Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: arturmarek »

Szukam nieskomplikowanej gry ekonomicznej, najlepiej z głębią, do grania rodzinnego, głównie z 7-letnim synem. Nie chodzi mi o euro-suchara, którym przerabiamy niebieskie znaczniki na żółte znaczniki, które wymieniamy na punkty. Chodzi mi o grę ekonomiczną, gdzie najważniejszy jest hajs. Dla przykładu grą ekonomiczną jest dla mnie Food Chain Magnate, Pret-a-Porter, le Havre i Monopoly (trzy pierwsze za ciężkie, Monopoly chciałbym uniknąć). Grami ekonomicznymi nie są np. Agricola, Everdell, Na Skrzydłach, Terraforming Mars (w TM są pieniądze, ale one są "jedynie" środkiem do osiągnięcia celu, a nie celem).

Gry, które bez problemu ogarnia syn: Wsiąść do Pociągu, Szarlatani z Pasikurowic, Onitama, Azul, Carcassonne, Star Realms, Jaipur, Sushi Go Party.

Gra nie może mieć za dużo tekstu na kartach, Everdell i Na Skrzydłach go męczą, za dużo czytania kart.

Chodzi o wprowadzeniw gry ekonomiczne, ale też o edukację, także to co się robi w grze musi mieć sens. Także raczej gry ekonomiczne w świecie fantasy odpadają. Gra musi dobrze działac na 2 oraz 3 osoby. Jeśli działa na więcej, szczególnie nie dodając znacznie do czasu rozgrywki, to plus.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2021, 11:36 przez arturmarek, łącznie zmieniany 1 raz.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: krzyss »

Wysokie napiecie?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: arturmarek »

krzyss pisze: 27 sty 2021, 11:30 Wysokie napiecie?
Edytowałem posta, gra musi dobrze chodzić na 2 osoby. Często gramy z synem 2-osobowe.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1970
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 857 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Neoptolemos »

Wysokie Napięcie na 2 osoby słabe. Za 2-3 lata poleciłbym Brass (wbrew pozorom lżejsza niż Pret-a-porter i Le Havre, przypuszczalnie od FCM też - ale jednak taka mało atrakcyjna dla dziecka, nawet wizualnie). Tak dla 7latka... sam się zastanawiam, więc chętnie zobaczę, co inni podpowiadają.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: karmazynowy »

Stockpile? Nie grałem ale tak mi sie skojarzyło.
https://boardgamegeek.com/boardgame/161614/stockpile
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: seki »

Reguły w Brassa są łatwe (stosunkowo). Mój 8 latek grał z dorosłymi przy stole. Co prawda przegrał, ale z zasadami i ogarnięciem strategii nie miał problemu. Przy czym on gra już niemal we wszystkie eurasy w mojej kolekcji więc ciężko powiedzieć czy mniej ograny 7 latek poradzi sobie.
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 126 times
Been thanked: 160 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: tomg »

Może Agricola rodzinna ?
Delikatniejsza wersja Agricoli.

Inne tytuły wymienione w wątku uważam za ciężkie dla dziecka w tym wieku.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: arturmarek »

Wielkie dzięki za odpowiedzi!

Widzę, że to nie taki oczywisty temat, a juz myślałem, że to z moimi umiejętnościami szukania gier jest coś nie tak. Odniosę się do propozycji, bo żadna mi nie pasuje jak na razie, może dzięki temu komuś się uda coś wymyślić. W nawiasie zaznaczam, czy mój komentarz jest poparty doświadczeniem czy przeświadczeniem (tzn. czy grałem w daną grę)

Wysokie napięcie: tak jak wyżej komentowałem, nie chodzi na 2 osoby. Na BGG ma ciężar 3.3, to zbyt skomplikowane chociaż szachy i go mają jeszcze wyżej, więc to nie jest ostateczny wyznacznik. (nie grałem)
Brass: zbyt rozbudowana, nawet jeśli złapałby zasady, to nie miałby szans grać na moim poziomie (nie grałem)
Stockpile: to najbliżej temu czego szukam. Jedynie obawiam się tematyki giełdy, która jest dla 7-latka mega abstrakcyjna (nie grałem)
Agricola: zupełnie nie o to mi chodziło, nawet napisałem, że nie interesują mnie euro o przerabianiu zasobów na punkty. (grałem w normalną Agricolę)

Przyznam szczerze, że poważnie rozważam kupno Eurobiznesu w Żabce. Boję się jedynie, że by mnie żona wyśmiała :D
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: scarletmara »

Z takich łatwiejszych, w których celem jest uzbieranie jak największej ilości pieniędzy poprzez kupowanie i sprzedawanie przychodzą mi do głowy:
Na sprzedaż (chyba fajna alternatywa dla Monopolu, edit: tylko nie działa na 2 osoby :( )
KAKAO (edit: e spełnia warunku sensowności wykonywanych akcji, pod tym względem bliżej jej do eurosucharka jednak :( )
Ostatnio zmieniony 27 sty 2021, 13:55 przez scarletmara, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: kdsz »

Bardzo trudne kryteria. Jedyna gra, która moim zdaniem spełnia wszystkie wymagania i nadaje się dla siedmioletniego dziecka, to Letnisko.
Ewentualnie można wciągnąć na listę Automobile od G3. Gra ma sporo abstrakcyjnych mechanizmów, ale w uproszczony sposób symuluje rozwój firmy. Przy czym jest to tytuł mocno rywalizacyjny. Każdy z graczy stara się w jak najlepszy sposób spełnić oczekiwania klientów, oczywiście kosztem przeciwników.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: scarletmara »

jest ejszcze: Stinky Business - polega na zarabianiu kasy na segregacji odpadów, jest lekka, łatwa i ma jakąś tam wartosc edukacyjną.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1970
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 857 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Neoptolemos »

