Euro z Empiku

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Euro z Empiku

Post autor: birdm »

Cześć,
mam trochę funduszy na koncie empikowym i chciałem je spożytkować. Na razie wpadły mi w oko:
- Le Havre (grałem w wersję elektroniczną)
- Zamki Burgindii Big Box
- Great Western Trail

Poszukuję jakiegoś tytułu dla 2(ja plus żona) lub 4(dodatkowo dzieciaki - wiek wczesnoszkolny, ale ograne) graczy. Generalnie moja żona lubi Le Havre, ale obawiam się, że z dzieciakami to nie ogarniemy. Po 2 wersja elektroniczna, którą znamy, była "szybka". Setup wersji klasycznej i długość rozgrywki może nas zniechęcić.
Budżet ok 150-200zł - którą z powyższych polecicie, ewentualnie może coś przeoczyłem?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: Bruno »

W takim składzie, to trochę wbrew sobie (nie lubię kości w grach euro), poleciłbym Zamki Burgundii. Przyjemna, a wymagająca.
Jeśli jednak nie boisz się, że dzieciaki mogą mieć kłopot z ogarnięciem licznej ikonografii i bardziej złożonych zależności w mechanice gry, to brałbym GWT. To wspaniała gra, nastawiona dużo bardziej na rywalizację między graczami.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: arturmarek »

Uwielbiam Le Havre, ale na 4 osoby, dodatkowo z dziećmi, to raczej nie może się udać. Gram w Le Havre dwuosobowo, więc nie mam pewności, ale mam wrażenie, że na 4 osoby to trzeba liczyć 3h mocnego kombinowania. Nie znam Twoich dzieci, ale myślę, że nie miałyby szans rywalizować z dorosłymi. W pozostałe nie grałem, ale znam z recenzji i też nie mam pewności czy to najlepsze gry do rozgrywek 4-osobowych z dziećmi. Mam tu na uwadze szczególnie czas rozgrywki i downtime, nie wiem jak Twoje dzieci reagują na czekanie, aż inni gracze rozegrają swoje tury.
pawelpiotrm
Posty: 27
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Euro z Empiku

Post autor: pawelpiotrm »

Jednak Zamki Burgundii będą najlepsze. Wydaje sie, że będą najprostrze dla dzieci a i mechanika z koścmi miodna. Powodzenia.0
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: krzyss »

Epoka kamienia. Dla dorosłych i dzieci jest ok.
Zamki Burgundii są mega fajne ale znacznie trudniejszy.
W jedną i drugą zagrać możesz online.
Jedna i drugą działa świetnie w każdym składzie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: arturmarek »

Nie wiem jak z dostępnością w Empiku, ale dorzucę od siebie:
Na Skrzydłach: bardzo ładnie wykonana, solidna gra z prostymi zasadami
Wsiąść do Pociągu: klasyk, nie wiem co ta gra ma takiego w sobie, ale zawsze jest dobrze przyjmowana przez graczy. Na 4 osoby proponuję Europę, na 2-3 lepsze Kraje Północy, ale nie da się grać w 4
Szarlatani z Pasikurowic: szalona gra z symultanicznym wyborem akcji, więc grając w 4, nie trzeba czekać na innych, bardzo dużo wariantów, mechanika push-your-luck
Everdell: piękne euro z prostymi zasadami, ale dające sporo ciekawych decyzji. Nigdy nie grałem w 4 osoby i trochę obawiałbym się czasu rozgrywki
Terraformacja Marsa: dobrze się gra w każdej liczbie graczy (1-5), na pewno najbardziej rozbudowany tutuł z tych, które zaproponowałem, ale i tak, w mojej ocenie znacznie mniej skomplikowany od Le Havre

Część z tych gier pewnie nie klasyfikuje się jako euro, ale u mnie dobrze działają w casualowo-rodzinnym gronie.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: birdm »

Na skrzydłach - myślałem, o tym ale Empik wycofał z własnej oferty. Jest dostępne tylko jako oferta sklepu trzeciego a takiej nie zrealizuje z konta zakupowego.
Co do TM - ta gra mnie oo prostu nie ciągnie ani trochę.
Everdell - raczej nie, może kiedyś.

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Kusi mnie od dawna GWT i chyba na nie się zdecyduje. Tym bardziej że obydwoje z żoną lubimy deck building. Chyba że jeszcze ktoś mnie odwiedzie od tej decyzji:)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Euro z Empiku

Post autor: trance-atlantic »

Ja bym polecił Zamki Burgundii, chociażby z tego powodu, że Big Box, jak sama nazwa sugeruje, ma w sobie sporą zawartość, więc jeśli spodoba się Wam koncept rozgrywki, to na pewno nie będziecie zawiedzeni. Jest możliwość gry solo, ale i w wersji drużynowej, co Wam, rodzinie 2+2, powinno pasować idealnie.

Gra zdecydowanie premiuje zagrania taktyczne, tj. jak najlepiej wykorzystać to, co mam w tej chwili do dyspozycji. Oczywiście można sięgać wzrokiem dalej niż do najbliższej tury, ale też na pewno nie ma tak, że musisz usiąść do Zamków z planem na całą rozgrywkę. Nie ma tutaj ogromnej interakcji negatywnej, ale walka o kolejność czy o określone kafelki może być dość zacięta.

Aczkolwiek GWT też powinno być dobrym wyborem. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: patka3000 »

Ja polecam Zamki
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: anna26 »

Też polecam zamki b. film nie zachęca a jak się gra to czuje się, że ta gra ma to coś. Dla mnie jedna z najlepszych a gralam w różne np polecany Brzdek, ( Co nie oznacza że Brzdeka nie lubię)
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: NestorZolo »

birdm pisze: 07 sty 2021, 18:37
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Kusi mnie od dawna GWT i chyba na nie się zdecyduje. Tym bardziej że obydwoje z żoną lubimy deck building. Chyba że jeszcze ktoś mnie odwiedzie od tej decyzji:)
Posłuchaj swego serca i bierz GWT, jeśli dostępne. Ale Zamki też by pasowało :wink: le havre niedawno zakupiłem i jeszcze nie grałem, ale chyba to jest znacznie cięższe.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Euro z Empiku

Post autor: vegathedog »

birdm pisze: 06 sty 2021, 16:11 - Great Western Trail

...dodatkowo dzieciaki - wiek wczesnoszkolny, ale ograne...
Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł dla dzieciaków wczesnoszkolnych. Gra jest trudna i podatna na paraliż decyzyjny z tytułu całej masy opcji. Poza tym tematyka pędzenia bydła dla małych dzieciaków...? Odradzam tą grę na 4 osoby z dwójką dzieci. Partia będzie trwała ze 4h.
Morrie
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2021, 00:04
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro z Empiku

Post autor: Morrie »

Ja też uważam, że Zamki Burgundii będą dobrym pomysłem. Dzieciaki powinny dać radę, mechanika jest przyjemna i ta wersja ma sporo różnych elementów, wiec nie powinna się szybko znudzić
Mój nowy blog z recenzjami planszówek - https://lepiejnastole.pl, serdecznie zapraszam :)
ODPOWIEDZ