do zamkniecia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

do zamkniecia

Post autor: XLR8 »

do zamkniecia
Ostatnio zmieniony 28 gru 2020, 19:48 przez XLR8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: Arachion »

No nie wierzę co czytam...
Przygotować, rozpisać, nauczyć różnych otwarć, kombinacji, połączeń w klasach, słabych stron każdej klasy, pierwsze 10 ruchów, ostatnie 10 ruchów... czy my razem czerpiemy przyjemność z grania czy tylko Ja bo wy przyszliście asystować

Zacznij żyć i się cieszyć miejscem i gra bo kiedyś skończą się dobre tytuły.

TM kupiłem dwa razy, za pierwszym razem sprzedałem po dwóch grach w 2 i 4 graczy - potem kupiłem i zagrałem wszystkimi klasami - uważam że warto ale trzeba być dojrzalym graczem, a nie marudą z wielkimi oczekiwaniami .

W TM warto zagrać, zawsze potem możesz sprzedaż bo to gra w którą WARTO ZAGRAĆ ale nie jest to obowiazek jak bras. PG u nas została chociaż nienawidzę kosmosu.


Ps. na film też chodzicie po przeczytaniu wszystkich spojlerow, zwiastunów, rozrysow scenariuszu czy obejrzeć i dobrze się bawic?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: XLR8 »

Arachion pisze: 25 gru 2020, 22:56 No nie wierzę co czytam...
Przygotować, rozpisać, nauczyć różnych otwarć, kombinacji, połączeń w klasach, słabych stron każdej klasy, pierwsze 10 ruchów, ostatnie 10 ruchów... czy my razem czerpiemy przyjemność z grania czy tylko Ja bo wy przyszliście asystować

Zacznij żyć i się cieszyć miejscem i gra bo kiedyś skończą się dobre tytuły.

TM kupiłem dwa razy, za pierwszym razem sprzedałem po dwóch grach w 2 i 4 graczy - potem kupiłem i zagrałem wszystkimi klasami - uważam że warto ale trzeba być dojrzalym graczem, a nie marudą z wielkimi oczekiwaniami .

W TM warto zagrać, zawsze potem możesz sprzedaż bo to gra w którą WARTO ZAGRAĆ ale nie jest to obowiazek jak bras. PG u nas została chociaż nienawidzę kosmosu.


Ps. na film też chodzicie po przeczytaniu wszystkich spojlerow, zwiastunów, rozrysow scenariuszu czy obejrzeć i dobrze się bawic?
Widzisz ja jestem marudą z KOLOSALNYMI oczekiwaniami. Z resztą większość naszej grupy też ;)
Trochę śmieszy mnie Twój argument. Po co więc te wszystkie publikacje o strategiach w szachy?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: japanczyk »

Coz, w szachach trz masz strategie, a jakos same sie nie rozgrywają

TM tez sie samo nie rozgrywa
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: XLR8 »

japanczyk pisze: 25 gru 2020, 23:06 Coz, w szachach trz masz strategie, a jakos same sie nie rozgrywają

TM tez sie samo nie rozgrywa
Kłóciłbym się. A co z apką która po sprawdzeniu ustawienia na planszy pokazuje kolejny najlepszy ruch? :>
Oczywiście w TM jest więcej zmiennych ale chodzi mi właśnie o to odczucie, że wszystko w niej jest policzalne.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: anitroche »

Ja tam TM bardzo lubię, choć chyba nigdy nie wygrałam :D. Nawet jeśli strategie są policzalne, to i tak zanim opracujesz idealne rozegranie daną frakcją, to musisz zagrać nią naprawdę dużo razy, plus inni gracze też muszą idealnie grać swoimi frakcjami co by nagle "niechcący" nieoptymalnym ruchem nie podebrać ci potrzebnego tobie terenu (albo to tylko moje wrażenie). Oczywiście można przeczytać na forach o idealnych strategiach, ale to odbiera cały fun z gry ;). No ale może mi się podoba, bo ja lubię euro gry w formie excela i policzalność wszystkiego :). Może jak za tym nie przepadasz, to warto poszukać jakis ciekawych gier typu ameri?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: japanczyk »

