Jakiś fajny koop (albo i nie)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Ban-an
Posty: 8
Rejestracja: 07 gru 2015, 17:23

Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: Ban-an »

Witajcie.
Szukam czegoś nowego bo przyznam że z planszówkowego obiegu wypadłem dosyć dawno a mnogość tytułów mnie przytłacza. Z reguły grywam z lepszą połową a lepsza połowa jak to lepsze połowy czasami mają w zwyczaju nie za bardzo chcą przysiąść do czegoś, co wymaga nie wiadomo jakiego móżdżenia.

Wymagania:
-optymalnie koop (ale się nie będę upierał)
-nie Cthulhu (mam Eldritch Horror i nie podszedł jej klimat)
-coś co jest ogólnie dostępne (czyli nie ultrarzadkie gry za miliony złotówek).
-coś co nie jest jednorazówką (czyli wszelkie Gloomhaveny i tego typu gry gdzie zaznacza się przebieg kampanii odpadają).
-może być karcianka ale wolałbym nie)
-fajnie jakby był tryb solo a także możliwość gry w 4+ osoby

Co było grane i podeszło:
-Na skrzydłach
-Wielki połów
-Magia i myszy
-This war of mine

Co było grane i nie podeszło:
-wspomniany Eldritch Horror
-Terraformacja Marsa
-X-COM
-Zamki Burgundii

Zastanawiałem się nad Descentem ale w sumie pogubiłem się która jest edycja i co warto kupować. A może coś jeszcze innego, coś co wyjdzie w tym roku albo coś czego nie znam (o to akurat nietrudno, jak mówiłem- wypadłem z obiegu).

Z góry dzięki za pomoc.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: rdbeni0 »

zdecydowanie pandemic (proponuję tę wersje legacy, niebieską)

a później robinson crusoe

u nas te dwa tytuły bardzo podeszły.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: tomp »

Spirit Island
Ostatnio mój numer jeden. Polecam obejrzeć jakiś gameplay (np. Planszą po kostkach). Dla jednych gra jest genialna, dla innych nie.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: shuji »

Ban-an pisze: 27 sty 2021, 23:12 Witajcie.
Szukam czegoś nowego bo przyznam że z planszówkowego obiegu wypadłem dosyć dawno a mnogość tytułów mnie przytłacza. Z reguły grywam z lepszą połową a lepsza połowa jak to lepsze połowy czasami mają w zwyczaju nie za bardzo chcą przysiąść do czegoś, co wymaga nie wiadomo jakiego móżdżenia.

Wymagania:
-optymalnie koop (ale się nie będę upierał)
-nie Cthulhu (mam Eldritch Horror i nie podszedł jej klimat)
-coś co jest ogólnie dostępne (czyli nie ultrarzadkie gry za miliony złotówek).
-coś co nie jest jednorazówką (czyli wszelkie Gloomhaveny i tego typu gry gdzie zaznacza się przebieg kampanii odpadają).
-może być karcianka ale wolałbym nie)
-fajnie jakby był tryb solo a także możliwość gry w 4+ osoby

Co było grane i podeszło:
-Na skrzydłach
-Wielki połów
-Magia i myszy
-This war of mine

Co było grane i nie podeszło:
-wspomniany Eldritch Horror
-Terraformacja Marsa
-X-COM
-Zamki Burgundii

Zastanawiałem się nad Descentem ale w sumie pogubiłem się która jest edycja i co warto kupować. A może coś jeszcze innego, coś co wyjdzie w tym roku albo coś czego nie znam (o to akurat nietrudno, jak mówiłem- wypadłem z obiegu).

Z góry dzięki za pomoc.

