Brew / Bór (Stevo Torres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: wrojka »

BGG Brew
Pre-order

Obrazek


Nie znalazłem wątku i w sumie nie wiem czy powinno być już tutaj. W razie czego proszę o przeniesienie :oops:

W Brew wcielimy się w jednego z czterech druidów, którego głównym zadaniem jest przejęcie kontroli nad różnymi lasami i oswajanie zwierzątek które pomogą nam w rozgrywce. By to osiągnąć, będziemy zbierać składniki i warzyć szalone mikstury, które znacząco potrafią zmienić układ sił w lasach.

Przebieg gry w dużym skrócie: Rzucamy 6 koścmi (4x zbieractwa i 2x żywiołów). Każdy z graczy w swojej turze musi zagrać 1 kość jak w worker-placement a do tego może uwarzyć miksturę i wypić jedną z nich (można je trzymać na później). Umieszczenie kości zbieractwa pozwala nam zdobywać wpływy w jednym z dostępnych lasów oraz zbierać składniki / rekrutować stworzenia a kości żywiołów pozwalają nam na używanie specjalnych mocy (negowanie kości innego gracza w walce o wpływy, dodatkowe zbieranie składników, bądź podmiana jednej ze swoich kości). Dodatkowo mamy akcje w mieście, które co rundę będzie zmieniało stronę z dziennej na nocną i vice versa. Gra zamyka się w 4 rundach po 6 tur. Na koniec każdej rundy gracze sprawdzają, które lasy kontrolują i zabierają je do swojej prywatnej puli. Zwierzątka i lasy mają swoje pory roku, więc sparowanie ich daje nam dodatkowe punkty.

Wrażenia po pierwszej rozgrywce: Gra jest totalnie odjechana jeżeli chodzi o area-control i worker-placement. Eliksiry potrafią ożywić rozgrywkę i gryzienie się o skrawek lasu. Efekty są proste (np. Przerzuć swoje nieużyte kości, usuń dowolną kość, zamień 2 kości tego samego typu, podpal jakiś skrawek lasu), ale jednocześnie powodują takie zawirowania, że wiele razy zadawaliśmy sobie pytanie "czy można właśnie tak zrobić?" a odpowiedź za każdym razem brzmiała "tak".

Edit: Z newsów dowiedziałem się, że planują dodać opcję tańszej dostawy do EU i można się jeszcze wstrzymać z preorderem aż będzie ta opcja.
International pre-orders! We are VERY excited to announce that we're working on more accessible shipping options for Canada, Australia, the EU, the UK, and China. There are a few final things to test, but we should have an update in the near future on this! Please wait to place your pre-order until we announce the more affordable rates
Ostatnio zmieniony 22 sty 2022, 19:05 przez wrojka, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Brew (Stevo Torres)

Post autor: Mr_Fisq »

Portal wydaje polską wersję: Bór. Ruszyła już przedsprzedaż - https://sklep.portalgames.pl/bor.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Gromb »

