Zabezpieczanie planszetek

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Starigniter
Posty: 33
Rejestracja: 07 maja 2020, 21:10
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1 time

Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Starigniter »

Cześć.

Chciałem zapytać o wasze sposoby na zabezpieczanie planszetek.

Np. gra planszowa "Zimna Wojna" ("Twilight Struggle") zawiera takie wydrukowane kartki, które zawierają podręczne informacje dla gracza. Albo gra "Dungeons & Dragons: Gra Przygodowa" zawiera karty postaci w formacie A4, lub "Wiedźmin: Gra Przygodowe" 4 kolorowe karty postaci (Geralt, Triss, Jaskier i Yarpen). Jak zabezpieczacie takie elementy?

Z doświadczenia już wiem, że laminowanie jest (wg. mnie) słabą opcją. Co uważacie np. o woreczkach strunowych dopasowanych do wymiarów kart?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Gromb »

Idealne są ofertówki. Można dopasować rozmiar.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Neysmeey »

Nie wiem jakie masz doświadczenia z laminatami, ale to raczej kwestia realizacji (np. cięcia) oraz zakupionej folii. Ja tego typu rzeczy laminuję i nigdy nic się nie rozkleiło ani nie zniszczylo, odpowiednio gruba folia po pierwsze świetnie chroni po drugie podnosi grubość całkowitą elementu aż do uzyskania sztywności planszetki.

A jeśli jest opcja to szukam koszulek i ewentualnie docinam na gilotynie. Teraz na rynku rozmiarów jest od #&$)! co strasznie irytuje gdy przychodzi wybrać coś dla kart, ale z drugiej strony często właśnie da się dopasować je dla innych elementów jak wspomniane planszetki.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Gizmoo »

Starigniter pisze: 08 lip 2020, 19:24 Z doświadczenia już wiem, że laminowanie jest (wg. mnie) słabą opcją.
Nie kumam dlaczego laminowanie jest słabą opcją? Chyba, że robisz to sam i to nieumiejętnie, niszcząc laminat, źle dopasowując, albo robiąc bąble pod laminatem.

Ja laminuję elementy twardym laminatem w profesjonalnym studio xerograficznym. Docinają do rozmiaru według uznania. Wszystko wygląda przepięknie i jest trwale zabezpieczone. Twardy laminat pozwala na zabezpieczenie nawet wyjątkowo papierowych pomocy dla graczy (np. Ora et Labora - chyba w żadnym tytule nie widziałem gorszego materiału na ściągawkę dla graczy) Żaden płyn już nie straszny, o zagięciach nie wspominam. Jedyne dwie wady takiego rozwiązania to:

1. Koszt - za karton A4 z przycięciem trzeba zapłacić między 2 a 3 złote. Ostatnio hurtowo zalaminowałem coś około 10 tytułów i zapłaciłem ponad 120 złotych. :lol:
2. Niektórzy hardkorowi kolekcjonerzy źle patrzą na laminat, twierdząc że to niszczy oryginalny odbiór gry. Ale ja laminuję wyłącznie egzemplarze, co do których jestem pewny, że pozostaną w kolekcji.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: krwlng »

Ja do czego się da szukam koszulek - Swan Panasia i ostatnio Paladin mają szeroki wybór rozmiarów i zazwyczaj idzie coś dobrać. Wspomniane ofertówki też zdają egzamin. Laminowanie uważam za zło i profanację, ale jak widać wyżej to rozwiązanie też ma swoich zwolenników - co kto lubi ;-)
Gizmoo pisze: 08 lip 2020, 21:30 Twardy laminat pozwala na zabezpieczenie nawet wyjątkowo papierowych pomocy dla graczy (np. Ora et Labora - chyba w żadnym tytule nie widziałem gorszego materiału na ściągawkę dla graczy)
Podwodne miasta? ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Gizmoo »

krwlng pisze: 08 lip 2020, 22:20 Laminowanie uważam za zło i profanację
Ale dlaczego? Ze względów kolekcjonerskich? Bo estetycznie wygląda to świetnie. (oczywiście pod warunkiem, że dobrze się to zrobi i przytnie)
krwlng pisze: 08 lip 2020, 22:20 Podwodne miasta? ;-)
Podwodne Miasta mają super jakość w porównaniu do Ora et Labora, gdzie cała instrukcja i ściągi dla graczy wydrukowane są na papierze cieńszym niż gazetowy. :lol:
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: 13thSON »

