Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Fojtu »

mat_eyo pisze: 20 kwie 2022, 08:44 Dla mnie pojedyncze słowa sprowadzają się do ikonografii. Mój mózg interpretuje Jump X tak samo, jakby tam była ikonka lecącego statku i X. Jest za to sporo kart, na których mamy więcej tekstu i one faktycznie mogą być problemem dla kogoś, kto siedzi po drugiej stronie stołu i musi czytać ją do góry nogami.
Jasne, i dlatego pisałem, że ten Jump to nie taki problem. Jednak jeżeli idziemy w ikonografię, to IMO powinno się redukować tego typu keywordy bez ikony, bo zmniejszasz ogólną ilość tekstu na kartach. Im mniej tekstu tym mniej trzeba interpretować karty. Dla mnie jest różnica między 80% kart bez tekstu a 50% kart bez tekstu a 30% z pojedynczymi słowami. Aczkolwiek oczywiście jakiekolwiek zwiększenie przejrzystości tej gry byłoby mile widziane, ten Jump może zostać :wink:
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 275
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: yaro_ »

Ja puściłem mojego BTS'a w świat z kilku powodów, choć bardzo sobie grę ceniłem mogę wylać swoje żale:
- Liczyłem na polską wersję. Jednak tekstu w tej grze ogrom. Niby nie takie trudne zwroty, ale jednak jak rozłożysz kilkanaście kart technologii + planet to w obcym języku to jest co czytać. Nowych graczy przytłaczało. Zwłaszcza na tych planetach z drugiego końca stołu nie widać co można zyskać wchodząc lub kolonizując.
- Karty po kilku grach są bardzo powtarzalne, zwłaszcza Eventy wypadały te same co grę. Podobnie z celami końcowymi. Zrobiło mi się trochę nudno po trzeciej grze.
- Brakuje mi tam jakichś innych słów kluczowych-akcji. Z tego co pamiętam to tylko odkryj tech, jump, upgrade statku, automate i colonize i wszystko się opiera na tych w różnej kombinacji surowców. Aż się prosi żeby była np. technologia zestrzelenia komuś statku.
- Planszetki po drugiej stronie są bez sensu. Ot jakieś dwie akcje dodatkowo w losowych momentach gry.
- Gra o powolnym początku, kończy się bardzo szybko. Trzy gwiazdki to krótka piłka. Bardzo łatwo w tej grze się wymanewrować z surowcami w którąś stronę i wtedy już nie ma czasu na powrót do walki.

O samej grafice się nie wypowiadam, kwestia gustu. Mi nie przeszkadzał ten minimalizm.
To takie mankamenty, ale gra to u mnie solidne 8.. no może teraz patrząc 7.5. Grało się bardzo przyjemnie, ale to za droga gra żeby miała tak niską regrywalność.

Gra ewidentnie potrzebuje dodatku. Gdyby coś było na horyzoncie poczekałbym, ale oprócz wzmianki w recenzji SUSD nic nie widać żeby się działo..
Copercore
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2020, 10:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 28 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Copercore »

Czy wiadomo coś na temat wydania polskiej edycji?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10988
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3246 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: japanczyk »

Nie ma na nia szans
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 628
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Michito »

japanczyk pisze: 08 paź 2022, 13:44 Nie ma na nia szans
Post, który źle się zestarzał :mrgreen:

Za Planszowe Newsy:

Obrazek
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 929
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 325 times
Been thanked: 381 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: sliff »

Oby nie galakta bo wyjdzie drożej niż weather machine.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5606
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 794 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: mat_eyo »

Nie będzie to Galakta ;)
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: trixon »

Obstawiam Kaczki, bo PN żyją z nimi w dobrej komitywie i mogą sobie pozwolić na takie przecieki. Dzisiaj jest też live to może przy okazji dogrywania szczegółów spotkania sobie pogadali o bardziej odległych planach.

Portala bym raczej nie posądzał, bo by nałożył dożywotnią ekskomunikę socjalmediową na zespół piotrka jeżeli pozwoliliby sobie na jakikolwiek przeciek przed Portalconem.
Super
Posty: 407
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 219 times
Been thanked: 120 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Super »

Ekstra news. A walczyłem ze sobą właśnie czy brać angielską wersję za tę chorą cenę w sklepie na R, z 10% kodem rabatowym. Oby PL nie było droższe :roll:
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: kamiya »

Wracam na BGA zagrać jeszcze kilka razy przed decyzją o ewentualnym przyszłym zakupie.
Obawiam się, że nadal gra będzie za droga na moją kieszeń.
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Wosho
Posty: 1440
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Wosho »

Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10988
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3365 times
Been thanked: 3246 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: japanczyk »

