Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: sirtepek »

Cześć, stoję przed wyborem prezentu planszowkowego ode mnie dla siebie. Którą z gier wybralibyście jako następna do kolekcji?
Na liście znajdują się:
- brass Birmingham/Lancashire
- klany kaledonii
- great western trail
- this war of mine
- spirit island

Głównie będę grał w 2 osoby, z żoną.
Nie lubimy sci-fi i horroru.
Czas gry do 1,5h.
Lubimy cięższe gry.
Moja aktualna lista posiadanych gier:

Moja kolekcja:
1. Osadnicy NI
2. Namiestnik
4. Capital
5. K2
6. Santiago.
7. Puerto Rico
8. Gejsze
9. Patchwork
10. Jaipur
11. Istanbuł
12. Dooble
13. Decrypto
14. 7 cudów świata + Liderzy
15. Concordia
16. Wsiąść do pociągu: Europa
17. CV
18. Grand Austria Hotel
19. Zamki Burgundii
20. Lorenzo il Magnifico
21. Sztuka wojny
22. Star realms
23. Santa Maria
24. Tzolkin
25. Zamek : Carcassonne
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: kurdzio »

Patrząc na Twoją kolekcję widzę wiele tych samych pozycji co u nas (też gram tylko z drugą połową).
Jako pierwszy strzał z czystym sumieniem polecam GWT. Ta gra to przyjemność, wczoraj rozegraliśmy 4 partię, cały czas chce się więcej. Jednak na ten moment tylko używki, dodruk w drodze.
Co ciekawe mamy też Klany Kaledonii ale czekają na ogranie, a Brass Birmingham planuję zakupić po dodruku.
Co do kooperacji to u nas zagrały tylko te proste (typu Zakazana Pustynia), stąd nie polecę dwóch ostatnich propozycji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: kdsz »

Odnośnie Brassa - w Birmingham gra się na dwie osoby dobrze, ale jednak wyraźnie słabiej niż na większą liczbę graczy. Za to Lancashire na dedykowanej mapie to kapitalny tytuł 1v1 .
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: jakmis83 »

Brassa jeszcze nie ograłem, ponieważ jestem w trakcie oczekiwania na przesyłkę.
Jednak z pozostałych tytułów, jeśli wazny jest czas gry, odradzam This War of Mine - jest to gra zdecydowanie dłuższa niż 1,5 h.
Zdecydowanie polecam Klany Kaledonii, nieco uproszczony Projekt Gaja, ale gra się bardzo dobrze.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
polsyn24
Posty: 32
Rejestracja: 30 mar 2019, 09:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: polsyn24 »

Spirit island sam zamówiłem w przedsprzedaży, jak lubicie cięższe gry to powinno siąść jak złoto. Sam nie miałem okazji jeszcze grać, ale jestem pewien, że będzie grane mocno. Opinie i miejsce na bgg o czymś świadczą.

Great western trail podobnie, top 10 bgg, gra świetna, na 2 osoby dobrze śmiga, dużo myślenia.

Obie gry w 1,5h na 2 osoby na spokojnie. Problemem może być obecność tych gier w tym momencie. Gwt będzie dodruk w IV kwartale, a SI premiera listopad/grudzień. Jeśli wytrzymasz do tego czasu to te gry zdecydowanie warto mieć w kolekcji.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: Fojtu »

Grałem we wszystko z listy:
- brass Birmingham/Lancashire - jeżeli już to Lancashire, ale wg. mnie to i tak gra dużo traci na braku trzeciego gracza
- klany kaledonii - na 2 osoby raczej słabo, za luźno na mapie i mało interakcji
- great western trail - świetne, szybkie euro, które dobrze działa na 2 osoby - zdecydowanie mój faworyt nie koop z tej listy
- this war of mine - zdecydowanie nie jest to gra na 1,5h, poza tym, widzę że lubicie raczej euro, a to jest bardziej taki losowy story-telling niż gra. Mnie jako euro graczowi totalnie nie podeszło
- spirit island - jeżeli lubicie kooperacje to to jest strzał w dziesiątkę. W jednym pudełku jest mnóstwo regrywalności w 2 osoby - ja pokazałem znajomym grającym właśnie głównie w 2 i nawalali w to codziennie praktycznie i zaraz kupili dodatek

Podsumowując:
Chcesz rywalizację -> GWT
Chcesz koop -> Spirit Island (tutaj jeszcze ew. polecam Aeon's End, na 2 osoby też super coop)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: bajbaj »

Do gry na dwie osoby też polecam GWT. Świetne z dodatkiem i bez. Typowe euro Pfistera, więcej taktyki niż strategii, z poczuciem, że każdy ruch jest ważny, ale i że jednej błąd nie ustawia gry. Przyjemność "mielenia" krów w ręce bezcenna.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2020, 14:01 przez bajbaj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

GWT
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: gameosx »