Gizmoo pisze: 08 lip 2020, 21:30 Ja laminuję elementy twardym laminatem w profesjonalnym studio xerograficznym. Docinają do rozmiaru według uznania. Wszystko wygląda przepięknie i jest trwale zabezpieczone. Twardy laminat pozwala na zabezpieczenie nawet wyjątkowo papierowych pomocy dla graczy (np. Ora et Labora - chyba w żadnym tytule nie widziałem gorszego materiału na ściągawkę dla graczy) Żaden płyn już nie straszny, o zagięciach nie wspominam.
Czy możesz podesłać zdjęcia kilku tak zalaminowanych elementów ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: krwlng »

Gizmoo pisze: 09 lip 2020, 14:10 Ale dlaczego? Ze względów kolekcjonerskich? Bo estetycznie wygląda to świetnie. (oczywiście pod warunkiem, że dobrze się to zrobi i przytnie)
Po pierwsze laminowanie dodaje margines folii wystającej poza planszetkę/kartę - wygląda to wg mnie tandetnie, po drugie nawet najlepsza folia z czasem pod wpływem światła słonecznego czy zużycia bądź warunków fizycznych zacznie tracić parametry - koszulkę można ściągnąć i wymienić na nową, laminat nie bardzo i po trzecie: laminat dość trwale łączy się z elementem, próba odseparowania skutkuje uszkodzeniem.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Neysmeey »

krwlng pisze: 09 lip 2020, 15:14 Po pierwsze laminowanie dodaje margines folii wystającej poza planszetkę/kartę - wygląda to wg mnie tandetnie, po drugie nawet najlepsza folia z czasem pod wpływem światła słonecznego czy zużycia bądź warunków fizycznych zacznie tracić parametry - koszulkę można ściągnąć i wymienić na nową, laminat nie bardzo i po trzecie: laminat dość trwale łączy się z elementem, próba odseparowania skutkuje uszkodzeniem.
:shock: laminaty tablic informacyjnych czy tez BHB wiszą w firmach dziesięcioleciami narażone na słońce, kurz, brud, często warunki budowlane i nic im nie jest, nie wierzę, że standardowi gracze są w stanie zniszczyć dobrze zalaminowaną kartę papieru leżącą na stole przez 100 godzin (czyli powiedzmy 50 gier po 2 godziny), przed najpopularniejszym niebezpieczeństwem czyli zalaniem przecież to w pełni chroni :lol:
Dziwne są te poglądy dotyczące laminatu, zapewne bazują na folii 40 mikronów, grzanej na laminarce z popularnego marketu i przyciętej nożem do pieczywa na kolanie. Inaczej nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić, a doświadczenie z zalaminowanymi materiałami mam od lat. Co do walorów czy też wad wizualnych to już kwestia gustu i z tym nie ma co dyskutować :)
Profil na: Boardgamegeek
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: krwlng »

Neysmeey pisze: 09 lip 2020, 16:00
:shock: laminaty tablic informacyjnych czy tez BHB wiszą w firmach dziesięcioleciami narażone na słońce, kurz, brud, często warunki budowlane i nic im nie jest, nie wierzę, że standardowi gracze są w stanie zniszczyć dobrze zalaminowaną kartę papieru leżącą na stole przez 100 godzin (czyli powiedzmy 50 gier po 2 godziny), przed najpopularniejszym niebezpieczeństwem czyli zalaniem przecież to w pełni chroni :lol:
Chciałbym zobaczyć taką tablicę BHP wiszącą przez 10 lat w pełnym słońcu i porównać to z tym jak wyglądała za nowości, może i przykład skrajny ale takiej próby czasu folia bez szwanku nie wytrzyma.
Poza zalaniem dochodzi czynnik ludzki - wystarczy że ktoś zacznie się bawić planszetką i np. zaginać rogi albo jakieś tłuste przekąski wejdą na stół - brud zacznie się akumulować na folii i z czasem zacznie się ścierać i matowieć.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: c08mk »

Generalnie laminaty dobiera się do szacowanego stopnia zużycia. Najprostsza zasada to im gorsze warunki tym folia powinna być grubsza. Standardowo w planszówkach starcza laminat 80-100 mikronów. Ale jeżeli ktoś się obawia, że jakiś gracz zacznie się "bawić" taką planszą to można laminować 200 która jest przeznaczona na warunki zewnętrzne.
Wady to: możliwe bąble przy laminowaniu, zagięcia folii, falowanie, itp. Profesjonalna firma powinna mieć urządzenia z co najmniej 4 wałkami (im więcej tym lepiej się laminuje) i odpowiednio dobrać temperaturę do grubości folii. Jeżeli ktoś laminuje na "lidlówkach" dwuwałkowych to ryzyko uszkodzenia zawsze będzie duże.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Gromb »