Wosho pisze: 21 gru 2022, 10:42 Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
Gra na 91 miejscu w TOP 100 =/= zadna rewelacja :P
Jasne, zgodze sie, ze topka zadnym wyznacznikiem midnosci gry, ale samo miejsce tak swiadczy o tym, ze gra jest jakas i przemawia do graczy ktorzy ja zakupili
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: detrytusek »

Wosho pisze: 21 gru 2022, 10:42 Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
91 miejsce w BGG to nie jest rewelacja?
Kupić kupił ale chyba nie doceniasz chęci przerzucenia się na wersję polską. Już niedługo angielskie będą spokojnie do kupienia z drugiej ręki.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 879 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: XLR8 »

BTS to fantastyczna gra. Koniec i kropka. Fakt, że mogłaby być trochę bardziej doszlifowana, ale tutaj liczę na dodatek, który został zapowiedziany.

Oferuje ona bardzo ciasną rozgrywkę, bardzo trudne, ale dające ogromną satysfakcję decyzje i to wszystko w 60min na 3 graczy. Nie znam innej gry, którą mogłaby ją wygryźć z tego segmentu.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Bruno »

Super pisze: 21 gru 2022, 09:53 Ekstra news. A walczyłem ze sobą właśnie czy brać angielską wersję za tę chorą cenę w sklepie na R, z 10% kodem rabatowym. Oby PL nie było droższe :roll:
Poczekamy, zobaczymy. O wydaniu w PL ponownie Projektu Gaja też informowano już chyba z rok (?) temu, a wciąż nie wiadomo nawet, kto miałby się tego podjąć...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
autopaga
Posty: 1431
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: autopaga »

detrytusek pisze: 21 gru 2022, 10:55
Wosho pisze: 21 gru 2022, 10:42 Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
91 miejsce w BGG to nie jest rewelacja?
Kupić kupił ale chyba nie doceniasz chęci przerzucenia się na wersję polską. Już niedługo angielskie będą spokojnie do kupienia z drugiej ręki.
Też nie rozumiem co ona tam robi, nic ciekawego w tym tytule nie znalazłem, wygląd tragiczny, te drzewka technologiczne to wariacje na temat tego samego, po zagraniu odhaczyłem na bgg i do zapomnienia.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: SetkiofRaptors »

W temacie dodatku to znalazłem wątek na bgg. Po pierwsze pojawiło się na insta Rio Grande zdjęcie okładki jakiś czas temu:

Obrazek

Poza tym z wątku wynika że:
Dodatek jest mechanicznie gotowy od mniej więcej lipca 2022. Grafika i problemy produkcyjne opóźniają wydanie (grafika, serio xd?). Wszystko wygląda na 1 połowę przyszłego roku. Ciekawe czy polski wydawca pokusi się wydać od razu z dodatkiem?

Zawartość ogólnie zgadza się z tym co było zapowiedziane w SU&SD, liderzy, nowe plansze, więcej kart wydarzeń I technologii.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: SetkiofRaptors »

autopaga pisze: 21 gru 2022, 17:12
detrytusek pisze: 21 gru 2022, 10:55
Wosho pisze: 21 gru 2022, 10:42 Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
91 miejsce w BGG to nie jest rewelacja?
Kupić kupił ale chyba nie doceniasz chęci przerzucenia się na wersję polską. Już niedługo angielskie będą spokojnie do kupienia z drugiej ręki.
Też nie rozumiem co ona tam robi, nic ciekawego w tym tytule nie znalazłem, wygląd tragiczny, te drzewka technologiczne to wariacje na temat tego samego, po zagraniu odhaczyłem na bgg i do zapomnienia.
Jak krytykujesz to mógłbyś włożyć w to trochę wysiłku. Gra się interesuje od dawna i szczególnie krytyczne oceny są dla mnie bardzo interesujące. Wygląd tragiczny - to rozumiem pytan brak. Ale co masz na myśli "te drzewka technologicznego to wariacje na temat tego samego"? Że to mało oryginalna mechanika podobna do innych gier? Że jest za mała regrywalność bo drzewka powstają podobne? Czy coś jeszcze innego?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
autopaga
Posty: 1431
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: autopaga »

Te gałęzie nie różnią się zbytnio w drzewku technologicznym i nie jest to do końca drzewko, a bardziej plątanina. Brakowało mi mięsa w tej grze. Grałem w to niemal rok temu (styczeń) i nie pamiętam zbyt dużo detali, dałem 7/10 czyli 600 gier ma u mnie wyższą notę, na szczęście nie jestem recenzentem i nie muszę się katować grami, więcej niż raz. Dla graczy którzy lubią race for the galaxy to może być spoko gra. Ja się odbiłem od: raca, rolla, bts, new frontiers i już się poddaje nie zaglądam do działu budowanie silniczków w kosmosie. Jakoś trawię terraformację ares, ma plusa za wygląd, ale earth w połączeniu z ark novą może mi też ją wypchnąć z półki.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: SetkiofRaptors »

