Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 300 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

A tu zdjęcie jak się będą prezentować figurki z upgrade packa dla komponentów

Obrazek
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1346
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 559 times
Been thanked: 284 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Atamán »

Arkhon pisze: 25 paź 2020, 11:34 Właściwie to im zajęło około 100 minut, bo jeszcze tłumaczenie itd... w 3 osoby.
drzewko pisze: 25 paź 2020, 00:17 Mój również, aczkolwiek wiedziałem że musi być dobrze, a jest świetnie moim zdaniem :) i to mimo tego że chłopaki z dice tower chyba jednej zasady nie ogarnęli:)
Mianowicie jak wysyłasz agenta na pole ze skrzyżowanymi mieczykami to wszystkie jednostki które to pole produkuje można wrzucić na pole bitwy plus dwie jednostki z rezerw, i pod koniec Tom mogl w sumie całka pokaźną armię dać na pole bitwy i walczyć o 2 pkt zwycięstwa.
Tak Tom nie ogarnął że z power arcji gildii daje 5 odrazu do bitwy (bo jest ikona odpowiednia bitewna na polu wp)
ale po tym można, nie trzeba, oraz do 2 jednostek ze swojej puli wrzucić do bitwy.

Podobnie jak Roy nie ogarnął że Bene Gesserit ma trash nie discard na selective breeding. Co też wygarnąłem odrazu.
Z wysyłaniem do bitwy - racja coś poplątali, ale akurat tę pomyłkę z Selective Breeding udało im się wyłapać i to poprawili w następnej turze, Roy wyszukał kartę, którą wtedy odrzucił i ją wywalił z talii.

Inny błąd to Roy przyznał sobie na końcu gry 2 punkty za kartę Intrygi 'Plans within Plans' za relacje na poziomie 3 lub więcej z 4 frakcjami, ale taki poziom relacji miał tylko na 3 frakcjach (u Imperatora miał tylko 2).

Mogli też popełnić jeszcze kilka błędów w zasadach, których jeszcze nie znamy. Np. mając remis na drugie miejsce w bitwie przyznali sobie po nagrodzie za 3 miejsce - nie wiem, czy tak się powinno grać, bo normalnie nagroda za 3 miejsce jest używana tylko w grze 4 osobowej.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Arkhon »

Zgadza się, Paul jednak przyznał, że w okresie tygodnia powinien być udostępniony rulebook, to rozwieje pewnie wiele niejasności.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1346
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 559 times
Been thanked: 284 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Atamán »

Bardzo mnie to cieszy, chętnie się wczytam :)
A pomijając kwestię błędów, muszę przyznać, że po obejrzeniu tego playthrough gra u mnie trochę zyskała, z kilku powodów:

1. Zauważyłem, że jednak większość kart ma jednak jakieś dodatkowe efekty, jakieś bonusy za bycie w sojuszu, jakieś możliwości zakupu PZ w momencie zagrania itp. W połączeniu z tym, że kartę używasz na jeden z 2 sposobów (albo jako akcja wysłania agenta albo jako odsłonięcie do zakupów i walki) może to dawać ciekawe decyzje. Ale wygląda to ciekawiej niż na podstawie tych pierwszych kart, które publikowali.

2. Walka - nadal uważam, że to taka bardziej licytacja o nagrody, ale dwie rzeczy na plus: te nagrody potrafią być całkiem mocne (relacje z frakcjami, spore ilości zasobów, 1 PZ albo nawet 2PZ) no i karty Intryg dodają temu sporo klimatu, jak ktoś ma kilka na ręku, to inni muszą się zastanowić, czy chcą się w konflikt angażować. Gdyby grali poprawnie z zasadami (że z akcji Highliner można 5 kostek wrzucić od razu na pole bitwy), to mogłoby być jeszcze ciekawiej z tym.

3. BTW już samo to, że gra się do 10 PZ jest wg mnie ciekawe, w deck-builderach zbiera się jakieś drobne punkty i ma się potem wyniki rzędu kilkudziesięciu czy 100+ punktów, a w Dune Imperium każdy PZ jest bardzo cenny, gra się do 10PZ, nie ma wielu opcji zdobywania ich: są punkty za niektóre bitwy, za relacje z frakcjami i sojusze, no i czasami na kartach (ale mało jest kart dających bezpośrednio PZ).

4. Interakcja - jak na euro to całkiem spora: wiadomo jak to w worker placement jest klasyczne blokowanie sobie pól, ale nie tylko: jest rywalizacja o status sojusznika na 4 torach relacji z frakcjami, są te bitwy-licytacje, ale z kartami intryg, które dodają temu nieprzewidywalności.

