Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: MichalStajszczak »

Od 2030 roku Lego nie będzie produkowało klocków z plastiku. A jaka przyszłość czeka plastikowe figurki w planszówkach?
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: kmd2000 »

Przy skutecznym recyklingu tworzywa sztuczne nie są szczególnie szkodliwe dla środowiska, więc w ramach marketingu lego albo opatentuje jakąś "technologię", gdzie fabryka używa 10% mniej węglowodorów np. mocniej spieniając tworzywo albo używa linii o mniejszym śladzie węglowym.

Albo to albo jakiś biopolimer, który i tak trzeba pozbierać, posegregować i przetworzyć, prawie jak zwykły plastik.


... a KS - może figurki origami?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2021, 11:19 przez kmd2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Kin@a »

Na razie nie wiadomo dokładnie jaki surowiec wyprze plastik, szef Lego wśród potencjalnych kandydatów wymienił materiał wytwarzany z trzciny cukrowej.


Są już kartonowe klocki :lol:
Plastikowe klocki staną się dobrem luksusowym bo zwyczajnie nie wierzę, iż zaprzestanie się ich produkcji. :wink:

A w grach planszowych już widziałam figurki z tekturek, oczywiście bez podstawki plastikowej :wink:
https://boardgamegeek.com/image/5714418 ... ed-mansion
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: KurikDeVolay »

LEGO już od kilku lat szuka alternatywy. https://innpoland.pl/145453,nowe-klocki ... -1958-roku
Nasze hobby też to niedługo czeka, ale zmiana dla nas będzie raczej nieodczuwalna. Ewentualnie portfel szczypnie...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Neoptolemos »

Dwergar reklamuje się jako gra bez plastiku, zresztą z tego co kojarzę, Granna ma w portfolio więcej "eko" gier - bo oznacza m.in. rezygnację z woreczków strunowych.

We wszystkich ameritrashach z KS figurki nie znikną jednak jeszcze długo.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: MichalStajszczak »

KurikDeVolay pisze: 15 mar 2021, 11:22 LEGO już od kilku lat szuka alternatywy. https://innpoland.pl/145453,nowe-klocki ... -1958-roku
Nasze hobby też to niedługo czeka, ale zmiana dla nas będzie raczej nieodczuwalna. Ewentualnie portfel szczypnie...
No to trzeba sprawdzić, kto ostatnimi czasy zainwestował w plantacje trzciny cukrowej - Soros, Gates czy może Obajtek? :D
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: bajbaj »

W świetle powyższych wpisów, linkujących plany LEGO, przyszłość figurek wydaje się niezagrożona. To chyba dość powszechne odczucie, że w grach liczba komponentów z tworzyw sztucznych rośnie (w tym figurek). Tegoroczne projekty na kickstarterze pozwalają wręcz zadać pytanie o to, czy to nie gry coraz częściej będą dodatkiem do figurek. Jakość figurek rośnie, jakość mechaniczna, czy też narracyjna gier, już niekoniecznie (na co często przecież narzekamy). Są coraz częściej opcje pledgy na ks obejmujących wyłącznie figurki do gry (wspieramy grę, ale "kupujemy" wyłącznie figurki).

Z innej strony, odnoszę wrażenie, że coraz więcej gier wykorzystuje też żetony pokerowe zamiast figurek. Rozpropagowało to w ostatnichw latach chyba najbardziej Chip Theory Games (Hopolomachus, Too Many Bones, Cloudspire, Burncycle), ale kolejnych projektów innych wydawców przybywa. To rozwiązanie niekoniecznie tańsze (ważone żetony to koszt porównywalny w figurkami, częstokroć nawet wyższy), ale - w mojej ocenie - bardzo wygodne dla gracza, czytelne w kontekście punktów życia (żetony pod żetonami "postaci") oraz mocy "postaci" (nadruki na żetony). Pozostawiające też więcej dla wyobraźni, niż detaliczna figurka.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: hipcio_stg »

MichalStajszczak pisze: 15 mar 2021, 10:36 Od 2030 roku Lego nie będzie produkowało klocków z plastiku. A jaka przyszłość czeka plastikowe figurki w planszówkach?
Plastik się skończy, jak ludzie sobie przypomną, że istnieje ołów.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Argue »

