Lumeria - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Fortuna i Tor Odnowy
1. Przykładowo Berserkerzy zaatakowali i gracz wykonał fatalny rzut 4 kostkami. Korzysta z Fortuny. Odpowiedni żeton frakcji umieszczany jest na Torze Odnowy. Gracz przerzuca 4 kości wypadły 6, 5, 3 i 2. Zadał 2 rany i dwa pudła. Czy ten wykonany przerzut liczy się już do Toru odnowy i dzięki dwóm pudłom przesuwamy żeton o 2 pola w dół, czy liczą się dopiero następne rzuty w grze?

Słowianie
2. Łowcy - drugie zdanie zdolności Precyzja: "[...] Jeżeli cel jest ranny, Łowcy otrzymują modyfikator +1 do trafienia"
Czy chodzi o to że jeśli przy pierwszym rzucie zadali ranę przeciwnikowi, to przy drugim rzucie kostką używamy modyfikatora +1? Czy może odnosi się do każdej jednostki, która już była ranna przed atakiem Łowców? Jeśli to pierwsze to sformułowanie powinno brzmieć bardziej w stylu: "Jeżeli cel w wyniku pierwszego ataku otrzyma ranę, Łowcy otrzymują modyfikator +1 do trafienia przy drugim rzucie" :roll:
3. Baba Jaga - jeśli dobrze zrozumiałem opis, to żeby zastosować Urok, Baba Jaga musi być de facto ostatnią jednostką aktywowaną w danej rundzie, czy tak?
4. Świętowit - czy wskrzeszoną jednostkę można ponownie zabić i wtedy już zostaje zdjęta? Czy wskrzeszona jednostka podlega odepchnięciu lub osaczeniu? Czy wskrzeszona jednostka łapie normalnie modyfikatory (umocnienie, celowanie, osaczenie, krawędź mapy)?

Wikingowie
5. Thor - Czy jego zdolność polega na tym że po prostu rzucamy raz dodatkowo 1 kością i patrzymy na wynik, a sukces to 4+? Czy liczą się tu jakiekolwiek modyfikatory np.: umocnienie?
6. Miotacze - gwoli upewnienia się. Skoro mogą atakować do 2 pól, ale z zasadami jak do walki wręcz, to jeśli atakują z odległości 2 pól, to czy liczy się modyfikator osaczenia jeśli wystąpi?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: Krwawisz »

Sorry gdzies mi umknelo

1.tak, przesuwasz normalnie ale pamiętaj o zasadzie kardynalnej - jednego przerzutu wiec nie mozna robic tego w nieskonczonosc
2. I to, i to. Zdolność jest tak napisana, bo odnosi się do jednostki rannej już przed atakiem, jak i takiej, która zostaje zraniona w trakcie
3. Dlaczego? zdolność Baby Jagi musi być ostatnią rzeczą którą ONA robi w swojej aktywacji, a przecież baba jaga nei musi być ostatnią aktywowaną jednostką w turze gracza. Aktywacje są trzy na ture.
4. tak. tak. tak.
5. Jego zdolność to nie "atak" więc żadne modyfikatory jej się nie należą. Jest to po prostu szansa na dodatkową ranę w konkretną jednostke
6. oczywiście tak - miotacze odpychają, więc osaczenie jak najbardziej ma zastosowanie
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: dicer »

Mam kilka pytań.

Baba Jaga. W swojej turze mogę przejąć kontrolę nad jednostką przeciwnika i wykonać nią pełną aktywację.
- Czy to znaczy, że mogę przejętą jednostką przeciwnika np. zaatakować inną jego jednostkę? Jeśli tak, to kto rzuca kośćmi - ja czy przeciwnik? I komu się przypisuje ewentualne "pudła" do toru odnowy - mi czy przeciwnikowi?
- Czy po aktywacji przejętej jednostki kładzie się na niej kość aktywacji? Jeśli tak, to czyją - moją czy przeciwnika (i wtedy traci on jedną aktywację w rundzie)?
- Zasięg oddziaływania Baby Jagi wynosi 3 pola. Czy jeśli przejmę kontrolę nad jednostką przeciwnika i w wyniku jej aktywacji jednostka ta wyjdzie poza zasięg 3 pól, to dalej jest pod moją kontrolą do końca aktywacji?

