Najlepszy Deckbuilder

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Phate »

Witajcie ponownie ;)
Chciałbym zostawić sobie w kolekcji jeden deckbuilder - czyli poszukuje takiego wg Was najlepszego.
Mam póki co w kolekcji:
Legendary Encounters Alien (mój dotychczas nr 1)
Aeon's End
DC pojedynek superbohaterów
Star realms / Hero realms.

Co byście proponowali jeszcze sprawdzic w tej kategorii gier ?
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Tachion »

A jakieś dodatkowe kryteria.
Wolisz 1 pudełko i dlatego tylko jedna pozycja czy jesteś otwarty na sporo dodatków?
"Czysty" deckbuilder czy tylko jako jedna z mechanik?
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Phate »

Jestem otwarty na propozycje. Nie straszne mi dodatki do głównego pudła.
Raczej poszukuje czystego deckbuildera. Mam ich jak pisałem wyżej kilka w kolekcji i każdy pod pewnymi względami mi się podoba ale też każdy na jakieś wady. Chce poznać też inne tytuły warte zagrania z tą mechanika zanim zdecyduje się na pozostawienie jednego (góra dwóch ) w kolekcji
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Możesz skończyć poszukiwania. W tematyce Deckbuildingu to TOP. Klimat, immersja, nawiązania do filmów, prosta mechanika w jednym pudełku. Jedyna wada to wypraska i niektóre grafiki. Nic nie ma podejścia do LE Alien. MtG i Dominion są przestarzałe. Summoner Wars nie wciągają tak mimo fajnej mechaniki. Horror w Arkham Lcg mimo klimatu odstrasza ilością dodatków. Powodzenia w poszukiwaniu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: kastration »

Miałem właśnie pisać, że tracisz tylko czas, skoro lubisz LE: Alien (nie ma co się rozczarowywać w życiu), bo to to najlepszy deck (IMO), ale Mortinista mnie ubiegł. Zarówno świetnym avatarem, jak i potwierdzeniem, że Alien to genialny deck builder i jeśli szukasz czegoś bardzo klimatycznego, to albo serie filmowo/serialowe zostają albo ciężko będzie coś lepszego po prostu polecić. Jakkolwiek chętnie poczytam wątek, jak się dalej rozwinie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: jnowaczy »

Może
Shadowrun Crossfire: Prime Runner Edition
Sam wczoraj zastanawiałem się nad kupnem ale wraz z dodatkiem trochę pieniądza kosztuje
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Asurmar »

Najlepsze klimatycznie deck buildery już masz. Jeśli chodzi o najlepsze mechanicznie to ja mogę polecić trzy dodatki do Dominiona: Empires, Renaissance i Menagerie. Jeśli jest coś lepszego w sensie mechaniki budowania silniczka w deck builderach, to chętnie się o tym dowiem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4107
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 2556 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Gizmoo »

Mortinista pisze: 01 lip 2020, 00:58 MtG i Dominion są przestarzałe.
Miałem się poznęcać nad tym pozbawionym sensu, górnolotnym stwierdzeniem, ale szkoda mi czasu. Po pierwsze, Magic: The Gathering to nie deckbuilder. A pod drugie, to jest jedyna karcianka na świecie, która ma tak duże comunity, rozwiniętą scenę turniejową, jest wspierana na różnych frontach i ma regularnie wydawane sety kart. Dominion ma swoje lata, ale nadal przez wielu uważana jest za wzór deckbuildera w którym dużo większy wpływ na wynik mają umiejętności, a dużo mniejsze znaczenie ma losowość, bo nie występuje market row.

LE Alien może podobać się na samym początku przygody z deckbuilderami. Gra ma ograniczone pole decyzyjności. W Wielu przypadkach "jedzie się na autopilocie". Nie ma jak odchudzać talii. Po kilkunastu partiach nudziłem się jak mops i sprzedałem swój egzemplarz.

Jeżeli chodzi o czyste deckbuildery to polecam:

1. Thunderstone Quest - najlepszy klasyczny deckbulder w jaki grałem. Sprytny, klimatyczny, z ogromem możliwości. Niby jest tam plansza i lekki worker placement, ale to tak na prawdę dodatek do budowania talii.
2. Dark Gothic - Mój numer 1 jeżeli chodzi o klasyczny deckbuilder z marketem. Jedyny deckbuilder, w którym masz dużą możliwość kontrolowania swojej talii, a Market Row nie boli tak bardzo.
3. Dolina Kupców - Najsprytniejszy mały deckbuilder w jaki grałem. Bardzo dużo ciekawych decyzji do podjęcia. Trzeba idealnie wyczuć moment, w którym przestajemy się kręcić, a zaczynamy zdobywać punkty. Kompletnie nie doceniona gra, której gwoździem do trumny była infantylna oprawa.

