Który Azul?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Który Azul?

Post autor: Matek173 »

Zrobiłem już mały rekonesans i na Święta zdecydowałem się kupić jako grę logiczno-rodzinną, dobrze działająca zarówno na 2 (gra z dziewczyną) jak i 4 (rozgrywka rodzinna) Azula. Niestety, nie kupiłem go od razu, czekając na jakieś okazje na black friday i trochę się przejechałem, bo Azula nigdzie już nie ma (a jak jest to w bardzo wysokiej cenie). Czy wobec tego polecacie mi kupić którąś z jego kolejnych części - Witraże Sintry lub Letni Pawilon? Słyszałem, że te wersje nieco komplikują rozgrywkę, a tego chciałbym raczej uniknąć. A może lepiej poczekać na dodruk pierwszego Azula lub Sagrady? O ile będą dodruki?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Który Azul?

Post autor: Mr_Fisq »

Ja Sagrady nie polecam - nudy. Co do Azula to dodruk już płynie:
https://www.lacerta.pl/post/naklady-zwy ... -w-grudniu
pytanie czy zdąży przed świętami...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Który Azul?

Post autor: xilk »

Matek173 pisze: 27 lis 2020, 13:46 Niestety, nie kupiłem go od razu, czekając na jakieś okazje na black friday i trochę się przejechałem
Też czekałem na Black Friday, licząc że coś dołożę do zamówienia. Osobiście zamówiłem Azul Witraże Sintry w sklepie 3Trolle.pl, jest przy produkcie dostępność 3-7 dni i cena z wysyłką paczkomatem, to niecałe 140 zł.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Który Azul?

Post autor: Matek173 »

Dzięki za informację o dodruku :)

W międzyczasie obejrzałem kilka recenzji pozostałych części Azula i z tego co widzę, to Witraże Sintry rzeczywiście nieco komplikują rozgrywkę, dlatego ja na pewno odpuszczę, ale Letni Pawilon już nie aż tak bardzo i całkiem podoba mi się jego strona wizualna. Jakieś opinie na temat porównania zwykłego Azul i Azul: Letni Pawilon?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Który Azul?

Post autor: najata »

Matek173 pisze: 27 lis 2020, 14:27 Jakieś opinie na temat porównania zwykłego Azul i Azul: Letni Pawilon?
Polecam zajrzeć do tematu Letniego Pawilonu na podforum głównym, bo nie jest długi (mieści się na jednej stronie), a wypowiedziały się i osoby, którym ta wersja podeszła wyjątkowo dobrze względem pierwszego Azula, jak i te, którym właśnie nie podeszła - można spróbować odnieść ich wypowiedzi do tego, jakie samemu ma się oczekiwania względem gry i powinno wystarczyć takie porównanie :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Który Azul?

Post autor: thegammer »

Miałem podobny dylemat. Od jakiegoś czasu miałem zamiar kupić jednego Azul-a.
Na szczęście udało się zagrać u znajomych w Witraże Sintry i Letni Pawilon.

Lubię gry logiczne i abstrakcyjne (GIPF, Knizia, Rój) i po rozegranych partiach Azul-e odpuściłem. Powiem tak - niepodeszły.
W zasadach bardzo podobne gry, ale co innego układamy.
Witraże Sintry - dużo lżejsze i przyjemniejsze od Letniego Pawilonu - taka light-owa gierka.
Grając w Letni Pawilon miałem wrażenie, że się męczę i jakoś tak było "sztucznie". Jeśli miał bym zagrać kolejne partie to z tych dwóch zagrał bym w Witraże Sintry.
Po tych partiach Azule spadły z mojej listy. Nie wiem skąd taki zachwyt i wysokie noty tych gier - pewnie nie jestem targetem.

Jeśli nie zamykasz się tylko na Azul-e, a szukasz gry logicznej to ciekawie zapowiada się CURIOUS CARGO (2 osoby) na dniach będzie premiera.
Sprawdź Geniusza, Seikatsu (mnie nie podeszła, ale sporo osób sobie chwali).
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Który Azul?

Post autor: Matek173 »

thegammer pisze: 28 lis 2020, 17:27 Jeśli nie zamykasz się tylko na Azul-e, a szukasz gry logicznej to ciekawie zapowiada się CURIOUS CARGO (2 osoby) na dniach będzie premiera.
Sprawdź Geniusza, Seikatsu (mnie nie podeszła, ale sporo osób sobie chwali).
Dzięki za opinię, ale myślę, że Azul jest na tyle uniwersalny i znany przez innych ludzi, że lepiej się sprawdzi w różnych gronach w których chcę docelowo grać niż zupełnie nowy tytuł.
najata pisze: 27 lis 2020, 15:30 Polecam zajrzeć do tematu Letniego Pawilonu na podforum głównym, bo nie jest długi (mieści się na jednej stronie), a wypowiedziały się i osoby, którym ta wersja podeszła wyjątkowo dobrze względem pierwszego Azula, jak i te, którym właśnie nie podeszła - można spróbować odnieść ich wypowiedzi do tego, jakie samemu ma się oczekiwania względem gry i powinno wystarczyć takie porównanie :)
Wielkie dzięki za pomysł. Tak zrobiłem i... raczej odpuszczę Letni Pawilon i poczekam na dodruk podstawowego Azula. Wiele osób zwróciło tam uwagę na problem jednej dominującej strategii wygrywającej (3 kwiatki lub 1-2-3-4), więc po paru grach może zacząć robić się nudno.

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wypowiedzi w tym wątku. Mój wybór ostatecznie pada na podstawowego Azula. Mam nadzieję, że zdążą przed Świętami z dodrukiem.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Który Azul?

