Komandosi (Ertrob)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
fanpuzzli2
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2020, 09:31

Komandosi (Ertrob)

Post autor: fanpuzzli2 »

Witam,
Jestem nowa na forum i ciężko mi się tutaj odnaleźć - próbowałam skorzystać z lupki i wyszukać informacji, ale chyba słabo mi poszło bo znalazłam tylko tematy sprzedażowe. Jeżeli temat jest w złym miejscu i źle założony to przepraszam :)

Mam ogromną prośbę i może ktoś pomoże, gra Komandosi - moje dzieciństwo, jak za mgłą coś pamiętam.. niedawno się dowiedziałam, że do gry były też puzzle? Jestem pasjonatką puzzli i nie mogę przejść obok takiej informacji, czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Obrazek

Ja ich kompletnie nie kojarzę, czy one były w edycji roku? czy na zamówienie, czy jakoś coś specjalnie?
Czy ktoś posiada? Jeżeli bym mogła to bardzo prosiłabym o skan w 600dpi i puzzli i plakatu to bym może je sobie odtworzyła :)

psst.. czy do innych gier planszowych też były jakieś puzzle? uwielbiam perełki puzzlowe z dawnych lat więc jeżeli ktoś coś ma i chciałby się podzielić informacjami to jestem otwarta na nową wiedzę :)

Pozdrawiam
Renata (Fanpuzzli)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 349
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 271 times
Been thanked: 109 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: dispe »

Witam, będzie ciężko ale mogę wskazać pewien trop. Jest taki fanpage na FB: ”VHS Hell" który skupia się na "erze VHS" i różnych gadżetach związanych z latami 80 - 90. Jakiś czas temu zostało wrzucone to zdjęcie:
Obrazek

"podesłał je Michael Maksiu"

Proszę spróbować znaleźć tego "Maksia" albo skontaktować się z administratorem profilu na FB i może się uda.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

Tymczasem sobie zagraliśmy partyjkę dwuosobową, która trwała nieco ponad godzinę. Ostatnio grałem w tę grę 30 lat temu...
Niestety nie uchował się (wymieniłem kiedyś na Bzurę 39 od Dragona, w którą nie zagrałem ani razu) oryginalny egzemplarz, ale na bazie znalezionych materiałów w sieci zrobiłem sobie samoróbkę. Szkoda, że nikt nie próbuje tej gry wskrzesić. Sam bym nabył nowe wydanie :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Ogmios
Posty: 32
Rejestracja: 14 sie 2020, 17:09
Been thanked: 4 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: Ogmios »

Mam egzemplarz z napisem gra roku 1990. Jest plakat, puzzli nie ma i o ile pamiętam nie było w niej.

A może ktoś po prostu zrobił samoróbkę na podstawie plakatu?
bdm
Posty: 585
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 390 times
Been thanked: 66 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: bdm »

RUNner pisze: 21 lis 2020, 19:07 Tymczasem sobie zagraliśmy partyjkę dwuosobową, która trwała nieco ponad godzinę. Ostatnio grałem w tę grę 30 lat temu...
Niestety nie uchował się (wymieniłem kiedyś na Bzurę 39 od Dragona, w którą nie zagrałem ani razu) oryginalny egzemplarz, ale na bazie znalezionych materiałów w sieci zrobiłem sobie samoróbkę. Szkoda, że nikt nie próbuje tej gry wskrzesić. Sam bym nabył nowe wydanie :)
Wrzucisz zdjęcia tej samoróbki? Zwłaszcza plansza mnie ciekawi. :D

Na tym zdjęciu powyżej ten zegarek to Montana z melodyjkami? :P
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

Obrazek Obrazek
Nic nadzwyczajnego nie wyczarowałem, ale egzemplarz jest w pełni grywalny. Plansza wydrukowana na podstawie skanu, zmieściła się w formacie A2. Wszystkie karty w formacie koszulek mini american.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1356
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 160 times
Been thanked: 160 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: Zet »

Plansza pewnie nie ma tej samej grubości, ale to szczegół, a cała reszta wygląda lepiej niż oryginał ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