Najlepsze deckbuildery z planszą:

1. Feudalia - Najlepszy deckbuilder w jaki grałem. Ciężki, z mnóstwem trudnych decyzji do podjęcia i bardzo satysfakcjonujący, gdy uda się zrealizować plan. Bardzo ciekawe zarządzanie surowcami. Szkoda, że oprawa odstrasza.
2. Tyrants of the Underdark - Area Control napędzane deckbuilderem. Bez robienia kilku rzeczy naraz nie da się wygrać. Mechanicznie jest to świetnie wymyślone.
3. El Dorado - Tysiąc razy lepsze od Brzęka. Bardzo fajny wyścig przez plansze. Duża kontrola talii. Wzór jeżeli chodzi o wyważenie ilości zasad do ilości rozkminy.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Lehto1 »

Eminent domain, z dodatkiem lub bez.
Cyel
Posty: 2577
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Cyel »

Gizmoo pisze: 01 lip 2020, 09:53
Mortinista pisze: 01 lip 2020, 00:58 MtG i Dominion są przestarzałe.
LE Alien może podobać się na samym początku przygody z deckbuilderami. Gra ma ograniczone pole decyzyjności. W Wielu przypadkach "jedzie się na autopilocie". Nie ma jak odchudzać talii. Po kilkunastu partiach nudziłem się jak mops i sprzedałem swój egzemplarz.
Dokładnie takie mam odczucia z Aliena. Klimat filmowy super, ale decyzyjność - minimalna. Większość się dzieje z automatu a jak już jest jakiś wybór to najczęściej i tak oczywisty. 4 gry i znudzenie, słabo jak na taki wydatek.

W MtG, przy wszystkich jego wadach (losowość chyba nie jest wadą dla kogoś, kto lubi Aliena?) jednak można kombinować bez końca. Dla przykładu, youtuber MTG:Arena, jedyny, którego oglądam, od 500 dni CODZIENNIE prezentował INNY pomysł na talię, od po prostu skutecznych do superskutecznych. To jest regrywalność i kreatywność w grze.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Phate »

Dzięki za sporo odpowiedzi.
Muszę od razu sprostować kilka rzeczy bo widzę, że wprowadziłem Was w błąd i niepotrzebnie wywiązała się delikatna kłótnia.

Pisząc Deckbuilding miałem na myśli mechanikę jaką zapoczątkował klasyczny Dominion a nie tworzenie talii przed grą. W MtG: Arena gram sobie od czasu do czasu (o jakim youtuberze piszesz ? Z chęcią go sobie obejrzę w wolnej chwili). Tego rodzaju gry w realu u Mnie odpadają bo nie mam stałego współgracza w domu który byłby zainteresowany składaniem talii.
W związku z tym co napisałem powyżej muszę dorzucić dodatkowe wymaganie - możliwość gry solo (dość często tak gram).

Teraz tego posta pisze na szybko z telefonu więc wieczorem postaram się odnieść do propozycji. Póki co najciekawiej wygląda Thunderstone Quest jednak fakt że do gry solo trzeba dokupić dodatek brak dostępności w rodzimych sklepach i cena całego zestawu dyskwalifikuje tytuł :(
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: mnw »

Nie grałem i to tytuł troszkę mniej znany, ale jednak dość często wymieniany jako bardzo dobry deckbuilder solo: Baseball Highlights 2045.
Cyel
Posty: 2577
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Cyel »

Phate pisze: 01 lip 2020, 13:07 W MtG: Arena gram sobie od czasu do czasu (o jakim youtuberze piszesz ? Z chęcią go sobie obejrzę w wolnej chwili).
Miałem na myśli Covert Go Blue (https://www.youtube.com/user/danno029) acz z tego co mi YT proponuje to youtuberów codziennie przedstawiających swoje mniej lub bardzo chore komba jest sporo ;) Myślę, że zwykły człowiek w życiu nie znalazłby czasu ograć wszystkie pojawiające się tam codziennie pomysły a co dopiero jeszcze swoje własne.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Eath
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2016, 10:40

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Eath »

Dziwne, że nikt nie wspomniał jeszcze o Valley of the Kings.

https://boardgamegeek.com/boardgame/274 ... um-edition

Deckbuilding bez żadnych zbędnych naleciałości w którym Twój ostateczny wynik zależy od tego jak skutecznie zdemolujesz swoją talię.
autopaga
Posty: 1424
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: autopaga »

Valley jest trochę przekombinowane. Myślę że najlepszy deckbuiling jest wciąż przed nami. Do tej pory według mnie najlepszy deckbuilding jako mechanika jest blackout hongkong.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: elayeth »

