Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Eugnomus
Posty: 36
Rejestracja: 20 maja 2019, 09:29
Has thanked: 3 times

Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Post autor: Eugnomus »

Pytanie do tury gracza.

W turze mamy cztery fazy.

W fazie Sadzenia odkrywamy karty na Pole do momentu spasowania lub odkrycia czwartego symbolu zepsucia.
W fazie Zbiorów kupujemy kart.
W fazie Odrzucania uzupełniamy stół i wkładamy do koszulek zakupione karty i odrzucamy karty z Pola

I teraz może zaczynać fazę Sadzenia kolejny gracz, a ty możesz robić fazę Przygotowań, podczas której robimy dokładnie to samo co w fazie Sadzenia...
Czyli odkrywamy karty i rozpatrujemy ich zdolności do momentu aż nie ulegniemy Zepsuciu...
Dlaczego robimy to w turze przeciwnika?
Dlaczego przeciwnik może zacząć fazę Sadzenia skoro my wciąż nie skończyliśmy swojej tury.
Dlaczego faza Przygotowania jest taka sama jak Sadzenia?

Mało tego, wg instrukcji, jeżeli ulegniesz Zepsuciu w fazie Przygotowań to pomijasz fazę Zbiorów (nic nie pisze o Sadzeniu) i od razu idziesz do fazy Odrzucania...

Czy tylko dla mnie jest to bez sensu?
M_T
Posty: 77
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 343 times
Been thanked: 20 times

Re: Mystic Vale

Post autor: M_T »

Eugnomus pisze: 27 mar 2021, 10:53 W fazie Sadzenia odkrywamy karty na Pole do momentu spasowania lub odkrycia czwartego symbolu zepsucia.
Nie. W fazie Sadzenia możemy (ale nie musimy - nasz wybór) KONTYNUOWAĆ odkrywanie kart. Bo część kart już odkryliśmy w fazie Przygotowań.
I teraz może zaczynać fazę Sadzenia kolejny gracz, a ty możesz robić fazę Przygotowań, podczas której robimy dokładnie to samo co w fazie Sadzenia...
Nie do końca. W fazie Przygotowań robimy tylko to, co odbywa się niejako automatycznie i nie mamy żadnego decyzyjnego wpływu. Czyli wykładamy karty aż nie będzie 3 symboli zepsucia. Z decyzjami czy wykładamy dalej, musimy poczekać do fazy Sadzenia
Dlaczego robimy to w turze przeciwnika?
By przyśpieszyć grę. By zmniejszyć downtime. By dać sobie czas na zastanowienie nad kolejnym ruchem
Dlaczego przeciwnik może zacząć fazę Sadzenia skoro my wciąż nie skończyliśmy swojej tury.
Skończyliśmy już podejmować wszelkie decyzje. To co robimy teraz robimy z automatu. Po co i na co przeciwnik ma czekać? Oczywiście jeśli chce to może poczekać:

"Jeśli gracz uzna to za ważne, może zaczekać aż poprzedni gracz zakończy swoją Fazę Przygotowań, zanim sam rozpocznie swoją Fazę Sadzenia."

ale w 99% przypadków nie ma sensu patrzeć jak przekładasz karty. Pamiętaj tylko, że przed decyzją o podjęciu ryzyka i wyłożeniu dodatkowych kart musisz się zatrzymać, bo to robisz już w swojej kolejnej turze, w fazie Sadzenia.
Dlaczego faza Przygotowania jest taka sama jak Sadzenia?
Nie jest. Faza przygotowania jest obejmuje działania "z automatu". Dopiero w fazie Sadzenia podejmujesz określone działania na podstawie podjętych decyzji
Mało tego, wg instrukcji, jeżeli ulegniesz Zepsuciu w fazie Przygotowań to pomijasz fazę Zbiorów (nic nie pisze o Sadzeniu) i od razu idziesz do fazy Odrzucania...
Tak, bo teoretycznie w fazie Sadzenia możesz jeszcze (jak masz) zagrać np. taką kartę doliny, która da ci punkt Przyrostu i w efekcie czego jednak nie ulegasz Zepsuciu...
Czy tylko dla mnie jest to bez sensu?
Tak ;)
Awatar użytkownika
Eugnomus
Posty: 36
Rejestracja: 20 maja 2019, 09:29
Has thanked: 3 times

Re: Mystic Vale

Post autor: Eugnomus »

Dzięki!

Ale wciąż nie do końca kumam po co ja mam wykładac te karty w ostatniej fazie. Wykładam karty aż do trzech zepsucia, jak się zepsuje to omijam kolejkę.
Ale powiedzmy, że wyłożyłem do trzech i nie zepsułem. I co w kolejnej fazie Sadzenia podejmuje decyzje czy wykładam dalej? Przecież jak będę kontynuował to zepsuje na pewno...
Po co dwa razy to wykładanie.
Nie można olać tego i po prostu zakończyć tury na zakupach i wyłożeniu nowych kart na "rynku"?
A potem dobierasz i psujesz lub nie. Kompletnie to do mnie nie przemawia takie dobieranie na raty, nie rozumiem po co to w ogóle jest tak podzielone.
M_T
Posty: 77
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 343 times
Been thanked: 20 times

