akceptowane. Ale to tylko moje przypuszczenie.
Nawet zarabiajac na fanowskim dodatku jest to wciaz twoja praca - jesli nie korzystasz z oryginalnych grafik, trademarków czy czegos takiego nie powinno byc problemu

https://boardgamegeek.com/thread/186853 ... n-publishe

Na pewno ejst wiecej tematow gdzie mozna znaleźc o tym informacje - jesli nie zarabiasz nie ma zadnego problemu/jesli zarabiasz, ale nie krozystasz z materialow tworcow - tez nie powinno byc problemow
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: suibeom »

japanczyk pisze: 19 cze 2020, 09:50
suibeom pisze: 19 cze 2020, 09:34 Napisałem dwa e-maile do Portalu Games w takiej samej sprawie, i mnie również olali. Może pytamy o oczywistości? Ja swój upubliczniłem po konsultacjach tu na forum z bardziej doświadczonymi graczami. Choć z prawnego punktu widzenia, to żałosne tłumaczenie :-), wydaje mi się, że dopóki na tym nie zarabiam wpisuję się w rzeszę fanów gry, którzy swoimi działaniami przedłużają jej żywot, przez co takie działania są akceptowane. Ale to tylko moje przypuszczenie.
Nawet zarabiajac na fanowskim dodatku jest to wciaz twoja praca - jesli nie korzystasz z oryginalnych grafik, trademarków czy czegos takiego nie powinno byc problemu

https://boardgamegeek.com/thread/186853 ... n-publishe

Na pewno ejst wiecej tematow gdzie mozna znaleźc o tym informacje - jesli nie zarabiasz nie ma zadnego problemu/jesli zarabiasz, ale nie krozystasz z materialow tworcow - tez nie powinno byc problemow
Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Jeżeli to co stworzysz staje się integralną częścią podstawy, która chroniona jest prawami autorskimi i majątkowymi, wtedy i to co stworzyłeś podlega tym samym prawom, o ile chcesz na tym zarabiać. Na pewno jest tak w mojej dziedzinie, komiksie i literaturze.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: kisiel365 »

W Polsce nie da się chronić prawami autorskimi mechaniki gry planszowej lub ogólnie rozumianego klimatu danego tytułu. Jedyne za co mogą cię pociągnąć do odpowiedzialności to zastrzeżone nazwy i znaki towarowe albo elementy graficzne i tekstowe (np. tekst na kartach czy instrukcja). W wąskich przypadkach kawałki kodu (np po dekompilacji) albo wykorzystanie serwera (jako nieupoważnione użycie, nawet jeżeli twórcy w żaden sposób tego nie zabezpieczyli).
Obecnie nic nie stoi mi na przeszkodzie, abym wydał (i zarabiał z tego tytułu) idealnego klona Zamków Burgundii, o ile dam temu nową nazwę, użyję nowych grafik i napiszę instrukcję od nowa.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: suibeom »

rozumiem, ale Ty piszesz o pseudo nowym produkcie, a my o integralnej części konkretnego tytułu, który siłą rzeczy nawiązuje nie tylko tematyką, ale i wykorzystuje jego elementy, grafika, plansza, pionki/ figurki itd. Dlatego dla mnie mnie to dwie różne sprawy.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: Fenrisek83 »

Istniej spora grupa ludzi związana z fanowską twórczością gry Talisman. Sami tworzą karty (na podstawie ogólnodostępnych grafik nie objętych prawami autorskimi), postacie, planszowe dodatki a nawet całe gry na mechanice Talismana jak Schron Zero. Talisman jest ip firmy Games Workshop która ostro się zabiera za tych co łamią prawa autorskie. Jak do tej pory ich nie dojechali to chyba nić wbrew prawu nie robią. Po prostu musisz napisać w instrukcji do dodatku, że to gra na podstawie ip tej i tej firmy i, że to jest produkt fanowski i nie komercyjny. :D
Edit: Było kiedyś takie czasopismo Magia i Miecz które publikowało przygody do rożnych systemów RPG. Z tego co wiem upadli przez znikome zainteresowanie (regres tej formy rozrywki) a nie przez najazdy prawników.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: kisiel365 »

Jeżeli w "dodatku" masz nowe figurki i nowe grafiki w tym samym stylu a w nazwie dodatku nie będzie nazwy podstawowej gry to nie ma to znaczenia. Spokojnie możesz na pudełku lub w instrukcji napisać, że produkt wymaga elementów z innego produktu (to jest przecież informacja jawna). Nie sprzedajesz przecież planszy z podstawki w swoim dodatku, co?
Dla przykładu podam popularne krzesełko dla dzieci z IKEA, które jest fajne i tanie, ale brakuje podnóżka, aby było ergonomiczne. Firma z Polski produkuje takie dodatkowe podnóżki (przykręcana deska) i jest to w pełni legalne.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

Chciałbym nieco lepiej zrozumieć to zagadnienie.

