Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: bobule »

Obrazek
Dinozaury wędrują w poszukiwaniu najlepszych terenów. Postaraj się, aby na twojej planszy znalazły się dinozaury, za które zdobędziesz najwięcej punktów. Nie będzie to takie łatwe, bo na każdym polu planszy dostajesz punkty za inne gatunki!

Gra zawiera 2 wersje: lato i zima. Każdą z nich rozgrywa się na innej planszy!

W pudełku znajdziesz wyjątkowe elementy gry: 60 drewnianych pionków dinozaurów, specjalną kostkę, 5 dwustronnych plansz, miseczki na pionki oraz woreczek do losowania dinozaurów.

Autorzy: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Théo Rivière
Strona wydawnictwa
Draftozaur na BGG

Grał ktoś? W jakim składzie? Polecacie?

Gra chyba dobrze została przyjęta (albo, po prostu mało które dziecko nie lubi dinozaurów :D ). W grudniu wyszły dwa dodatki, Nasza Księgarnia zapowiedziała, że u nas one również zostaną wydane. Zapowiedź znalazłem na Planszowych newsach (na fb Naszej księgarni już tego nie znalazłem o.O).
autopaga
Posty: 1427
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur

Post autor: autopaga »

Gra jest ładna i w sumie na tym można skończyć. Draft meeplozaurów jest strasznie niewygodny, ale ładnie wyglądają na planszy. Planszowo meeplowa wersja sushi go, lekka rodzinna.
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 247 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur

Post autor: mordajeza »

Mam. Dzieciaki uwielbiają. Ładne, szybkie, dinozaurowe ;) Ale z dorosłymi raczej bym nie siadał, bo losowość jest jednak na poziomie przekraczającym moją tolerancję (dość napisać, że dwa razy całą rodzinę ograł... czterolatek ;)).
Zgorzi
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2017, 11:37
Lokalizacja: M-c Podl., Krasnystaw, Kraków
Has thanked: 115 times
Been thanked: 14 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur

Post autor: Zgorzi »

Grałem kilkanaście partii w gronie rodzinnym - wrażenia bardzo pozytywne. Gra trafiła nawet do członków rodziny, których ciężko namówić na jakąkolwiek grę planszową.

Zacznijmy od prezencji gry na stole. Jest ona ładna, estetyczna i kolorowa. Duża robotę robią tutaj niestandardowe meeple dinozaurów. Ikonografia na planszy jest prosta i spełnia swoją rolę, a miejsca na meeple są dobrze przemyślane. Jedyne czego mogę się czepić to fakt, iż polski wydawca zdecydował się na zmianę grafiki na okładce gry. W moim odczuciu oraz osób, którym pokazywałem obie wersje, oryginalna okładka zagraniczna została okrzyknięta ładniejszą oraz bardziej spójną graficznie z całością gry.

Kolejny plus - bardzo łatwe zasady gry, które tłumaczy się w maksymalnie 10 minut. W mojej rodzinie są osoby, które nie są w stanie skupić się na słuchaniu zasad i chcą jak najszybciej zagrać. Nie trudno więc o sytuację, w której stawiam grę na stole, zaczynam tłumaczyć zasady i zanim skończę, zapał do gry już zniknął (i wcale nie zaczynam od Spirit Island :p). Tutaj sytuacja jest prosta - stawiamy grę, pokazujemy planszę i pola na niej, tłumaczymy draft dinozaurów oraz kostkę wyznaczającą miejsca do wystawiania dinozaurów. No i myk - gramy.

Sama gra zamyka się w 15 minutach. Sześć szybkich decyzji, uzupełnienie kubeczka, kolejne sześć decyzji i koniec. Na początku gry musimy opierać naszą decyzję wyłącznie na zawartości naszego kubeczka, lecz z czasem widzimy, jakie dinozaury pojawiły się w innych kubeczkach oraz jakie stworki już zawitały na planszach innych graczy. Zaczynamy widzieć zależności i wchodzi lekki element 'hate-draftingu', chociaż w zdecydowanej większości jest to 'biorę tego dinozaura, bo mi tu elegancko pasuje'. Kostka wprowadza losowość, ale w pozytywnym sensie. Musimy być przygotowani na to, co może wypaść na kości i dostosowywać nasza taktykę do wyniku.

Gra jest szybka, ale zdecydowanie jest tutaj syndrom 'no to co - gramy jeszcze raz?'. Nie było sytuacji, byśmy zagrali tylko raz - kończyliśmy zazwyczaj dopiero po 4-5 partach. Regrywalność jest na przyzwoitym poziomie - dostępna jest także zimowa mapa z innymi polami punktowymi oraz wariant zagrania dłuższej rozgrywki (lato + zima). Zdążyłem zagrać w różnym składzie - od 2 do 5 osób. Gra działa wyśmienicie w każdym wariancie - na dwie osoby jest więcej zawziętej rywalizacji i przemyślanego 'podpierdzielania' gadów. Natomiast na 4-5 osób mamy tutaj radosne kolekcjonowanie dinozaurów na swojej wyspie i mniejsze możliwości analizowania każdego ruchu (co może być minusem dla niektórych osób).

