Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1517
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 306 times
Been thanked: 319 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Hejo,

Dune: Imperium immortality po polsku w Q1 2023. :) Dzisiaj Michał mówił o tym na live'ie w PN.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: spongePepp »

Warto dodać, że powiedział coś w stylu "z informacji, które mam, mogę powiedzieć, że to na pewno nie jest koniec sagi" :)
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: kamiya »

spongePepp pisze: 07 wrz 2022, 09:23 Warto dodać, że powiedział coś w stylu "z informacji, które mam, mogę powiedzieć, że to na pewno nie jest koniec sagi" :)
Jak widać polityka "Brzdęka" jest kontynuowana. Tytuł się sprzedał więc ilość dodatków też musi się zgadzać.
Pierwszy - "Potęga IX" - jest dobry bo wprowadził poprawki. Pytanie co będzie w kolejnych i na ile wpłyną na grę.
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Shodan »

Mam wątpliwości, czy DI, którą bardzo lubię, nie ewoluuje z eleganckiej, nie nazbyt skomplikowanej i dość szybkiej gry w stronę kombajnu / molocha, z rozrzedzonym rdzeniem gry przez poupychane gdzie się da dodatkowe mechaniki, mikrozasady oraz z rozdętym czasem rozgrywki zniechęcającym do wyciągania gry na stół.
Z góry napiszę, że wiem, iż nie mam obowiązku dokupowania dodatków. Po prostu zastanawiam się, w którą stronę zmierza ten projekt.
Przy czym Potęga Ix przyjęła się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Mój ranking liderów wraz z komentarzem. Podzieliłem na trzy grupy: Mocni, Średni, Słabi. Nie koniecznie musi tak być, że Słaby nie ma Szans z Mocnym ale generalnie Mocny lider daje bardzo fajne zdolności które w grze pomagają a słaby może da coś sytuacyjnie albo zupełnie nic.

Mocni:
Armand Ekaz - Trashing wyłożonych kart jest dosyć prosty zwłaszcza jak szybko ogarniemy 3 agenta.
Glossu "Bestia" Rabban - W zależności od gry kartę sygnetu zagramy od 6-9 razy w turze agenta czyli szacuję, że daje 6-14 darmowych żołnierzy tylko z samego faktu, że gramy tym liderem. Darmowe zasoby na start to lepszy bonus niż wszystkie umiejki niektórych słabych liderów. U nas nawet czasem banujemy albo dajemy najsłabszemu graczowi.
Helena Richese - Mamy wolną rękę z zielonymi i fioletowymi polami co każdy doceni kto czekał przez 3 rundy z uzbieranymi scolari na trzeciego agenta albo drednota. A najlepsze jest to, że daje też pewną swobodę w kolejności wykonywania akcji co wprost przekłada się na lepsze rundy. Moc sygnetu to tylko wisienka na torcie.

Średni:
Baron Vladimir - Wysłanie 4 żołnierzy do konfliktu jest możliwe od samego początku gry. Intryga z sygnetu za 1 scolari to dobry deal.
Leto Atryda - Zniżka 1 Scolari za zielone pola daje pełno uśmiechów a z sygnetu przehandlowanie 1 przyprawy na wpływy. Jest prawie w kategorii mocnych ale jak się nie uda kupić fajnych kart z zielonymi symbolami i bonusem w turze agenta to jest tak sobie.
Rhombur Vernius - Jeśli na rynku są tanie technologie to jest fajnie.
Yuna Moritiani - brak wody boli ale większa produkcja kasy nadrabia z nawiązką. Moc sygnetu bardzo rzadko używana.
Hundro Moritiani - moc sygnetu daje dużo więcej zasobów niż przeżera.
Ilesa Ekaz - Bardzo rzadko zdarza się, że nie uda się zagrać karty odłożonej na 2 turę agenta czyli w zasadzie pasywka daje darmowe zasoby i to co rundę.

