Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: michcic »

Cześć!

Mimo, że trochę czasu już siedzę w grach to i tak wciąż zdarza mi się odkrywać perełki sprzed lat, które wcześniej pominąłem. Być może dzięki Wam, znów odkryję coś nowego, na co bardzo liczę. :)

Jakich gier szukam:
- duża regrywaloność (np. zmienna ustawienie początkowe, zmienne warunki zwycięstwa, itp.)
- duża głębia decyzyjna przy niskim progu wejścia (max kilka stron instrukcji)
- polska wersja językowa wciąż dostępna do kupienia w normalnej rynkowej cenie

Przykładami takich gier są dla mnie: Santiago de Cuba, Wyspa Skye, Orlean, Concordia, Zamki Burgundii (gdzie Zamki to już górna granica złożoności).

Jakich gier nie szukam:
- karcianej
- kooperacji
- gier z dużą losowością
- gier z dużą liczbą symboli, które trzeba zapamiętać lub sprawdzać w instrukcji

Z góry dzięki za pomoc!
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: karmazynowy »

Te założenia spełniają jak dla mnie:

Keyflower - trudno dostepna, ale angielską można w fajnej cenie znaleźć, a gra poza nazwami kafli niezależna językowo.
Grand Austria Hotel, Troyes - jak wyżej, ale ciężej będzie kupić.
Ganges, nowe Puerto Rico, Caylus 1303 - dostępne.
Polecam również nowego Felda - Bonfire - wydaje się złożone, ale jak dla mnie poziom wejścia podobny do Zamków przy większej ilości rozkminy i satysfakcji z gry.
Wrzuć na radar także Red Cathedral, które wyda Portal w tym roku.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: trixon »

Zerknij jeszcze na:
-Great Western Trail - Instrukcja wydaje się być duża, ale połowa to obrazki
-Rosyjskie Koleje - rzadko są polecane, a to też kawał dobrej gry
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: Seykan »

Może Brass? Instrukcja nie jest długa, a jest to gra wybitna. Birmingham ma losowe ustawienie kafli kupców co naprawdę mocno zmienia grę. Tylko nie wiem czy mogę z czystym sercem powiedzieć, że ma niski próg wejścia...

Dla mnie Tzolk'in okazał się dużo łatwiejszy niż mi się wydawało po rozgrywkach na YouTube.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: RUNner »

Z gier, które mają już trochę lat polecam Le Havre. Mechanika prosta, niski próg wejścia, rozgrywka bardzo przyjemna i satysfakcjonująca.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: Soul_oka »

U nas sprawdził się doskonale Scythe. Jesteśmy graczami Ameri, ale chcieliśmy coś lekkiego w stylu euro z klimatem. Wada to niestety wysoka cena. Podstawka jest na jakiś czas, warto później dokupić dodatki, by rozszerzyć regrywalnosc. Nas kupiła.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: bobule »

Marco Polo, idzie czasami kupić za śmieszne pieniądze, a setup jest zmienny + zmienne początkowe postacie z których każda ma inną specjalna zdolność.
Do tego zasady, które są niezwykle jasne, a wszelkie wątpliwości powinny zostac rozwiane po pierwszej rozgrywce.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: michcic »

Dzięki za odpowiedzi. Odniosę się do propozycji:
- Keyflower, Troyes, Grand Austria Hotel: nie spełniają kryterium dostępności
- Ganges: grałem, fajne, ale nie widzę regrywalności
- Puerto Rico, Caylus: to gry wiekowe, czy nie trącą już trochę myszką?
- Bonfire: słuchając recenzji, próg wejścia jest tu zdecydowanie za duży
- Great Western Trail, Le Havre: grałem, są świetne, ale szukam czegoś przystępniejszego dla mniej zaawansowanych graczy
- Rosyjskie Koleje, Brass, Tzolkin: wszystkie mam na liście do zagrania, ale obawiam się, że to podobny kaliber jak GWT/LH
- Scythe: grałem, jest ok, ale nie za tę cenę
- Marco Polo: wygląda ciekawie, chyba najbliżej moich wymagań

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? ;)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: barbados »

Może zobacz Klany Kaledonii
Niby jest dla zaawansowanych graczy ale po obejrzeniu gameplay na YT szybko załapałam . Ciężko tą grę teraz dostać...Czasem ktoś wystawi na FB czy olx...także trzeba szukać póki co.
Może ktoś wypowie się jak wie, czy będzie jakiś dodruk?
Póki co można popykac w tą grę na BGA...polecam, można się pouczyć😀🙂
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: arturmarek »

