Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: mk20336 »

Versailles 1919

Gra: Versailles 1919

Autorzy: Mark Herman i Geoff Engelstein

Wydawnictwo: GMT Games

Seria: The Great Statesmen

Mechanika: negocjacje w ramach konferencji pokojowej w 1919 w Paryżu po I Wojnie Światowej. Gra od 1 do 4 graczy, wcielamy się w:
- Woodrow Wilson (USA)
- David Lloyd George (Wielka Brytania)
- Vittorio Orlando (Włochy)
- George Clemenceau (Francja)

Link do BGG

Link do recenzji na moim blogu: Versailles 1919 – wariant solo (ang.)

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: adalbert »

Jestem po 1 rozgrywce w 4 osoby. Chyba wszystkim się w ostatecznym rozrachunku podobało. Jest trochę małych zasad, o których nie zawsze się pamięta (np. reset znacznika po rozstrzygnięciu unrestu) i na początku troszeczkę się błądzi, ale potem zaczyna to ładnie pykać. Jest to gra w przesuwanie różnych znaczników i licytację kart, ale podlana klimatem np. poprzez karty wydarzeń z wizerunkami postaci historycznych.
Wydaje mi się, że Versailles jest jakoś porównywalne do Die Machera i wypada w tym porównaniu całkiem korzystnie.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: Vester »

A można się dowiedzieć, ile naprawdę jest negocjacji w tej grze? Taka wprost, bazarowa, czy ukryta w aukcjach? Bo bazarowej nie lubię.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: kaimada »

Vester pisze: 28 wrz 2020, 18:08 A można się dowiedzieć, ile naprawdę jest negocjacji w tej grze? Taka wprost, bazarowa, czy ukryta w aukcjach? Bo bazarowej nie lubię.
Dla mnie jak w Die Macher - bardzo mało miejsca dla negocjacji nad stołem. W aukcjach cały czas trzeba za to kombinować.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: adalbert »

Potwierdzam, jak ktoś szuka gry negocjacyjnej, to się raczej zawiedzie.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: Deem »

Z opisu (i chyba autora) gra wydaje się dzielić założenia Churchilla - czy ktoś grał w obie i pokusiłby się o krótkie porównanie?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: kaimada »

Deem pisze: 29 wrz 2020, 14:27 Z opisu (i chyba autora) gra wydaje się dzielić założenia Churchilla - czy ktoś grał w obie i pokusiłby się o krótkie porównanie?
Diametralnie inne gry. Pomysł ten sam ale wykonanie kompletnie inne.

W skrócie bo rozpisze się później:
Wersal to Euro, a Churchill to gra symulacja wojennonegocjacyjna. Zupelnie inny poziom skomplikowania. W Wersalu nie ma wojny, tak naprawdę wojska też nie ma, nie mamy swojej ekipy, konferencja jest jedna, nie ma przyciągania liny a jedynie licytacja, kraje są sobie niemalże tylko z nazwy.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: Markus »

kaimada pisze: 29 wrz 2020, 17:20
Deem pisze: 29 wrz 2020, 14:27 Z opisu (i chyba autora) gra wydaje się dzielić założenia Churchilla - czy ktoś grał w obie i pokusiłby się o krótkie porównanie?
Diametralnie inne gry. Pomysł ten sam ale wykonanie kompletnie inne.

W skrócie bo rozpisze się później:
Wersal to Euro, a Churchill to gra symulacja wojennonegocjacyjna. Zupelnie inny poziom skomplikowania. W Wersalu nie ma wojny, tak naprawdę wojska też nie ma, nie mamy swojej ekipy, konferencja jest jedna, nie ma przyciągania liny a jedynie licytacja, kraje są sobie niemalże tylko z nazwy.
Czy to jest gra z na siłę przyklejonym tematem?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: Deem »

kaimada pisze: 29 wrz 2020, 17:20
Deem pisze: 29 wrz 2020, 14:27 Z opisu (i chyba autora) gra wydaje się dzielić założenia Churchilla - czy ktoś grał w obie i pokusiłby się o krótkie porównanie?
Diametralnie inne gry. Pomysł ten sam ale wykonanie kompletnie inne.

