Gry w temacie politycznym

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Isandri
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2011, 10:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Gry w temacie politycznym

Post autor: Isandri »

Cześć!
Szukam gry w temacie politycznym. Die Macher to oczywisty wybór, jednak jest od 3-5 graczy, i wiem na 100%, że o to by było ciężko. Znalazłam gdzieś tytuł dekmokratura ale totalnie nie mogę znaleźć żadnej szczegółowej informacji na temat tego tytułu. Na pierwszego obywatela też sobie ostrze żeby ale patrząc na to jak marketingowo im idzie to mam spore wątpliwości, nie mówiąc o tym że to pewnie też nieprędko wyjdzie :D
Gramy niestety głównie we 2, wobec tego się zastanawiam czy w ogóle jakieś takie tytuly się znajdą? A jeżeli nie na 2 osoby, to czy bylibyście w stanie coś polecić? Jeszcze chyba duna z obecnie wydanych :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Bruno »

Klasyk
:mrgreen:

PS.
A, no i Watergate - świetna dwuosobówka!
Ostatnio zmieniony 04 cze 2021, 00:42 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: donmakaron »

1960: The Making of the President czyli wybory Nixon-JFK. Bardzo dobra dwuosobówka, polecam.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3487
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: psia.kostka »

Twilight struggle (Zimna wojna) 2osobowa, temat: geopolityka XXwieku (dlugo jako #1 BGG)
1989: Jesien narodow, 2osobowa, temat: upadek komunizmu w bloku wschodnim (do kupienia za 20-40pln, cokolwiek to znaczy :? )

Obie to strategie od GMT, wiec wizualnie sporo zetonow, ale karty przesycone historycznymi zdarzeniami. Sa rzuty kostkami.
Nie gralem, wiec nie moge polecic, ale podrzucam do zbadania skoro szukasz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Harun »

Na bgg pod hasłem political jest taka lista
https://boardgamegeek.com/boardgamecate ... &sort=rank

Może poza wspomnianymi już wyżej coś Cię zainteresuje. Jakkolwiek mnie zaskakują niektóre tytuły na liście gier o polityce, bo np Trajana, którego notabene bardzo polecam, także na 2 osoby, nie zaliczyłbym do tego zbioru, to może Ty inaczej rozumiesz tę kategorię.

Z tej listy nie znam, ale od dawna sam chciałbym poznać Wir sind das Volk.
Isandri
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2011, 10:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Isandri »

Bruno pisze: 04 cze 2021, 00:20 Klasyk
:mrgreen:

PS.
A, no i Watergate - świetna dwuosobówka!
Zapoznam się z recenzja dzisiaj, ale na okładce to Korwin-Mikke? :D
A watergate faktycznie!! Było na radarze u mnie też jakiś czas. Musi wrócić na listę :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Bruno »

Isandri pisze: 04 cze 2021, 07:37 Zapoznam się z recenzja dzisiaj, ale na okładce to Korwin-Mikke? :D
Tak, to JKM i Lenin. Bez bicia przyznam - nie grałem w to i wskazałem ten tytuł trochę dla draki :wink:

Ale Watergate z czystym sumieniem polecam. Trzeba jednak przyznać, że od drugiej, trzeciej partii łatwo przestać dostrzegać klimat (czyli czytać 'flavour text' na kartach), bo zaczynamy koncentrować się wyłącznie na mechanicznym działaniu kart.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Cyel »

The King's Dilemma.
Fief.
A Game of Thrones.

Każdy dobry 4X w odpowiedniej ekipie?

Ciężko o dobre politykowanie w dwuosobowym gronie w sumie, bo nie ma alternatywnych osób, z którymi można się dogadać gdy jakieś negocjacje się nie udadzą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 294 times
Been thanked: 124 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: vder »

Cyel pisze: 04 cze 2021, 09:29 Ciężko o dobre politykowanie w dwuosobowym gronie w sumie, bo nie ma alternatywnych osób, z którymi można się dogadać gdy jakieś negocjacje się nie udadzą.
to skoro przechodzimy do gier 3 osobowych to chyba churchill niedługo ma mieć wznowienie :D
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: berem »

Europe in turmoil na silniku Twilight struggle lecz bardziej złożona.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 424 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Gosiek »

Ja czekam na Hegemony (bgg, strona autorów), ale zanim to trafi na kickstartera i wyjdzie, to jeszcze szmat czasu.
Ale do obserwowanych warto dodać.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3487
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: psia.kostka »

Oczywiscie nie wiem jakie jest zdanie autora tematu i czego poszukuje, ale wg mnie troche "oszukujecie" podajac gry 4X. Takie zabawy w politykowanie/negocjacje mozna znalezc w wielu grach, nawet Spartakus by pewnie sie zalapal. Ale zrobic ciekawa gre gdzie polityka jest tematem glownym, i to takim widocznym, odczuwalnym, wciagajacym. To byloby cos! (mimo, ze nie lubie polityki ;))

Czyms takim jest chyba wlasnie "1960: The Making of the President" oraz prostsza gra tego samego duetu autorow "Campaign Manager 2008". Po obejrzeniu recenzji jestem bardzo na tak :) (W porownaniu do Die Macher gry bardzo sexy :lol: )

A mieliscie szanse zmierzyc sie z takim dinozaurem jak "Junta"? Podobno trzeba w to grac w 7 osob i jesli ekipa jest zgrana to doswiadczenia sa przednie, mimo, ze sama gra jest juz dosc archaiczna. Niestety, bo temat genialny!
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: Cyel »

psia.kostka pisze: 05 cze 2021, 01:03 Oczywiscie nie wiem jakie jest zdanie autora tematu i czego poszukuje, ale wg mnie troche "oszukujecie" podajac gry 4X. Takie zabawy w politykowanie/negocjacje mozna znalezc w wielu grach, nawet Spartakus by pewnie sie zalapal. Ale zrobic ciekawa gre gdzie polityka jest tematem glownym, i to takim widocznym, odczuwalnym, wciagajacym. To byloby cos! (mimo, ze nie lubie polityki ;))


No właśnie też nie do końca wiedziałem o co autorowi może chodzić.
- czy o to, że faktycznie gracze uprawiają w ramach gry politykę, jak w 4Xach, The King's Dilemma czy innym Empires in Arms/Here I Stand - negocjują wewnętrzne układy, forsują budżety albo prowadzą politykę zagraniczną ?