Oryginalne elementy są tak fatalne, że ciężko je zrobić gorzej :D Planszę z kolei zrobiłem byle by była. Nie wierzyłem, że w ogóle zagramy, a skoro tak się stało, chodzi mi po głowie trochę poważniejsze podejście do sprawy. Najchętniej przeniósłbym planszę na heksy, ale będzie z tym troche zachodu, bo raczej nie da się tego zrobić 1:1. Potrzebne będą pewne modyfikacje topograficzne, a do tego wiele z kart wydarzeń by należało przerobić.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1356
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 160 times
Been thanked: 160 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: Zet »

Komandosi na heksach, z figurkami, klasycznie z trybem "kto pierwszy", ew. z dodatkowym trybem coop., z mooocno odświeżonymi zasadami, to brzmi jak dobry pomysł na drugą edycję na KSa ;) I nie, to nie jest sarkazm. Ogólny pomysł gry był naprawdę fajny.
teschen
Posty: 111
Rejestracja: 26 kwie 2017, 12:15
Has thanked: 55 times
Been thanked: 38 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: teschen »

Przecież ta gra to był battle royale. Trochę przerobić, unowocześnić, dodać figurki i wydać pod logiem Fortnite (target dzieciaki), albo PUBG(target dorośli). To by się mogło udać!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

Tymczasem mam już zarys planszy w wersji z siatką heksagonalną. Udało się w dużym stopniu odwzorować położenie poszczególnych lokacji. Oczywiście, kształt się zmienił i musiałem iść na kompromis, ale generalnie jest chyba ok. Szkoda tylko, że nie mam dobrej jakości grafik obiektów, ale tutaj chyba ciężko będzie coś poprawić. Szukałem w necie alternatywnych grafik, ale nie znalazłem niczego w podobnym klimacie.
Obrazek
Obrazek
Edit: Kolejne poprawki.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2020, 11:32 przez RUNner, łącznie zmieniany 5 razy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1292
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 362 times
Been thanked: 216 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: ShapooBah »

A czemu właściwie kwadratowa siatka nie jest zbyt dobra?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

ShapooBah pisze: 23 lis 2020, 14:27 A czemu właściwie kwadratowa siatka nie jest zbyt dobra?
Na heksach łatwiej się poruszać, wyznaczać zasięg i linię strzału. Przynajmniej dla mnie ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
bdm
Posty: 585
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 390 times
Been thanked: 66 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: bdm »

Po skosie na pewno. :)

Naprawdę świetna robota z tą grą.

Rozgrywka po 30 latach też musiała być wyjątkowa. :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 575 times
Been thanked: 1027 times

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: RUNner »

To była sentymentalna podróż :) Ale sama rozgrywka jest bardzo odprężająca i dynamiczna, pełna losowych twistów. Losowaliśmy część helikoptera i spadła obok mnie. Jedna z części wylądowała w jeziorze więc musiałem wynająć motorówkę i nigdy tam nie dotarłem, bo ciągle dociągałem jakieś irytujące wydarzenia. Żona z kolei miała już 2 części, ale dobrała kartę, że traci wszystko :D Oj ta gra potrafi być irytująca na maksa, ale czuć tutaj przygodę bez dwóch zdań. Jak na tak prostą grę, jest tutaj dość dużo planowania, co i tak zazwyczaj zostaje zniweczone przez niekorzystne wydarzenia :)
Komandosi to dobra gra do piwa lub do pogrania z dzieciarnią, dlatego co chwilę coś poprawiam w planszy i niedługo ją wydrukuję do grania.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
MarinkaR
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2022, 07:58

Re: Komandosi (Ertrob)

Post autor: MarinkaR »

Witam,
Mam pytanie czy były wersje gry Komandosi, które w kartach sklepowych nie posiadały obrazka tylko sam napis np. karabin czy nabój?Kojarzy ktoś? Może jakieś pierwsze wersje wychodziły uboższe. Poniżej zdjęcia poglądowe dla zobrazowania.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