Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: buras »

mam pytanie, czy ktoś zna jakis wariant na 2 graczy w Osadnicy z Catanu
szukalem na forum i nic, a na rebelu jest w jezyku ang. a angielskiego nie znam :( . a nie zawsze jest możliwość pograć w trzy osoby lub więcej
z góry dzieki
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Poczytaj wpisy na tym blogu: catan.eblog.pl
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Hmm, a ja gram najczęściej w osadników w dwie osoby bez zmieniania żadnych zasad i gra się przyjemnie.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

O ile sie nie myle, to sa 2 zmiany.
1. Brak handlu.
2. Gra do 12-14 punktow.
Zdaje sie, ze widzialem gdzies wersje z mniejsza iloscia pol. Ale to juz trzeba poszukac.
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Lord Agrael
Posty: 11
Rejestracja: 23 sie 2006, 19:04

Post autor: Lord Agrael »

Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Post autor: buras »

:D Dzięki za oświecenie, no to juz dzis wieczorem zabieram się za grę :twisted:
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

Moje przykładowe ustawienie dla 2 osób :)

Obrazek
0sadnik
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2007, 12:06
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 0sadnik »

meehoow pisze:Moje przykładowe ustawienie dla 2 osób :)
Ładne zdjęcie, tylko dlaczego tak pociąłeś ramkę, można bez cięcia (notka z 21 kwietnia):
http://catan.eblog.pl/glowna_notki.php?czas=200704
Modyfikacje, warianty, scenariusze
"Osadnicy z Catanu" http://catan.eblog.pl
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

I dlatego wersja angielska jest najlepsza, bo tam nie ma ramki, tylko oddzielne płytki z morzem. :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

0sadnik pisze:... dlaczego tak pociąłeś ramkę, można bez cięcia (notka z 21 kwietnia):
http://catan.eblog.pl/glowna_notki.php?czas=200704
Desperacja + estetyka przeważyły. Przyznam bez bicia, że nie widziałem wcześniej tego zlinkowanego rozwiązania. Mimo wszystko nie narzekam ;)
Lim-Dul pisze:I dlatego wersja angielska jest najlepsza, bo tam nie ma ramki, tylko oddzielne płytki z morzem. :-D
W rzeczy samej. Podpisuję się obiema rękami!
Lord Agrael
Posty: 11
Rejestracja: 23 sie 2006, 19:04

Post autor: Lord Agrael »

Jeśli masz Żeglarzy to możesz sobie ułozyć ramkę z żetonów morza.
radxcell
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2008, 07:38

Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: radxcell »

Niestety nie znalazłem na ten temat wzmianki w instrukcji. Zatem pytanie do fachowców…

Rycerz przerywa drogę handlową przeciwnika. Przeciwnik może jednak bez trudu wyprzeć go. Czy rycerz po wyparciu może wycofać się na pole, które zajmował uprzednio wypierajacy, nadal przerywając drogę handlową?

Ciężko mi to opisać, więc zrobiłem fotkę sytuacji.

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdr, R
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Miasta i Rycerze z Catanu - pytanie o zasady

Post autor: Alex »

Osobiście nie widzę przeciwwskazań. Taki ruch nie jest w sprzeczności z żadnymi zasadami. Sytuacja jest co prawda podła, ale nie można niebieskiemu zabronić takiego ruchu.

Chciałbym tylko zauważyć, że biały gracz raczej użyje do wyparcia rycerza znajdującego się na skrzyżowaniu pustyni z polem, nie dając niebieskiemu szans za zajęcie miejsca 4-3-3.

Z mojej strony to wszystko :)
radxcell
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2008, 07:38

Re: Miasta i Rycerze z Catanu - pytanie o zasady

Post autor: radxcell »

Dzięki za odpowiedź :)

pozdr, R
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Miasta i Rycerze z Catanu - pytanie o zasady

Post autor: gath »

Mam pytanko odnośnie akweduktu (trzecie zielone usprawnienie) czy bonus dotyczy tylko rzutu w mojej turze czy w turze dowolnego gracza?
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Miasta i Rycerze z Catanu - pytanie o zasady

Post autor: cahir »

Jeżeli nie jest napisane " w swojej fazie dochodów" tylko " w fazie dochodów" dotyczy to tury każdego gracza.
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
tonahutu
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2009, 09:26
Lokalizacja: Varsovia

Osadnicy z Catanu

Post autor: tonahutu »

Cześć! Mam pytanie dot. zasad Osadników. Czy dozwolone jest handlowanie kartami Rycerzy?

przykład - moja tura, mam wylosowanego Rycerza - mój pierwszy, więc i tak nie uzbieram największej liczby. Wiem, że inni gracze mają po 3 karty, więc moja Karta może być dla nich decydująca - czy moge ja wystawić i wymienić np. na owce?