Słabi:
Tessja Vernius - Pasywka ma dużo tekstu ale bonusy marne. Zmusza do zbierania różnych frakcji czyli częściej robić tury agenta na frakcje co przekłada się na mniej żołnierzy w konflikcie i mniej zasobów.
Ariana Thorwald - Tej to wiecznie brak przyprawy, na szczęście produkuje wodę sygnetem ale wodę trzeba wydać sensownie a poza zbieraniem przyprawy mamy tylko żołnierzy z fremenów (pole wiecznej zajętości) i grę w trzy karty a tu najczęściej bywa tak, że gwiazdy muszą współpracować. Bardzo dużo tego "ale"
Ilban Richese - no i ile razy na grę zapłacisz scolari za pole na planszy?
Paul Atryda - Mnie on frustruje. Gra oferuje kilka sposobów na dobieranie kart i Paul wiedząc co jest na szczycie decku wie czy się opłaca czy nie - no ale co jak na szczycie decku leży jakiś szrot? Co wtedy jest wart ten lider?
Memnon Thorwald - pasywna umiejętność praktycznie bezużyteczna
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 431
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: crazygandalf »

Ostatnio wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową wraz z dodatkiem. Może kogoś zainteresuje?
Diuna: Imperium + Potęga Ix
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Jools »

crazygandalf pisze: 11 wrz 2022, 21:49 ...dwuosobową...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 431
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: crazygandalf »

Jools pisze: 11 wrz 2022, 21:49
crazygandalf pisze: 11 wrz 2022, 21:49 ...dwuosobową...
Z wirtualnym graczem będzie trzyosobowa. :D
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

crazygandalf pisze: 11 wrz 2022, 21:49 Ostatnio wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową wraz z dodatkiem. Może kogoś zainteresuje?
Diuna: Imperium + Potęga Ix
Obejrzane, polecam dalej :wink:
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: dannte »

itsthisguyagain pisze: 10 wrz 2022, 22:53 Armand Ekaz - Trashing wyłożonych kart jest dosyć prosty zwłaszcza jak szybko ogarniemy 3 agenta.
Nie grałem nim zbyt wiele, ale to niszczenie ma koszt: musisz wysłać agentów na mniej optymalne pola niż byś chciał, więc ten efekt jest jakby "samobalansujący się". Usuwanie kart co turę też nie jest jakąś super opcją, bo musisz mieć jakieś dobre źródło dokupowania/dociągania kart. Co turę też raczej nie dasz rady niszczyć karty (bo niekoniecznie chcesz lub możesz zajmować wymagane pola), więc efektywnie osłabiasz swoją własną umiejętność. Ale to tylko takie luźne komentarze.
No i jego sygnet jest zbyt sytuacyjny - miałem grę gdzie po prostu musiałem kupować słabe karty (bo nie było tych "średnich"), więc de facto nie odchudzałem talii ze słabych kart, tylko je delikatnie wzmacniałem. To było niefajne.
itsthisguyagain pisze: 10 wrz 2022, 22:53Ariana Thorwald - Tej to wiecznie brak przyprawy, na szczęście produkuje wodę sygnetem ale wodę trzeba wydać sensownie a poza zbieraniem przyprawy mamy tylko żołnierzy z fremenów (pole wiecznej zajętości) i grę w trzy karty a tu najczęściej bywa tak, że gwiazdy muszą współpracować. Bardzo dużo tego "ale"
Nie wiem, dla mnie dobranie karty jest już dość mocną rekompensatą wad. A taki szczegół jak więcej wody i mniej przyprawy czyni dla mnie grę z taką postacią bardzo asymetryczną względem pozostałych graczy. Co jest dla mnie plusem.
itsthisguyagain pisze: 10 wrz 2022, 22:53Ilban Richese - no i ile razy na grę zapłacisz scolari za pole na planszy?
Z mojego doświadczenia to wystarczająco dużo razy. Pole mentata dające dociągnięcie 2 kart daje bardzo fajne tempo na resztę rundy.
itsthisguyagain pisze: 10 wrz 2022, 22:53Memnon Thorwald - pasywna umiejętność praktycznie bezużyteczna
Dla mnie najważniejsza u niego jest moc płynąca z sygnetu, on zawsze kumulował sporo przyprawy. Jego umiejtność pasywna jest dla mnie tylko dodatkowym gratisem.