Obserwuję aktualnie że sporo "topowych" gier ma naprawdę spore community które chętnie robi fanowskie dodatki jako integralne rozszerzenia do istniejących podstawek. I ja osobiście takie zabiegi popieram i szanuję że ludziom się chce i robią to naprawdę profesjonalnie. Ale zacząłem się zastanawiać czy aby to do końca jest legalne? Bo:

-Używa się znanej marki lub IP
-Symboli, nazewnictwa itd
-Ikon, szablonów, layoutów, grafik....
-Mechanik (wiem nie jest chroniona)
-i wielu innych rzeczy które już ktoś wymyślił, wykreował, stworzył....

a w końcowym efekcie taki "produkt" się przecież najczęściej sprzedaje. Czy ktoś na tym zarabia czy nie tego nie wiem ale domyślam się że raczej nikt nie robi tego za darmo.

Tak więc jak to jest z tymi fanowskimi sprawami. Troszkę mi to trąci jakaś luką w prawie. Czy zna ktoś jakieś paragrafy albo może przytoczyć konkrety że takie zabiegi są legalne/nielegalne?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: sliff »

W 90% nie jest to legalne, ale też wydawnictwa nie mają (narazie) żadnego interesu ścigać bo, żadnych szkód z tego nie ma. A same wydawnictwa też są zwiazane sublicencją np. na IP także często nawet jakby chciały to nie mogą dać takiej zgody.

- rzeczy objete ip - potrzeba licencji
- symbole/ nazewnictwo/ikony - temat jest skomplikowany z jednej strony ikony i pojedyncze słowa nie są objete, ale już symbole mogą. Jaka jest różnica miedzy ikoną a symbolem? - nie wiadomo :).
- grafiki - potrzeba licencji, nawet jak zrobisz swoją grafikę w podobnym stylu to może/nie musi podpadać pod pracę zależną.

Także pod względem prawnym dużo prościej jest zrobić reskin 1:1 niż dodatek.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

sliff pisze: 17 lip 2023, 12:59 W 90% nie jest to legalne, ale też wydawnictwa nie mają (narazie) żadnego interesu ścigać bo, żadnych szkód z tego nie ma. A same wydawnictwa też są zwiazane sublicencją np. na IP także często nawet jakby chciały to nie mogą dać takiej zgody.

- rzeczy objete ip - potrzeba licencji
- symbole/ nazewnictwo/ikony - temat jest skomplikowany z jednej strony ikony i pojedyncze słowa nie są objete, ale już symbole mogą. Jaka jest różnica miedzy ikoną a symbolem? - nie wiadomo :).
- grafiki - potrzeba licencji, nawet jak zrobisz swoją grafikę w podobnym stylu to może/nie musi podpadać pod pracę zależną.

Także pod względem prawnym dużo prościej jest zrobić reskin 1:1 niż dodatek.
No właśnie szkody są i dla autorów i wydawnictw. Taki fanowski dodatek może przypadkiem "wstrzelić" się w to co zamierzał zrobić autor jeżeli gra się przyjmie. Co innego jak gra już latami nie ma żadnego supportu i już dawno licencja wygasła.

Ikona-symbol na karcie np (trademark ikony z M:TG)
Symbol- jakiś charakterystyczny z danego IP np znak smoka z Dragon Ball na stroju GoKu.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: Leser »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 13:54 No właśnie szkody są i dla autorów i wydawnictw. Taki fanowski dodatek może przypadkiem "wstrzelić" się w to co zamierzał zrobić autor jeżeli gra się przyjmie. Co innego jak gra już latami nie ma żadnego supportu i już dawno licencja wygasła.
Żaden dodatek fanowski nie będzie miał nigdy takiego zasięgu, jak oficjalne wydanie. Jeżeli wydawnictwo uzna jednak, że coś zagraża ich interesom, to załatwi zdjęcie odpowiednich materiałów z sieci. Jeżeli zagrożenia nie ma, to nie ma i szkody, jest za to czysty zysk, bo gra żyjąca, to gra, która się sprzedaje.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

