Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: tomwro »

Hej.
Czym się różni geek rating od avg rating? Co jest co?
Rozumiem, że jak daje ocenę gry, to wlicza się ona do geek rankingu?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: addekk »

Avarage to jest średni wynik jaki dali gracze. Geek to średnia ważona gdzie ilość głosów ma wpływ to jak blisko jest średniemu wynikowi gra.
Czyli gra która ma 100 głosów i średnia 9 może mieć geek ratio ok.5
A gra która ma 100000 głosów i średnia 7 będzie miała geek ratio 6.8
Oczywiście to takie z rękawa wzięte przykłady
Weźże chodźże grać BGG
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: dannte »

Tutaj więcej info: https://www.boardgamegeek.com/wiki/page ... _FAQ#toc13
tomwro pisze: 15 cze 2021, 21:59 Rozumiem, że jak daje ocenę gry, to wlicza się ona do geek rankingu?
Tak, wlicza się do obu. Natomiast tylko geek rating jest używany do wyliczania miejsca w topce BGG.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: tomwro »

To czemu w takim razie na stronie gry jest ocena z average a nie geek. Przecież "prawdziwą" ocena z uśrednioną jest właśnie geek rate.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: seki »

tomwro pisze: 15 cze 2021, 22:59 To czemu w takim razie na stronie gry jest ocena z average a nie geek. Przecież "prawdziwą" ocena z uśrednioną jest właśnie geek rate.
Geek rating nie jest prawdziwą oceną. Bierze pod uwagę popularność tytułu. Osobiście to właśnie average mnie znacznie bardziej interesujące bo to właśnie jest uśredniona statystyczna ocena gry.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 423 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: dannte »

tomwro pisze: 15 cze 2021, 22:59 To czemu w takim razie na stronie gry jest ocena z average a nie geek. Przecież "prawdziwą" ocena z uśrednioną jest właśnie geek rate.
Nie rozumiem z czego wynika to pytanie (albo źle interpretuję ton w jakim je napisałeś). Zastanawiasz się nad wyborem twórców BGG, czy kwestionujesz to co napisałem?
W linku, który wkleiłem jest informacja
The "User Rating" is arguably the one you will use the most, and the "Average Rating" will be the most helpful when looking for a good, well received game.
Geek rating nie powinien mieć żadnego znaczenia dla użytkownika BGG. Ale miejsce w rankingu top BGG już tak.

Geek rating nie jest tą jedyną słuszną oceną, tylko arbitralnym wyliczeniem wynikającym z doświadczenia twórców BGG. Został zaprojektowany w ten sposób (tak jak opisał wyżej @addekk), żeby uniknąć wahań w rankingu w przypadku gier mało znanych. Czy to odpowiada na twoje wątpliwości?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: tomwro »

dannte pisze: 15 cze 2021, 23:08
tomwro pisze: 15 cze 2021, 22:59 To czemu w takim razie na stronie gry jest ocena z average a nie geek. Przecież "prawdziwą" ocena z uśrednioną jest właśnie geek rate.
Nie rozumiem z czego wynika to pytanie (albo źle interpretuję ton w jakim je napisałeś). Zastanawiasz się nad wyborem twórców BGG, czy kwestionujesz to co napisałem?
W linku, który wkleiłem jest informacja
The "User Rating" is arguably the one you will use the most, and the "Average Rating" will be the most helpful when looking for a good, well received game.
Geek rating nie powinien mieć żadnego znaczenia dla użytkownika BGG. Ale miejsce w rankingu top BGG już tak.