Teraz zamów sobie Spirit Island, jak będzie dodruk to GWT.
Chyba, że chcesz coś na już to polecam Maracaibo - taki trochę GWT "na sterydach"
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: kastration »

Na 2 osoby Klany są na pewno najszybsze z wymienionych. Bardzo eleganckie też, nieskomplikowane w zasadach. Minusy to mniejsza dynamika zmian na rynku i bądź co bądź - nie dla każdego to minus - więcej pól dostępnych dla każdego gracza, jest luźniej. Gra niezwykle przyjemna, szybko się rozkłada i składa (co przy większym zmęczeniu niekiedy ma też pewne znaczenie). Esencja gier ekonomicznych, dobrze chodząca na 2 osoby. GWT też bardzo dobrze działa na 2 osoby, jest nieco dłuższe, bardziej nieprzewidywalne, ma więcej zasad. Obie wymienione to bardzo dobre gry, z plusikiem nawet.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: Atk »

Może nie jest ciężkie ale w 1.5h się mieści czyli Everdell

Albo jak może trochę być dłużej to Podwodne Miasta
Od siebie polecił bym Teotihuacan i Barrage (tu dużo osób podobno nie jest przekonanych Mi i mojej ekipie grało się spoko na 2)

Maracaibo i GWT też spoko się gra na 2 aczkolwiek Maracaibo jest ta cięższa gra
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: NestorZolo »

gameosx pisze: 28 wrz 2020, 18:40 Teraz zamów sobie Spirit Island, jak będzie dodruk to GWT.
Chyba, że chcesz coś na już to polecam Maracaibo - taki trochę GWT "na sterydach"
Chyba raczej jako "schodek" przed GWT :P oczywiście polecam, ale GWT to przymus 8)
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: NestorZolo »

Atk pisze: 29 wrz 2020, 01:51
Maracaibo i GWT też spoko się gra na 2 aczkolwiek Maracaibo jest ta cięższa gra
Tak, zdecydowanie więcej waży :P GWT z dodatkiem moim zdaniem bardziej wymagające.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: wrojka »

Wiele z posiadanych przez Ciebie gier wpada w klimat Brassa i tutaj właśnie pytanie - czy poszukujesz czegoś totalnie innego. Jeśli tak, to mogę z całego serca polecić Spirit Island. Mało jest tak unikalnych i przy tym dobrze zrealizowanych gier. Z jednej strony masz masę duchów, masę kart mocy, a po drugiej stronie naprzeciw stają losowo sterowani Najeźdźcy, których reguły możesz modyfikować, zwiększając przy tym poziom trudności. Wymaga trochę myślenia do przodu, główkowania i bardzo często poświęcenia czegoś. Na niższych poziomach trudności można spotkać się z takim zawodem, bo rozluźnienie napięcia przychodzi zbyt szybko (widać już łatwy koniec i rozwiązanie problemów), dlatego gra błyszczy przy stopniowym podbijaniu sobie trudności, co daje większe poczucie stresu i napięcia do samego końca. O dziwo gra, której najbliżej do SI to chyba Gloomhaven -fabuła i -kampania/legacy.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: Atk »

NestorZolo pisze: 29 wrz 2020, 02:42
Atk pisze: 29 wrz 2020, 01:51
Maracaibo i GWT też spoko się gra na 2 aczkolwiek Maracaibo jest ta cięższa gra
Tak, zdecydowanie więcej waży :P GWT z dodatkiem moim zdaniem bardziej wymagające.
nie mialem okazji grac w gwt z dodatkiem :(
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: sirtepek »

wrojka pisze: 29 wrz 2020, 17:33 Wiele z posiadanych przez Ciebie gier wpada w klimat Brassa i tutaj właśnie pytanie - czy poszukujesz czegoś totalnie innego. Jeśli tak, to mogę z całego serca polecić Spirit Island. Mało jest tak unikalnych i przy tym dobrze zrealizowanych gier. Z jednej strony masz masę duchów, masę kart mocy, a po drugiej stronie naprzeciw stają losowo sterowani Najeźdźcy, których reguły możesz modyfikować, zwiększając przy tym poziom trudności. Wymaga trochę myślenia do przodu, główkowania i bardzo często poświęcenia czegoś. Na niższych poziomach trudności można spotkać się z takim zawodem, bo rozluźnienie napięcia przychodzi zbyt szybko (widać już łatwy koniec i rozwiązanie problemów), dlatego gra błyszczy przy stopniowym podbijaniu sobie trudności, co daje większe poczucie stresu i napięcia do samego końca. O dziwo gra, której najbliżej do SI to chyba Gloomhaven -fabuła i -kampania/legacy.
Nie chciałbym mieć podobnych gier, dlatego Spirit Island wysuwa się na prowadzenie jako że brakuje mi co-opa.
Nie znudzi się nam po kilku rozgrywkach?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: wrojka »