Praktycznie od momentu zakupu codziennie ogrywamy ten tytuł. Pewnie dlatego, że nie mieliśmy tytułów z negatywną interakcją na takim poziomie. A tutaj, ta gra to kwintesencja nieczystych zagrań.
Bardzo sympatyczny tytuł, kompaktowe wydanie, kompaktowa ilość miejsca potrzebna na stole, ale już nie kompaktowa rozkmina, jak zagrać, by zająć Bór i przechytrzyć przeciwnika. A to nie jest wcale proste, ba na każdy nasz misterny plan, można praktycznie wyprowadzić kontrę i tutaj jest moc tego tytułu. Planowanie, pilnowanie "flanki" by po zagraniu, nie zostać z niczym jest obowiazkowe.
Wzajemne zależności pomiędzy kartami stworzeń, Borem i wioską same w sobie dają przyjemną rozkminę.
Na początku przed zakupem, odstraszała nas pstrokatość planszy, jednak podczas gry nie przeszkadza to w niczym.
Instrukcja, bardzo dobrze napisana. Praktycznie, wszystkie wątpliwości i dziwne sytuacje można znaleźć w środku. Dużo przykładów robi temat i wyjaśnia wszystkie kwestie. Zaglądnęliśmy do instrukcji tylko kilka razy, podczas gry, by rozwiać wątpliwości. Proste reguły, więc nie ma co robić ich nadinterpretacji.
I pamiętajcie, w tej grze do ostatniej kostki nic nie jest pewne i można wykręcać bardzo interesujace comba zmieniające dynamicznie sytuację w Borach.
Kto by pomyślał, że to taka Sprytna mała gierka.
Na Portalconie dostępny był również dodatek Chowance, dający 4 nowych towarzyszy i umożliwiający odpalanie dodatkowych efektów z ich kart. Póki co, graliśmy na gołych postaciach, bo ich karty są dwustronne i na rewersie są dodatkowe umiejętności, indywidualne dla każdego bohatera.
Także, jest dobrze. Gra zostaje w kolekcji.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: tekknoboy »

To chciałem przeczytać!
Nie mogę się doczekać swojego egzemplarza
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: shuji »

przyglądałem się tylko rozgrywce - gra wygląda na spoko gierkę, nie za trudną, taką jak milion innych, ale może akurat podejść.
Wyróżnia ją jednak na pewno jakość kompontentów - karty są bardzo kiepskiej jakości i bardzo cienkie.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Gromb »

shuji pisze: 26 sty 2022, 13:52 przyglądałem się tylko rozgrywce - gra wygląda na spoko gierkę, nie za trudną, taką jak milion innych, ale może akurat podejść.
Wyróżnia ją jednak na pewno jakość kompontentów - karty są bardzo kiepskiej jakości i bardzo cienkie.
Możliwe, nie zwróciłem uwagi, bo koszulkowałem wszystko. Niemniej czarna obwódka na krawędziach może powodować efekt ścierania.
To jak o minusach mowa, insert w tej grze jest... Hmm... Bardzo specyficzny, producent zaliczył wpadkę produkcyjną przy jego wtrysku i było już za późno na zmianę. Niemniej, nie wyrzucajcie punchboardów, bo mogą się wam przydać, po wypchnięciu wszystkiego.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Losiek »

Obejrzałem grafiki i rezygnuję. Nie trawię mangi. Szkoda.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: japanczyk »

Losiek pisze: 26 sty 2022, 17:23 Obejrzałem grafiki i rezygnuję. Nie trawię mangi. Szkoda.
A co tu jest z mangi? xD
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Gromb »

japanczyk pisze: 26 sty 2022, 17:39
Losiek pisze: 26 sty 2022, 17:23 Obejrzałem grafiki i rezygnuję. Nie trawię mangi. Szkoda.
A co tu jest z mangi? xD
Na upartego... Coś jest na rzeczy 8)
Spoiler:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: japanczyk »

To ze oczy nie są rysowane normalnie nie oznacza ze to od razu mangowa kreska ;)
Mi się kojarzy z francuska animacja ;)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Losiek »

Coś Ty, toż to manga co się zowie ;)
A francuska animacja, coż...
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: loaru »

Potwierdzam, karty nadają się prosto do koszulek. Czy ktoś może mi wyjaśnić, jak skorzystać z tego "kwiatka" w insercie czy po prostu zabrakło materiału na ścianki?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: wrojka »

loaru pisze: 26 sty 2022, 19:16 Czy ktoś może mi wyjaśnić, jak skorzystać z tego "kwiatka" w insercie czy po prostu zabrakło materiału na ścianki?
Podobno świetnie nadaje się do trzymania insertowej incepcji. Insert w insercie:
Spoiler:
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: bananek »

Jak gra spisuje się na dwie osoby?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Gromb »

