Retheme Air, Land & Sea by TOMEQ

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Retheme Air, Land & Sea by TOMEQ

Post autor: TOMEQ »

wątek wydzielony z postu o grze Air Land & Sea viewtopic.php?f=1&t=66410&p=1340427#p1247062

**********************

Polska wersja PnP już dostępna pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/ ... nX2AC3ShPW

**********************



witam
postanowiłem zrobić w końcu tego rethema "po swojemu" i "po polskiemu". ale żeby nie było... żeby wszystko ładnie było poproszę o poprawki z translatora, bo u mnie, że tak powiem... no nieważne.
wstawiam dodatkowo dwie karty (bardziej chyba pomarańcze/brązy jak dla mnie), na bazie której powstanie reszta. oczywiście kolorystyka będzie inna dla morza, lądu i powietrza.
do karty dodam chyba jednak jakieś drzewa, bo coś mi brakuje.

prośba w takim razie:
- czy czcionka odpowiednia? wielkość, jakoś krój.
- grafika i kolory? co myślicie? coś dodać, coś odjąć?
- propozycje opisów/poprawek kart.

Krytyka jak najbardziej widziana. chciałbym po prostu się przysłużyć polskim graczom.

poniżej tekst angielski kart oraz tłumaczenie translatora
Spoiler:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 30 lip 2021, 09:21 przez TOMEQ, łącznie zmieniany 2 razy.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: imssah »

4 redeploy
return
odłóż - tu raczej powinno być "weź" ....kartę na rękę

I do zastanowienia czy "teatr" czy "obszar". Mam wrażenie że do tej gry "teatr" jest nieco wydumane.
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Perf »

Zacznij może od stworzenia sobie minisłowniczka kluczowych terminów, tak aby uniknąć sytuacji typu:
- ten sam termin angielski tłumaczony na kilka sposobów na język polski (obecnie tak jest w przypadku "flip"),
- zbyt podobne do siebie terminy oznaczające różne koncepcje (obecnie jako odpowiedniki "facedown" i "covered" masz odpowiednio "zakryte" i "pokryte", że już nie wspomnę o lekkiej nieadekwatności tego drugiego słowa w kontekście tej gry).

imssah pisze: 29 lis 2020, 20:03 I do zastanowienia czy "teatr" czy "obszar". Mam wrażenie że do tej gry "teatr" jest nieco wydumane.
"Teatr działań wojennych" jest terminem z wielowiekową tradycją, chyba że masz na myśli, że to zbyt górnolotne określenie w grze na kilkanaście kart i garść żetonów. :)
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

nie no klasa!!!

skorzystam w takim razie. karty/grafiki postaram się wrzucać sumiennie.

pozdro
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Karty trochę ewoluowały.

Z opcji pierwszej do (chyba) ostatecznej.


Spoiler:
Jak ktoś chętny można skomentować. Jak nie będzie opinii jadę z wersją C kart lądowych. Każda rada/porada jest ważna, bo jak już lokomotywa ruszy to później będzie za dużo do poprawy.

pozdro dla wszystkich zainteresowanych i tych co jeszcze nie wiedzą
Ostatnio zmieniony 08 gru 2020, 11:55 przez TOMEQ, łącznie zmieniany 1 raz.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Szewa »

Zdecydowanie wariant C.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Dwie karty zrobione.

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Update kart nr 174...
Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: dannte »

Proponuję zmienić "pod tą kartą" na coś bardziej jasnego, np. "są przykryte", "są osłaniane", cokolwiek w tym stylu. Bo samo "pod tą kartą" może zostać odczytane jako "poniżej tej karty", a to niepotrzebnie wprowadza w błąd i ma odwrotne znaczenie do zamierzonego.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Na karcie LAND 4 będzie
"WSZYSTKIE KARTY, PRZYKRYTE TĄ KARTĄ, MAJĄ TERAZ SIŁĘ 4."
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