Och, Letnisko! Tak! Bardzo fajny wybór i nie przytłoczy siedmiolatka.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 126 times
Been thanked: 160 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: tomg »

arturmarek pisze: 27 sty 2021, 13:16
Agricola: zupełnie nie o to mi chodziło, nawet napisałem, że nie interesują mnie euro o przerabianiu zasobów na punkty. (grałem w normalną Agricolę)
Nie przeczytałem dokładnie tego co napisałeś, przepraszam. W takim razie może "Na sprzedaż" (ale problemem jest jednak że gracie we dwójkę).
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: krzyss »

Wyspa Skye - kasa jest potrzebna, ale jednak PZ wyznaczają wygranego.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Asurmar »

Fajnie, że są dzieci które w wieku 8 lat dobrze się bawią siedząc z dorosłymi i grając w Brassa. Ale moje dzieci (tak jak i pewnie 99% dzieci) będzie się dobrze bawić tylko przy grze która ma atrakcyjny dla nich temat i oprawę graficzną. Mogę Ci tu polecić takie gry jak "Budowniczowie - Antyk" albo "Wesoła Farma". To są gry ekonomiczne które nie powinny być problemem dla dziecka, bo nie ma tu dużo czytania. Ale muszę powiedzieć że moje dzieci nie za bardzo lubią te gry, bo one nie są tak atrakcyjne wizualnie. Dużo bardziej pasują im gry jak Azul, Splendor albo Reef. I przyznaję się szczerze, że ja nie znam gry ekonomicznej która jest atrakcyjna dla dziecka.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1238
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 59 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: poooq »

Do wprowadzenia małolatów w temat euro-ekonomii od dłuższego czasu używam Wesołej Farmy wydawnictwa 2pionki. Bardzo elegancka gra o hodowaniu, odkładaniu zwycięstwa i inwestowaniu zasobów. Krótki czas gry i brak tekstu na kartach.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 440
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: grabol »

Letnisko to może być to czego szukasz.

Polecę klasyka... Puerto Rico. Moja 9 letnia córka uwielbia, dość dobrze radziła sobie w wieku lat 8. Gra na punkty zwycięstwa ale pieniądz, popyt, podaż, konkurencja, są tam silnie zaznaczone.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: arturmarek »

Udało mi się na Mathandlu wymienić na Acquire. Dam znać jak się sprawdza jak uda nam się zagrać z młodym.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 295 times
Been thanked: 124 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: vder »

Aquire jest spoko, ale w 2 osoby nie pograsz -> tak jak w większość gier ekonomicznych :(. Zostają półsrodki - linie lotnicze europa -> taki tcket to ride+ rynek akcji, chicago express ale na dwie os to tez bieda. Moze londyn jest kasa są pozyczki, ale to tyle chyba.
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Aras »

Concordia
Puerto Rico
7 cudów: Pojedynek
La Granja
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 538
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 120 times
Been thanked: 388 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Gribbler »

Ja polecam Great Western Trail. Grałem akurat wczoraj z 8-latką, niby cięższa gra, ale załapała szybko, zwłaszcza ikonografię. Gra przypadła jej do gustu. A najbardziej zbieranie na robotników i kupowanie wciąż nowych budynków. Chyba muszę poszukać jakiejś gry nastawionej na budowanie... 😄
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: arturmarek »

Zagraliśmy wczoraj w Acquire w trójkę. Bardzo się synowi spodobało. Mi i żonie z resztą też całkiem podeszło. Moja wersja ma trochę nieczytelną planszę i beznadziejne pieniądze, ale sam gameplay jest zaskakująco satysfakcjonujący.
mazur_84
Posty: 218
Rejestracja: 23 paź 2011, 15:07
Has thanked: 45 times
Been thanked: 5 times

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: mazur_84 »

Tak myślałem, że Acquire spełni te oczekiwania :)
Jest też przedsprzedaż gry Tinners' Trail. Nowa wersja ma działać na 2 graczy.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Rafalm »

Hmm, trudne kryteria. Sprawdź może jedna ze starszych gier Chicago Express. Masz tam ekonomię, kupowanie akcji, rozbudowywanie linii kolejowych podane w bardzo przystępnej formie. Przy czym fajnym mechanizmem jest to, że gracze nie są 'właścicielami' kompanii kolejowych dopóki nie kupią ich akcji. Do tego 'kompania' kolejowa będzie miała tylko tyle pieniędzy, ile w nią zainwestujesz, więc jeśli kupisz tanio akcje (ergo mało pieniędzy trafi do kasy firmy), to będzie potem mało pieniędzy w portfelu firmy na inwestycje.

Bardzo fajnie mi się w to grało, jest tylko jeden szkopuł - gra dobrze działa na 3-4 osoby, na 2 raczej słabo.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Nieskomplikowana gra ekonomiczna

Post autor: Grzdyll »

A ja polecę Wesołe Krówki lub Na straganie (Trefla), ewentualnie wspomnianą (wg mnie słabszą) Wesołą Farmę - u mnie się bardzo w podobnej sytuacji sprawdziły. Nie to żebym nie doceniał Twojego dzieciaka ale na sporo polecanych tu gier (GWT, Brass) poczekałbym jeszcze kilka lat - zagrać, może i zagra nawet zgodnie z zasadami ale strategicznie nie jest w stanie na równi rywalizować z dorosłym - zadaj sobie pytanie ile będziesz miał przyjemności w notorycznym wygrywaniu lub celowym podkładaniu się. Już nawet polecane tu kilka razy Letnisko (które bardzo lubię!) u 7-latka średnio widzę - już bardziej poleciłbym świetne Modern Art ale z dostępnością akurat tego tytułu jest bardzo słabo.
ODPOWIEDZ