Leser pisze: 17 lip 2023, 14:12
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 13:54 No właśnie szkody są i dla autorów i wydawnictw. Taki fanowski dodatek może przypadkiem "wstrzelić" się w to co zamierzał zrobić autor jeżeli gra się przyjmie. Co innego jak gra już latami nie ma żadnego supportu i już dawno licencja wygasła.
Żaden dodatek fanowski nie będzie miał nigdy takiego zasięgu, jak oficjalne wydanie. Jeżeli wydawnictwo uzna jednak, że coś zagraża ich interesom, to załatwi zdjęcie odpowiednich materiałów z sieci. Jeżeli zagrożenia nie ma, to nie ma i szkody, jest za to czysty zysk, bo gra żyjąca, to gra, która się sprzedaje.
A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: Leser »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 14:31 A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Nie wiem, nie praktykuję prawa od kilku lat i nie byłem w takiej sytuacji, ale z całą pewnością nie jest to żadne rocket science. Podejrzewam, że jeden mail do platformy wspieraczkowej doprowadziłby do zamknięcia kampanii - oczywiście, jeżeli byłyby do tego podstawy, o których mowa wyżej w tym temacie (choćby wykorzystanie terminologii z podstawki gry).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 14:31 A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Jeżeli pytasz czy będą chodzić po domach i wyciągać zakazane kopie spod tapczanu to nie, nie będą.

Poza tym Bollo czy to nie ty jesteś przypadkiem osobą która chciała robić zrzutkę na "kolekcjonerski" świat dysku ?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

Leser pisze: 17 lip 2023, 14:45
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 14:31 A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Nie wiem, nie praktykuję prawa od kilku lat i nie byłem w takiej sytuacji, ale z całą pewnością nie jest to żadne rocket science. Podejrzewam, że jeden mail do platformy wspieraczkowej doprowadziłby do zamknięcia kampanii - oczywiście, jeżeli byłyby do tego podstawy, o których mowa wyżej w tym temacie (choćby wykorzystanie terminologii z podstawki gry).
Idzmy o krok dalej. Hipotetycznie...robię fanowską armie do NH3.0 (takowych Ignacy mówił kiedyś że jest ok 700). Armia zbalansowana , grywalna, robię zbiórkę i wydaję taką armię do tej gry..... Legalne czy nielegalne?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

sliff pisze: 17 lip 2023, 14:58
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 14:31 A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Jeżeli pytasz czy będą chodzić po domach i wyciągać zakazane kopie spod tapczanu to nie, nie będą.

Poza tym Bollo czy to nie ty jesteś przypadkiem osobą która chciała robić zrzutkę na "kolekcjonerski" świat dysku ?
Tak to ja ale Phalanx w prywatnym @ mi to wyjaśnił że to złe było....i miał rację. Wycofałem się z tego pomysłu i uderzyłem w pierś. Tak więc pudło :mrgreen:
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: toblakai »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:01
Leser pisze: 17 lip 2023, 14:45
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 14:31 A jeżeli nie ma plików w sieci a dodatek jest realizowany za pomocą wspieraczki czy grupowego zamówienia jak w przypadku naszych rodzimych?
Nie wiem, nie praktykuję prawa od kilku lat i nie byłem w takiej sytuacji, ale z całą pewnością nie jest to żadne rocket science. Podejrzewam, że jeden mail do platformy wspieraczkowej doprowadziłby do zamknięcia kampanii - oczywiście, jeżeli byłyby do tego podstawy, o których mowa wyżej w tym temacie (choćby wykorzystanie terminologii z podstawki gry).
Idzmy o krok dalej. Hipotetycznie...robię fanowską armie do NH3.0 (takowych Ignacy mówił kiedyś że jest ok 700). Armia zbalansowana , grywalna, robię zbiórkę i wydaję taką armię do tej gry..... Legalne czy nielegalne?
Nielegalne, jeżeli używasz chronionych prawnie dóbr.

Jak stworzysz dodatek z armią ludzików z kasztanów, napiszesz instrukcje bez używania chronionych prawnie symboli, nazw i świata to oczywiście możesz osadzić to w systemie NSHex i pisać że można nią grać.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

toblakai pisze: 17 lip 2023, 15:06
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:01
Leser pisze: 17 lip 2023, 14:45
Nie wiem, nie praktykuję prawa od kilku lat i nie byłem w takiej sytuacji, ale z całą pewnością nie jest to żadne rocket science. Podejrzewam, że jeden mail do platformy wspieraczkowej doprowadziłby do zamknięcia kampanii - oczywiście, jeżeli byłyby do tego podstawy, o których mowa wyżej w tym temacie (choćby wykorzystanie terminologii z podstawki gry).
Idzmy o krok dalej. Hipotetycznie...robię fanowską armie do NH3.0 (takowych Ignacy mówił kiedyś że jest ok 700). Armia zbalansowana , grywalna, robię zbiórkę i wydaję taką armię do tej gry..... Legalne czy nielegalne?
Nielegalne, jeżeli używasz chronionych prawnie dóbr.