Koniec z plastikowym figurkami nadejdzie w momencie jak będziemy mieli hologramowe maty, vide szachy z gwiezdnych wojen, czy hologramowe potwory po położeniu karty jak w Yu-Gi-Oh! :)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: kisiel365 »

I tak się znajdzie grupa konserwatystów, która powie że woli szlachetny dotyk plastiku i malowanie farbkami nie może się równać z nakładaniem tekstur.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: BOLLO »

Argue pisze: 15 mar 2021, 20:22 Koniec z plastikowym figurkami nadejdzie w momencie jak będziemy mieli hologramowe maty, vide szachy z gwiezdnych wojen, czy hologramowe potwory po położeniu karty jak w Yu-Gi-Oh! :)
Ostatnio myślałem i pisałem nawet o tym. I nie jest to jakaś odległa przyszłość. Szczególnie gry bitewne pokroju WH. Taka epicka bitwa z animacją i dzwiękiem wyprze wszystko co dotychczas znaliśmy. Figurki a raczej chipy lub po prostu dodatki w postaci wgrywanych aplikacji będą nadal zbierały ogromne pieniądze.
Spoiler:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: BartP »

Ja bym w coś takiego chyba nie chciał grać, nazwijcie mnie konserwatystą planszowym. Ci ludzie na zdjęciach gapią się w jakieś ekrany (gogle AR?) przecież. Jak dla mnie cały urok gier planszowych opiera się na tym, że dotyka się fizycznych elementów i zarządza grą, bo pionek sam się nie przesunie, a siła ataku sama nie policzy.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: BOLLO »

BartP pisze: 16 mar 2021, 14:56 Ja bym w coś takiego chyba nie chciał grać, nazwijcie mnie konserwatystą planszowym. Ci ludzie na zdjęciach gapią się w jakieś ekrany (gogle AR?) przecież. Jak dla mnie cały urok gier planszowych opiera się na tym, że dotyka się fizycznych elementów i zarządza grą, bo pionek sam się nie przesunie, a siła ataku sama nie policzy.
Pamietaj tylko jak ludzie psioczyli na aplikacje czy to Posiadlosc Szalenstwa czy Terraformacja. A teraz sporo osob gra na BoardGameArena i woli wrecz opcje cyfrowa od fizycznej. Dla mnie to poroniony pomysl aplikacje i cyfryzacja tego co papierowe ale tak bedzie i dobrze o tym wiesz. Koszt uniwersalnego stolu czy jakiegos nosnika do hologramow bedzie w cenie 10planszowek do ktorego bedziesz wgrywal coraz to nowsze pozycje. Zobacz. Produkcja transport magazynowanie surowce.....wszystko zniknie jak bedzie hologram
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: BartP »

Spoko, zdaję sobie sprawę, że części osób się to podoba. Nie mnie. Cenię w planszówkach to, że mogę zagrać na stole w pokoju gościnnym, albo jednak na innym stole, albo wziąć grę do pubu, albo do kumpla, albo na wakacje. Nie potrzebuję stołu z wgranymi grami video.
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: moocker »

Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?
Mógłby nastąpić. Figurki ze stali nierdzewnej będą zaj*biste :twisted:
A jaka fajna byłaby waga pudeł z grami... takie np. The Edge: Dawnfall z całym plastikiem zastąpionym przez metal...
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: scarletmara »

Spoko, zdaję sobie sprawę, że części osób się to podoba. Nie mnie. Cenię w planszówkach to, że mogę zagrać na stole w pokoju gościnnym, albo jednak na innym stole, albo wziąć grę do pubu, albo do kumpla, albo na wakacje. Nie potrzebuję stołu z wgranymi grami video.
Mi też by sie nie podobało gdyby gry planszowe zostały zastapione całkowicie czyms wirtualnym. Jakbym chciała sie gapić w jakis ekran i jakimś joystikiem czy innym padem wykonywac akcje tobym sobie siadła do gry komputerowej. Jako dodatkowa opcja OK, ale żeby zamiast ? To nie jest zamiast przecież bo nie o to chodzi w planszówkach żeby przestały byc planszówkami.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Blue »

Przy dobrze zrobionych planszówkach cyfrowych przynajmniej wszyscy grają w te samą grę(bo sama gra sprawdza zasady), a teraz jak czytasz/oglądasz recki to nie masz takiej pewności. Sam obejrzałem 2 instrukcje wideo geekfactora, w obu były błędy :D.

