Wojenna na 5 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Wojenna na 5 graczy

Post autor: Cyel »

Hej,

szukam czegoś zgodnego z tytułem wątku. Nie musi być stricte tylko wojenna, ale ewentualne aspekty ekonomiczne nie powinny przesłaniać nawalanki.

Idealnym przykładem jest tutaj Gra o Tron, której mechanika jest perfekcyjna i gralibyśmy w nią pewnie bez przerwy... gdyby nie fatalnie niezbalansowana mapa, która faworyzuje jedne rody a innym nie daje szansy na grę. Remake mechaniki GoTa z autorską, zbalansowaną mapą przygarnąłbym bez pytań.

Inna świetnie spełniająca wymagania mechanika to Forbidden Stars ... ale tu z kolei max 4 graczy :(

W najbliższym czasie będziemy testować Mare Nostrum.

Znamy Imperial 2030, Cyklady, Eclipse, Twilight Imperium, Starcraft.

Czego na pewno nie szukamy - gier, w których walka i ruchy wojsk są tak mocno abstrakcyjne, że przypominają bardziej jakiś przestrzenny puzzel niż grę wojenną, walka jest tam jedynie dekoracją dla bardzo umownych zasad - Inis, Blood Rage, Kemet, Rising Sun, Scythe. Znamy, doceniamy zalety, ale to jednak nie to.

Za to wchodzą w grę tytuły jeszcze bardziej "militarne" - 5 osobowe odpowiedniki Memoir '44/Battlelore czy Tide of Iron mile widziane. A może nawet jakieś Hex&Counter ?

Preferowane tytuły do sprawnego rozegrania w jeden wieczór ~4h lub mniej.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: vinnichi »

Jest na pewno Szogun/Wallenstein. A może spróbujcie Fief'a? Podobno działa najlepiej na 5-6.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: lotheg »

Może Successors?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Andy »

Quartermaster General 1914. Drugowojenny QG też będzie OK, ale w jego przypadku pełen skład to 6 osób.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: autopaga »

Niedługo będą Tytani, bitka jest non stop, będzie do 5ciu graczy. Grałem w prototyp według mnie świetna gra.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: 612 »

Może to będzie trochę niepopularna opinia, bo raczej negatywnych opinii niż pozytywnych się naczytałem na jej temat, ale osobiście zaproponowałbym Historię Świata - https://boardgamegeek.com/boardgame/235 ... tory-world
Gra jest fajnie wykonana, można grać do 6 osób (im więcej tym lepiej, chociaż ludzie narzekają, że przy liczbie osób 5+ może się dłużyć i można pechowo w nieskończoność czekać na swoją turę dzięki stale zmieniającej się kolejności w rundach) i ma naprawdę banalne zasady. Jest w niej tylko i wyłącznie wojna - w zasadzie jedyną akcją w grze jest inwazja (nazwa sama wskazuje o co chodzi, a o zwycięstwie czy przegranej decydują rzuty kostką), nie ma w niej żadnego handlu, farmienia surowców czy tym podobnych wynalazków. Buduje się miasta i forty, ale jest to bardzo uproszczone i zazwyczaj dzieje się "samo" w wyniku zajętych przez nas terytoriów, akcji z karty czy rodzaju mocarstwa jakim gramy, więc nie przeszkadza w INWAZJACH. Gra jest o tyle prosta, że u nas zazwyczaj (zwykle graliśmy w 3 osoby) na koniec wieczoru z czymś bardziej zajmującym w stanie "mocnego zmęczenia" na dobicie wyciągaliśmy jeszcze Historię na jedną partię bo zasady do niej każdy byłby w stanie wyrecytować wybudzony w środku nocy.
Jedna rzecz jest w niej specyficzna - gra trwa 5 rund (rundy to ery, od starożytności do czasów sprzed wojen światowych), przy czym każdą rundę rozgrywamy inną cywilizacją. Jest ich w sumie dość dużo do wyboru (reprezentują je karty), a w każdej grze losowo wybiera się na każdą erę tyle kart cywilizacji ilu jest graczy, więc w zasadzie ich układ ciężko jest powtórzyć, co zapewnia większą regrywalność.
Minus taki, że to naprawdę prosta gra, mechanicznie takie bardziej lajtowe ryzyko, więc po iluś-tam grach niczym Was już nie zaskoczy, ale jako konfrontacyjna odskocznia o podboju świata moim zdaniem się sprawdza.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Szewa »

Szogun - programowanie ruchow, area control, walka jest oparta na mechanice wiezy i ma swoje wady jak i zalety. Uwielbiam AC i wysoko cenie Szoguna.