Do laminowania mam tylko jedno zastrzeżenie, powierzchnia z czasem zaczyna matowieć i pojawiają się zadrapania / przetarcia, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Głównie z tego powodu preferuję ofertówki i docinam je na gilotynie na wymiar. Są sztywne i dają możliwość wyjęcia planszetki w przypadku zużycia osłonki lub odsprzedania gry. Nie każdy lubi laminowanie i to subiektywne, estetyczne preferencje.
Zalaminowałem karty tylko do jednej gry, bo ich grubość to była kpina, a dużo się ich używało i nie miały standardowego rozmiaru oraz kilkanaście dodatków p'n'p do innych tytułów.
Jeżeli kupujemy budżetową laminarkę to prosimy się o kłopoty. Z drugiej strony, jak byłem w drukarni i widziałem, jak pracownica zgrzewa te elementy, to miałem duszę na ramieniu i dobrze, że to były planszetki p'n'p, strata byłaby mniejsza, jakby coś się nie udało.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Fiacik »

Jak robię "półlaminat". Docinam najtańszą folię do bindowania na wymiar i zabezpieczam taśmą przezroczystą boki, aby planszetka nie wypadła. Wygląda ok, wyciągnąć można w każdej chwili, koszt 13 zł za 100 folijek. Trochę zabawy tylko z docinaniem.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2020, 13:35 przez Fiacik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: BOLLO »

c08mk pisze: 10 lip 2020, 08:53 Jeżeli ktoś laminuje na "lidlówkach" dwuwałkowych to ryzyko uszkodzenia zawsze będzie duże.
a tyle co kupiłem .... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Starigniter
Posty: 33
Rejestracja: 07 maja 2020, 21:10
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1 time

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Starigniter »

Gizmoo pisze: 08 lip 2020, 21:30
Starigniter pisze: 08 lip 2020, 19:24 Z doświadczenia już wiem, że laminowanie jest (wg. mnie) słabą opcją.
Nie kumam dlaczego laminowanie jest słabą opcją? Chyba, że robisz to sam i to nieumiejętnie, niszcząc laminat, źle dopasowując, albo robiąc bąble pod laminatem.

Być może po prostu źle wykonywałem laminowanie. Ale chodzi o to, że czasami się folia rozkleja i planszetka czy karta jest nie do odratowania - rozkleja się druk i już nigdy nie będzie tak samo dobrze.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i na pewno wypróbuję kilka opcji :wink:

P.S.
Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, bo to tylko kilka lat z przerwami, bo zazwyczaj to nie ma z kim grać. Stąd też moje zapytania na forum.
Awatar użytkownika
Starigniter
Posty: 33
Rejestracja: 07 maja 2020, 21:10
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1 time

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Starigniter »

krwlng pisze: 08 lip 2020, 22:20 Ja do czego się da szukam koszulek - Swan Panasia i ostatnio Paladin mają szeroki wybór rozmiarów i zazwyczaj idzie coś dobrać. Wspomniane ofertówki też zdają egzamin. Laminowanie uważam za zło i profanację, ale jak widać wyżej to rozwiązanie też ma swoich zwolenników - co kto lubi ;-)
Gizmoo pisze: 08 lip 2020, 21:30 Twardy laminat pozwala na zabezpieczenie nawet wyjątkowo papierowych pomocy dla graczy (np. Ora et Labora - chyba w żadnym tytule nie widziałem gorszego materiału na ściągawkę dla graczy)
Podwodne miasta? ;-)
Mam pytanie - czy masz taki bajer, o jakim wspomniałem na tutaj na forum, ale pod innym tematem? -> viewtopic.php?f=3&t=66829&p=1254489#p1254489

Albo coś podobnego?
Awatar użytkownika
Starigniter
Posty: 33
Rejestracja: 07 maja 2020, 21:10
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1 time

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: Starigniter »

krwlng pisze: 09 lip 2020, 15:14
koszulkę można ściągnąć i wymienić na nową, laminat nie bardzo i po trzecie: laminat dość trwale łączy się z elementem, próba odseparowania skutkuje uszkodzeniem.
Dokładnie tak :mrgreen:
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Zabezpieczanie planszetek

Post autor: krwlng »

Starigniter pisze: 20 lip 2020, 08:35
Spoiler:
Mam pytanie - czy masz taki bajer, o jakim wspomniałem na tutaj na forum, ale pod innym tematem? -> viewtopic.php?f=3&t=66829&p=1254489#p1254489

Albo coś podobnego?
Nie mam czegoś takiego, wymiary sprawdzam wstępnie w bazie na BGG albo na żywo - mam spory zapas resztek opakowań koszulek różnych producentów, ale ostatnio staram się koszulkować tylko w Gamegenic bo mi bardzo siadły.
ODPOWIEDZ