Trochę się wykluczają wmagania. Zapomniane perełki są przeważnie niedostępne w sklepach, z takich gier polecę Szklany Szlak. Moim zdaniem Zamki Burgundii mają dużo symboli, a działanie żółtych budynków trzeba sprawdzać w instrukcji przez conajmniej 10 pierwszych rozgrywek.
Od siebie dorzucę Terraformacje Marsa i Na Skrzydłach, ewentualnie Everdell. Moim zdaniem w Terraformację Marsa jest znacnie łatwiej zacząć grać niż np. w GWT czy Zamki Burgundii, większość złożoności leży w działaniu kart, które poznaje się wraz z dociągiem, działanie kart jest opisane, więc nie trzeba pamiętać symboli.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: Golin »

wkrótce będzie polska edycja Glen more 2 Kroniki polecam się zapoznać
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: seki »

Z moimi przedmówcami się zgadzam i to fajne propozycje. Z wyjątkiem Rosyjskich kolei. Jeśli zależy ci na dużej regrywalności to ten tytuł musisz wykreślić. Jedyna zmienność w tej grze to różni pracownicy ale nie jest ich dużo i nie powodują dużej różnicy w sposobie gry. Gra jest dobra ale bardzo mało regrywalna. Raz opracowana optymalna strategia może być powtarzana w każdej rozgrywce. Wymaga dokupienia dodatków w celu wniesienia różnorodności.

Od siebie dodam jeszcze Roll for the Galaxy. Duża zmienność dostępnych kafli, pod torę opracowuje się strategię. Każda rozgrywka jest różna, duża regrywalnośc. Zasady przystępne choć trudne do zrozumienia przy suchym tłumaczeniu. Lepiej pokazać jedną rundę. Potem leci łatwo.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: arracan »

Z rzeczy, które wpisują się w wymagania i lubimy:

Na Skrzydłach - piękne, nie skomplikowane a bardzo przyjemne, regrywalne (zwłaszcza z dodatkami). Główny minus to karty, które są podstawą rozgrywki.

Everdell - jak wyżej, też oparta na kartach.

Capital - świetna gra kafelkowa, City builder. chociaż po iluś tam partiach może być już mniej regrywalna, to my po kilku latach nadal lubimy do niej wrócić.

Roll Player - oparta na kościach, spora regrywalność, nieskomplikowane zasady, sporo kminienia. (Chociaż wydaje mi się że chwilowo może być problem z dostępnością)

Roll for the Galaxy - jak wyżej
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Średnie euro z niskim progiem wejścia i dużą regrywalnością

Post autor: trance-atlantic »

michcic pisze: 19 kwie 2021, 20:19 Dzięki za odpowiedzi. Odniosę się do propozycji:
- Keyflower, Troyes, Grand Austria Hotel: nie spełniają kryterium dostępności
- Ganges: grałem, fajne, ale nie widzę regrywalności
- Puerto Rico, Caylus: to gry wiekowe, czy nie trącą już trochę myszką?
- Bonfire: słuchając recenzji, próg wejścia jest tu zdecydowanie za duży
- Great Western Trail, Le Havre: grałem, są świetne, ale szukam czegoś przystępniejszego dla mniej zaawansowanych graczy
- Rosyjskie Koleje, Brass, Tzolkin: wszystkie mam na liście do zagrania, ale obawiam się, że to podobny kaliber jak GWT/LH
- Scythe: grałem, jest ok, ale nie za tę cenę
- Marco Polo: wygląda ciekawie, chyba najbliżej moich wymagań

Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? ;)

Troyes można kupić, tyle że tanio nie wychodzi no i nie po polsku. :)

Brassa się nie obawiaj, to prościutka co do zasady (a raczej zasad :) ), ale dość wymagająca jeśli chodzi o samą rozgrywkę. To jest typowa gra w starym stylu, gdzie spory nacisk kładło się na obserwację tego, co robią inni (i jak działania innych graczy wpływają na sytuację na planszy)

GWT ma dość sporą ikonografię, tury gracza są proste, ale nad wyborem akcji można się czasami nieźle nagłowić - jak dla mnie jest to gra małych kroczków przy mnogości akcji i sposobów punktowania. To dobry tytuł, ale chyba jednak wolę Blackout tego samego autora. Mam wrażenie, że w tym drugim wszystko jest bardziej spójne i ciągle jestem pod presją, że się nie wyrobię ze wszystkim. W GWT mam z tyłu głowy, że zawsze mogę uciec w jakiś inny sposób punktowania, w Blackoucie to jednak trochę inaczej wygląda.

Marco Polo - bardzo dobry wybór. Dla mnie to jeden z najlepszych tytułów jeśli ktoś z prostego zbierania zasobów a'la Little Town chce się przesiąść na rasowe euro bez obaw o to, że gra go przerośnie. Rozgrywki teoretycznie są do siebie podobne, ale zmienność postaci i celów podróży, nie mówiąc o bonusach w poszczególnych lokalizacjach powinna wystarczyć na dłuuugo.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