sirtepek pisze: 29 wrz 2020, 20:57 Nie chciałbym mieć podobnych gier, dlatego Spirit Island wysuwa się na prowadzenie jako że brakuje mi co-opa.
Nie znudzi się nam po kilku rozgrywkach?
Oj byczqu, nie sądze. Ostatnio rozkminiałem, że gdybym miał wylądować na bezludnej wyspie z tylko 1 grą, to właśnie SI. Duchy autentycznie się od siebie różnią w tym co robią na wyspie, podobnie wrogowie. Grając na 2 osoby nie ma szans by podstawka znudziła wam się za szybko. Samej podstawce może brakuje lekko elementu zaskoczenia (jedynie kolejna karta wroga i moce jakie dociągamy są nieprzewidywalne). Z jednej strony to dobrze, bo pomaga w nauce, a z drugiej strony dopiero rozszerzenie Branch&Claw wprowadza Eventy (mogąc tak pomóc, jak i namieszać). Jeśli pasuje Ci ogólny klimat z filmów na YT, to gwarantuję przynajmniej 30-40 świetnych i odkrywczych gier z samej podstawki.
xvart
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2010, 17:57

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: xvart »

Zdecydowanie nie polecam Gloomhaven. Czas, żeby ktoś w końcu powiedział, że król jest nagi. Ponad 500 zł za mnóstwo kafelków i jeszcze więcej kafelków. Dramatyczny przerost formy nad treścią moim zdaniem. Za tę cenę można mieć 3 zupełnie przyzwoite planszówki. Jak wywaliłem kasę na to badziewie i teraz żałuję.
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: justtadream3 »

Ze spirit island byłbym ostrożny, też z żoną gram w cięższe gry (chociaż sporo gier z Twojej listy nie wydaje mi się ciężkie) a SI totalnie nie podeszło jej i towarzystwu z którym gram w średniaki. Ja za to uważam ją za najlepszą grę jaką mam. Najlepiej ogarnij grę na steamie i zagraj w wersję cyfrowa i będziesz wiedział czy przejdzie:) ale jak nie to do solo i tak jest świetna:)
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: Golin »

na Twoim miejscu brałbym Dominant Species najlepsza gra euro wszechczasów
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: justtadream3 »

A dominant species ma sens na 2 graczy? Bo widzę konflikt między tym co podaje producent a tym co twierdzi bgg
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: xxtomek93xx »

justtadream3 pisze: 18 paź 2020, 18:50 A dominant species ma sens na 2 graczy? Bo widzę konflikt między tym co podaje producent a tym co twierdzi bgg
Według mnie najlepsza jest w pełnym składzie, ewentualnie te 4-6 osób. Na dwie powiedziałbym, że bardzo średnio. Chyba, że na dwie osoby podzielisz sie po 2-3 klasy zwierząt. Ale jednak lepsze wrażenia z gry są, jak już każdy będzie grać swoją własną klasą i będzie stosunkowo ciasno na mapie. Co nie zmienia faktu, że gra jest jedą z lepszych w jakie grałem (jedyny minus to czas rozgrywki).
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: roadrunner »

Gwt i klany kaledonii, bo spelniaja wymagania, sa swietne i do tego sa swietne na 2 osoby (Maracaibo lepsze na 3+)
Sprawdz onlajn czy siadzie wam w pogoni za szczesciem
Myrmes - mechaniczne cudenko od Ystari i pieknie lata w duecie
Dziedzictwo de crecy
Aura + kwiatki + pszczółka
Londyn
Arboretum. Nie wyglada, a głębia tęga
Abyss
Ceylon, choc na wiecej osob lepsze
Le havre
Heaven & ale
Castell
Viticulture + Toskania - wyborne na 3-4, calkiem spoko na 2, mega regrywalne po doposazeniu sie w dodatki
Brzdek z dodatkami i ew. Legacy

Na 2 odradzam spirit island.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: karmazynowy »

Z ciekawości, dlaczego odradzasz SI na 2 os.? Na BGG ma 70% (ponad 700 głosów) jako best właśnie dla 2 os.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Brass Birmingham, Great Western Trail, Klany Kaledonii Spirit island. Która następna?

Post autor: kastration »

justtadream3 pisze: 18 paź 2020, 18:50 A dominant species ma sens na 2 graczy? Bo widzę konflikt między tym co podaje producent a tym co twierdzi bgg
W skrócie: NIE. Chyba, że warianty na promowanie rozdwojenia jaźni, czyli po 2 klasy zwierząt czy po 3, ale to żadna przyjemność z takiej gry. Graliśmy nieco na 2 osoby po 1 gatunku, było ok. Ale jeśli szukasz czegoś z efektem wow właśnie na taki skład, jak 2 osoby, to po prostu nie będzie to bardzo dobra gra. Ale od 3 osób już jest znacznie lepiej.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