Jak gramy w klubie to co chwile coś "wychodzi", że gramy nie tak. Mi schodzi bardzo długo z czytaniem instrukcji, ale chyba robię takich baboli najmniej, jednak też od czasu do czasu mi się zdarzy.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: scarletmara »

Przy dobrze zrobionych planszówkach cyfrowych przynajmniej wszyscy grają w te samą grę(bo sama gra sprawdza zasady), a teraz jak czytasz/oglądasz recki to nie masz takiej pewności. Sam obejrzałem 2 instrukcje wideo geekfactora, w obu były błędy :D.
Oooo... i tu widze potencjał dla tych cyfrowo-holo-VRowych wynalazków. Do każdej planszówki mogliby robić tutoriale w takiej formie :D żeby sie człowiek z instrukcjami meczyć nie musiał
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Kin@a »

scarletmara pisze: 16 mar 2021, 15:42
Spoko, zdaję sobie sprawę, że części osób się to podoba. Nie mnie. Cenię w planszówkach to, że mogę zagrać na stole w pokoju gościnnym, albo jednak na innym stole, albo wziąć grę do pubu, albo do kumpla, albo na wakacje. Nie potrzebuję stołu z wgranymi grami video.
Mi też by sie nie podobało gdyby gry planszowe zostały zastapione całkowicie czyms wirtualnym. Jakbym chciała sie gapić w jakis ekran i jakimś joystikiem czy innym padem wykonywac akcje tobym sobie siadła do gry komputerowej.
Mnie też się nie podoba.
Tyle, że przeniesienie gier planszowych do postaci zdematerializowanej kusi wydawców bo jest taniej takowe produkować, a potem kolportować :wink: Zamiast pudła z grą kurierem przesyła się kodzik e mailem... I za magazyn nie trzeba płacić. Ani dosyłać brakujących komponentów...
No i wysłuchiwać ewentualnych uwag odnośnie kiepskiej jakości tychże.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: hipcio_stg »

Kin@a pisze: 16 mar 2021, 21:09
scarletmara pisze: 16 mar 2021, 15:42
Spoko, zdaję sobie sprawę, że części osób się to podoba. Nie mnie. Cenię w planszówkach to, że mogę zagrać na stole w pokoju gościnnym, albo jednak na innym stole, albo wziąć grę do pubu, albo do kumpla, albo na wakacje. Nie potrzebuję stołu z wgranymi grami video.
Mi też by sie nie podobało gdyby gry planszowe zostały zastapione całkowicie czyms wirtualnym. Jakbym chciała sie gapić w jakis ekran i jakimś joystikiem czy innym padem wykonywac akcje tobym sobie siadła do gry komputerowej.
Mnie też się nie podoba.
Tyle, że przeniesienie gier planszowych do postaci zdematerializowanej kusi wydawców bo jest taniej takowe produkować, a potem kolportować :wink: Zamiast pudła z grą kurierem przesyła się kodzik e mailem... I za magazyn nie trzeba płacić. Ani dosyłać brakujących komponentów...
No i wysłuchiwać ewentualnych uwag odnośnie kiepskiej jakości tychże.
To będą narzekania na optymalizację kodu i słabe grafiki :D
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Kin@a »

hipcio_stg pisze: 17 mar 2021, 07:09 To będą narzekania na optymalizację kodu i słabe grafiki :D
Oj tam, narzekania zawsze będzie można wykasować albo zagłuszyć sponsorowanymi pochwałami influencerów, którzy będą twierdzić coś wręcz przeciwnego :wink:
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: ponika »

Trochę na marginesie dyskusji- Trafiłam ostatnio na podobną dyskusję w świecie RPG. Okazuje się, że (z okazji pandemii) coraz więcej ludzi gra cyfrowo w gry, które przecież zawsze kojarzyły się z fizyczną obecnością, rzutami kośćmi, przestawianiem figurek po fizycznych (rysowanych lub gotowych) mapach.

I coraz więcej osób uważa, że tak gra się wygodniej i przyjemniej, a dodatkowo łatwiej.
Każdy ma swój wygodny fotel, swój kubek który zawsze się mieści na stole, każdy dobrze widzi co się dzieje na planszy, punkty liczą się same i można się skupić na clue gry, tworzeniu opowieści. A dodatkowo dużo łatwiej znaleźć graczy w nawet nietypowych settingach.