Jak this war of mine podeszło to Robinson na pewno. Gra podobna mechanicznie, ale w innym klimacie całkiem
Jeśli interesują Was gry z długą historią i opcjąsolo to Łowcy 2114, Etherfields, Tainted Grail, 7th continent. Jak z trochę krótszą historią i nie wystrzelonym w kosmos budżetem (używki 50 zł widziałem na forum - za tą kwotę to jakaś zbrodnia taka dobra gra) to Detektyw od Portal Games.
No i skoro koopy, to na stówkę musicie spróbować AEONS END. Jest ryzyko, że Wam nie podejdzie, ale to tak popularna gra w tym segmencie, że spróbować trzeba :) Jak chcecie w ciemno z grubej zacząć to Aeons End Legacy. Jak na próbę tylko to podstawka, a potem albo dodatki do niej (również samodzielne), albo właśnie Legacy.

Eldrich to też chyba jedna z gorzej ocenianych gier na podstawie cthulhu. My nie jesteśmy też fanami więc nie doradzę co innego spróbować, ale na pewno dużo się mówi o Horrorze w Arkham, Posiadłości Szaleństwa, czy w luźniejszych klimatach Death May Die.

Na więcej osób jeszcze wchodzą w grę semi-koopy czyli np. Martwa Zima czy Nemesis.

Może jakieś imprezówki szybkie też? To wtedy z koopów polecam też Kuchenną Gorączkę (Overcooked z playstation przeniesione na plansze).
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: Golfang »

Jeśli myślisz nad descentem to raczej odradzam. Gra jest świetna i ja mam wszystkie dodatki duże do niej. Jednak teraz zakup tych dodatków kosztuje majątek - mówie o 2 edycji. 3 Edycja jest wystrzelona cenowo w kosmos - nie wiem 500 zł? 600 zł za podstawkę. No i jeszcze jej chyba nie ma - dopiero jest w planach.

Za to polecam Sword & Sorcery. Za 300 można kupić podstawkę z dodatkową figurką bohatera. Do tego za 170 zł można kupić dodatek - wyszedł dosłownie na dniach. W tej cenie też dostajesz jeszcze promocyjne karty. Jak chcesz bardzo - to kończą się dodatkowi bohaterowie (nakład) ale można kupić ciągle na necie) po 50 zł za bohatera.
No i teraz porównanie Descent 3 edycja 500/600 vs S&S podstawka+dodatek+4 bohaterów 600 (i jeszcze promocyjne karty i promocyjny dodatkowy bohater)
No ja na dzień dzisiejszy szedłbym w S&S.

Oczywiście podawałem ceny normalne ze sklepów - nie jakieś super mega okazje. Pewnie wszystko da się kupić gdzieś taniej.
Ja np mogę załatwić dobry rabat w sklepie Flamberg:
https://flamberg.com.pl/pl/products/swo ... query_id=1
https://flamberg.com.pl/pl/products/swo ... query_id=1
suma u nich wychodzi 480 - za 430 zł mogę ten zestaw załatwić.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: arturmarek »

Z koopów, to zdecydowanie polecam Spirit Island. Żeby zacząć, nie ma bardzo wielu zasad, a że to koop, to wystarczy, że jedna osoba dobrze ogarnia reguły i pilnuje żony :wink:
Z prostych, szybkich i przyjemnych polecam Tajniacy i Tajniacy:Duet. Najlepiej kupić obie i zmieszać. W dueta gra się na 2 osoby, w normalnych Tajniaków na 4+, niestety nie ma dobrej wersji na 3.

Z rywalizacyjnych: Azul, Everdell, Patchwork.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Jakiś fajny koop (albo i nie)

Post autor: Golfang »

arturmarek pisze: 28 sty 2021, 10:28 Z koopów, to zdecydowanie polecam Spirit Island. Żeby zacząć, nie ma bardzo wielu zasad, a że to koop, to wystarczy, że jedna osoba dobrze ogarnia reguły i pilnuje żony :wink:
Z prostych, szybkich i przyjemnych polecam Tajniacy i Tajniacy:Duet. Najlepiej kupić obie i zmieszać. W dueta gra się na 2 osoby, w normalnych Tajniaków na 4+, niestety nie ma dobrej wersji na 3.

Z rywalizacyjnych: Azul, Everdell, Patchwork.
Ach te żony - ich zawsze trzeba pilnować, co prawda moja nie gra w gry, ale pilnować i tak jej muszę i tak :)
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