XLR8 pisze: 25 gru 2020, 23:11 Kłóciłbym się. A co z apką która po sprawdzeniu ustawienia na planszy pokazuje kolejny najlepszy ruch? :>
Mhm, a jestes apką czy graczem?
Bo nawet znając setki strategii wciaz sa organizowane mistrzostwa w szachach i jak się okazuje co roku nie wygrywa ta sama osoba (EDIT: źle się wyraziłem, chodzilo mi o to, ze tytul mistrza świata jest co kilka lat kontestowany i pojawia się nowa osoba, która go przejmuje)


Zreszta sama twoja teza jest absurdalna - w gry nie grasz z Excelem, wszystko sprowadza się do zagran pozostałych graczy i nawet jeśli ktoś się przygotuje to nie pozna wszystkich strategii 16. frakcjami - zróbcie draft frakcji przed gra, wykluczcie te które mają słaby balans albo używajcie od razu regul z dodatków ktore balans poprawiają i nara
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 82 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: seban »

Sorry za offtop ale:
"Wciąż są organizowane mistrzostwa w szachach i jak się okazuje co roku nie wygrywa ta sama osoba"
Nie bardzo rozumiem co ten argument ma dowodzić, w każdym razie od 2013 roku niekwestionowanym miatrzem świata w szachach jest Magnus Carlsen(czyli od prawie 7 lat wygrywa ta sama osoba).
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: Arius »

seban pisze: 26 gru 2020, 00:42 Sorry za offtop ale:
"Wciąż są organizowane mistrzostwa w szachach i jak się okazuje co roku nie wygrywa ta sama osoba"
Nie bardzo rozumiem co ten argument ma dowodzić, w każdym razie od 2013 roku niekwestionowanym miatrzem świata w szachach jest Magnus Carlsen(czyli od prawie 7 lat wygrywa ta sama osoba).
Niestety nie do końca jest jak mówisz.
Ot choćby sporo się stawia na szybkie szachy, która generalnie mają przy 3 minutach czasu na partia momentami trochę inne założenia rozgrywania partii. I w nich nawet i Magnus przegrywa :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: BartP »

Ale w TM jest trochę zmienny setup przecież. Żetony punktujące pod koniec rundy, te takie bonusowe pionowe żetony, które draftujemy, jak spasujemy... Nie pamiętam, czy jest jeszcze jakiś zmienny element, ale nawet te drobnostki wśród ogranych robią różnice.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: Cyel »

Warto kupić, świetna gra. Nawet rozłożona na czynniki pierwsze wcale rozwiązana nie jest. Czeka Was sporo móżdżenia, nawet jak usiądziecie do niej przygotowani.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 82 times
Been thanked: 13 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: seban »

"Niestety nie do końca jest jak mówisz.
Ot choćby sporo się stawia na szybkie szachy, która generalnie mają przy 3 minutach czasu na partia momentami trochę inne założenia rozgrywania partii. I w nich nawet i Magnus przegrywa :)"
Magnus Carlsen jest aktualnym mistrzem świata także w szachach "szybkich".
Sorry z a offtop ponownie, uciekam kończyć sernik i pierogi.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: Arius »

seban pisze: 27 gru 2020, 00:03 "Niestety nie do końca jest jak mówisz.
Ot choćby sporo się stawia na szybkie szachy, która generalnie mają przy 3 minutach czasu na partia momentami trochę inne założenia rozgrywania partii. I w nich nawet i Magnus przegrywa :)"
Magnus Carlsen jest aktualnym mistrzem świata także w szachach "szybkich".
Sorry z a offtop ponownie, uciekam kończyć sernik i pierogi.
Wiem, że jest ale co nie zmienia faktu, że nie ma 100% wygranych czy remisów.
Tak więc nawet mistrz przegrywa.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: norkbes »