Ja osobiście Rabbanem, Memnonem i Ilbanem najbardziej lubię grać. Pozostali są fajni tylko ze względu na ich złożoność i nietypowe style gry, ale nie mam wśród nich ulubieńca.

itsthisguyagain pisze: 10 wrz 2022, 22:53 Paul Atryda - Mnie on frustruje. Gra oferuje kilka sposobów na dobieranie kart i Paul wiedząc co jest na szczycie decku wie czy się opłaca czy nie - no ale co jak na szczycie decku leży jakiś szrot? Co wtedy jest wart ten lider?
Informacja, że na szczycie leży szrot może się przydać, bo jeśli taką kartę postarasz się dociągnąć, to masz pewność, że w następnej rundzie twoja ręka będzie wolna od tego szrotu. Jeśli masz tam z kolei mocną kartę, ale która akurat nie kombuje się z twoimi kartami, to wolisz nie dociągać za wszelką cenę, bo w nast. rundzie się może bardziej przyda, aaale jest to bardzo sytuacyjne. W całej ogólności zgadzam się - dla mnie to najgorszy lider.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Hh453 »

Witam , zastanawiam się nad zakupem dune imperium , bardzo lubię clanka i tyrants of the underdark a także lords of waterdeep , czy ten tytuł też podejdzie?
I jeśli kupować czy wystarczy sama podstawka?
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Atk »

Hh453 pisze: 20 wrz 2022, 21:02 Witam , zastanawiam się nad zakupem dune imperium , bardzo lubię clanka i tyrants of the underdark a także lords of waterdeep , czy ten tytuł też podejdzie?
I jeśli kupować czy wystarczy sama podstawka?
Nam brzdęk nie poszedł, diune kupiłem raczej z myślą, że zagramy i pójdzie, a gra została w kolekcji i dużo emocji nas stołem dostarczyła
91DD
Posty: 49
Rejestracja: 06 lip 2020, 23:48
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: 91DD »

Hh453 pisze: 20 wrz 2022, 21:02 Witam , zastanawiam się nad zakupem dune imperium , bardzo lubię clanka i tyrants of the underdark a także lords of waterdeep , czy ten tytuł też podejdzie?
I jeśli kupować czy wystarczy sama podstawka?
Haha miałem identyczny zestaw gier, DI kupiłem i nie żałuję, dla mnie najlepsza z tej listy i szczerze polecam. Sama podstawka wystarczy jak podejdzie Tobie i Twojej ekipie do grania to dodatek szybko wpadnie do kompletu.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 495
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Hh453 pisze: 20 wrz 2022, 21:02 Witam , zastanawiam się nad zakupem dune imperium , bardzo lubię clanka i tyrants of the underdark a także lords of waterdeep , czy ten tytuł też podejdzie?
I jeśli kupować czy wystarczy sama podstawka?
https://www.youtube.com/channel/UCNQtkC ... zWYeGAh6VA

Gościu (po angielsku) wrzuca nagrane rogrywki z tabletop simulator. Obejrzyj i sam oceń czy podejdzie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Hh453 pisze: 20 wrz 2022, 21:02 Witam , zastanawiam się nad zakupem dune imperium , bardzo lubię clanka i tyrants of the underdark a także lords of waterdeep , czy ten tytuł też podejdzie?
I jeśli kupować czy wystarczy sama podstawka?
Kupuj :D również mam i bardzo lubię Brzdęk, Tyranów, Lordsów i Diuna Imperium jest u mnie bardzo wysoko. Na początek polecam samą podstawkę, starczy na wiele rozgrywek.
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

Ja bym tylko zaznaczył, że IMO Diuna jest przede wszystkim grą worker placement, deckbuilding ma tam mniejsze znaczenie niż we wszystkich wymienionych grach. W dodatku deckbuilding trochę się rozwija, ale nie na tyle, żeby to stało w tym temacie koło tyrantsów i clanka. Sam Diunę uwielbniam, ale turbo satysfakcji w tworzonej talii tam nie ma, to bardziej dodatek ubarwiający grę na planszy.
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Hh453 »

A dodatek mocno komplikuje rozgrywkę?
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: spongePepp »

Hh453 pisze: 23 wrz 2022, 21:35 A dodatek mocno komplikuje rozgrywkę?
Zdecydowanie nie komplikuje, a fajnie urozmaica. Wytłumaczenie go współgraczom zajęło z 5 minut... Dodatkowo wprowadza opcjonalny tryb naprawiający deckbuilding - karta startowa, która pozwala usuwać inne karty. Jak dla mnie "must have", nie wyobrażam sobie już grać bez niego :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2097
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