Jest dobrze. 4 rundy po trzy bory. Jest ciasno, szybko i można planować bardziej taktycznie. Im więcej osób, tym robi się bardziej nieprzewidywalnie, ale też wredniej. Czas gry to jakieś 60 minut max. dla dwóch osób. Wyglądało, że będzie szybciej, ale jak się oswoi kilka stworzeń i zakupi trochę eliksirów, robi się ciekawie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: dwaduzepe »

Zagrane 4 gry - z lekkich, malych, szybkich gier dawno nic tak bardzo nie podeszlo. Dwuosobowa partia to 30 minut szybkiej, fajnej, wrednej rozkminki. Za 100 zl to nawet nie ma sie co zastanawiac tylko brac. Insert przemilcze, bo to chyba jest omylkowo z innej gry wsadzony do tej.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Hardkor »

Do czego byście porównali tę grę? Bo oglądałem zapowiedz na On Table i sam nie wiem czy brać czy nie
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: playerator »

Grał ktoś we 4 osoby? Czemu bgg odradza taki skład?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: dwaduzepe »

playerator pisze: 02 lut 2022, 19:33 Grał ktoś we 4 osoby? Czemu bgg odradza taki skład?
BGG wcale nie odradza na 4 osoby - wiecej jest recommended niz not recommended. Gralem, moge polecic.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: dawid »

Praktycznie każda opinia wspomina, że ta gra jest wredna. Na czym polega wredota w tej grze ? Czy to bardziej walenie sobie plaskaczów po mordzie jak w Neuroshimie czy też dyskretne, ale totalne niszczenie skrzętnie przygotowanych planów jak w Najemnikach ?
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Largo »

Negatywna interakcja jak to w area Control. Zajmowanie i podbieranie pól, niszczenie lub zasłanianie kostek przeciwnika.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: VivoBrezo »

playerator pisze: 02 lut 2022, 19:33 Grał ktoś we 4 osoby? Czemu bgg odradza taki skład?
Graliśmy we 4. Bardzo przyjemnie i ciasno. Jedyny minus, to raczej skończy się deck przedmiotów i po prostu trzeba go przetasować, no i nam skończyły się żetony punktów, które mogliśmy zdobyć w trakcie gry.

Co do negatywnej interakcji. Jedną z głównych mechanik gry, jest kładzenie kostek na borze. Na koniec rundy, ten gracz, który ma przewagę, zbiera daną kartę boru. Taka karta daje dosyć sporo punktów na koniec, plus możesz do takiego boru wysłać pasujące zwierze, które da jeszcze więcej punktów. Gra pozwala na dużo niecnych zagrań takich jak usuwanie, zamienianie, zakrywanie kostek, przez co nigdy nie możesz być na 100% pewny swojego planu. Dodatkowo jest to szybka i przyjemna gra w którą się pyka z z dużym luzem, więc ta negatywna interakcja nie powoduje walki nad stołem, raczej takie małe szturchańce.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Wroobel »

Dziwna ta gra:
1. Patrzę na obrazki i ładne kostki i myślę "eee fajne".
2. Patrzę na temat i fabułę i myślę "nieźle ktoś pojechał i ciekawe co wciągał więc chyba nie dla mnie".
3. Obczajam mechanikę i myślę "nie no jednak fajne i trzeba zanabyć".
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: Losiek »

No właśnie, serce mnie boli bo mechanicznie wydaje się być w porządku ale te obrzydliwe grafiki... Żeby były brzydkie, bardzo brzydkie ale nie takie...
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Brew / Bór (Stevo Torres)

Post autor: dwaduzepe »

Losiek pisze: 03 lut 2022, 22:13 No właśnie, serce mnie boli bo mechanicznie wydaje się być w porządku ale te obrzydliwe grafiki... Żeby były brzydkie, bardzo brzydkie ale nie takie...
nie wyglada to zle na zywo, jest ok
ODPOWIEDZ