Zabezpieczenie pudełek

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Flocculus
Posty: 82
Rejestracja: 07 lip 2020, 22:01
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Flocculus »

Witam, temat być może był ale nie znalazłem więc pytam:

Czy macie jakieś patenty na ochronę pudełek z grami aby nie ocieraly się podczas przechowywania (szczególnie rogi)?

Ja ostatnio ogarnąłem patent że ściąganiem folii tak żeby została na wieczku, ale co z grami które już aja zdjęta folie? Niektórzy owijają streczem ale on się klei i utrudnia wyciągnięcie gry, inni naklejają zwykła taśmę na rogi ale tak taśma o popudełku?

Sam myślałem o jakiś przekładkach z mikrofibry ale jeszcze nie testowałem tego.

Cos ktoś jakieś pomysły? (tylko bez wpisów że gry są dogrania i że nie muzeum, jakby zalegały masowo tytuły u was za ponad 500 czy 1000 zł od sztuki to byście inaczej gadali)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: grzeslaw90 »

Flocculus pisze: 12 lut 2021, 13:18 Witam, temat być może był ale nie znalazłem więc pytam:

Czy macie jakieś patenty na ochronę pudełek z grami aby nie ocieraly się podczas przechowywania (szczególnie rogi)?

Ja ostatnio ogarnąłem patent że ściąganiem folii tak żeby została na wieczku, ale co z grami które już aja zdjęta folie? Niektórzy owijają streczem ale on się klei i utrudnia wyciągnięcie gry, inni naklejają zwykła taśmę na rogi ale tak taśma o popudełku?

Sam myślałem o jakiś przekładkach z mikrofibry ale jeszcze nie testowałem tego.

Cos ktoś jakieś pomysły? (tylko bez wpisów że gry są dogrania i że nie muzeum, jakby zalegały masowo tytuły u was za ponad 500 czy 1000 zł od sztuki to byście inaczej gadali)
Słyszałem o patencie z bezbarwnym lakierem w sprayu w przypadku plansz i żetonów kartonowych więc myślę, że na pudełka też by pomogło. Mimo wszystko uważam, że zabezpieczanie pudła to już przekroczenie pewnych granic planszówkowej przygody nawet, jeśli chodzi o kolekcjonowanie :D

Jak już poruszyłeś temat mikrofibry to może ugryźć problem z drugiej strony - wyłóż półki mikrofibrą/filcem i zrób filcowe przekładki albo dystanse między pudła? Wtedy nie będziesz musiał fizycznie ingerować w samo pudło.

EDIT. Źle przeczytałem Twój post i myślałem, że chcesz jakoś mikrofibrę przyklejać do pudła. Pamiętaj, że mikrofibra jest materiałem, który zaczyna zaciągać z czasem więc wydaje mi się, że filc będzie lepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Neysmeey »

Ja drewniane półki mam wyłożone filcem, natomiast samych pudełek nie rozdzielałem już przekładkami, ściągnąłem również w pełni folię i trzymam w pionie maksymalnie 4 pudełka na sobie. Mogę potwierdzić, iż dolne jest chronione bardziej niż pozostałe tj. nie widać otarć, tę metodę więc mogę polecić. Sam jednak stosuję ją tylko w opisanym, ograniczonym stopniu.

Edit: Co do samych rogów to nadmienię, iż gry w moim przypadku mają luz i o nic nie obcierają więc dla mnie nie stanowi to problemu.
Profil na: Boardgamegeek
Flocculus
Posty: 82
Rejestracja: 07 lip 2020, 22:01
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Flocculus »

No właśnie u mnie gry mogą być tylko układane na sobie po 4 sztuk maks ale jednak, no i wiadomo ściągając jedna grę niby się uważa no ale jak to się robi często to jednak na ulubionych tytułach widać już otarcia.

Zdaje sobie sprawę że to pedantyzm ale w planszowkach mam już niezłej klasy samochód więc dopuszczam fakt, że kiedyś je sprzedam jak np zbraknie kasy na budowę domu dlatego też chcę żeby były w stanie nienagannym (w każdym pudełku nawet są dołożone pochłaniacze wilgoci ponad to co daje producent) i wersji najbardziej wypasionej z możliwych a jednak też chcę w nie grać a nie się patrzeć.
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: allagainstyou »

Skoro w planszówkach masz niezłej klasy samochód, to chyba jednak warto kupić na nie szafkę, w której gry nie będą na sobie leżały i obić półki materiałem...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4475
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: garg »

Ja nigdy nie zabezpieczałem, ale w mojej lokalnej bibliotece wszystkie gry mają pudełka oklejone folią samoprzylepną. Tak się to trochę zabawnie błyszczy, ale spełnia swoje zadanie, bo gry z wypożyczalni są mocno używane. I rzeczywiście chroni bardzo dobrze.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: najata »

Ja tylko bym dodała, że to trochę działa w dwie strony: sama wolałabym odkupić od kogoś grę w pudełku nawet i sfatygowanym od normalnego używania (nie mówię o wyciąganiu go psu z gardła ;) ), niż polakierowanym/oklejonym czymś, czego nie można swobodnie z pudełka ściągnąć. Nie moja estetyka i nie lubię trwałych ingerencji w elementy gry :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Gromb »

Dla tych co mam zdjęta folie używam taśmy malarskiej dla naroży. Kilka warstw zabezpiecza dobrze, nie zdziera lakieru i można co jakiś czas wymienić na nowy plaster.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: kmd2000 »