- czy też wystarczy, że polityka jest sztafażem na obrazkach i w opisach, ale jakby zmienić obrazki i opisy to ta sama gra mogłaby być o hodowli rasowych kotów albo sieci sklepów spożywczych a to co robią gracze nie ma nic wspólnego z politykowaniem?

Wolałem założyć, że to pierwsze, bo więcej w tym "faktycznej" polityki a nie tylko "politycznych dekoracji".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: MichalStajszczak »

psia.kostka pisze: 05 cze 2021, 01:03 A mieliscie szanse zmierzyc sie z takim dinozaurem jak "Junta"? Podobno trzeba w to grac w 7 osob i jesli ekipa jest zgrana to doswiadczenia sa przednie, mimo, ze sama gra jest juz dosc archaiczna. Niestety, bo temat genialny!
Tak, choć tylko częściowo, bo rozgrywka nie została skończona. Bo nie dość, że potrzeba 7 graczy, to jeszcze partia trwa co najmniej 4 godziny i to przy doświadczonych graczach. A ponieważ graliśmy wtedy wszyscy pierwszy raz i to w wersję niemieckojęzyczną (na kartach trochę tekstu jest), więc udało się rozegrać tylko 4 z 11 etapów gry.
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 102 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: piwko »

Jeszcze Campaign Trail. Nie grałem, ale czekam na dostawę i liczę że będzie dobre.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3487
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: psia.kostka »

Cyel pisze: 05 cze 2021, 10:57 Wolałem założyć, że to pierwsze, bo więcej w tym "faktycznej" polityki a nie tylko "politycznych dekoracji".
Ja wyobrazilem sobie chlopakow z partyjnej mlodziezowki, dla ktorych takie prezydenckie wybory na planszy to musi byc sztos :) A nie jakis kolejny panel dyskusyjny. W koncu nie od dzis wiadomo, ze to okladka (czesto) sprzedaje gre.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1736 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: pwoloszun »

Ja dorzuce Pax Renaissance, ktory swietnie dziala na 2p, 3p i 4p.

A dlaczego? Odpowiedzi probuje udzielic w watku Pax Renaissance
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: michaldz1 »

Ja sobie zęby ostrze na to: https://boardgamegeek.com/boardgame/183 ... -2001-2020 jednoosobówka o byciu prezydentem w USA jeszcze nie wydana.
Jest jeszcze Shasn z nowych rzeczy https://spacebiff.com/2021/05/13/shasn-2/ to jest z kolei 3-5 graczy.
No i niby Oath jest też grą polityczną https://boardgamegeek.com/boardgame/291 ... -and-exile 1-6 graczy właśnie jest rozsyłany do kupujacych na kickstarterze.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1736 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: pwoloszun »

Skoro bawimy se w hajp train, to dorzucmy jeszcze pare tytulow od GMT :)

Prime Mnister

The Weimar Republic
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 862 times
Been thanked: 631 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: bajbaj »

pwoloszun pisze: 15 cze 2021, 00:44 Skoro bawimy se w hajp train, to dorzucmy jeszcze pare tytulow od GMT :)
(...)
The Weimar Republic
Ale to dobrze wygląda... Wir sind das Volk! na półce się ucieszy!
(wspominał już o niej Harun. Znakomita dwuosobówka RFN vs. NRD).
https://boardgamegeek.com/boardgame/165 ... d-das-volk
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: litk »

Była jakaś Lincoln, a może w temacie indiańskim typu Comancheria czy Navaho Wars.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: roadrunner »

Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry w temacie politycznym

Post autor: michaldz1 »

Przejrzałem to co mam na półce. Dorzuce jeszcze:
- Republic of Rome: https://boardgamegeek.com/boardgame/1513/republic-rome - Polityczna gra pełną gębą. Zmaganie senackich rodów w republice rzymskiej. Prawie RPG.
- Optimates and populares - https://boardgamegeek.com/boardgame/220 ... -populares - do kupna print and play. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć ale też dotyczy starożytnego Rzymu.
- Here I Stand\Virgin Queen - https://boardgamegeek.com/boardgame/242 ... ry-edition - Obie gry skupiają się na XVI wieku. Na początku kazdej tury jest faza polityczn w której możliwości negocjacji są ogromne.
- Liberte - https://boardgamegeek.com/boardgame/2507/liberte - Starsza już gra Martina Wallace o zmaganiach pomiędzy frakcjami politycznymi podcas Rewolucji Francuskiej.
- Kremlin - https://boardgamegeek.com/boardgame/196/kremlin - Na początku gry każdy rozdysponowuje niejawnie pomiędzy kandydatów do kremla punkty poparcia. W trakcie gry za pomocą spisków próbuje swoich kandydatów wynieść jak najwyżej w chierachii biura politycznego.
ODPOWIEDZ