Tor odnowy. Mam na torze odnowy 1 żeton na pozycji 3 i 1 żeton obok toru. Wykonuję atak, rzucam kośćmi i uzyskuję 2 "pudła". Przesuwam żeton na torze odnowy o 1 pole i wraca mi on do slotu manewrów. Kładę na tor odnowy żeton, który był obok toru. Czy mogę go od razu przesunąć go o 1 na torze, jako że mam w zapasie jeszcze jedno "pudło"?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: dicer »

Ponawiam pytania.
Nikt nie zna odpowiedzi?
Autor/wydawca też nie?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

dicer pisze: 19 cze 2021, 13:35 Baba Jaga. W swojej turze mogę przejąć kontrolę nad jednostką przeciwnika i wykonać nią pełną aktywację.
- Czy to znaczy, że mogę przejętą jednostką przeciwnika np. zaatakować inną jego jednostkę? Jeśli tak, to kto rzuca kośćmi - ja czy przeciwnik? I komu się przypisuje ewentualne "pudła" do toru odnowy - mi czy przeciwnikowi?
- Czy po aktywacji przejętej jednostki kładzie się na niej kość aktywacji? Jeśli tak, to czyją - moją czy przeciwnika (i wtedy traci on jedną aktywację w rundzie)?
- Zasięg oddziaływania Baby Jagi wynosi 3 pola. Czy jeśli przejmę kontrolę nad jednostką przeciwnika i w wyniku jej aktywacji jednostka ta wyjdzie poza zasięg 3 pól, to dalej jest pod moją kontrolą do końca aktywacji?
My graliśmy tak:
- możesz zaatakować i Ty jako atakujący rzucasz kośćmi i przypisujesz sobie pudła do toru odnowy
- nie kładziesz kości
- dalej ją kontrolujesz
dicer pisze: 19 cze 2021, 13:35 Tor odnowy. Mam na torze odnowy 1 żeton na pozycji 3 i 1 żeton obok toru. Wykonuję atak, rzucam kośćmi i uzyskuję 2 "pudła". Przesuwam żeton na torze odnowy o 1 pole i wraca mi on do slotu manewrów. Kładę na tor odnowy żeton, który był obok toru. Czy mogę go od razu przesunąć go o 1 na torze, jako że mam w zapasie jeszcze jedno "pudło"?
W tym wypadku przesuwaliśmy od razu następny żeton.

Oczywiście nie dam sobie głowy uciąć, że graliśmy dobrze, ale tak wydaje nam się prawidłowo :wink:
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: Krwawisz »

dicer pisze: 19 cze 2021, 13:35 Mam kilka pytań.

Baba Jaga. W swojej turze mogę przejąć kontrolę nad jednostką przeciwnika i wykonać nią pełną aktywację.
- Czy to znaczy, że mogę przejętą jednostką przeciwnika np. zaatakować inną jego jednostkę? Jeśli tak, to kto rzuca kośćmi - ja czy przeciwnik? I komu się przypisuje ewentualne "pudła" do toru odnowy - mi czy przeciwnikowi?
- Czy po aktywacji przejętej jednostki kładzie się na niej kość aktywacji? Jeśli tak, to czyją - moją czy przeciwnika (i wtedy traci on jedną aktywację w rundzie)?
- Zasięg oddziaływania Baby Jagi wynosi 3 pola. Czy jeśli przejmę kontrolę nad jednostką przeciwnika i w wyniku jej aktywacji jednostka ta wyjdzie poza zasięg 3 pól, to dalej jest pod moją kontrolą do końca aktywacji?

Tor odnowy. Mam na torze odnowy 1 żeton na pozycji 3 i 1 żeton obok toru. Wykonuję atak, rzucam kośćmi i uzyskuję 2 "pudła". Przesuwam żeton na torze odnowy o 1 pole i wraca mi on do slotu manewrów. Kładę na tor odnowy żeton, który był obok toru. Czy mogę go od razu przesunąć go o 1 na torze, jako że mam w zapasie jeszcze jedno "pudło"?
Hej, jeśli masz pytania do gry, to polecam pisać na FB albo bezpośednio do autora (lemur[małpa]cubecp.pl), bo tutaj rzadko zaglądamy. Co do Twoich pytań
1. Przejmując jednostkę robisz tak jakby na tę aktywacje była twoja, ty określasz akcje, ty rzucasz kośćmi - pudła też przypisują się tobie
2. Po aktywacji kładiesz kość na baba jadze. Jeśli natomiast umocniłeś się przejętą jednostką (co nie miałoby większego sensu) albo biegłeś i w związku z tym wyczerpałeś. Jednostka ta pozostaje wyczerpana - z braku dodatkowych kośći możesz użyć znacznika scenariusza, żeby o tym pamiętać. WAŻNE - jeśli przeciwnik wcześniej tego nie zrobił, wciąż może aktywować jednostkę, w swojej następnej aktywacji gdyż "przejęcie" kończy się wraz z końcem aktywacji baba jagi
3. Oczywiście zasięg trzech pól odnosi się tylko do możliwości przejęcia jednostki - później możesz już poruszać nią poza ten limit - o ile pozwala na to np wartość ruchu

