Aplikacja - Moja kolekcja gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

Mam pomysł na budowę strony webowej, która usystematyzuje naszą kolekcję i pomoże w wyborze gry na daną okazję. Poniżej zamieszczam zakres jej funkcjonalności, który chciałbym w pierwszej kolejności zweryfikować z naszymi potrzebami. Dodam tylko, że część informacji dotycząca gier/kolekcji będzie wykorzystywać api ze strony BGG.

Zachęcam do komentowania :D Negatywny feedback mile widziany, pozytywny oczywiście też.

Funkcjonalność:
  1. Wybór odpowiedniej gry z naszej rozgrywki:
    1. Czas rozgrywki
      • Średni czas gry (uzależniony od liczby gracza)
      • Średni czas tłumaczenia zasad nowej osobie
    2. Liczba graczy (można, ale downtime)
    3. Typ rozgrywki
      • Kooperacja
      • Kampania
      • Negatywna interakcja
      • ...
    4. Mechanika
      • Area Control
      • Worker Placement
      • Deck building
      • ...
  2. Ach ta instrukcja
    1. Zbiór linków YT z omówieniem zasad
    2. Skrót zasad
  3. Rozłóż ja zrobię herbatę
    1. Jaki kupić insert
    2. Jaki zrobić insert
    3. Jak rozmieścić na stole
  4. BHP
    1. Jakie koszulki
  5. System rekomendacji
    1. Nasza Topka (ale w różnych kategoriach)
    2. Podpowiada co może się nam podobać (na podstawie podobieństw upodobań)
  6. Kalendarz rozgrywek
    1. Top gier w miesiącu / kwartale / roku
    2. Gry które zbierają kurz (graj lub sprzedaj)
  7. Co na sprzedaż (widełki cenowe) | Co chcę kupić (widełki cenowe)
    1. Algorytm sam podpowiada ofertę (nick), szczegóły do dogadania na forum
    2. Połączenie z Planszove.pl
Galeria:
Spoiler:
Historia:
Spoiler:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: Mr_Fisq »

W czym planujesz pisać backend?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

Mr_Fisq pisze: 25 kwie 2021, 18:48 W czym planujesz pisać backend?
PHP - Laravel
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: Pan_K »

Jest już coś takiego. Nazywa się BGG.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

Pan_K pisze: 25 kwie 2021, 18:53 Jest już coś takiego. Nazywa się BGG.
Dziękuję, znam bgg - ale może nie wszystkie zakamarki. Oczywiście nie chcę poświęcać czasu na coś co istnieje. Weźmy pierwszy punkt:
Załóżmy, że mam 200 gier w kolekcji (uzupełniona kolekcja na bbg). Czy na BGG można wyfiltrować szybko (nie przeglądając z osobna) najlepsze gry z negatywną interakcją, działające dobrze na 3 osoby o czasie rozgrywki nie dłuższym niż 1.5H?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: tomwro »

jamek pisze: 25 kwie 2021, 19:19
Pan_K pisze: 25 kwie 2021, 18:53 Jest już coś takiego. Nazywa się BGG.
Dziękuję, znam bgg - ale może nie wszystkie zakamarki. Oczywiście nie chcę poświęcać czasu na coś co istnieje. Weźmy pierwszy punkt:
Załóżmy, że mam 200 gier w kolekcji (uzupełniona kolekcja na bbg). Czy na BGG można wyfiltrować szybko (nie przeglądając z osobna) najlepsze gry z negatywną interakcją, działające dobrze na 3 osoby o czasie rozgrywki nie dłuższym niż 1.5H?
Tak
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: tomwro »

Wszystko masz w advanced search'u. Od ilości graczy, przez opinie, maksymalnie czas gry, przez mechanizmy, rodzinę i temat gry.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: tomwro »

Ale jak zrobisz coś porządnego po polsku, gdzie będzie solidna baza gier i spore grono graczy, to też chętnie się zarejestruje :) Jak byś coś robił po bożemu z backendem w c#/.net albo javie to też możesz dać znać :)
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

tomwro pisze: 25 kwie 2021, 20:00 Wszystko masz w advanced search'u. Od ilości graczy, przez opinie, maksymalnie czas gry, przez mechanizmy, rodzinę i temat gry.
Wyszukiwarka w bgg jest super jeśli szukamy czegoś nowego, bo bazujemy na 100k gier. Jeśli ograniczamy się do domowych kolekcji gdzie w większości nie przekraczamy 1k gier można zastosować pewne uproszczenia np. tylko podstawowe mechaniki lub wykorzystać zapisane gotowe filtry.