Podsumowując, grę szczerze polecam. W końcu mam łatwy tytuł, który tłumaczy się niesamowicie szybko, a daje wiele radości z gry :)
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur

Post autor: Kurczu »

Mi gra bardzo przypadła do gustu. Jest ładna, szybka i przyjemna.
Odnośnie losowości to można się umówić, że na początku każdej kolejki miseczki z dinozaurami są jawne i dopiero przed wyborem mepla ukrywamy miseczkę, pozwala to na lepsze rozplanowanie, gdzie stawiać dinozaury. Na bgg też proponowali zmiany w rzucie kością, bo gracze, którzy później rzucają mają trochę łatwiej. Jednak warto pamiętać, że to gra, która ma dawać fun, jeśli chce się wielkiej rywalizacji to są inne tytuły do tego.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: charlie »

Pozwolę sobie wtrącić przysłowiowe 3 grosze. Kupiłem Draftozaura nie do końca przekonany 4-letniemu synowi na Gwiazdkę (przyznaję, że dla niego, bo lubi dinozaury, ale złudzeń nie miałem, że do rzeczywistego grania raczej z 7-letnią córką póki co). Muszę przyznać, że to bardzo pozytywne zaskoczenie! Zaznaczam, że nie jestem ultrafanem draftu. Zagraliśmy na razie 20 partii, większość 3-osobowych. Nie dość, że gra bardzo szybka i prosta, to jeszcze Młody ją skumał (gramy z nim na razie na letniej planszy, trochę mu zajęło zajarzenie pól Króla dżungli i Samotni, więc nie mieszamy, często też gramy w z odkrytymi tackami).

Co bardzo wyróżnia tę grę - obecnie gramy jakieś 10 minut i czuję, że zagrałem w grę, w którą moje dzieci mogą mnie pokonać, a nie w grę dla dzieci. Jest prosta, a trzeba kombinować, szacować ryzyko i widzę jak dzieciaki to robią i już rzadko im podpowiadam. Do tej pory jak mnie pytano, co szybkiego (na 10-15 min.) bym polecał na start i do pogrania dla rodziców z dziećmi mówiłem zazwyczaj jedno: Kingdomino. Od teraz będę polecał też Draftozaura. Ta gra właściwie jest idealna w swojej kategorii - proste zasady, niegłupia, szybka, fajne komponenty i jeszcze na dodatek świetna cena, za co należą się fanfary dla Naszej Księgarni.

W moim egzemplarzu było 66 figurek zamiast 60 (jeden nadwyżkowy komplet). Ktoś też tak miał?
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Apostolus »

Także 66 - wydaje mi się, że to planowe działanie NK. :)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: bobule »

charlie pisze: 17 sty 2021, 21:31 W moim egzemplarzu było 66 figurek zamiast 60 (jeden nadwyżkowy komplet). Ktoś też tak miał?
Nie wiem gdzie to widziałem (czy na stronie, czy na fb NK) ale ten nadwyżkowy komplet NK dodała celowo, jakby dzieci(lub dorośli) gdzieś kiedyś zgubiły jakiegoś mepla-dinozaura ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3410
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1153 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: piton »

(tak, na FB napisali, że to "nowa świecka tradycja" dodawania zapasowych (dino)meepli).

Również jestem zachwycony, ale bardziej jako grą dla dzieci. Gramy z 5cio (i pół) latką - ogrania obie plansze bez pomocy (zimowa faktycznie trudniejsza).
Tak jak napisał poprzednik - to gra, w której dziecko jest w stanie z Tobą wygrać bez pomocy, naprawdę. Po kilku grach dziecko jest w stanie samo od siebie "zwinąć" dinozaura, którego szukasz ;) (gramy czasem z otwartymi, czasem z zakrytymi tackami).
Naprawdę fajne podejście do draftu, temat robi robotę. Solidna pozycja, a wykonanie świetne.

Jako gra dla dorosłych to może być naprawdę przyjemny fillerek, jednak szału większego nie zrobi. Dość prosta gra, łatwo coś policzyć, "losowość" jest do ogarnięcia. Można zagrać w kilka(naście) minut, więc na ten czas rozgrywki jest naprawdę dobrą pozycją. Daje satysfakcję z draftu, ale Sushi Go nie przebija :) Pewnie jako wstęp do draftu z "niedzielnymi graczami" też zrobi robotę. Może się jednak znudzić szybko i być(jest?) za prosta dla wprawionych grajków.