Re: Mystic Vale

Post autor: M_T »

Jeszcze raz.
Eugnomus pisze: 27 mar 2021, 13:45 Ale wciąż nie do końca kumam po co ja mam wykładac te karty w ostatniej fazie.
Więc jeszcze raz. Czemu akurat w ostatniej fazie?
W praktycznie każdej karciance karty dobierasz do ręki zawsze na koniec tury. W tamtych karciankach ma to znaczenie, bo są karty np. każdy z graczy oddaje ci kartę, albo każdy odrzyca kartę, co oznacza że w turze przeciwnika musisz mieć już uzupełnioną rękę. A uzupełnianie "ręki" na koniec tury jest rozwiązaniem podstawowym, to robienie tego na początku byłoby wyjątkiem.
W Mystic Vale nie ma ukrytej ręki, gramy w otwarte karty i właśnie wyłożenie kart jest odpowiednikiem dobrania kart na rękę. Wykładanie kart na końcu jest rozwiązaniem podstawowym w karciankach. Czemu w ostatniej fazie? Bo tak się robi zazwyczaj. Po prostu nie zrobili odstępstwa od normalnych zasad w karciankach.

Czemu kolejny gracz może grać jak ty wykładasz swoją rękę na koniec tury?
W bardzo wielu grach ludzie narzekają na downtime, czyli czas kiedy nic nie robisz podczas tur innych graczy. Zagrałeś swoją turę, a potem siedzisz i nic nie robisz. Na początku fajnie, obserwujesz nowe karty u przeciwników itd., ale po n-tej turze takie siedzenie może nudzić. W tej grze natomiast celowo zastosowano mechanizm skrócenia downtime'u, że gracze mogą zacząć swoją turę, gdy poprzedni gracz de facto jeszcze nie skończył swojej, ale zostało mu już tylko małpie-automatyczne wykładanie kart, bo samo wyłożenie do trzeciego zepsucia nie ma wpływu na rozgrywkę. Zatem po co wszyscy mają patrzeć jak wykładasz te karty? Przecież już mogą zająć się swoją turą. Za dużo czasu macie? Przecież do wyłożenia trzeciego zepsucia nic ciekawego w tym wykładaniu nie ma, dlaczego wszyscy mają czekać i na to patrzeć?
Ale powiedzmy, że wyłożyłem do trzech i nie zepsułem. I co w kolejnej fazie Sadzenia podejmuje decyzje czy wykładam dalej? Przecież jak będę kontynuował to zepsuje na pewno...
No właśnie nie na pewno. Jest duże ryzyko. Czasem za duże, ale czasem może ci się opłacić. Np. brakuje ci 1 do bardzo dobrej karty? Może warto zaryzykować? Plus, czasami to ryzyko jest większe, czasem mniejsze. Wiesz ile masz zepsucia w całej talii (początkowo chyba 9), zawsze możesz obejrzeć discard - więc wiesz ile już poszło, a zatem wiesz ile pozostało do dobrania. Więc owe ryzyko możesz sobie wyliczyć.
Nie można olać tego i po prostu zakończyć tury na zakupach i wyłożeniu nowych kart na "rynku"?
I dobraniu kart. Karty w karciankach (większości) dobiera się na koniec tury.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurczu »

Czy kupując rozwinięcie, które ma zdolność (pionowy pasek :P) i chcąc je włożyć do koszulki, gdzie już jest zdolność mogę włożyć to nowe rozwinięcie pod spód? Aby stara zdolność została.
W instrukcji jest o tym mowa na stronie 12
Możesz umieścić w koszulce Rozwinięcie tak, że jedna zdolność zapisana wzdłuż, zasłania inną zdolność zapisaną wzdłuż. Zdolność, która zostaje zakryta, nie jest już aktywna i należy ją zignorować.
Nie jest to dla mnie jednoznaczne, czy mogę zostawić starą zdolność na wierzchu :P
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Post autor: Fiacik »

Ja rozumiem to tak, że to Twój wybór jak koszulkujesz nowe rozwinięcie, byleby nie zasłaniało "obrazków".
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Witam!
Mam pytanie co do łączenia dodatków. W instrukcji któregokolwiek z dodatków jest napisane, żeby połączyć karty rozwinięć odpowiednich poziomów i rozłożyć wg instrukcji podstawki.
Przy 1 poziomie rozwinięć rozumiem, że losujemy ze wszystkich odpowiednią ilość do ilości graczy. A pozostałe zostawiamy wszystkie karty? Czy też zostawiamy taką ilość jak w podstawce (30 2 poziomu i 33 3 poziomu)?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Mystic Vale - pytania i wątpliwości

Post autor: yrq »

Wrotek pisze: 03 kwie 2022, 00:03 Przy 1 poziomie rozwinięć rozumiem, że losujemy ze wszystkich odpowiednią ilość do ilości graczy. A pozostałe zostawiamy wszystkie karty? Czy też zostawiamy taką ilość jak w podstawce (30 2 poziomu i 33 3 poziomu)?
W taliach drugiego i trzeciego poziomu zostawiamy wszystkie karty.
ODPOWIEDZ