Indonesia (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Indonesia (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: uyco »

W końcu pojawił się dodruk Indonesii, gry na którą od brdzo dawna ostrzyłem sobie zęby, ale powiem szczerze, że cena mnie na prawdę powaliła :shock: :evil:
Indonesia
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: Blue »

Rebelma mocną przebitkę względem np. Milan-spiele ;].
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia

Post autor: melee »

o żesz!
niesamowite czasu, indonesia w Rebelu :)
ja swoją dorwałem jeszcze z tej "trudno dostępnej" edycji, prawie 2 razy taniej
wydaje mi się, że ostatnio na ebayu widziałem kilka ofert Indonesii, w miarę tanio
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Indonesia

Post autor: steady »

A już się cieszyłem, że cena będzie normalna :(.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: macike »

Gdzie był ten wątek o 400 na wypasioną gierkę? :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: Veridiana »

o! gra z mapą! mogę prosić o szczegóły? dlaczego niby taka dobra?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Indonesia

Post autor: bogas »

Veridiana pisze:dlaczego niby taka dobra?
bo droga :wink:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Indonesia

Post autor: konev »

A dlaczego droga? Bo dobra! :).

Veridiana. Ty na pewno szukasz gry z mapą czy może z małpą? :twisted:
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: mistrz_yon »

Jedno pytanie do zasad mam, a wlasciwie serie pytan do jednego problemu:

1. Czu pojemnosc lodzi dziala w ten sposob, ze ogranicza mozliwosc sprzedazy z danego przedsiebiorstwa tylko do ilosci wlasnie pojemnosci (np. mam 5 jednostek ryzu, a pojemnosc lodzi 3, wiec sprzedaje 3)? Takie mam niejasne wrazenie, ale chce sie upewnic.
2. Czy jesli mam/gracz ma inne przedsiebiorstwo, to mimo wykorzystania 'pojemnosci' nadal moze on z nich skorzystac (inna spolka, inny towar)?
3. Czy sprzedaz oplacana jest od ilosci? Tzn. czy jesli sprzedaje jakis towar to dostaje kase za jedna jednostke, a reszta jest milczeniem (czyli sprzedajac 4 jednostki dostaje tyle samo ile dostalbym gdybym sprzedaawal 1)?

Dzięki z gory.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Indonesia

Post autor: bazik »

mistrz_yon pisze:Jedno pytanie do zasad mam, a wlasciwie serie pytan do jednego problemu:

1. Czu pojemnosc lodzi dziala w ten sposob, ze ogranicza mozliwosc sprzedazy z danego przedsiebiorstwa tylko do ilosci wlasnie pojemnosci (np. mam 5 jednostek ryzu, a pojemnosc lodzi 3, wiec sprzedaje 3)? Takie mam niejasne wrazenie, ale chce sie upewnic.
jeśli pojemność łodzi to 3, to każda firma może przewieźć tę łodzią 3 towary
2. Czy jesli mam/gracz ma inne przedsiebiorstwo, to mimo wykorzystania 'pojemnosci' nadal moze on z nich skorzystac (inna spolka, inny towar)?
tak
3. Czy sprzedaz oplacana jest od ilosci? Tzn. czy jesli sprzedaje jakis towar to dostaje kase za jedna jednostke, a reszta jest milczeniem (czyli sprzedajac 4 jednostki dostaje tyle samo ile dostalbym gdybym sprzedaawal 1)?
każda sprzedana jednostka zarabie tyle ile masz napisane na karcie (ryż 20, etc), ale za każdą musisz zapłacić koszt transportu. musisz sprzedać towar jeśli jest to możliwe, nawet jeśli za transport zapłacisz więcej niż zarobisz na sprzedaży
Dzięki z gory.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: mst »