ALS update 237

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
grandi72
Posty: 21
Rejestracja: 31 sie 2017, 17:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: grandi72 »

wyglądają imponująco. przypomina mi się gra komputerowa Lost Patrol z lat 80' z Amigi. Kolego, czapki z głów. Czekam na całą wersję pobieralną PnP
Awatar użytkownika
beam022
Posty: 687
Rejestracja: 08 lut 2012, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 179 times
Kontakt:

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: beam022 »

Hej. W zasadzie nie udzielam się tutaj na forum, ale to jest jedna z tych rzadkich okazji kiedy czuję taką potrzebę :)

Jestem bardzo zainteresowany polską wersją ALS -miałem plan sam się za to zabrać na własne potrzeby. Co prawda planowałem tak jak @vnzk, czyli korzystając z oryginalnych grafik i utrzymując motyw możliwie blisko oryginału. Podziwiam za pracę nad autorskim artworkiem w tym projekcie.

Jakkolwiek, mój feedback jest taki, żeby rozważyć pójście w kierunku nieco mniej "czystym" w designie kart. Może spróbować z teksturą zużytego papieru pod spodem ilustracji i nagłówka karty? Wprowadzić jakieś delikatne zagięcia, zacieki, przetarcia? Może spróbować z mniejszym gradientem w warstwach ilustracji (nie mówię że całkiem bez, ale w tej chwili to jest takie grzeczne, futurystyczne w stosunku do tematu gry).

Symbol, który jest pod wartością karty trzymałbym chyba jednak obok nazwy efektu. Fonty zwiększył, w zasadzie wszystkie. Czy wartość na dole karty, odwrócona do góry nogami w czymś pomaga, gdy karty są sobą przykrywane? Może nie warto zasłaniać ilustracji. Jeśli warto, to czy symbol efektu też powinien się tam znajdować?

Niezależnie od moich uwag: super inicjatywa i praca. Trzymam kciuki.
mirukan pisze: 28 gru 2021, 19:05(...) Nie pasuje to po grzyba korzystasz z forum? (...) Masz problem? (...) Nikt Cię tu siłą nie trzyma!
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Bardzo dziękuję za komentarz.
Odpowiadam.
Temat ruszył już jakieś 3 tygodnie temu, albo dalej. Na chwilę obecną stworzenie 1 karty to ok. 1-1,5 godziny, mając już tło. Wymyślenie, znalezienie, wektoryzacja, rozplanowanie grafik, zmiany, zmiany, zmiany itd.
Na chwilę obecną karty już trochę ewoluowały od tej pierwszej wersji, do obecnej, a czasami nadal coś mi się nie podoba i wracam i poprawiam. Brak wcześniejszych komentarzy mógłby sugerować, że wszystko pasuje. A każdy komentarz jest ważny na samym początku.
Nie umiem rysować, dlatego zdecydowałem się na wektory, z którymi jakoś sobie radzę. Mogę dodać jakieś dodatki, żaden problem? Można robić jedną kartę i pięć godzin, tylko czy aby nie zdąży wyjść polska wersja wydana przez jakiegoś wydawcę wcześniej niż skończę ten PnP.
Jako że jestem wzrokowcem wrzuć proszę sugerowaną grafikę, a ja powiem Ci, czy warta skóra za wyprawkę. Znaleźć/zrobić odpowiednie tekstury nie problem (tak mi się wydaje). Oczywiście efekt końcowy jak najbardziej mnie interesuje. Nie będzie i nie ma zgody na popelinę. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli człowieki wydrukują sobie ten PnP to i tak popatrzą na karty raz, czy dwa i będą nimi grać, a nie oglądać wieczorową porą. Ale tak jak napisałem wcześniej - popeliny nie będzie. Zawsze uważałem, że oko też musi być zadowolone.

