Village Green (Peer Sylvester)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Village Green (Peer Sylvester)

Post autor: Trolliszcze »

Obrazek

https://boardgamegeek.com/boardgame/300 ... lage-green

Pograliśmy trochę w tę małą sprytną karciankę i chciałbym z całego serca polecić. Gramy to głównie na dwie osoby (i IMO gra najlepsza właśnie dla takiego składu), partia trwa przeważnie 15-20 minut. Sprytna mechanika układania kart (muszą się zgadzać symbole/kolory kart, które ze sobą sąsiadują) połączona ze sprytną mechaniką punktowania (jest cała talia kart punktujących za określone cele w danym rzędzie/kolumnie - budujemy nasz skwerek na planszy 3x3 pola, więc takich kart punktujących mamy 6 i w trakcie gry dobieramy je i układamy wokół skweru, żeby uzyskać jak najlepszy wynik). Jest oczywiście karciankowa losowość, czasem podejdą karty, które potrzebujemy, czasem nie; przeważnie to szczęście rozkłada się między graczy w miarę po równo, choć oczywiście zdarzają się partie z większym odchyleniem na korzyść jednego z graczy. Mnie to w gierce na kwadrans zupełnie nie przeszkadza - jeśli mamy wrażenie, że przeciwnikowi poszło zbyt łatwo, to gramy rewanż.

Cena gry niestety mocno zachodnia, ale może ktoś się pokusi to wydać? Na nasze warunki powinno kosztować 30-40 złotych. Ale ja tych ~70 nie żałuję ani trochę, będzie sporo grane.
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Village Green - Peer Sylvester

Post autor: errorr »

Bardzo sprytna szybka karcianka a właściwie trochę gra 'kafelkowa'. Odczucia bardzo podobne do Arboretum. Zasady proste a decyzje czasem równie ciężkie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Village Green (Peer Sylvester)

Post autor: Szewa »

Wczoraj zagrałem jedną partię dwuosobową i pierwsze wrażenia bardzo pozytywne :)

Sprytna, mała karcianka w której budujemy swoje miasteczko na obszarze 4x4. Trochę trzeba się napocić, bo nie tylko układamy karty zieleni tak, aby do siebie pasowały kolorystycznie/ikonami, ale dodatkowo sami budujemy punktację w naszym miasteczku ;) Każdą kolumnę (poziomo i pionowo) ropatrzymy oddzielnie, więc karty będą punktować dwa razy.
Negatywnej interakcji bezpośredniej tu brak, jedynie co to możemy wziąć na rękę kartę zieleni, którą sobie upatrzył nasz współgracz. Czas rozgrywki na 2 osoby to 15 minut, czuje w kościach, że bardzo dobrze zadziała też solo.

Ah ten Peer Sylvester, najpierw King is Dead, teraz to.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Village Green (Peer Sylvester)

Post autor: Namurenai »

Szewa pisze: 17 gru 2020, 14:36Ah ten Peer Sylvester, najpierw King is Dead, teraz to.
Zgadzam się z tezą, ale nie z przykładami :D
Ah ten Peer Sylvester, najpierw Wir Sind Das Volk!, teraz Polynesia.
There, I fixed it ;)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Village Green (Peer Sylvester)

Post autor: Szewa »

Namurenai pisze:
Ah ten Peer Sylvester, najpierw Wir Sind Das Volk!, teraz Polynesia.
There, I fixed it ;)
Tych jeszcze nie sprawdziłem, ale mam na radarze ;)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Village Green (Peer Sylvester)

Post autor: warlock »

Kupiłem spontanicznie w empiku za cztery dyszki i absolutnie nie żałuję ;). Póki co rozegrane dwie partyjki dwuosobowe do niedzielnej kawki i przyznam szczerze, że to naprawdę fajny fillerek, działa super jako gra dla par ;).

Jeśli lubicie ciasne eurołamigłówki oparte na optymalizacji punktacji w ramach ograniczonej przestrzeni, poczujecie się tutaj jak w domu ;). Spodziewałem się "samograja", a tymczasem jest tu zaskakująco sporo kwestii do rozważenia i kompromisów, na jakie trzeba iść. Słowem - jest nad czym pomyśleć przez te 20 minut.

Z minusów:
1) ikonografia na kartach punktacji nie zawsze jest jasna, miałem czasem problem ze zrozumieniem, czy punktuję za zestaw, czy za każdy z prezentowanych symboli. Tak samo nie było dla mnie jasne, czy dostanę punkty, jeśli "przestrzelę" próg celu (z tego co widzę na BGG, nie dostanę). Moim zdaniem w instrukcji brakuje wyjaśnienia kilku ikonek z kart nagród i szerszego opisu tych bardziej skomplikowanych celów (z przykładami).
2) twórca na BGG napisał, że karta Niesamowitej Alei Drzew powinna dawać 2 pkt za każdy dąb (a nie 3), szkoda, że wydana później polska wersja nie uwzględnia tej zmiany
3) w polskiej instrukcji alternatywą dla zagrania zielonej karty do tableau jest odłożenie jej do pudełka, w angielskiej - odłożenie jej na spód talii. Nie mam pojęcia czy to błąd w tłumaczeniu czy w międzyczasie nastąpiła jakaś zmiana zasad. Jest to o tyle istotne, że jednym z triggerów końca gry jest wyczerpanie się talii ;). /edit: Zdaje się, że tzw. "Last Minute Variant" wprowadził zmianę w zasadach - polska jest dobra ;).
4) gra mogłaby być wydana w 2x mniejszym pudle ;).

Tak czy inaczej, warto się tym tytułem zainteresować - myślę, że są tu spore pokłady regrywalności. ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