1. Tak, przy czym trzeba pamiętać o ograniczeniach poziomu sprzedaży do miast oraz o tym, że to samo przedsiębiorstwo może w jednym ruchu transportować swoje towary przy użyciu różnych firm transportowych (do różnych miast).
2. Tak, nawet jeśli towar jest ten sam to możliwości przewozu przez daną firmę transportową rozpatrywane są dla każdego przedsiębiorstwa osobno (niezależnie od tego co firma już w danej rundzie operacyjnej przewiozła).
3. Sprzedaż opłacana jest od ilości tzn. gdy sprzedajesz 4 jednostki towaru dostajesz kasę za 4 jednostki towaru czyli 4x wartość sprzedaży jednostki towaru (oczywiście minus koszty transportu). :)


edit: Michał był szybszy :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: mistrz_yon »

dzieki :)

dzisiaj odpalamy po raz pierwszy. w sumie to jest bardzo zbudowany instrukcją, ktora jest wyjatkowo przyzwoita. jak sadzicie z doswiadczenia, ile nam zejdzie przy pierwszej grze w 4 graczy?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia

Post autor: melee »

3,5-4 godziny :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: mst »

Nam zajęło ok.4 godzin z tłumaczeniem zasad. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Indonesia

Post autor: barchan »

To chyba nie jest dodruk tylko resztówka z poprzedniej edycji. Ja swoją niedawno kupiłem w spiele-offensive.de za 50 euro - i to na pewno była jeszcze poprzednia edycja.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia

Post autor: melee »

ta kopia też pochodzi ze spiele-offensive.de :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: Nataniel »

Wczoraj graliśmy w 3 osoby. Wraz z tłumaczeniem zasad (w zasadzie z dopytywaniem o szczegóły, ponieważ wszyscy wcześniej czytali instrukcję i oglądali film Scotta) gra zajęła nam 2,5 godziny - ja, Rafal (knidyjczyk) i Dagmara.

Ja szybko zaczalem produkowac cukier, niestety nie mialem linii transportowych. Dagmara na szczescie skupila sie na rozwoju sieci transportu, na czym czesto zarabiala wiecej niz ja, a Rafal robil troche w produkcji (glownie przyprawy) i troche w transporcie. Rozwijalem sie spokojnie biorac nowe sloty i nowe firmy, podczas gdy pozostala dwojka prowadzila miedzy soba serie przejec - glownie firm transportowych. Dagmara uznala w pewnym momencie, ze tez musi zaczac produkowac i przejela moja produkcje przyprawy tworzac dania do mikrofalowek i dzieki wlasnej sieci transportowej - robiac na nich koszmarne pieniadze. Ja mialem olbrzymia produkcje, ale dusilem sie placac za transport - raz Rafalowi, raz Dagmarze. Na szczescie pojawila sie okazja - Dagmara chciala przejac duza linie transportowa Rafala aby zmonopolizowac przeplyw towarow. Ja jednak do tej pory nie robilem zadnych przejec, mialem wiec mase kasy - za 350 przejalem druga co do wielkosci firme transportowa i szybko rozwinalem ja na caly swiat (mialem duze Expansion). Do tego polaczylem swoj ryz z przyprawami tworzac mikrofalowki, ktore zaczalem wlasnymi statkami wysylac do wszystkich miast - zapychajac je przed mikrofalowkami Dagmary. Niestety, ciagle musialem czesc produkcji przewozic jej statkami (za maly Hull, ktorego wczesniej kompletnie nie rozwijalem)... Koniec gry, liczenie kasy - jest, wygralem o kilkadziesiat rupii, z wynikiem ok 1700 rupii. Dagmara okolo 1650, Rafal ok 1450.

Bardzo fajna gra. Oczywiscie nie sposob nie miec tych zarzutow co wszyscy. Wykonanie jest fatalne - jakosc komponentow, nierowno narysowane granice morz i ladow, itd. Do tego brak eleganckiego mechanizmu zaznaczania ktora firma jest czyja (trzeba to pamietac albo spogladac na akty notarialne, na ktorych zawijasami napisana jest orientalna nazwa, ktora nie pomaga). Latwo jest cos przegapic, trudno wszystko policzyc. Z drugiej strony - przynajmniej nikt nie liczyl, tylko gralismy intuicyjnie. Wyobrazam sobie, ze przy "liczacych" graczach moze to latwo zamienic sie w koszmar oczekiwania na swoja kolejke.