Co nie zmienia faktu, że i analogowe granie ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, że nagle zniknie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Yavi »

ponika pisze: 17 mar 2021, 09:57 Trochę na marginesie dyskusji- Trafiłam ostatnio na podobną dyskusję w świecie RPG. Okazuje się, że (z okazji pandemii) coraz więcej ludzi gra cyfrowo w gry, które przecież zawsze kojarzyły się z fizyczną obecnością, rzutami kośćmi, przestawianiem figurek po fizycznych (rysowanych lub gotowych) mapach.

I coraz więcej osób uważa, że tak gra się wygodniej i przyjemniej, a dodatkowo łatwiej.
Każdy ma swój wygodny fotel, swój kubek który zawsze się mieści na stole, każdy dobrze widzi co się dzieje na planszy, punkty liczą się same i można się skupić na clue gry, tworzeniu opowieści. A dodatkowo dużo łatwiej znaleźć graczy w nawet nietypowych settingach.
Ja natomiast regularnie trafiam na takie same dyskusje i wnioski, że każdy tęskni za graniem osobistym, bo to daje całkiem inny odbiór sesji. I granie online jest dla większości zamiennikiem, by w ogóle grać, nie rozwiązaniem idealnym i docelowym ;)
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: korne »

Ja zdecydowanie wole fizyczne granie, najważniejszą różnice robi aspekt ludzki. Jeśli wygrasz to wygrana smakuje zupelnie inaczej. Nie jesteś anonimowy. Pokazujesz innym (konkretnym namacalnym osobom) co potrafisz, zdobywasz podziw, czasem czujesz zazdrość, czasem złość gdy nie idzie dobrze, ale i motywacja bywa większa :) Wszystkie te uczucia okazujesz po ludzku, bezpośrednio i odbierasz też nastroje innych przy stole. Czasem z czegoś się wspólnie śmiejecie, albo masz ochotę kogoś poklepać po plecach.

Zależnie od ludzi, zależnie od gry te wszystkie elementy są czasem bardziej wylewne, czasem bardziej subtelne, ale zawsze budują relacje, sprawiają że czujesz udział w małej społeczności ludzi przy stole. I to wydaje mi się znacznie bardziej ludzkie.

Jak gramy online mam poczucie że mniej w tym ludzi, więcej liczb. Liczby w tym porównaniu wypadają dobrze: możemy zagrać szybciej, więcej razy, zliczyć więcej statystyk. Ale koniec końców takie granie nie daje już mi tej satysfakcji.

Korzystając z internetu można też szybciej nauczyć się grać na wysokim poziomie w daną grę planszową. Odwrotnie niż większość, uważam że to wada a nie zaleta, bo buduje nierównowagi wśród graczy i zmniejsza frajdę z samodzielnego powolnego odkrywania sposobów na poprawę umiejętności.

I jeszcze co do figurek, gry bez nich też bywają klimatyczne i pięknie wydane, niemniej byłoby niedorzeczne żeby wydawcy mieli rezygnować z nich tylko z przyczyn ekologicznych. Na inne cele produkujemy nieporównywalnie więcej plastiku o nieporównywalnie krótszym czasie życia, takie coś to byłaby dosłownie kropla w morzu. Chyba, że będzie jakiś inny alternatywny, tak samo dobry materiał, to w porządku, będę za.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Kiedy nastąpi koniec gier z plastikowymi figurkami?

Post autor: Asurmar »

Wydaje mi się, że plastik zostanie z nami na zawsze. Teraz jest moda na to żeby nie używać plastiku i wszystko co jest papierowe lub drewniane ma naklejkę "eko". Ale to jest straszna bzdura, bo wykorzystanie plastiku do produkcji rzeczy, które nie są jednorazowe, jest bardzo ekologiczne. Myślę że będziemy kupować gry w kartonach zaklejonych papierową taśmą (bo jednorazowa folia na pudełku jest faktycznie nieekologiczna), ale w środku pozostaną plastikowe figurki. Bo nikt chyba nie uważa, że ścięcie drzewa do wykonania figurek jest bardziej ekologiczne niż wykorzystanie do tego odpadu z produkcji paliwa.
ODPOWIEDZ