Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: Mystarnos »

Cześć:) Szukałem szukałem i znaleźć nie mogę.
Szukam gry/gier które mają w miarę możliwości szybki setup i czas gry do około 1 godziny, i tak żeby gra działała na 2 i więcej osób(do 4 maks)
W kolekcji mamy:
7 cudów świata i żona jest nią zachwycona. Niestety teraz ciężko o 3 gracza.
7 cudów świata pojedynek z dodatkiem panteon. Tutaj nie ma już takich fajerwerków.
Zamki Burgundii, obecnie top 1 w naszej kolekcji ale ma długi czas przygotowania.
Istambuł gra kościana, szybka i bardzo przyjemna gierka:)
O mój zboże z dodatkiem, też fajna ale przygotowanie również jest długawe.

Nie grałem ale podobają mi się graficznie: Na skrzydłach, Ganges i Wyspa Sky.

Czy możecie mi coś jeszcze drodzy forumowicze zaproponować?:)
Z góry dziękuję.
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: Om nom nom »

Nie wiem czy obecnie jest dostepna, bo dodruk byl przekladany, ale zerknij na sagrade. Ladna, szybki setup i pewnie z 30-40 na min partie
.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: charlie »

Najszybsze setupy mają często gry logiczne (np. Qwirkle, Taluva lub NMBR9 - setup dla tych gier zajmuje maksymalnie kilkanaście sekund) lub niektóre karciane (np. Puerto Rico: Gra karciana, Dolina Kupców, Szmal). Z klasyków Carcassonne ma prosty i szybki setup - zajmuje pewnie kilkadziesiąt sekund. Wyspa Skye trochę dłuższy, ale połowa z tego to złożenie zasłonek :lol:, a gra sporo lepsza od Carcassonne.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: arturmarek »

Nie wiem co rozumiesz przez szybki setup, bo w mojej ocenie 7C:P, szczególnie z Panteonem ma długi setup i sporo obsługi w stosunku do długości rozgrywki. Dodatkowo, wiele gier, które gra się spokojnie poniżej 1h w 2 osoby, bedzie sie grało ponad 1h30min w 4 osoby. Proponuję przyjrzeć się:
Azul: bardzo szybki setup, pięknie wydana, 2-4 raczy, w każdym składzie poniżej godziny
Sagrada: troche dłuższa i bardziej rozbudowana od Azula, ale w podobnym klimacie
Na Skrzydłach: sporo tasowania na początku gry, poza tym szybki setup jeśli masz porządek w pudełku. Na 2 osoby rozgrywka 45 min, ale każda kolejna osoba to ok +20min,
Carcassonne: wyjmujesz z pusełka i grasz, składanie to samo.
Everdell: ja mam drzewo permanentnie ułożone na półce, surowce w pudełku z Ikei, więc setup to tylko przetasowanie duzej talli, rozdanie kart. Tutaj też <1h tylko na 2 osoby.

Większość gier <1h ma setup <5min jeśli masz porządek w pudełku.
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: Mystarnos »

Dzięki za odpowiedzi:) Azul, Sagrada i Carcassomme mają znajomi z którymi często gramy. Nie chcemy dublować gier.
Na skrzydłach jest moim faworytem na ten moment. Tematyka też się pewnie żonie spodoba która jak słyszy kula ognista to ją "czepie".....
Drugim liderem jest Wyspa Skye.
Muszę zobaczyć co jest bardziej dostępne w Katowicach:)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: KurikDeVolay »

Pamiętaj, że fantasy to nie tylko ogniste kule. Są jeszcze lance z gruzu, lodowe kolce, burze z piorunami, wysysanie krwi i energii życiowej i cała masa innych możliwości. :)
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: trixon »

Jeżeli nie szukacie bardzo złożonej gry i nie przeszkadza Wam losowość w grach: Kowale losu mają dość szybki setup.
Santorini - też w sumie wyciągasz i grasz. Z tym, że na 3-4 osobiście nie lubię w to grać.
Neuroshima hex lub Monolith arena też szybko się rozkłada i składa.
Być może warto też zainteresować się wykreślankami. Tutaj dobrze się sprawdzają Kartografowie lub Rzuć na tacę.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: helloween85 »

Ja polecam Londyn. Jedyne co trzeba zrobić to potasować cztery stosy kart i wyłożyć monety/żetony :D
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: thegammer »

Ogólnie większość karcianych deckbuilderów typu: Hero Realms/Star Realms, Terrors of London, Shards of Infinity, Ascension - rozdajesz karty i grasz pytanie tylko jaki klimat cię interesuje.
Z gier logicznych wartych polecenia możesz zerknąć na serie GIPF oraz Rój.
Z typowo planszowych poprzedni rok zdominowały u nas Wildlands - błyskawiczny setup jak na taką grę oraz
Android Mainframe - można kupić teraz za grosze - mocno niedoceniona gra.
Do wszystkich w/w gier siadasz i grasz z marszu, tłumaczenie nowym graczom nie zajmuje więcej niż 5 min.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2021, 08:01 przez thegammer, łącznie zmieniany 1 raz.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: allagainstyou »

trixon pisze: 18 sty 2021, 11:28 Jeżeli nie szukacie bardzo złożonej gry i nie przeszkadza Wam losowość w grach: Kowale losu mają dość szybki setup.
Santorini - też w sumie wyciągasz i grasz. Z tym, że na 3-4 osobiście nie lubię w to grać.
Neuroshima hex lub Monolith arena też szybko się rozkłada i składa.
Być może warto też zainteresować się wykreślankami. Tutaj dobrze się sprawdzają Kartografowie lub Rzuć na tacę.
Kowali losu polecam, bardzo fajna gra - ale setup zajmuje sporo czasu (a faza sprzątania jeszcze więcej, wszystkie kostki trzeba przywrócić do stanu początkowego i ścianki poukładać w bardzo delikatnym organizerze). Rzuć na tacę faktycznie ma krótki setup (dajesz każdemu ołówek i karteczkę) i jest całkiem spoko.
Polecam Res Arcana w którą grałem dwa razy i moje odczucia są bardzo pozytywne, setup jest bardzo szybki i nigdy nie widziałem tak funkcjonalnej wypraski jak ta w Res Arcana (nie kupuję insertów do gier, używam tego co przychodzi z grą)
[edit] A no i Hero Realms / Star Realms - polecam :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: warlock »

Watergate
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Re: Gry z jak najszybszym/Najprostszym setupem

Post autor: Mystarnos »

Dzięki wszystkim za porady.
Ostatecznie zdecydowałem się na Dolinę Nilu.
Nie wiem czy spełnia wszystkie moje kryteria,
ale urzekła mnie po prostu tematyką klimatem i opiniami:)
Za niedługo pewnie temat wróci i będę szukał kolejnego rozwiązania do kolekcji
Pozdrawiam wszystkich:)
ODPOWIEDZ