Wiem, ze Rafal tlumaczy instrukcje - mam nadzieje, ze jakos niebawem sie ona pojawi. Wbrew pozorom zasady sa bardzo proste i do wytlumaczenia w max 15 minut. A ja czekam na nastepna rozgrywke - jestesmy wstepnie umowieni w 4 osoby.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: mistrz_yon »

Mnie niestety nie bylo dane zagrac w ten weekend :( - w piatek pochorowala mi sie czwarta czesc ekipy grajace, a sobote i niedziele spedzam w pracy (coz, beda nadgodziny, bedzie kasa na dodatkowe gierki) :)

Mam zupełnie inne odczucia estetycznie. Dla mnie 'Indonesia' jest niesamowicie klimatyczna (mowie jedynie o wykonaniu). Co z tego ze moze miejscami troche nieczytelna, taki life. Mnie sie ona kojarzy wykonaniem ze 'Siena' - wszystko umowne, ale za to z wyjatkowym smakiem. Kiedy obejrzalem w piatek Small Worlda, to bylem wstrzasniety iloscia kolorow na cal kwadratowy i dosadnoscia w rysowaniu ras (grafik w DoW ma chyba horror vacuoli). Tutaj tego problemu na szczescie nie ma (wiem, kwestia gustu).
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Indonesia

Post autor: melee »

mnie się indonesia niezwykle podoba wizualnie, choć mogłaby być trochę czytelniejsza - Nataniel nie odnosił się do samego wyglądu, z jego uwagami się zgadzam, choć jakoś w moich jedynych dwóch grach nie przeszkadzało mi wykonanie i nie nie było problemów typu: "czy ten ląd styka się z tym morzem".
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Indonesia

Post autor: bazik »

melee pisze:mnie się indonesia niezwykle podoba wizualnie, choć mogłaby być trochę czytelniejsza - Nataniel nie odnosił się do samego wyglądu, z jego uwagami się zgadzam, choć jakoś w moich jedynych dwóch grach nie przeszkadzało mi wykonanie i nie nie było problemów typu: "czy ten ląd styka się z tym morzem".
to po części dlatego że dość dobrze wiem które miejsca na planszy pokazać przez rozgrywką, żeby potem nie było nagle zgrzytów. jak się na starcie opowie że problemy z czytelnością są, i się je pokaże palcem od razu, to przestaje to komukolwiek przeszkadzać...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Indonesia

Post autor: Nataniel »

Mi chodzilo raczej o czytelnosc w czasie rozgrywki - bajzel przy miastach, podobne zetony "dostaw" co i fabryk, brak widocznosci gdzie zaczyna a gdzie konczy sie fabryka i do kogo nalezy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Indonesia

Post autor: lb_lb »

czemu ta gra jest tak nieprzeciętnie droga? Dystryucja i sklepy maja taki narzut, czy wydawca oszalał? Co w niej jest, że tak kosmicznie kosztuje? 2.5 miliona jakis znaczników? Złote karty?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Indonesia

Post autor: Sztefan »

Mały wydawca, mały nakład - duży koszt produkcji. Uwzględniając jeszcze stosunkowo dużą popularność (gry tego wydawcy schodzą mimo takich cen) nie dziwne, że ceny są takie, a nie inne. Nie wiem jak pozostałe gry, ale Indonesia jest naprawdę świetną grą i warto się wykosztować.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Indonesia

Post autor: zephyr »

IMO polityka wydawnictwa nie jest wygrywająca, bo większy nakład pewnie by się sprzedał - a komponenty w żaden sposób nie uzasadniają kosztu

natomiast gra jest niezła, aż szkoda...

ale najwyraźniej polityka wydawnictwa się sprawdza skoro z niej nie zrezygnowali
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: Indonesia

Post autor: lb_lb »

:twisted: :evil: mogę pożyczyć na 2 dni? zrobię skany :) :twisted: :evil: zobaczymy jak wtedy będzie sięsprawdzała strategia wydawcy BUAHAHAH ;)
ehh... mam nadzieje, ze to sie kiedys zmieni.. albo ktos naprawde bedzie zdesperowany zeby gre sprzedac:D hehe:D
ODPOWIEDZ