A może wydrukuj sobie rękawy na pudła?
Proste, skuteczne, bezinwazyjne.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: BOLLO »

grzeslaw90 pisze: 12 lut 2021, 13:42

Słyszałem o patencie z bezbarwnym lakierem w sprayu w przypadku plansz i żetonów kartonowych więc myślę, że na pudełka też by pomogło. Mimo wszystko uważam, że zabezpieczanie pudła to już przekroczenie pewnych granic planszówkowej przygody nawet, jeśli chodzi o kolekcjonowanie :D
W sumie podobnie zareagowałem ale nie wiedzę w tym nic złego jednak żeby takowe pudła zabezpieczać. Troszkę mi to jednak podchodzi pod nieściąganie foli z pilota czy trzymanie dywanu pod folią żeby się nie pobrudził ale nie krytykuje. Osobiście uważam że to już przesada chociaż z 2giej strony sam widze po swoich pudłach że nawet nie używane a wyciągane/przekładane/oglądane po prostu się niszczą. Gdybym miał coś z tym zrobić to myślę że okleiłbym meble/szafki jakimś materiałem. Nic więcej bym nie robił bo to już ingerencja fizyczna w pudła.
Flocculus pisze: 12 lut 2021, 13:18 Cos ktoś jakieś pomysły? (tylko bez wpisów że gry są dogrania i że nie muzeum, jakby zalegały masowo tytuły u was za ponad 500 czy 1000 zł od sztuki to byście inaczej gadali)
Z ciekawości możesz podać jakie to tytuły ci zalegają w takich cenach?
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Golfang »

Zara daje takie materiałowe worki (do butów chyba żona dostaje) - niektóre mniejsze niektóre większe. Może włożenie pudełka do takiego materiałowego worka byłoby rozwiązaniem?
Ewentualnie kupić cienkie pianki i wyłożyć dolną powierzchnie regału oraz robić przekładki między pudłami?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: grzeslaw90 »

Golfang pisze: 17 lut 2021, 10:39 Zara daje takie materiałowe worki (do butów chyba żona dostaje) - niektóre mniejsze niektóre większe. Może włożenie pudełka do takiego materiałowego worka byłoby rozwiązaniem?
Ewentualnie kupić cienkie pianki i wyłożyć dolną powierzchnie regału oraz robić przekładki między pudłami?
I żeby nie było widać co masz w kolekcji? :O
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Golfang »

grzeslaw90 pisze: 17 lut 2021, 10:41
Golfang pisze: 17 lut 2021, 10:39 Zara daje takie materiałowe worki (do butów chyba żona dostaje) - niektóre mniejsze niektóre większe. Może włożenie pudełka do takiego materiałowego worka byłoby rozwiązaniem?
Ewentualnie kupić cienkie pianki i wyłożyć dolną powierzchnie regału oraz robić przekładki między pudłami?
I żeby nie było widać co masz w kolekcji? :O
ale bezpiecznie :)
----------------
10% flamberg.com.pl
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: bowie »

folia biblioteczna taka do okładania książek?
Ostatnio zmieniony 18 lut 2021, 01:22 przez bowie, łącznie zmieniany 1 raz.
Flocculus
Posty: 82
Rejestracja: 07 lip 2020, 22:01
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: Flocculus »

Ta folia biblioteczną brzmi nie głupio - chyba tak zrobię

Jeśli chodzi o tytuły to daleko nie szukając Rococo, drugi eclips, feudum, on mars, teng garden, CDMD (krasnal w drodze) wszystko w najbardziej wypasionej wersji że wszystkimi dodatkami, plus trochę tytułów z serii "teraz po tyle chodzą bo niedostępne" (spartacus ze wszystkimi dodatkami i promkami, uczta dla Odyna, agricola ze wszystkimi dodatkami, jakieś magiczne miecze czy chaosy jakieś) plus nawet taka głupia terraformacja z dodatkami wszelkimi big boxami itp już swoje kosztuje a to tylko półka podręczna w sumie
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: BOLLO »

Flocculus pisze: 17 lut 2021, 12:32 Ta folia biblioteczną brzmi nie głupio - chyba tak zrobię

Jeśli chodzi o tytuły to daleko nie szukając Rococo, drugi eclips, feudum, on mars, teng garden, CDMD (krasnal w drodze) wszystko w najbardziej wypasionej wersji że wszystkimi dodatkami, plus trochę tytułów z serii "teraz po tyle chodzą bo niedostępne" (spartacus ze wszystkimi dodatkami i promkami, uczta dla Odyna, agricola ze wszystkimi dodatkami, jakieś magiczne miecze czy chaosy jakieś) plus nawet taka głupia terraformacja z dodatkami wszelkimi big boxami itp już swoje kosztuje a to tylko półka podręczna w sumie
Jak się jeszcze nie wpisałeś to serdecznie zapraszam viewtopic.php?f=64&t=67586
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Zabezpieczenie pudełek

Post autor: seki »

Ja na regałach i w szafach przestałem się mieścić. W związku z czym nadliczbowe gry zacząłem składować na szafach pod sam sufit. Czasami w stosie mam 9 gier jedna na drugiej. Składuje tak od bardzo dawna i nie mam ani najmniejszego ugięcia czy przetarcia. Generalnie uważam, że poziome składowanie gier jest dla nich dużo bezpieczniejsze. Kiedyś odkładałem gry w pionie i niemal każda z nich na krawędzi, na której stała, posiadała przetarcia (mam głównie meble drewniane, nie laminowane co może mieć duże znaczenie).

Poniżej przykład:
Spoiler:
ODPOWIEDZ