Może przed kupnem warto zagrać online? terra.snellman.net, yucata.de, boardgamearena.com. Na 2os są lepsze gry więc jak chcecie grać tylko w dwie osoby to nie warto. No chyba że zagracie po dwie rasy każdy gracz. TM jest u mnie w Top5. Kilkaset partii ale w zdecydowanej większości online. AI dla TM są słabe. Każde z nich ogrywam grając na 50% możliwości.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: Grellenort »

Rozwikłana? Niesamowite stwierdzenie. Każda partia jest inna, tak samo jak inny tor myślenia zastosują współgracze. Nie wierzę, że każda frakcja dostępna w grze miałaby być zagadką z tylko jednym dostępnym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy staje ona do zmagań z frakcjami silnie ekspansywnymi, nastawionymi na kulty, ulepszanie infrastruktury itp. Owszem, w grze istnieje znikoma ilość interakcji, jednak od tego czy ktoś w mniejszym lub większym stopniu do nas "przylgnie" od samego początku gry determinuje zupełnie inne zagrania w przypadku każdej frakcji niż w sytuacji, gdy rozwijamy się w osamotnieniu.
Jakby tego było mało, ostatnio wyszedł dodatek "Kupcy", wzbogacający każdą frakcję o nowe budowle/zagrania/unikalne zdolności oraz nową planszę, w drobnym stopniu modyfikowaną kanałami.
W przypadku klasycznych gier planszowych pokroju wspomnianych szachów czy GO nikt nie narzeka, że na przestrzeni wieków wyczerpały się ciekawe zagrania. Z drugiego końca skali, w przypadku np. e-sportowego Starcrafta 2 również nie, mimo że gra dawno rozwałkowana jest na liczby pierwsze. Dopóki nie gra się z robotem o jasno określonym algorytmie, a z graczem z krwi i kości, dopóty "improvise, adapt, overcome" znajduje zastosowanie dla każdej kolejnej partii ;)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: XLR8 »

:idea:
Ostatnio zmieniony 28 gru 2020, 19:49 przez XLR8, łącznie zmieniany 1 raz.
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica, warto kupić czy już jest "rozwikłana"?

Post autor: tommyray »

XLR8 pisze: 28 gru 2020, 17:00
norkbes pisze: 27 gru 2020, 11:54 Może przed kupnem warto zagrać online? terra.snellman.net, yucata.de, boardgamearena.com. Na 2os są lepsze gry więc jak chcecie grać tylko w dwie osoby to nie warto. No chyba że zagracie po dwie rasy każdy gracz. TM jest u mnie w Top5. Kilkaset partii ale w zdecydowanej większości online. AI dla TM są słabe. Każde z nich ogrywam grając na 50% możliwości.
Ja doskonale wiem jak działa i wygląda TM. Po prostu mamy spore obawy przed jej zakupem, bo sporo komentarzy na bgg i tematów jasno mówi, że gra już jest rozwikłana. Nie chce nam się inwestować w taką grę czasu, bo nie będzie ona trafiać na stół odpowiednio często żeby ją zmasterować, a niestety jest to gra czysto strategiczna.
Czegoś nie rozumiem.
TM nie będzie trafiać u ciebie na stół ponieważ ...
a) masz zamiar wczytać się w tematy na BGG gdzie ktoś twierdzi, że ma rozwiązanie i tego rozwiązania się nauczyć?
czy może
b) ty nie masz zamiaru poznawiać strategii a obawiasz, że inni gracze poświęcą na to czas?
czy
c) wiedząc, że takie rozwiązanie istnieje automagicznie odbierze ci to satysfakcję z własnego poznawania gry?
czy
d) każdy grający będzie znał strategie optymalne i... gra stanie się trudniejsza?

Czego oczekujesz od nas? Jakich odpowiedzi?
ODPOWIEDZ