Ale kilka innych rzeczy daje mi jeszcze do myślenia:
- Trochę skoda, że ten zakup kart nie jest jakoś sprytniej rozwiązany, ot zwykły tor z 5 kart do wyboru. I jeszcze brak mechanizmu rotowania kart, może sprawić, że nie zawsze będzie wybór co kupić i trzeba będzie brać co jest i na co mnie stać (w Brzdęku czasami też tak bywa, mimo 6 kart do wyboru).
- Pole Mentat wydaje mi się słaba: dostaję tam 1 kartę i tymczasowego agenta do wykorzystania w tej samej rundzie. Jednak aby odpalić to pole muszę i tak zagrać kartę, wysłać tam agenta i jeszcze wydać 2 Solari. Czyli jestem 2 Solari do tyłu. Może chodzi o to, żeby przeczekać innych (trochę jak spasowanie w Inis)? Ale w worker placement to raczej nie jest dobra taktyka.
- Zastanawiam się nad balansem surowców, przez większość gry wyglądało, że tych Solari mają w nadmiarze, właściwie nie było rywalizacji o pola, które zapewniają Solari, a pod koniec gry już jak sensownie tego wydawać.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Arkhon »

Mam bardzo podobne odczucia i zgadzam sie w pełni plus:

- bardzo fajna jest dynamika "ekstra agent? (worker)" no to jedna karta mniej na kupno/walkę ale z kolei tez - później kupujesz i wiesz ile do walki inni dokładają. (i to jest też odpowiedź na Twoją rozkminę z mentatem)
- solari pod sam koniec mniej ważne też zauważyłem bo ani do ekstra workerów ani ekstra rezerwy wojsk chyba nie są super potrzebne
- zakup dobrze o tyle że są zawsze te 3 dodatkowe karty do kupienia
- gra jest imho też pod dodatki gotowa
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: dannte »

Właśnie ruszył pre-order: https://www.direwolfdigital.com/news/du ... der-10-29/ Jest tam jakaś karta promocyjna Lady Jessiki. Ciekawe czy w polskiej edycji będzie to samo?
Atamán pisze: 26 paź 2020, 20:34 3. BTW już samo to, że gra się do 10 PZ jest wg mnie ciekawe, w deck-builderach zbiera się jakieś drobne punkty i ma się potem wyniki rzędu kilkudziesięciu czy 100+ punktów, a w Dune Imperium każdy PZ jest bardzo cenny, gra się do 10PZ, nie ma wielu opcji zdobywania ich: są punkty za niektóre bitwy, za relacje z frakcjami i sojusze, no i czasami na kartach (ale mało jest kart dających bezpośrednio PZ).
To samo zwróciło moją uwagę. Podoba mi się takie podejście, gdzie każdy punkt jest na wagę złota i przez całą grę gracze idą łeb w łeb (a przynajmniej takie ten system sprawia wrażenie).
Atamán pisze: 26 paź 2020, 20:34- Pole Mentat wydaje mi się słaba: dostaję tam 1 kartę i tymczasowego agenta do wykorzystania w tej samej rundzie. Jednak aby odpalić to pole muszę i tak zagrać kartę, wysłać tam agenta i jeszcze wydać 2 Solari. Czyli jestem 2 Solari do tyłu. Może chodzi o to, żeby przeczekać innych (trochę jak spasowanie w Inis)? Ale w worker placement to raczej nie jest dobra taktyka.
To nie tylko spasowanie - to też wymiana słabej karty na możliwie lepszą - w przypadku Atrydów nie ma ryzyka co do nowej karty. Natomiast w przypadku Richese dochodzi też dodatkowa, druga karta. To na pewno nie jest pole, o które wszyscy będą walczyć, ale dobrze mieć możliwość szybszego przechodzenia talii.
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 300 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

Też zastanawiałem się nad siła pola z mentatem. Wydaje się być to pole dobre z punktu widzenia taktycznego, mając ostatni ruch, wiesz czy dorzucić jeszcze wojska do bitwy czy skoncentrować się na innych rzeczach, tak jak napisal Arkhon.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1216
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 374 times
Been thanked: 264 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Deem »

drzewko pisze: 27 paź 2020, 00:37 Też zastanawiałem się nad siła pola z mentatem. Wydaje się być to pole dobre z punktu widzenia taktycznego, mając ostatni ruch, wiesz czy dorzucić jeszcze wojska do bitwy czy skoncentrować się na innych rzeczach, tak jak napisal Arkhon.
To pole kojarzy mi się z polem Bramy w starym Caylusie - właśnie takie kupienie sobie opcji przeczekania, gdy jest to istotne. Nie zawsze użyteczne, ale sytuacyjne.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: sinbad78 »

Taka mała recenzja z Polygonu :/
https://www.polygon.com/reviews/2020/10 ... YIkzBkNr-g

Bardzo pozytywnie !
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Jools »

Póki co mamy ogłoszoną przedsprzedaż u producenta (Direwolf) z datą 29.10.

https://www.direwolfdigital.com/news/du ... der-10-29/

- gra podstawowa: 50$ MSRP
- zestaw deluxe upgrade pack +55$ MSRP

Upgrade pack zawiera:
- 4 alliance token miniatures,
- 12 agents miniatures,
- 1 mentag miniature,
- 48 troop miniatures,
- 1 first player coin,
- component trays,

Deluxe wychodzi drogo, bo razem z podstawką 105$ cena sugerowana (MSRP). Pytanie za ile będzie polska edycja. Upgrade pack wygląda na niezależny językowo, aczkolwiek nie wiem czy jest sens dawanie 200 zł za figurki. Kostki są bardzo ok, a nie wiem czy figurki nie będą tylko przeszkadzać. No i kwestia dodatków - gdzie znowu będą tylko kosteczki.