W skrócie bo rozpisze się później:
Wersal to Euro, a Churchill to gra symulacja wojennonegocjacyjna. Zupelnie inny poziom skomplikowania. W Wersalu nie ma wojny, tak naprawdę wojska też nie ma, nie mamy swojej ekipy, konferencja jest jedna, nie ma przyciągania liny a jedynie licytacja, kraje są sobie niemalże tylko z nazwy.
Dzięki, to czekam na Twoją reckę, a na razie dla mnie pas.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: kaimada »

Markus pisze: 29 wrz 2020, 18:08
kaimada pisze: 29 wrz 2020, 17:20
Deem pisze: 29 wrz 2020, 14:27 Z opisu (i chyba autora) gra wydaje się dzielić założenia Churchilla - czy ktoś grał w obie i pokusiłby się o krótkie porównanie?
Diametralnie inne gry. Pomysł ten sam ale wykonanie kompletnie inne.

W skrócie bo rozpisze się później:
Wersal to Euro, a Churchill to gra symulacja wojennonegocjacyjna. Zupelnie inny poziom skomplikowania. W Wersalu nie ma wojny, tak naprawdę wojska też nie ma, nie mamy swojej ekipy, konferencja jest jedna, nie ma przyciągania liny a jedynie licytacja, kraje są sobie niemalże tylko z nazwy.
Czy to jest gra z na siłę przyklejonym tematem?
Aż tak to nie... bo to wszystko fajnie działa i pokazuje decyzje jakie stały przed negocjatorami. Każdy problem ma historyczne rozwiązania a efekty są bardzo sensowne.
Tyle że w Churchillu kształt świata po grze był widoczny. Tutaj pamiętam tylko pojedyncze decyzje.
Do tego Churchill miał mechanikę tego przeciągania liny co idealnie oddaje walkę na stole negocjacyjnym. Wersal to zwykłe dokładanie kosteczek. Co rzeczywiście można wykorzystać wszędzie.
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: mk20336 »

Hej,

Mechanika Churchill wydaj się być lepsza, bo przeciąganie spraw na swój tor jest bardzo klimatyczne.
Inna sprawa to fakt, iż konferencje II Wojny Światowej i jej rozstrzygnięcia są po prostu dużo lepiej znane niż np. los Smyrny na konferencji pokojowej w Paryżu.

Grałem już teraz raz na 4 osoby i było całkiem ok. Kolejne rozgrywki przede mną - podzielę się wrażeniami.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: mk20336 »

Versailles 1919 – first impressions – multiplayer mode

LINK: Versailles 1919 – first impressions – multiplayer mode

Obrazek

Tym razem z Krzyśkiem, Marcinem i Maćkiem mieliśmy okazję zagrać po raz pierwszy w Versailles 1919 - bardzo przyjemna gra negocjacyjna o kreowaniu traktatu pokojowego po pierwszej Wojnie Światowej. Wstępne wrażenia po rozgrywce w poniższym artykule - miłej lektury!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: mat_eyo »

Właśnie kupiłem i mam pytanie. Czytałem gdzieś, że w książeczce z przykładowymi rozgrywkami są błędy. To prawda? Jeśli tak, to czy są to jakieś poważne pomyłki? GMT wrzucało gdzieś poprawione playbooki?
pajeu
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2014, 22:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: pajeu »

Wszystkie błędy i nieścisłości są zebrane w tym wątku
https://boardgamegeek.com/thread/249334 ... s-revising#
Warto jeszcze wspomnieć że 2 karty mają bledne ikonki
https://boardgamegeek.com/thread/250948 ... 9#35891879
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Versailles 1919 (M.Herman, G. Engelstein)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Versailles 1919

Z dużą przyjemnością stworzyłem recenzję Versailles 1919 – gry zaprojektowanej przez duet Mark Herman & Geoff Engelstein o negocjacjach po Pierwszej Wojnie Światowej, które miały przynieść pokój na wiele lat. Miłej lektury!

LINK: [REVIEW] Versailles 1919

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