Naprawdę ciekawa pozycja jak ktoś grać z dzieciakami i/lub lubi szybki (imprezowy?) draft. Czekam na zapowiedziane dodatki.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: sin »

Draftozaur, jeśli liczyć liczbę partii, nie czas spędzony przy grze, jest ostatnio najbardziej ogrywanym tytułem u mnie w domu. Temat na pewno wspomaga wzbudzenie zainteresowania grą u dzieci. Sama mechanika jest prosta, ale przyjemna - w gronie samych dorosłych do gry nie usiąde, ale jednocześnie grając z brzdącami nie męczę się; a wręcz przeciwnie, daje to nawet trochę radochy z samej rozgrywki (a oceniam się raczej jako zaanwasowanego gracza), chociaż najwięcej frajdy sprawia codzienne słyszenie "Taaaato, zagrajmy w dinozaury!". ;-) Muszę też pochwalić wykonanie tej gry, bardzo atrakcyjną jej cenę, a fakt dokładania nadmiarowych pionków jest niezmiernie miły i wzbudzający moje zaufanie, widać że w realizacji maczał palce ktoś, kto doskonale rozumie problemy grania z dziećmi. Zdecydowanie polecam.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Blue »

Ja tez kupiłem, niestety myślałem ze chwyci bardziej(domowników - w sensie dzieciaki), mechanika niby prosta, ale jak ktos ma tendencje do przeliczania, to wcale gra nie jest luźna dla zwojów, szczegolnie ze zgodnie z instrukcja od 3 graczy jest policzalna, w 2 niby nie jest, ale tylko w poerwszym ruchu w rundzie brakuje danych. Plus jak komus malo to mozna odsłonić na starcie pojemniczki.

Sam fanem draftu nie jestem(7cudow nie lubie) ale draftozaur i co co imho jeszcze lepsze - smoczy wyscig. Bardzo lubie. Tylko ja w obu tych grach mam lekko nakrecone zwoje jak probuje wszystko zapamietac i zoptymalizować ;). I chyba nawet niespecjalnie mniej niz przy jakims puerto rico.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1039 times
Been thanked: 2021 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Ardel12 »

Pyknąłem jedną 3os partię na podstawowej planszetce i było OK. Gra jednak skierowana do dzieci, gdyż mechanicznie jest bardzo prosto. Całość oparto na drafcie i wybieraniu pól, gdzie położymy nasze dinusie(a to jeszcze ogranicza nam kość). Na szybką partię, kiedy na nic czasu innego nie znajdę od biedy może być. Do pogrania z dzieciakami pewnie lepiej się sprawdzi, ale w sumie liczyłem na coś ciekawszego. Miałem zamiar kiedyś tę grę kupić, ale po partyjce raczej odpuszczę i poszperam innych tytułów dla swej latorośli.
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Alextasha »

Nasza Księgarnia: "Nie... Nie możemy wydać dodatków w jednym pudełku. Próbowaliśmy. Nie da się :oops:"

MeepleBR: "hold my beer"

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... show-aereo
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Jarek B. »

Alextasha pisze: 07 lis 2022, 15:21 Nasza Księgarnia: "Nie... Nie możemy wydać dodatków w jednym pudełku. Próbowaliśmy. Nie da się :oops:"
MeepleBR: "hold my beer"
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... show-aereo
Ładny wpis, a teraz potrzymaj moje piwo, to napiszę Ci jak to było.

Parę miesięcy temu, gdy pojawiło się brazylijskie wydanie ponownie cisnęliśmy Ankamę o zgodę na wydanie obu dodatków w 1 pudełku. Byliśmy nawet skłonni wstrzymać druk naszej edycji i wydać ją tak, jak od początku chcieliśmy. Ankama twardo jednak trzymała się dwóch osobnych pudełek. A wersja brazylijska to - nie wchodząc w szczegóły - wypadek przy pracy, za który ktoś musiał się gęsto tłumaczyć. Ot i cała historia.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: jakubski »

Odświeżam temat - czy ktoś grał z dodatkami?
Jaka jest Wasza oponia - czy pionki i plansze na tyle urozmaicają rozgrywkę, że są warte swojej ceny?
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: dave8 »

jakubski pisze: 19 lut 2023, 18:20 Odświeżam temat - czy ktoś grał z dodatkami?
Jaka jest Wasza oponia - czy pionki i plansze na tyle urozmaicają rozgrywkę, że są warte swojej ceny?
Ja grałem. Dla mnie fajnie zaprojektowane trochę więcej kombinowania. No i więcej dinozaurów więc dzieci się cieszą.
Miszon
Posty: 2516
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1016 times
Been thanked: 492 times

Re: Draftosaurus / Draftozaur (A. Bauza, C. Lebrat, L. Maublanc, T. Riviere)

Post autor: Miszon »

jakubski pisze: 19 lut 2023, 18:20 Odświeżam temat - czy ktoś grał z dodatkami?
Jaka jest Wasza oponia - czy pionki i plansze na tyle urozmaicają rozgrywkę, że są warte swojej ceny?
moim zdaniem Plezjozaury i Pterodaktyle to przykład idealnego dodatku: trochę dodają, ale nie zmieniają za wiele w rozgrywce, są też bardzo łatwe w implementacji do podstawki, można rzec niemal niezauważalnie się w nią wpasowują.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