Drugim rozwiązaniem z bgg jest wygenerowanie pliku csv z poziomu mojej kolekcji i odpowiedni filtr w excelu - wtedy można wyfiltrować w jakim gronie najlepiej gra działa, ale wyboru mechanik niestety nie ma.

Podsumowując mamy na bgg uniwersalne rozwiązanie, bardzo rozbudowane, ale może wystarczające. Poczekam jednak może ktoś jeszcze się wypowie.

W moim zamyśle, było bardziej stworzenie wirtualnych regałów, gdzie można szybko zobaczyć jakie mamy gry, w podstawowych kategoriach. Wirtualny regał dodajemy wykorzystując filtry.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

tomwro pisze: 25 kwie 2021, 20:02 Ale jak zrobisz coś porządnego po polsku, gdzie będzie solidna baza gier i spore grono graczy, to też chętnie się zarejestruje :) Jak byś coś robił po bożemu z backendem w c#/.net albo javie to też możesz dać znać :)
Baza gier będzie taka jak na bgg, bo to źródło główne. Backend raczej tylko do obsługi bazy danych, mechanizm logowania itp., resztę przerzucam na FrontEnd (Vue). A tak poza tym to dziękuję!
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: rutra1992 »

Jeśli to będzie apka bazująca na danych z bgg (tj. mogę się zalogować moim kontem i mam tam listę gier, które mam na bgg), to można o czymś takim myśleć, ale jakbym miał dodawać gry jeszcze raz to nie ma szans. Z resztą jest już parę takich apek, ja np używam my bgg, gdzie sobie mogę rzucić okiem na ładne statystyki gier po w ciągu dnia/miesiąca/roku/all. Mam tam też jakieś wyszukiwanie po kategoriach, liczbie graczy i czasie gry w mojej kolekcji i kolekcjach moich znajomych.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: jamek »

rutra1992 pisze: 25 kwie 2021, 21:04 Jeśli to będzie apka bazująca na danych z bgg (tj. mogę się zalogować moim kontem i mam tam listę gier, które mam na bgg), to można o czymś takim myśleć, ale jakbym miał dodawać gry jeszcze raz to nie ma szans. Z resztą jest już parę takich apek, ja np używam my bgg, gdzie sobie mogę rzucić okiem na ładne statystyki gier po w ciągu dnia/miesiąca/roku/all. Mam tam też jakieś wyszukiwanie po kategoriach, liczbie graczy i czasie gry w mojej kolekcji i kolekcjach moich znajomych.
Coś jak my bgg - czyli pełna integracja z bgg, dane będę jedynie rozszerzał (np. na potrzeby topek). Muszę zatem sprawdzić jak inne aplikacje tego typu pokrywają zaproponowaną funkcjonalność. Dzięki.
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: 2lip »

Fajny pomysł.

Mam takie dwa skojarzenia, które polecam do sprawdzenia.

Board Game Menu (https://boardgamemenu.com), które po wpisaniu nicka z BGG losuje nam menu gier do wyboru z przystawką, pierwszym lekkim daniem i daniem głównym – całkiem estetycznie to wygląda, ale opcji niezbyt dużo.

Deck Selector do rozgrywki w Dolinę Kupców (https://snowdaledesign.fi/deck-selection-tool), który podpowie, których talii użyć na podstawie takich danych jak liczba graczy, ich poziom zaawansowania, ilość i rodzaj interakcji oraz poziom losowości.
Super sprawa, ale wiadomo, że na BGG brakuje takich ratingów jak level interakcji czy losowości w grze, a szkoda.
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: sowizz »

jamek pisze: 25 kwie 2021, 19:19
Pan_K pisze: 25 kwie 2021, 18:53 Jest już coś takiego. Nazywa się BGG.
Dziękuję, znam bgg - ale może nie wszystkie zakamarki. Oczywiście nie chcę poświęcać czasu na coś co istnieje. Weźmy pierwszy punkt:
Załóżmy, że mam 200 gier w kolekcji (uzupełniona kolekcja na bbg). Czy na BGG można wyfiltrować szybko (nie przeglądając z osobna) najlepsze gry z negatywną interakcją, działające dobrze na 3 osoby o czasie rozgrywki nie dłuższym niż 1.5H?
Rzuć okiem na http://www.boardgamecaddie.com, zwłaszcza na zaawansowane filtry.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Aplikacja - Moja kolekcja gier

Post autor: brutusss »

ODPOWIEDZ