* Grafika - tematem wyjściowym był styl Vector Landscape - krajobrazy wektorowe - A właściwie wersja wektorowa z Wiedźmina, nad którą to się zastanawiałem, żeby zaimplementować do ALS. Czy będą w takim razie tu pasowały tekstury, o których mowa wcześniej? Dyskusję uważam za otwartą.

* Tekst - font jest obecnie takiej wielkości, aby na wszystkich kartach był taki sam, ponieważ jest parę kart, na których jest dużo tekstu. Jest to odwieczny problem wszystkich gier. Jeśli więc tutaj zwiększyłbym tekst na tych kartach to na innych musiałbym drastycznie zmniejszyć - a tego właśnie chciałem uniknąć. Wydaje mi się jednak, że jest w miarę czytelnie. Popatrz na wpis VNZK, gdzie wstawił nagłówki kart. Zobacz, proszę, na długości wpisów na kartach.
* Symbol karty - umieszczony pod wartością bazową nie zajmuje miejsca na tekst w nazwie, czy opisie też karty. Mógłbym go umieścić przed nazwą karty, ale znów - są karty co mają długie nazwy. Co inni myślą o zmianie położenia tego symbolu?
* Wartość karty odwrócona - na udostępnionej wersji PnP wydawcy, tej z takim prostymi grafikami, jest chyba taka wartość dodatkowa, więc skorzystałem. Ktoś tam ją umieścił chyba w jakimś celu. A pamiętajmy, że wersja ta prosta PnP, wyszła później niż podstawka. Potrzeba, nie potrzeba? Czy zasłania ilustrację? A może zmniejszyć? Czy całkowicie odrzucić? Proszę o opinię innych.

Trochę się rozpisałem.
Jeszcze raz dziękuję za komentarz.
I proszę pamiętać, że im dalej w las, tym więcej będzie do poprawy, aby była zachowana spójność wszystkich kart. No ale to chyba wszyscy wiedzą.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

ALS update 317 version Beta, most preAlpha compilation 1.0.126.87b

Obszar LAND wydaje mi się na 99% skończony.
Ktoś, coś. Pisać oczywiście.

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: dannte »

Wygląda fajnie, moje uwagi do tekstu:

Manewr 3: masz podkreślenie pod drugim przecinkiem.

Ogień Osłonowy 4: jak na moje powinno być bez przecinków.

Zakłócenia 5: nie wiem czy to tylko ja, ale bardziej niż swoją/swoją pasowałoby mi swoją/twoją. Powtórzenie "swoją" brzmi nienaturalnie.


I jedna uwaga do czcionki: Ogień Osłonowy i Zakłócenia: ta czcionka ma tak renderowane Ń i Ó czy po prostu edytor Ci przyciął?
To samo dla Ę i Ż w Ciężkie Czołgi.
Tutaj bardziej chodzi mi o zwrócenie uwagi na możliwy błąd, bo czcionki nie znam, ale wiem, że Gimp kilka razy mi takiego psikusa zrobił.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

No, klasa. Takie komentarze to rozumiem.
Bardzo dziękuję.
Tyle razy już patrzę na te karty, ze już pewnych rzeczy nie widzę.
I jedna uwaga do czcionki: Ogień Osłonowy i Zakłócenia: ta czcionka ma tak renderowane Ń i Ó czy po prostu edytor Ci przyciął?
To samo dla Ę i Ż w Ciężkie Czołgi.
Tutaj bardziej chodzi mi o zwrócenie uwagi na możliwy błąd, bo czcionki nie znam, ale wiem, że Gimp kilka razy mi takiego psikusa zrobił.
W tym foncie nie ma polskich znaków... Dorobiłem. Mogę trochę zwiększyć te "dodatki". O to chodzi?

Teksty zaraz przemienię, faktycznie może za dużo swoją...
Literówki, podkreślenia dzisiaj edytowane. Wywaliłem nawiasy, bo były obniżone względem całego fontu.