Hh453 pisze: 23 wrz 2022, 21:35 A dodatek mocno komplikuje rozgrywkę?
Nie. Zmienia ją. Masz nakładki na planszę główną i 1 dostawkę - tutaj nowe pola. W nowych kartach masz dodatkowe zdolności. Nowi liderzy.
To co ja sobie cenie, to dodali więcej kart do usuwania innych kart z talii.
W mojej opinii, jeśli podstawka ci się podoba, to dodatek obowiązkowy.
W moim przypadku nie wiem co musiałoby się stać, aby rozdzielić dodatek od podstawki, aby zagrać w samą podstawkę.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 437
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 115 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Zagrałem dziś pierwszy raz. Dwie osoby plus bot.
Wow, jaka ta gra jest dobra...

Dosłownie wszyscy szliśmy łeb w łeb i nawet żonie się podobało, choć jej pierwsza reakcja po bo zobaczeniu planszy to było "co ty znowu wyciągnąłeś, co to za chaos..." :mrgreen: W pewnym momencie udało jej się zrobić 3 punkty zwycięstwa naraz i prawie wygrała.

Początkowe tury to faktycznie było zastanawianie się co robić, ale potem to już szło bardzo sprawnie. A i tak o dziwo zeszło nam z 4 godziny. Coś chyba za długo kminimy nad ruchami. :wink:

Nie rozumiem trochę zarzutów dla bota.
Jest całkiem ok moim zdaniem.
NeXuS AlphA
Posty: 221
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: NeXuS AlphA »

ScorpZero pisze: 25 wrz 2022, 00:01 Nie rozumiem trochę zarzutów dla bota.
Jest całkiem ok moim zdaniem.
U nas pierwsze zetknięciu z Diuna było dwuosobowe. Zwyczajowo nie lubimy gier gdzie musimy symulować gracza - juz lata temu np. Belfort padło ofiarą tego problemu. Tutaj po pierwszych rundach płynność użycia bota była wręcz automatyczna. Ba, w dwóch czy nawet trzech grach tak się nawet układało, że jego działania czasem wydawały się jakby były przesiąknięte czystą złośliwością a nie losowością - podbierał celnie pola itd. Efekt tego taki, że gra we dwoje w Diune, zawsze jak dotąd sprawia frajdę; nawet po zaliczeniu potem partii w cztery osoby, dalej sięgamy po nią jako dwuosobówkę.
Jasne można zapewne wiele wad bota wskazać, ale jak dla mnie działa i pozwala cieszyć się grą.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 437
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 115 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Spoiler:
Ściągnąłem angielską instrukcje i oczywiście przeczytałem, że parę rzeczy graliśmy źle. ;⁠-⁠)

Jedną z tych rzeczy było to, że bota graliśmy tak jakby był to bot solo - czyli zdobywał surowce oraz punkty zwycięstwa. I szczerze mówiąc to nie widzę powodu dla którego nie miałbym tak dalej grać. Nie przeszkadza mi, że bot miałby wygrać, a jednocześnie stwarza to większą presję.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

ScorpZero pisze: 25 wrz 2022, 10:49 Jedną z tych rzeczy było to, że bota graliśmy tak jakby był to bot solo (...)
Muszę spróbować. Ciekawe czy zadziałałoby w grze na 2 graczy dodać 2 boty (na zasadach solo).
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: babayaga0 »

Czy zawartość z dodatku zmieści się do pudełka podstawki czy trzeba to w dwóch pudłach przechowywać?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

babayaga0 pisze: 26 wrz 2022, 12:47 Czy zawartość z dodatku zmieści się do pudełka podstawki czy trzeba to w dwóch pudłach przechowywać?
Mieści się spokojnie. Wypraska powoduje, że lekko wystaje wieczko, bo plansze są z nią średnio kompatybilne, ale można ją śmiało wywalić i wtedy to mamy miejsca jeszcze na 2 dodatki.

Swoją drogą to jeden z elementów, który mnie okrutnie irytuje w dodatku - 2 nowe planszetki nie mieszczą się obok siebie na szerokość w pudełku, a spokojnie mogły się mieścić jakby je lepiej zwymiarowali :evil:
ODPOWIEDZ