Mimo wszystko zbieraj na Thunderstone Quest. ;) Obok Dominiona to mój ulubiony deck builder.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Phate »

Przecież ten Thunderstone jest nie do dostania u nas :/ No chyba, że z drugiej ręki ale tego to nie szukałem jeszcze.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4673
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Mr_Fisq »

Phate nie do dostania, czyli od ręki w planszomani:
https://www.planszomania.pl/przygodowe/ ... Quest.html
?
Mają też kilka dodatków... Edit: (w tym jak rozumiem ten do gry solo... - Thunderstone Quest Barricades Mode)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Phate »

Hmmm bardzo dziwne, dałbym sobie rękę obciąć że dziś sprawdzałem dostępność na ich stronie ;P
Dzięki za cynka - muszę temat przemyśleć ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Largo »

Troszku podepnę się pod temat. Również szukam deckbuildera w którym tworzy się talię już w trakcie gry. Na chwilę obecną wybieram między DC pojedynek bohaterów, a Hero realms. Zależy mi na tym żeby gierka miała też tryb True solo (czyt. nie uznaje grania solo na dwie ręce). Co polecacie z tych dwóch, ew czy coś innego łapać? Ah i zapomniałbym, że im taniej tym lepiej :) cena tak do 150 zł (tyle mniej więcej wyniosłyby mnie te wspomniane gry z dodatkami).
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Mortinista »

Largo pisze: 01 lip 2020, 22:50 Co polecacie z tych dwóch, ew czy coś innego łapać? Ah i zapomniałbym, że im taniej tym lepiej :) cena tak do 150 zł (tyle mniej więcej wyniosłyby mnie te wspomniane gry z dodatkami).
W kategorii tanie Deck Buildery (x<100 zł) Hero Realms/Star Realms z dodatkami nie mają sobie równych. Za 125 zł to dostaniesz jeszcze wersje z matą. https://allegro.pl/oferta/hero-realms-z ... 8173636728 Nic - tylko brać :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: RUNner »

A Thunderstone Quest mocno się różni od Thunderstone Advance?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Asurmar »

Czy Thunerstone Advance i Thunderstone Quest mocno różnią się od pierwszej edycji Kamienia Gromu?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 842 times
Been thanked: 363 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: Gromb »

Na samym początku był Kamień Gromu (TS).
Podstawka została wydana w naszym języku. To czas w którym gra zaczyna zbierać swoich fanów. Szybko wychodzą dodatki w tym jeden ekstremalnie trudny do zdobycia będący samodzielną grą: Dragonspire.
Po kilku latach następuje restart serii.
Pojawia się TS Advance że swoim pakietem dodatków i wariacji. Zmodyfikowano zasady, nieznacznie, wprowadzając akcje odpoczynku i zastąpiono karty małymi tokenami kamieni. Mając set można by się zatrzymać w zakupach na tym etapie. Był jeszcze TS: Nummenera z mechaniką kamienia, ale w świecie Numennery. Kolorowe kamienie losowane z woreczka, dające w zależności od koloru, różne bonusy, kapitalna sprawa i system namierzania potworów dla Rangerow.
TS: A czerpał z pierwowzoru to co najlepsze, wprowadzając usprawnienia, a w ostatnim dodatku system barricade. No i gra zyskała dwustronna planszę, by stopniować poziom trudności.
Warianty Epicki i BGG dawały możliwość rozegrania czegoś a'la kampania.
I w końcu TS:Quest nowa szara graficzna, plastik, kampania i kolosalne pudła by to pomieścić. To kolejna iteracja, właściwie to kolejny TS w którym znajdziecie masę modów i usprawnień w stosunku do poprzednich odsłon no i system kampanii. Jedno co cechuje te gry, to liczba kart, jest tego dobre kilka tysięcy.
Ot, krótka charakterystyka.
I żeby nie było, dla mnie to najlepszy deckbuilder, chociaż teraz grywam w Tyrantsów :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Najlepszy Deckbuilder

Post autor: jnowaczy »

Gizmoo pisze: 01 lip 2020, 09:53
Mortinista pisze: 01 lip 2020, 00:58 MtG i Dominion są przestarzałe.
Najlepsze deckbuildery z planszą:

1. Feudalia - Najlepszy deckbuilder w jaki grałem. Ciężki, z mnóstwem trudnych decyzji do podjęcia i bardzo satysfakcjonujący, gdy uda się zrealizować plan. Bardzo ciekawe zarządzanie surowcami. Szkoda, że oprawa odstrasza.
Zaintrygowała mnie, możesz napisać jak z regrywalnością a także jak działa solo ??
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
ODPOWIEDZ