Ja jednak polece wam wrocic do gry o tron i sprobowac jednej z dwoch rzeczy:
- wydrukowac fanowska nakladke na poludnie mapy. Mozna ja na bgg znalezc. Znika Martell, morza lacza Tyrella z Baratheonem, a 10 obszarow poludniowych zmienia sie w 5. Tyrell jesli chce wygrac to musi pchac sie na polnoc w strone Lanniego lub Baratheona, gdyz na poludniu sa tylko 3 zamki (4 jesli policzyny Koniec burzy).
-kupic dodatek Matka Smokow i wprowadzic sam modul wasali. Jeden z rodow, ktory nie gra staje sie wasalem (z mocno rozbudowana armia) i gracz, ktory kontroluje zelazny tron otrzymuje tez wladze nad wasalem. Zelazny tron jest teraz istotniejszy, osoba, ktora kontroluje wasala nie moze podbic jego zamkow, a takze trzeba nim dobrze zarzadzac, bo w kolejnej rundzie moze on przejsc pod kontrole kogos innego. Minusem jest to, ze dodatek kosztuje 140zl :P
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: raj »

Bierz Quartermaster General 1914.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Chudej »

Może Dune? Co prawda nie grałem, ale prawie same dobre rzeczy słyszałem.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Cyel »

Szewa pisze: 15 wrz 2020, 09:32
- wydrukowac fanowska nakladke na poludnie mapy. Mozna ja na bgg znalezc. Znika Martell, morza lacza Tyrella z Baratheonem, a 10 obszarow poludniowych zmienia sie w 5. Tyrell jesli chce wygrac to musi pchac sie na polnoc w strone Lanniego lub Baratheona, gdyz na poludniu sa tylko 3 zamki (4 jesli policzyny Koniec burzy).
Ciekawe co piszesz, bo w moim doświadczeniu najbardziej pokrzywdzonym przez zapędzenie w kozi róg rodem są Lannisterowie - a tym chyba nakładka na tereny Tyrellów niespecjalnie pomoże. Przez ~15 lat grania w GoT chyba ani razu nie widziałem jak Lannisterowie wygrywają, standardowo wczesny gwałt ze strony Greyjoyów nie daje im szansy na rozwój :(

My wręcz raczej rozważaliśmy (acz nie testowaliśmy) usunięcie z gry Greyjoyów i całego Pyke (zostaje samo morze, bez wyspy). Tylko te syte zamki w zatoce wyglądają wtedy trochę za dobrze, pół biedy, że dla Lannistera, ale dla Starka, który pomocy żadnej raczej nie potrzebuje.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Muleq »

Nie chcę się wyjść na "lepiej wiedzącego" ale możesz mi wierzyć, że w starciu z Greyem Lanister nie jest na z góry przegranej pozycji. Zresztą to wszystko zależy od tego jak ułożą się karty Westeros ( bez mobilizacji przez 4 tury nawet Grey dupa :wink: ) oraz od tego jak zagrają pozostałe 4 osoby, a zwłaszcza Stark. Gra wymaga elastyczności od wszystkich stron konfliktu bo zwycięzcą może być tylko jeden :wink: . Dodatek Matka Smoków uważam, że świetnie urozmaica grę i wprowadza ród Tragaryenów, który zaburza wszystkie dotychczasowe strategie.

Ale żeby nie wyszło, że mój post to całkowity offtop to nie mogę sie już doczekać Sukcesorów, którzy mam nadzieję będą taką petardą na 5 osób jaką jest Hannibal na dwie :wink: .
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: Szewa »

Cyel pisze: 15 wrz 2020, 17:08
Szewa pisze: 15 wrz 2020, 09:32
- wydrukowac fanowska nakladke na poludnie mapy. Mozna ja na bgg znalezc. Znika Martell, morza lacza Tyrella z Baratheonem, a 10 obszarow poludniowych zmienia sie w 5. Tyrell jesli chce wygrac to musi pchac sie na polnoc w strone Lanniego lub Baratheona, gdyz na poludniu sa tylko 3 zamki (4 jesli policzyny Koniec burzy).
Ciekawe co piszesz, bo w moim doświadczeniu najbardziej pokrzywdzonym przez zapędzenie w kozi róg rodem są Lannisterowie - a tym chyba nakładka na tereny Tyrellów niespecjalnie pomoże. Przez ~15 lat grania w GoT chyba ani razu nie widziałem jak Lannisterowie wygrywają, standardowo wczesny gwałt ze strony Greyjoyów nie daje im szansy na rozwój :(
A czytaliscie nowy faq? LANNI dostaje statek w porcie :D
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wojenna na 5 graczy

Post autor: berem »

Choćby Sword of Rome, Brittania.
ODPOWIEDZ