Co do toru odnowy - zapas przepada
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: dicer »

Krwawisz pisze: 2. Po aktywacji kładiesz kość na baba jadze. Jeśli natomiast umocniłeś się przejętą jednostką (co nie miałoby większego sensu) albo biegłeś i w związku z tym wyczerpałeś. Jednostka ta pozostaje wyczerpana - z braku dodatkowych kości możesz użyć znacznika scenariusza, żeby o tym pamiętać. WAŻNE - jeśli przeciwnik wcześniej tego nie zrobił, wciąż może aktywować jednostkę, w swojej następnej aktywacji gdyż "przejęcie" kończy się wraz z końcem aktywacji baba jagi
Czyli, jak rozumiem, aktywując jednostkę przeciwnika jako np. bieg, oznaczam to jakimś umownym znacznikiem, a nie kością.
To jeszcze dopytam: jeśli zrobię taką przejętą jednostką bieg, to oznacza się ją i traktuje jak wyczerpaną.
A jeśli przeciwnik potem ją aktywuje i znowu zrobi bieg, to ona będzie wyczerpana podwójnie i modyfikatory się kumulują, czy też liczy się tylko jedno wyczerpanie?
Awatar użytkownika
achilles11111
Posty: 82
Rejestracja: 11 maja 2018, 15:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: achilles11111 »

Mam pytanie jeżeli chodzi o fortunę to pozwala ona na przerzut wszystkich kości użytych podczas jednego rzutu, oznacza to że musimy przerzucić wszystkie? Czy możemy zostawić te trafione a przerzucić pudła?
Awatar użytkownika
Kaoru
Posty: 1
Rejestracja: 09 sie 2016, 22:00

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: Kaoru »

achilles11111 pisze: 03 lip 2021, 03:59 Mam pytanie jeżeli chodzi o fortunę to pozwala ona na przerzut wszystkich kości użytych podczas jednego rzutu, oznacza to że musimy przerzucić wszystkie? Czy możemy zostawić te trafione a przerzucić pudła?
Najpierw szybka odpowiedź na pytanie powyżej, myślę że podołam :)
Jak sam napisałeś oraz jest też zapisane na str. 14 instrukcji: "fortuna pozwala przerzucić wszystkie kości użyte podczas jednego, dowolnego rzutu" więc moim zdaniem trzeba przerzucić wszystkie kości. W innym wypadku zamiast słowa klucz "wszystkie" byłoby "dowolne" kości.

A teraz ja mam jedno pytanie. Jestem po pierwszej partii w Lumerię i mam nierozstrzygniętą kwestię odnośnie zasięgu ataku dystansowego. W instrukcji na str. 18 jest napisane:
"Atak dystansowy można wykonywać przeciwko jednostce oddalonej o maksymalnie 3 puste pola w linii prostej."
Zatem trochę ciężko mi zinterpretować maksymalny zasięg ataku jednostki dystansowej, czy jest to zasięg do 3 pól od jednostki czy do 4?
Dodatkowo załączam zdjęcie z moją interpretacją kiedy jednostki są oddalone od siebie o 3 puste pola.
Obrazek
Czy w takim wypadku można przeprowadzić atak dystansowy, czy jest to zbyt duża odległość między jednostkami?
Awatar użytkownika
achilles11111
Posty: 82
Rejestracja: 11 maja 2018, 15:59
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: achilles11111 »

Jest to zbyt duża odległość, zasięg jest do 3 pól a wikingowie znajdują się na 4 8)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Lumeria - pytania i wątpliwości

Post autor: Krwawisz »

Dokładnie tak, odpowiadałem Ci już na to samo na BGG :)

Co do przerzutu z fortuny - dokładnie, przerzucić trzeba całość.
goluch
Posty: 52
Rejestracja: 23 wrz 2014, 23:41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Lumeria: War of the Gods / Wojny Bogów (Jakub Siedlecki)

Post autor: goluch »

Mam pytanie odnośnie scenariusza Totemy. Jest napisane, że poza brakiem możliwości otoczenia wszelkie zasady specjalne są brane pod uwagę. Czy zatem totem może zostać odepchnięty? Czy to nie jest zasada specjalna?
ODPOWIEDZ