Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: Sroczka »

Jakie polecacie gry strategiczne najlepiej osadzone w okresie II WŚ które dobrze sprawdzają się do gry solo? Najlepiej w j. polskim
Ostatnio zmieniony 03 mar 2021, 17:21 przez Sroczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: ArnhemHorror »

Już pisałem posta, już miałem kilka tytułów, kiedy zauważyłem ograniczenie językowe. Niestety, w tej niszy naszego hobby (rozumiem, że chodzi o gry wojenne?) j. angielski to podstawa. Jeśli chodzi o j. polski i solo, to sam nie grałem, ale wiem że teoretycznie można tak grać:
-7 dni Westerplatte
-Wyścig do Renu
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: Neysmeey »

D-Day Dice to moja ulubiona gra solo, a do tego osadzona w okresie wojennym. I choć polska wersja się nie ufundowała, pliki z tłumaczeniem przynajmniej pierwszej edycji są dostępne. Polecam.

Edit: Wiem też, że do Nieustraszonych jest wariant solo, natomiast sam w niego nigdy nie grałem gdyż sam za często w ten sposób czasu nad planszą nie spędzam.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: lotheg »

wilecki pisze: 03 mar 2021, 15:21 Już pisałem posta, już miałem kilka tytułów, kiedy zauważyłem ograniczenie językowe. Niestety, w tej niszy naszego hobby (rozumiem, że chodzi o gry wojenne?) j. angielski to podstawa. Jeśli chodzi o j. polski i solo, to sam nie grałem, ale wiem że teoretycznie można tak grać:
-7 dni Westerplatte
-Wyścig do Renu
Było napisane "najlepiej" co nie wyklucza angielskiego, a zresztą ja chętnie poczytam, więc prośba, żebyś napisał jednak tego posta ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: Probe9 »

Idąc od najmniej złożonych:

1. Hitler`s Reich - były problemy ze słabo napisaną instrukcją, ale już poprawili. Sama gierka jest fajna i nawet doczekała się aplikacji, która odpowiada za AI.
3. RAF
3. Seria D-Day
4. Enemy Action: Ardennes - to już potwór jeżeli chodzi o złożoność

Solo ludzie sobie chwalą The Hunters i inne gry z serii, ale to mniej strategie a bardziej przeżywanie historii.

Z gier, w które jeszcze nie grałem to seria Valiant Defense czyli Casstle Itter, Pavlov`s House i najnowsza gra o obronie placówki pocztowej w Gdańsku (ale ta ostatnia jeszcze nie wyszła). Zbierają bardzo dobre noty i nie są specjalnie skomplikowane.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: ArnhemHorror »

lotheg pisze: 03 mar 2021, 19:36 Było napisane "najlepiej" co nie wyklucza angielskiego, a zresztą ja chętnie poczytam, więc prośba, żebyś napisał jednak tego posta ;)
Fakt, nie wyklucza to gier obcojęzycznych. Zatem, moja lista ogólnorozumianych gier wojennych osadzonych w okresie II wojny światowej, które polecam do gry solo to:
- szczebel strategiczny:
Unconditional Surrender! World War 2 in Europe - bardzo elegancka gra z idealnym balansem pomiędzy „poprawnością historyczną”, a otwartością rozgrywki. Bardzo rozsądna liczba jednostek jak na skalę gry i dość intuicyjne zasady sprawiają, że fajnie gra się solo, mimo konieczności kontrolowania wszystkich stron. Od niedawna gra dostępna jest na BGA, a więc można sprawdzić przed zakupem.
- szczebel operacyjny:
Holland ’44 - dynamiczna kampania, asymetryczne strony konfliktu, bardzo niskie nasycenie żetonami i kilka osobnych rejonów działań (Nijmegen, Arnhem, postępy XXX Korpusu) łączących się w jedną całość sprawiają, że i tutaj bardzo przyjemnie gra się solo, kontrolując obie strony. Jedna z moich ulubionych kampanii na froncie zachodnim (z kilku różnych względów, ale los sprawił też, że mieszkam w rejonie działania polskiej brygady :)).
- szczebel taktyczny:
Conflict of Heroes: Awakening the Bear, koniecznie z dodatkiem Solo Expansion. Co tu dużo mówić, system AI z dodatku daje wrażenie gry z żywym przeciwnikiem (no, w jakichś 90% przypadków ;)). Bardzo specyficzne zasady aktywowania jednostek AI oraz wyboru celu wymagają jednak ogrania dla wprawy, ale warto.

Mam jeszcze kilka gier w kolejce do ogrania, ale na podstawie prześledzonych rozgrywek na YT jestem pewien, że będą świetne (wszystkie poniższe są grami stricte solo):
Pavlov’s House, Enemy Coast Ahead: The Doolittle Raid, D-day at Omaha Beach
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: Cyel »

lotheg pisze: 03 mar 2021, 19:36

Było napisane "najlepiej" co nie wyklucza angielskiego, a zresztą ja chętnie poczytam, więc prośba, żebyś napisał jednak tego posta ;)
"Najlepiej" chyba zostało dodane w ramach edycji posta, bo kojarzę, że jak zobaczyłem pytanie to też sobie pomyślałem "O, bez angielskiego to sobie kolega raczej nie pogra".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: Indar »

RAF ! Ale to kozak gra!
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Gry strategiczne+solo+okres II WŚ

Post autor: kolosm »

Jest jeszcze night bomber że świetnym trybem solo i kampanią. Bardzo często ogrywany przez Michała z WojennikTV.
ODPOWIEDZ