Gra ma wylądować w sklepach US i Canadzie na początku grudnia, a deluxe pack w Q1 2021.

Nie mamy jeszcze info o polskiej dystrybucji, także czekamy na przedsprzedaż w Polsce.

Obrazek
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Jools pisze: 27 paź 2020, 15:13 Pytanie za ile będzie polska edycja.
SCD 200PLN czyli na alledrogo będą sklepy co sprzedają po 150 zeta
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 300 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

No i już mamy how to play od Rodneya: https://www.youtube.com/watch?v=nvX9EYxQEfY
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1346
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 559 times
Been thanked: 284 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Atamán »

Deem pisze: 27 paź 2020, 12:01
drzewko pisze: 27 paź 2020, 00:37 Też zastanawiałem się nad siła pola z mentatem. Wydaje się być to pole dobre z punktu widzenia taktycznego, mając ostatni ruch, wiesz czy dorzucić jeszcze wojska do bitwy czy skoncentrować się na innych rzeczach, tak jak napisal Arkhon.
To pole kojarzy mi się z polem Bramy w starym Caylusie - właśnie takie kupienie sobie opcji przeczekania, gdy jest to istotne. Nie zawsze użyteczne, ale sytuacyjne.
Ciekawe skojarzenie, coś w tym może być.
A bitwa na końcu rundy to trochę jak budowa zamku ;)

sinbad78 pisze: 27 paź 2020, 14:44 Taka mała recenzja z Polygonu :/
https://www.polygon.com/reviews/2020/10 ... YIkzBkNr-g

Bardzo pozytywnie !
Ha! Ale tam jest zdjęcie materiałów, których jeszcze nie widziałem. Znamy zatem już komplet 8 liderów w grze:
- Paul Atreides
- Duke Leto Atreides
- Glossu "The Beast" Rabban
- Baron Vladimir Harkonnen
- Count Ilban Richese
- Helena Richese
- Earl Memnon Thorvald
- Countess Ariana Thorvald
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

drzewko pisze: 27 paź 2020, 17:20 No i już mamy how to play od Rodneya: https://www.youtube.com/watch?v=nvX9EYxQEfY
Ja kupuję w przedsprzedaży
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Jools »

Nie czekasz na PL?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Jools pisze: 27 paź 2020, 18:06 Nie czekasz na PL?
czekam i kupię wersję PL w przedsprzedaży
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2097
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

Czy wiadomo, które wydawnictwo polonizuje ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Muad'Dib »

tomp pisze: 27 paź 2020, 20:53 Czy wiadomo, które wydawnictwo polonizuje ?
Na razie nie, tyle co ujawniono, że Q1 2021
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Arkhon »

itsthisguyagain pisze: 27 paź 2020, 18:20
Jools pisze: 27 paź 2020, 18:06 Nie czekasz na PL?
czekam i kupię wersję PL w przedsprzedaży
Dość odważnie, ja bym chociaż poczekał na ogłoszenie kto wydaje.
Są wydawnictwa które wolałbym ominąć. Chyba nie tylko ja...
Zwłaszcza, że to Diuna i o wtopy lokalizacyjne łatwo.
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Majkel89 »

Myślę że będzie to lucrum
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomb »

A propos polonizuje - Planszowe Newsy pytają, czy lepiej Dune, czy Diuna. Mam nadzieję, że to tylko luźne pytanie prowadzących ten profil, bo jeśli to rzeczywisty dylemat wydawcy to grubo. Ja wiem, że czasami nie warto tłumaczyć pewnych nazw i tytułów, ale skoro od dekad funkcjonuje polskie tłumaczenie literatury, do której nawiązuje gra, to nad czym tu się zastanawiać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: rattkin »

Duna.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1745
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1421 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Majkel89 pisze: 27 paź 2020, 21:54 Myślę że będzie to lucrum
Dementuję
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 300 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

Dziś niby embargo jest zniesione na wszelkie recenzje więc zobaczymy jak innych opinie :)

Instrukcja już jest: Dune:Imperium - instrukcja

Autor poprawił linka, więc kasuję posty proszące o poprawny link - Curiosity
Ostatnio zmieniony 28 paź 2020, 13:17 przez drzewko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2097
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

Podejrzewam, skąd to podejrzenie o wydawnictwo jednak Leser zdementował.
Albo Dire Wolf albo wpis zostanie zaktualizowany https://boardgamegeek.com/boardgamevers ... sh-edition
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