Jak stworzysz dodatek z armią ludzików z kasztanów, napiszesz instrukcje bez używania chronionych prawnie symboli, nazw i świata to oczywiście możesz osadzić to w systemie NSHex i pisać że można nią grać.
Sęk w tym że nie wiadomo co jest chronione a co nie. Takie np słynne słowo TAP /UNTAP w M:TG jest prawnie chronione.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: sliff »

Jeśli nie impikujesz że to pochodzi od wydawcy, nie wykorzystujesz grafik z neuroshimu a sama armia nie korzysta z IP neuroschimy rpg. Czyli np w temacie cthulhu albo słodkich kotków to tak 100% legalne.

Tak samo jakbyś wpadł na te rozkładane sztaby przed monolith areną to od ciebie musieli by kupić licencję na wykorzystanie tego.

Edit: odnośnie tapowania, to wotc jakimś cudem uzyskał patent w amerykańskim systemie prawnym o którym wiem zero. Także w stanach może, w europie mocno raczej nie.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 15:23 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: toblakai »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:14
toblakai pisze: 17 lip 2023, 15:06
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:01
Idzmy o krok dalej. Hipotetycznie...robię fanowską armie do NH3.0 (takowych Ignacy mówił kiedyś że jest ok 700). Armia zbalansowana , grywalna, robię zbiórkę i wydaję taką armię do tej gry..... Legalne czy nielegalne?
Nielegalne, jeżeli używasz chronionych prawnie dóbr.

Jak stworzysz dodatek z armią ludzików z kasztanów, napiszesz instrukcje bez używania chronionych prawnie symboli, nazw i świata to oczywiście możesz osadzić to w systemie NSHex i pisać że można nią grać.
Sęk w tym że nie wiadomo co jest chronione a co nie. Takie np słynne słowo TAP /UNTAP w M:TG jest prawnie chronione.
Czyli w tym konkretnym wypadku jest wiadomo, prawda?

Są ludzie którzy biorą pieniądze za ustalanie takich rzeczy - natomiast reguła kciuka jest taka, że jak nie wiem to tego nie używam.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: Leser »

BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:14 Sęk w tym że nie wiadomo co jest chronione a co nie. Takie np słynne słowo TAP /UNTAP w M:TG jest prawnie chronione.
Tradycyjnie nie za bardzo rozumiem, do czego zmierzasz.

Jak się decydujesz na czymś zarobić pieniądz bez konsultacji z oryginalnym wydawcą, to w twoim interesie jest się dowiedzieć - to nie są tajne informacje, przeciwnie, muszą być ujawnione publicznie dla swej skuteczności. Jeżeli się cykasz, że nie podołasz, to szukaj interesu gdzie indziej. Każdy termin oryginalnej instrukcji możesz roboczo uznawać za chroniony przez prawo autorskie. Wychodząc z takiego założenia w ogóle nie musisz przejmować się faktem, że jakieś tam tapy są dodatkowo zastrzeżone.

Jeżeli chcesz coś robić fanowsko, to najlepszym i najprostszym sposobem jest się spytać wydawcy. Jak ma coś przeciwko, to da znać.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: BOLLO »

Leser pisze: 17 lip 2023, 15:23
BOLLO pisze: 17 lip 2023, 15:14 Sęk w tym że nie wiadomo co jest chronione a co nie. Takie np słynne słowo TAP /UNTAP w M:TG jest prawnie chronione.
Tradycyjnie nie za bardzo rozumiem, do czego zmierzasz.

Jak się decydujesz na czymś zarobić pieniądz bez konsultacji z oryginalnym wydawcą, to w twoim interesie jest się dowiedzieć - to nie są tajne informacje, przeciwnie, muszą być ujawnione publicznie dla swej skuteczności. Jeżeli się cykasz, że nie podołasz, to szukaj interesu gdzie indziej. Każdy termin oryginalnej instrukcji możesz roboczo uznawać za chroniony przez prawo autorskie. Wychodząc z takiego założenia w ogóle nie musisz przejmować się faktem, że jakieś tam tapy są dodatkowo zastrzeżone.

Jeżeli chcesz coś robić fanowsko, to najlepszym i najprostszym sposobem jest się spytać wydawcy. Jak ma coś przeciwko, to da znać.
nic z tych rzeczy. nie mam w planach w ciemnej piwnicy rzeźbić czegoś do gier juz wydanych. Pytam z czystej ciekawości bo widzę że fanowskie dodatki mają branie i są naprawdę profesjonalnie robione przez fanów danej gry.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Fanowski dodatek a prawa autorskie

Post autor: ave.crux »

My zapytaliśmy się wprost na discordzie Go On Board kiedy była tworzona fanowska karta eredina. Zero problemów z użyciem grafik, a samo GoB nawet umieściło przebitki w swoim filmiku chwaląc się, że community prężnie działa
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