Pozdro!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - licytacja kart dodatkowych

Post autor: Nataniel »

Nie. Tych kart nie mozna takze krasc.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Kris12345
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2009, 08:47
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Osadnicy z Catanu - licytacja kart dodatkowych

Post autor: Kris12345 »

W ogóle to żadnymi nie można handlować, tylko kartami surowców.
tonahutu
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2009, 09:26
Lokalizacja: Varsovia

Re: Osadnicy z Catanu - licytacja kart dodatkowych

Post autor: tonahutu »

Dzięki!
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: BEBZ »

3 pytanka odnośnie tej - wydawałoby się - banalnej gry ;) Otóż, kiedy zostaje wyrzucone na kościach 7 i mam ruszyć złodziejem, to MUSZĘ go przestawić na inne pole, czy mogę go zostawić na tym, na którym aktualnie stoi? Dalej, zgodnie z Almanachem mogę złodzieja ustawić znowu na pustyni, oczywiście wtedy nie blokujemy żadnych zasobów, jednak czy od gracza [jednego z graczy] mającego wybudowane osady / miasta, które graniczą z polem pustynia mogę wziąć kartę z jego zasobów (jak ma to miejsce kiedy stawiam złodzieja na normalnym polu z zasobami, z którym graniczą jakieś osady / miasta)? I ostatnie, kiedy używam karty Rycerz, to muszę przestawić złodzieja (odnośnik do 1. pytania - na pewno muszę?), jednak czy ta reguła karząca graczom z większą ilością kart zasobów niż 7 odrzucić połowę do banku też obowiązuje? O to ostatnie pytam, bo ani w instrukcji, ani w Almanachu nie znalazłem żadnej wzmianki o tym, która by nakazywała zachowanie tej zasady, bądź nie. Mam nadzieję, że wszystkie pytania są w miarę zrozumiałe ;)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: abadura »

BEBZ pisze:Otóż, kiedy zostaje wyrzucone na kościach 7 i mam ruszyć złodziejem, to MUSZĘ go przestawić na inne pole, czy mogę go zostawić na tym, na którym aktualnie stoi?
Tak. Trzeba go przestawić na inne pole.
BEBZ pisze:Dalej, zgodnie z Almanachem mogę złodzieja ustawić znowu na pustyni, oczywiście wtedy nie blokujemy żadnych zasobów, jednak czy od gracza [jednego z graczy] mającego wybudowane osady / miasta, które graniczą z polem pustynia mogę wziąć kartę z jego zasobów (jak ma to miejsce kiedy stawiam złodzieja na normalnym polu z zasobami, z którym graniczą jakieś osady / miasta)?
Tak.
BEBZ pisze:I ostatnie, kiedy używam karty Rycerz, to muszę przestawić złodzieja (odnośnik do 1. pytania - na pewno muszę?),
Tak. Musisz. Co więcej w tym przypadku nie możesz go ruszyć na pustynie. Musisz na inne pole niż jest obecnie i nie może to być pustynia.

Choć odnośnie tego, czy można postawić Złodzieja na pustyni jeśli rusza się go kartą Rycerza nie jest do końca jasne.
BEBZ pisze:jednak czy ta reguła karząca graczom z większą ilością kart zasobów niż 7 odrzucić połowę do banku też obowiązuje?
Nie.
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: BEBZ »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Jednak,
abadura pisze:Choć odnośnie tego, czy można postawić Złodzieja na pustyni jeśli rusza się go kartą Rycerza nie jest do końca jasne.
można wiedzieć dlaczego to do końca nie jest jasne? ;)
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: abadura »

BEBZ pisze:można wiedzieć dlaczego to do końca nie jest jasne? ;)
Polskie zasady mówią w punkcie 4 ("Przypadki szczególne"), w podpunkcie A ("Wylosowano kostkami 7 – Budzi się Złodziej"), że Złodzieja należy umieścić na polu z liczbą ("Gracz ustawia złodzieja na Żetonie z liczbą dowolnego pola"). Ponieważ pustynia nie ma żetonu z liczbą więc w myśl tej reguły nie można na niej położyć złodzieja.

Dalej przy opisie użycia karty Rycerza czytamy "Ten kto decyduje się na użycie karty Rycerz, musi natychmiast przestawić złodzieja. Zobacz punkty 1) i 2) powyżej", a punkty te opisują właśnie to co wyżej przytoczyłem.

Zatem polskie zasady mówią, że Złodzieja ruszamy tak samo niezależnie czy poprzez wyrzucenie 7 czy też kartę Rycerza. Nie możemy go przy tym ustawić na pustyni.

Jest to jednak nazbyt dosłowna interpretacja tekstu (chyba). Bowiem FAQ zamieszczone na stornie Galakty mówi, że Złodzieja można postawić na pustyni. (Odpowiada też na inne Twoje pytania.)


Zasady angielskie są sprzeczne wewnętrznie z podobnych przyczyn.

W punkcie 4 ("Special Cases"), w podpunkcie A ("Rolling a "7" and Activating the Robber") czytamy "You must move the robber immediately to the number token of any other terrain hex or to the desert hex". Widzimy więc, że jawnie wymienia się alternatywę pustyni.

Dalej przy opisie użycia karty Rycerza podobnie jak w polskich zasadach odwołują się do reguł przemieszczania złodzieja podanych dla wyrzucenia 7.

Almanachu potwierdza te zasady opisując działania po wyrzuceniu 7. Jednak już przy opisie karty Rycerza czytamy "You must move the robber away from his current spot and onto number token of any other terrain hex." Czyli mamy to samo sformułowanie co w polskich zasadach.

Ponownie jednak obstawałbym przy uznaniu, że to zwyczajna omyłka i nieścisłość w Almaanchu.


Zasady niemieckie (wszystkie reguły i almanachy) są takie jak zasady polskie. (A dokładniej to zasady polskie są - przynajmniej w tym aspekcie – dosłownym tłumaczeniem zasad niemieckich.)
Awatar użytkownika
stoickov
Posty: 21
Rejestracja: 03 kwie 2010, 03:31

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: stoickov »

Czy niebieski może tak postawić 3 drogi?

Obrazek
ODPOWIEDZ