Dylematy Króla - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Ushi
Posty: 62
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:53
Has thanked: 292 times
Been thanked: 16 times

Dylematy Króla - pytania i wątpliwości

Post autor: Ushi »

Mam pytanie dot. punktu 4 strony 34 instrukcji czyli 'Zaktualizowanie preferencji rodów'

Czy zaznaczamy 1 pole niezależnie od tego czy i w jaki sposób zrealizowaliśmy wybrany cel (wskaźników lub skarbca)? 
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: aeiou871 »

Zaznaczasz 1 pole zgodnie z wybraną na tę rozgrywkę preferencją rodu, niezależnie od pozycji wskaźników
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: gregoff »

A zaznaczamy chyba po zakończeniu danej rundy?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: Szewa »

gregoff pisze: 15 gru 2020, 09:55 A zaznaczamy chyba po zakończeniu danej rundy?
Po zakończeniu rozgrywki.
Instrukcja:
KONIEC GRY
Rozpatrywanie zakończenia gry podzielone jest na 5 kroków:
1. Podliczenie wyników.
2. Oznaczenie wyników w kronikach Królestwa.
3. Sprawdzenie osiągnięć rodów.
4. Zaktualizowanie preferencji rodów.
5. Ostateczne porządkowanie

>
4. Zaktualizowanie preferencji rodów
W sekcji preferencji rodu na zasłonce należy zaznaczyć 1 pole za każde osiągnięcie powiązane z tajnym celem,
który gracz realizował w danej rozgrywce. Jeśli dane osiągnięcie zostało już odblokowane, nie należy nic zaznaczać.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: Bartoszeg02 »

Witajcie!
mam pytanie odnośnie naklejek kronik i żetony skutków.
Dokładnie chodzi o to kiedy zakreślamy kratki na nich. Pierwszą zawsze w chwili kiedy ją naklejamy na planszę. A kiedy drugą? Zrozumiałem że jest tak że w chwili przyklejenia naklejki wszystkim innym zamalowujemy 1 kratkę ale to by mi się nie zgadzało z przykładem z 11 strony gdyż wtedy tylko 1 mogłaby mieć zamalowaną 1 kratkę.

Czy żetony jeden gracz może mieć jednocześnie czarny i biały żeton skutku z tego samego wskaźnika? Bo może się zdarzyć że jeden gracz obstawił wszystki naklejki na torze, zarówno pozytywne jak i negatywne.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: aeiou871 »

Bartoszeg02 pisze: 31 gru 2020, 14:43 Witajcie!
mam pytanie odnośnie naklejek kronik i żetony skutków.
Dokładnie chodzi o to kiedy zakreślamy kratki na nich. Pierwszą zawsze w chwili kiedy ją naklejamy na planszę. A kiedy drugą? Zrozumiałem że jest tak że w chwili przyklejenia naklejki wszystkim innym zamalowujemy 1 kratkę ale to by mi się nie zgadzało z przykładem z 11 strony gdyż wtedy tylko 1 mogłaby mieć zamalowaną 1 kratkę.

Czy żetony jeden gracz może mieć jednocześnie czarny i biały żeton skutku z tego samego wskaźnika? Bo może się zdarzyć że jeden gracz obstawił wszystki naklejki na torze, zarówno pozytywne jak i negatywne.
Hmmm... wydaje mi się, że w chwili naklejenia naklejki nie zakreśla się żadnej kratki. Po jednej kratce zaznacza się na wszystkich naklejkach podczas przygotowania rozgrywki (rozdział "Upływ czasu" na 10. stronie instrukcji).

W sytuacji, którą opisujesz, jak najbardziej, jeden gracz może mieć oba żetony skutków, co w zasadzie jest dla niego korzystne, bo będzie miał podwójną motywację, żeby w trakcie rozgrywki windować dany wskaźnik.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Dylematy Króla

Post autor: gregoff »

Naklejki zakreślasz po zakonczeniu scenariusza jak kolega wyżej zaznaczył. Tez zrobiłem ten błąd podczas czytania instrukcji ale jak spojrzysz na szerszy konspekt struktury rundy to jest tam dokładnie wskazane za naklejasz naklejke w trakcie gry a zaznaczasz po jednej rozgrywce.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Hansek
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2018, 12:19
Has thanked: 2 times

Re: Dylematy Króla - pytania i wątpliwości

Post autor: Hansek »

ROZWIĄZANE (odpowiedź wydawcy)
Cześć,
chciałbym się upewnić co do szczegółów dotyczących naklejek (bez spoilerów, będzie przykład z instrukcji)

Na początek małe podsumowanie dotyczące naklejek:

Umieszczanie naklejek:
1. Naklejki mogą pojawić się w rozgrywce podczas fazy rozpatrywania dylematu (str. 23),
2. Naklejki są umieszczane po zastosowaniu zmian we wskaźnikach, przed otwarciem koperty (str. 23),
3. Naklejkę naklejamy pod danym wskaźnikiem na pustym polu znajdującym się najbardziej po lewej stronie, jeśli nie ma pustych pól, naklejamy ją na tej, na której zaznaczono najwięcej pól (czyli najstarszej) w przypadku remisu należy nakleić ją na naklejce znajdującej się bardziej po lewej(str. 25).