Post autor: roadrunner »

Mój ulubiony azul to drugi. Wydaje mi się, że jest obecnie bardzo niedoceniony, bo potencjalni chętni skupiają się albo na "jedynce", albo na najnowszym.
Dwójka stała się takim brzydkim kaczątkiem i to nie z powodu jej zalet/wad, tylko tak prostych mechanizmów rynkowych jak #muszę #nowe i hajp. Do tego z obu wymienionych witraże sintry powodów są teraz najłatwiej dostępne i do tego w niezłej cenie, zwłaszcza z rabatem (jest m.in. @ am76 i planszaku).
Zanim się kupi jedynkę, polecam obejrzeć choć jeden gameplay z dwójką. A najlepiej zagrać ^^
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Który Azul?

Post autor: xilk »

roadrunner pisze: 30 lis 2020, 00:13 Zanim się kupi jedynkę, polecam obejrzeć choć jeden gameplay z dwójką. A najlepiej zagrać ^^
Co za zabawne, nawet mi ktoś polecał, przesyłając link do pliku na bgg, że mając Witraże Sintry można grać w podstawowego Azula :)
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Który Azul?

Post autor: roadrunner »

tak, zgadza się, xilk.
https://boardgamegeek.com/thread/209590 ... components

co ciekawe, wydawca zaingerował w tej sprawie do adminów bgg i sekcji "files" gry, co praktycznie się nie zdarza.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Który Azul?

Post autor: sabat24 »

Jest nawet taka anegdota, że najpierw była Sintra. Twórcy stwierdzili, że jest przekombinowana. Uprościli ją i tak powstał Azul.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Który Azul?

Post autor: Witchma »

Ja kupiłam najpierw Witraże Sintry, bo pierwsza wersja po obejrzeniu kilku filmików wydała mi się za prosta. WS nam podeszły, dokupiłam więc wersje pierwszą i trzecią. W Letni pawilon jeszcze nie grałam, ale zwykły Azul faktycznie wydał mi się dość prosty i raczej powtarzalny. Więcej radości dostarczają nam Witraże.
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Który Azul?

Post autor: sabat24 »

Witraże mają tylko pozorną decyzyjność, bo przy głębszym ujęciu gra bardziej narzuca graczom strategię i wbrew pozorom jest trochę bardziej powtarzalna w ujęciu optymalizacyjnym niż jedynka, która ma bardziej otwarty świat. Tak samo jak druga strona planszy podstawowego Azula robi wrażenie trudniejszej, ale finalnie gra się na niej dużo prościej (tylko nie od razu) i nie da się wykorzystać pewnych kluczowych aspektów podstawowej strony planszy.
Jak już pisałem gdzie indziej, Sintra bardziej podoba się graczom, którzy lubią, gdy na planszy "coś się dzieje", ale nie koniecznie to dzianie się musi się przekładać na realny wybór. W Letnim Pawilonie też mamy większy wybór niż w jedynce, ale finalnie istnieją strategie dominujące, co sprawia że tego wyboru realnie jest mniej. Podobnie jest w Sintrze (chociaż nie aż tak wyraźne). W Azulu tego zupełnie nie ma. Kwestia preferencji stylu gry i tego co kto lubi. Tak jak napisałaś, Azul nie podoba się osobom, które nie lubią, gdy przy planszy nie ma różnorodności wyboru (weź płytki, połóż u siebie i tyle). Sintra ma też inny problem. Jest bardziej skomplikowana niż podstawowa wersja, którą to można po prostu pokazać osobom w ogóle nieobeznanym z tematem i zagrać na dobrym poziomie po paru minutach. Znowu bardzo zaawansowani gracze odrzucają Sintrę ze względu na właśnie pewne dominujące strategie i mniejszą swobodę ruchów. Wobec czego finalnie Sintra nie trafia do wielu osób, bo jest dość specyficznie wplasowania pomiędzy różne grupy.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Który Azul?

Post autor: bobule »

sabat24 pisze: 30 lis 2020, 16:26 Jest nawet taka anegdota, że najpierw była Sintra. Twórcy stwierdzili, że jest przekombinowana. Uprościli ją i tak powstał Azul.
Serio? Pierwsze słyszę.
Dla mnie Sintra to bardzo dobre rozwinięcie pierwowzoru, z dodaniem modularnych plansz witraży (trochę potrafią napsuć, ale jednak robią różnice (jest ciekawiej) w porównaniu z pierwszym Azulem). W pierwszego Azula mam sporo partii, prawie 50, ale już leży na półce i nikt go nie wyjmuje. Teraz nadszedł czas Sintry :) I faktycznie, dla niedzielnych graczy, początkowo może być problemem, ale jak już sobie przyswoją nietypowe zasady (czyli po pierwszej rozgrywce), to potem powinno być lepiej. W pierwszym Azulu przyswojenie zasad następowało po pierwszym podliczeniu punktów ;) Acha i te pudełeczko na makaron cukierki kafelki to pomysł genialny w swojej prostocie i do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć, czemu w pierwszym Azulu Twórcy zmusili nas do wyrzucania kafelków "do wieczka pudełka". :mrgreen:
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Który Azul?

Post autor: sabat24 »

bobule pisze: 30 lis 2020, 19:17 Serio? Pierwsze słyszę.
To było w okresie, gdy wychodziła Sintra i słyszałem ją od zagranicznych graczy. Stąd też właśnie opcja, że można było zagrać w jedynkę, posiadając Witraże, bo wielu ludzi uważało, że Azul jest jakiś wybrakowany i jakby niepełny. Później wydawca poprosił o usunięcie planszy na BGG i ludzie żartowali, że to musiała być prawda.
ODPOWIEDZ