Powiem tak, jeśli ktoś komu się gra nie podoba daje jej 7/10 to trudno się dziwić ze jest w top100, gdzie wystarczy średnia koło 8/10 :D grę muszę przetestować gdzieś online.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
autopaga
Posty: 1431
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: autopaga »

Tzn mi się nie podoba, ale gra działa, niestety jak zacząłem oceniać gry to proporcjonalnie ciut za wysoko i już się tego trzymam. U mnie gry już około 8/10 wylatują z kolekcji, z drobnymi wyjątkami gdzie np. pomalowałem figurki przed graniem typu Imaginarium. Więc tak około -1 trzeba brać poprawkę na moje noty, aby pasowały do standardów bgg.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2022, 20:35 przez autopaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: detrytusek »

autopaga pisze: 21 gru 2022, 17:12
detrytusek pisze: 21 gru 2022, 10:55
91 miejsce w BGG to nie jest rewelacja?
Kupić kupił ale chyba nie doceniasz chęci przerzucenia się na wersję polską. Już niedługo angielskie będą spokojnie do kupienia z drugiej ręki.
Też nie rozumiem co ona tam robi, nic ciekawego w tym tytule nie znalazłem, wygląd tragiczny, te drzewka technologiczne to wariacje na temat tego samego, po zagraniu odhaczyłem na bgg i do zapomnienia.
Ale ja doskonale rozumiem czemu. Gra jest świetna i nigdzie nie napisałem, że jest inaczej.
Jedyne wady to cena i wszechobecna biel.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 879 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: XLR8 »

autopaga pisze: 21 gru 2022, 19:11 Te gałęzie nie różnią się zbytnio w drzewku technologicznym i nie jest to do końca drzewko, a bardziej plątanina. Brakowało mi mięsa w tej grze. Grałem w to niemal rok temu (styczeń) i nie pamiętam zbyt dużo detali, dałem 7/10 czyli 600 gier ma u mnie wyższą notę, na szczęście nie jestem recenzentem i nie muszę się katować grami, więcej niż raz. Dla graczy którzy lubią race for the galaxy to może być spoko gra. Ja się odbiłem od: raca, rolla, bts, new frontiers i już się poddaje nie zaglądam do działu budowanie silniczków w kosmosie. Jakoś trawię terraformację ares, ma plusa za wygląd, ale earth w połączeniu z ark novą może mi też ją wypchnąć z półki.
Bo to nie jest gra w robieniu drzewka technologicznego ani budowania silniczków, tylko optymalizator pełną gębą. Każdy ruch ma kolosalne znaczenie, bo nie dość, że ekonomia jest ciasna to jest jeszcze wyścig o cele i efekt kuli śnieżnej.
Oczywiście komuś może się nie podobac ten typ gier.
Ja znowu kocham piekielnie ciasne designy, gdzie każdy ruch na ogromne znaczenie.

Przede wszystkim gra daje proste cele i mnóstwo narzędzi do ich realizacji. Jednak to od graczy zależy w oku ruchach/turach je spełnią i ta ogromna presja wyścigu to coś co wyróżnia ten tytuł.
Marbel
Posty: 221
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Marbel »

A może wyda to jednak Portal? Z Rio Grande czekają na RftG i może dogadali deala, że teraz to już w pakiecie z BtS biorą. Bomby na PC być muszą. Myślę, że tego Racea w końcu w przyszłym roku już puszczą. Pliki chyba już dawno były gotowe, może jakiś międzynarodowy dodruk się odbył o gra będzie tajemniczą premierą w styczniu na konwencie? RftG, nie BtS.
Wosho
Posty: 1440
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Beyond the Sun (Dennis K. Chan)

Post autor: Wosho »

japanczyk pisze: 21 gru 2022, 10:55
Wosho pisze: 21 gru 2022, 10:42 Nie czaje po co wydawac takie gry, to nie jest zadna rewelacja plus kto juz mial ja miec kupil wersje ang.
Gra na 91 miejscu w TOP 100 =/= zadna rewelacja :P
Jasne, zgodze sie, ze topka zadnym wyznacznikiem midnosci gry, ale samo miejsce tak swiadczy o tym, ze gra jest jakas i przemawia do graczy ktorzy ja zakupili
Gusta sa rozne, ale jesli po zagraniu w gre nie mam ochoty w nia zagrac drugi raz to dla mnie zadne top 100.
ODPOWIEDZ