Rozpatrywanie naklejek (podczas przygotowania gry):
4. Upływ czasu - ma naklejkach zaznaczamy po 1 polu,
5. Konsekwencje dotyczące wskaźników,
6. Konsekwencje dotyczące żetonów władzy,
7. Przypisanie żetonów skutków (dotyczy najnowszych naklejek, w przypadku remisu naklejka najbliżej prawej strony) str. 12).

Teraz pytania:
3. Podczas gry możemy mieć sytuację jak w instrukcji:
Obrazek
Czyli w jednej turze:
a. Tomek nakleił naklejkę na ostatnie wolne miejsce,
b. Marek zakleił najstarszą naklejkę,
c. Podczas przypisywania żetonów skutków pomimo tego, że to Marek nakleił jako ostatni naklejkę i jest najnowsza to zgodnie z zasadami gry "najnowsza" jest naklejka Tomka, ponieważ jest najbliżej prawej strony(str. 12)?
d. Jeśli przez najbliższe 2 rundy nie będzie nowych naklejek i wszystkie będą miały zaznaczone po 3 pola, to najpierw zakleimy: Marka (pomimo, że będzie najnowsza naklejka to gra będzie traktować ją jako najstarszą), później o ile się uda Dominikę i na końcu Tomka? (w przypadku kolejnego remisu do 3 to nadal Tomek będzie miał "najnowszą" naklejkę).

e. Przykład ze strony 10, dotyczący upływu czasu, mówiący o tym jak łatwo ludzie mogą zapomnieć o wpisie do kroniki (naklejce)
Obrazek

Odnosi się do tego, którą naklejkę mamy zakleić jako pierwszą, oraz do ustalenia "najnowszej" i "najstarszej" naklejki kroniki - do niczego więcej? Sam zwrot "zapominają" nie skutkuje niczym więcej.

f. Gracz posiadający jako jedyny naklejkę na danym torze będzie otrzymywał żeton jej skutku (np negatywnego) do momentu aż ktoś naklei na tym torze kolejną naklejkę o tym samym skutku, w innym przypadku może dostawać żeton przez kolejne 'x' rund.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Dylematy Króla - pytania i wątpliwości

Post autor: eleader »

Witam
Mam problem z tymi 6 dużymi naklejkami które przykleja się w instrukcji. Czy pod nimi jest jakiś tekst ????bo nie mogę ich zerwać tak aby mieć nakleić i mi coś zostało

Czy jeśli jest pod nimi jakis tekst mógłby ktoś zrobić zdjęcie tych 6 elementów i wysłać tutaj lub na emisl : maciekkozik1993@wp.pl
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Dylematy Króla - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

Wieki nikt tu nic nie pisał, ale może ktoś pomoże xdd

Mamy za sobą kilka partii, w ostatniej rozegranej skorygowaliśmy kilka naszych błędów, a w kolejnej uwzględnimy możliwości, o których wcześniej zapomnieliśmy (handel prawem do podpisu naklejek/karty)

Ale zastanawia mnie mocno jedna rzecz raczej nie uwzględniona w instrukcji - co powinno być jawne, a co ukryte. Tak na szybko nasuwają mi się następujące tematy, z chęcią usłyszę co według Was działałoby najlepiej fabularnie, skoro autor tego nie sprecyzował:

1. Czy na końcu gry powinno ujawnić się się swoją sekretną kartę punktowania, czy tylko podać wynik punktowy? Jeśli np ktoś zauważy, że drugi raz z rzędu wybrałem kartę "chciwy" może zacząć mi ją przez to podbierać, albo założyć jaki jest mój cel znaczników w kolejnych grach.

Zaznaczanie kratek osiągnięć:
2. Czy powinienem oznajmić ile kratek udało mi się skreślić na koniec rozgrywki?
3. Jeśli odpowiedź na powyższe brzmi tak, to czy powinienem zdradzić, co było wymogiem? Znowu, bardzo jasno zdradza to im moje plany na przyszłe gry

Nagrody za zapełnienie wszystkich kratek danego osiągnięcia:
4. (jeśli odpowiedź na 3. brzmi NIE) czy kończąc dane osiągnięcie powinienem określić, jaki był jego wymóg? Jeśli zapełnie np ostatnią kartę przy "chciwy" (sekretne cele), przeciwnicy mogą starać się dawać mi tą kartę, żebym miał problem z zakreślaniem innych celów, a w przypadku innych osiągnięć - będą wiedzieć, że pewnie będę przykładał teraz do tego mniej uwagi.
5. Jeśli nagroda to punkty prestiżu/żądzy I to po prostu po cichu je zaznaczam czy głośno oznajmiam, ile i czego dostałem?
6. Przy nagrodach typu "raz na głosowanie" powinienem poinformować, że od teraz mam taką opcję czy np. zachować w sekrecie do pierwszego użycia? Podobnie z "na początku rozgrywki" itp

Obecna ilość prestiżu i żądzy
7. Czy ilość żądzy to wartość jawna? Na początku rozgrywki ze względów przygotowania rozgrywki każdy musi powiedzieć, ile ma prestiżu. Ale z żądzą nie ma takiej potrzeby
8. Czy w czasie rozgrywki ilość prestiżu/żądzy to wartość jawna? Czy gracz o to zapytany powinien udzielić informacji?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