Karta LAND 3: poprawiona.
Karta LAND 4: niech będzie, są usunięte.
Karta LAND 5: zmieniłem koniec zdania na TWOJĄ.

pozdro
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

ALS obszar SEA upd 412

Test kolorów.

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: dannte »

TOMEQ pisze: 22 gru 2020, 20:30W tym foncie nie ma polskich znaków... Dorobiłem. Mogę trochę zwiększyć te "dodatki". O to chodzi?
To nie była żadna krytyka, po prostu coś co zwróciło moją uwagę :) Jak najbardziej może zostać tak jak jest.

Może Cię zainteresować ta strona: http://polskieczcionki.blogspot.com/sea ... el/stencil - pierwsza z góry czcionka "szablonowa" Enemy pasowałaby do twojego projektu. Często używałem różnych czcionek tu znalezionych :)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: vnzk »

Robiąc nagłówki początkowo również umieszczałem doprecyzowania, np. "swoją lub przeciwnika", po przecinku. Po kilkukrotnym czytaniu uznałem jednak, że kiedy są one w nawiasie, sprawiają, że zdanie jest bardziej czytelne (łatwiej wtedy "wyrzucić" sprzed oczu treść doprecyzowania, żeby złapać sens zdania). Co o tym myślisz? Nawiązuję do karty 2 lub 3.

Druga sprawa, rozumiem zamysł, żeby czcionka była identycznej wielkości na wszystkich kartach, jednak ilość tekstu między najdłuższym a najkrótszym opisem jest dość spora. Jeśli zamysłem jest wydruk w formacie oryginału, gdzie karty są dość małe, to nie wiem, czy ta, w większości przypadków, zmniejszona czcionka, nie odbije się na czytelności. Uważam, że różnica między wielkościami na poszczególnych kartach (w tym formacie) nie rzuca się mocno w oczy. Robiłeś już może jakiś próbny wydruk?

Dobra robota z grafikami. :)
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Robiąc nagłówki początkowo również umieszczałem doprecyzowania, np. "swoją lub przeciwnika", po przecinku. Po kilkukrotnym czytaniu uznałem jednak, że kiedy są one w nawiasie, sprawiają, że zdanie jest bardziej czytelne (łatwiej wtedy "wyrzucić" sprzed oczu treść doprecyzowania, żeby złapać sens zdania). Co o tym myślisz? Nawiązuję do karty 2 lub 3.
No właśnie...
Sprawa ma się tak, że nawiasy były. Usunąłem je, bo był argument, że właśnie te nawiasy są za "nisko". Po prostu komuś się wydało nienaturalne. W sensie nawias tworzy się do całej długości czcionki, czyli jak mamy literę Ę to jest od samej góry, do samego dołu wliczając zawijasik. Dopóki ktoś tego nie napisał, wydawało mi się normalne, a później zacząłem się nad tym zastanawiać. No i nie ma.
Ma być, nie ma? Początkowo był. Font Trebuchet MS jest w dobrze widzialny, raczej zostanie. Mi osobiście nie przeszkadza ten nawias.
Spoiler:
Raz tylko drukowałem CZ/B. Próby kolorowej nie było jeszcze, no ale chyba czas najwyższy.
Wielkość kart 89x55.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

ALS upd 582 PRINT PAGE Land x6

Pierwsza partia w PDF. Zapraszam do drukowania. Komentarze jak zwykle mile widziane.


PDF Link: https://drive.google.com/file/d/1jIJQ4U ... sp=sharing
Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: AndreV »

Kawał świetnej roboty, jak będzie całość to może zrobimy zamowienie grupowe?
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: tomg »

TOMEQ pisze: 23 gru 2020, 18:36 ALS upd 582 PRINT PAGE Land x6

Pierwsza partia w PDF. Zapraszam do drukowania. Komentarze jak zwykle mile widziane
Świetna robota ! Kiedy będzie całość gotowa ?
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Świetna robota ! Kiedy będzie całość gotowa ?
Robi się szefie, robi się...
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
ODPOWIEDZ