Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Rahu »

Hej,

kupiłem grę używaną i zauważyłem, że górna pokrywa pudełka się trochę rozwarstwia w zgięciach, a nawet jeden z rogów jest naderwany (prawie cały) - nieładnie trochę ze strony sprzedającego tak a propo, bo stan ponoć miał być bardzo dobry :roll: . Ale że cena korzystna to już to zostawię.

Macie może jakiś pomysł, żeby takie pudełko jakoś dobrze (profesjonalnie) zabezpieczyć? - taśmy nie są zbyt eleganckie. Najbardziej chodziłoby mi raczej o to rozwarstwianie się pudełka. Może jakaś folia na gorąco/samoprzylepna, która by to wzmocniła/zakonserwowała? Istnieje coś takiego? :) i jak załatwiacie naderwany róg pudełka? Taśmy czy inny sposób?


Obrazek

Rozerwany róg jest na dole na zdjęciu (troszkę taśmą podkleiłem z wewnętrznej strony). No i te obtarcia/rozwarstwienia na krawędziach. Czuję jakby pudełko się tam „kruszyło”.

Ja wiem że to tylko gra, ale nigdy bym do takiego stanu pudełka nie doprowadził. U mnie jest tak, że gra (pudełko/komponenty) po roku wyglądają tak samo jak w pierwszym dniu kiedy do mnie przychodzi. Też tak macie? Czy może lżej do rzeczy materialnych podchodzicie?
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: bajbaj »

Ewidentne pęknięcia pokrywki pudełka, które znajduję czasem w grach najczęściej używanych przez dzieci, podklejam wikolem i niekiedy wzmacniam taśmą od wewnątrz. Z rozwarstwieniem też można to spróbować zrobić, jeśli jakimś pędzelkiem naniesiesz klej. U mnie ta metoda się sprawdza.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: AnimusAleonis »

To co napisał bajbaj pędzelek i klej do papieru/introligatorski.
A przy tak dużych uszkodeniach można się zastanowić jeszcze nad dodatkowym obklejeniem pudła samoprzylepną przezroczystą po skejeniu, choć to też się wiąże z pewnymi mankamentami, ale na pewno bardziej zabespieczy przed powiększaniem się obecnych pęknięć itp.

Albo jeśli chcesz na wyższy poziom wejść to proponuje szukać w technikach renowacji/konserwacji książek i manuskryptów. Miałem przyjemnośc w takim kursie brać udział lata temu, i naprawdę można z strarej, poszarpanej, zabrudzonej i zalanej książki zrobić coś co wygląda jakby było kupione miesiąc temu i delikatnie użwane... ale są to czasochłonne/trudne prace, a materiały/przybory potrzebne do tanich nie należą.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Rahu »

Dzięki śliczne za rady. Na pewno skorzystam.
Jeśli chodzi o naniesienie takiego kleju (wikol) pędzelkiem bezpośrednio na zewnętrzną część pudełka, nie oszpeci to pudełka? I czy powstanie skorupa czy może będzie to bardziej subtelne jeśli naniesione delikatnie i nie w dużej ilości?
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: dominGeS »

A dlaczego zaraz wikol? Ok, może się sprawdzi ale klej Magic będzie idealny do tego typu prac. Ja używam go do podklejania rozwarstwionych zetonow
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: bajbaj »

Rahu pisze: 30 mar 2021, 20:07 Dzięki śliczne za rady. Na pewno skorzystam.
Jeśli chodzi o naniesienie takiego kleju (wikol) pędzelkiem bezpośrednio na zewnętrzną część pudełka, nie oszpeci to pudełka? I czy powstanie skorupa czy może będzie to bardziej subtelne jeśli naniesione delikatnie i nie w dużej ilości?
Spróbuj nanieść w miejsce pęknięcia, tj. "w" przedarty fragment, a nie "na". Jeśli jest potrzeba to rozchyl delikatnie, ew. podważając np. nożykiem, plastikową kartą etc.

Poniżej wklejam przykład z przedwczoraj. Kleiłem na szybko, dlatego efekt jest przeciętny/słaby (a mógłby być zdecydowanie lepszy). Stwierdziłem jednak, że nie będę cyzelował tego, jeśli dzieciaki mają na to wywalone (to ich gra). Cała akcja zajęła mi z dwie minuty.
Spoiler:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: bajbaj »

dominGeS pisze: 30 mar 2021, 20:21 A dlaczego zaraz wikol? Ok, może się sprawdzi ale klej Magic będzie idealny do tego typu prac. Ja używam go do podklejania rozwarstwionych zetonow
Może być to - jak pisał AnimusAleonis - dowolny klej do papieru lub introligatorski. Jak akurat kleję wikolem i o nim wspomniałem, ponieważ jest to klej dedykowany nie tylko do drewna, ale i do papieru (tektury). Magic będzie też ok. Niemniej, osobiście wolę wikol ze względu na bardziej płynną konsystencję i większą łatwość naniesienia go w różne szczeliny.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2021, 22:10 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Losiek »

Nadmiar wikolu można tuż po nałożeniu zebrać wilgotną (nie mokrą!) ściereczką. Ja przy klejeniu insertów używam patyczków i płatków kosmetycznych zwilżonych w wodzie.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: rutra1992 »

Czy możecie polecić jakiś wikol z pędzelkiem? Jak szukałem na allegro to tylko takie duże tuby znajdowałem i nie bardzo wiem jak to sensownie nałożyć
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: dominGeS »

Idealnym klejem jest Magic. Do kupienia W Mepel.pl
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: KurikDeVolay »

Wikol/Magic jest wodorozpuszczalny. Polecam wycisnąć trochę do miseczki czy innego płaskiego naczynia, rozrobić z wodą do odpowiedniej konsystencji a potem nakładać pędzlem który nie będzie się kłaczył (Jakikolwiek ze średniej półki cenowej z marketu budowlanego).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Bruno »

To ja się podepnę - czy za pomocą rozrobionego w wodzie kleju typu wikol można też nasączyć krawędzie tekturowych kafli/żetonów w celu ich wzmocnienia?
Czy ktoś z Was próbował takiej metody?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: KurikDeVolay »

Wiele osób naprawiało w ten sposób drzewo w Everdell. Tyle, że do takiej krawędziówki klej moim zdaniem nie może być zbyt rzadki. Raczej konsystencja która nie wsiąknie w planszę za bardzo, bo się porobią purchle.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: polwac »

Znając problemy z tekturowym drzewem, jak tylko przyszedł mi Everdell, potraktowałem prewencyjnie krawędzie Wikolem(bez rozcieńczania wodą). Drzewo do dziś w idealnym stanie :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Blue »

Też stosuje wikol, i też drzewo z Everdell od razu musiałem potraktować.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Bruno »

Dzięki za opinie! Czyli wikol do wzmocnienia lichej jakości kafli terenu z Mage Knighta też się nada :D

Może jeszcze tylko dopytam dla pewności: a po takim zabiegu nie zostaną ciemniejsze ślady na powierzchni? (tzn. na rewersie kafla z MK, który powinien być możliwie nierozpoznawalny).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Konserwacja/naprawa pudełka gry - naderwanie, rozwarstwianie, obtarcia

Post autor: Blue »

wikol ma to do siebie że po wyschnięciu się robi przezroczysty :). Plus łatwo go zbierzesz czymś wilgotnym z powierzchni gdzie sie nie miał dostać(tj póki nie zaschnął, ale to widzisz, bo wikol jest mleczny, więc wiesz jak wlazł tam gdzie nie powinien - tj na nadruk :).
ODPOWIEDZ