Geek rating nie jest tą jedyną słuszną oceną, tylko arbitralnym wyliczeniem wynikającym z doświadczenia twórców BGG. Został zaprojektowany w ten sposób (tak jak opisał wyżej @addekk), żeby uniknąć wahań w rankingu w przypadku gier mało znanych. Czy to odpowiada na twoje wątpliwości?
Teraz już wszystko jasne. Do przed chwilą za "geeków" miałem właśnie użytkowników portalu. Stąd pytanie i wątpliwości. Teraz już jest jasne, że "geek ratio" to ich wewnętrzne oceny, bo gry z 3 głosami nie były na top 100.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: esztfke »

Nie ich wewnętrzne, tylko do wszystkich ocen użytkowników automatycznie dodawane jest ileś (nie wiadomo ile) ocen średnich, właśnie po to, żeby gra mająca 50 głosów nie weszła wysoko do rankingu.
Tak więc o ile gra nie jest kompletnym gniotem, to geek rating będzie niższy od average ratingu, a im większa liczba głosów użytkowników, tym bardziej będą do siebie zbliżone.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: tomwro »

Czyli ich wewnętrzne. A będąc bardziej precyzyjnym z punktu widzenia IT to ich techniczne ratingi. Btw. Nie do końca widzę przyczynę, by je pokazywać użytkownikom. Powinno być widoczne po prostu avr rating, a do pozycjonowania w rankingach geek rating "under the hood".
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: wrojka »

tomwro pisze: 16 cze 2021, 09:03 Czyli ich wewnętrzne. A będąc bardziej precyzyjnym z punktu widzenia IT to ich techniczne ratingi. Btw. Nie do końca widzę przyczynę, by je pokazywać użytkownikom. Powinno być widoczne po prostu avr rating, a do pozycjonowania w rankingach geek rating "under the hood".
Tak, to ich wewnętrzna metryka. Czemu jest widoczna? Pewnie dla transparencji.
Gdyby nie pokazywali geek rating to mogłyby się pojawić pytania czemu gra z Avg. 10/10 nie jest na #1, a jest tam gra z Avg. 8.78/10.

W sytuacji gdyby jej nie pokazali, to ktoś mógłby im zarzucić, że 'under the hood' manipulują pozycjami gier (na liście top100) za łapówkę od wydawcy :D
nienazwany
Posty: 70
Rejestracja: 07 kwie 2020, 18:34
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: nienazwany »

Oba sposoby obliczania ocen mają swoje istotne wady i żaden nie jest złotym środkiem.

W przypadku GR wynik jest wrażliwy na popularność tytułu: gry z drogą kampanią reklamową lub bardzo hype'owane będą zazwyczaj wyżej w rankingu, niż mniej popularne tytuły (przynajmniej zaraz po premierze).

AR z kolei ma wszystkie wady średniej arytmetycznej - łatwo wynik zawyżyć lub zaniżyć. Szczególnie widać to, gdy gra ma mało ocen. Pewnie lwia część pierwszych 10-tek to oceny ludzi zaangażowanych w projekt, ich znajomych, ludzi którzy ocenili grę po jednej rozgrywce i oczywiście (w przypadku większych tytułów) działań marketingowców ;) Gdy gra dostaje na start sporo takich przychylnych 10, to potem potrzeba znacznie więcej ocen zwykłych użytkowników, żeby poznać "prawdziwą" średnią. Średnia gry, która ma 500-1000 ocen będzie zazwyczaj bardziej zniekształcona niż takiej, która ma 10x więcej ocen.

Myślę, że warto patrzeć też na inne rzeczy:
- słowne recenzje użytkowników, które zawierają zazwyczaj sporo cennych informacji i doświadczeń z gry
- jaki jest stosunek ocen, pomijając skrajne: czy dominują 7-8, czy może 5-6
- jaki jest rok wydania gry; mało prawdopodobne, żeby starszy tytuł utrzymywał się wysoko w rankingu z powodu hype'u lub działań marketingowych
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: kozz84 »

a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: rutra1992 »

kozz84 pisze: 21 cze 2021, 12:42 a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
A czym miałyby być te wagi?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: kozz84 »

rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 00:39
kozz84 pisze: 21 cze 2021, 12:42 a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
A czym miałyby być te wagi?
Liczba głosów:

(g / (g+m)) *s + (m / (g+m)) * S

s - średnia ocena dla danego tytułu
g - liczba wystawionych ocen na tytuł
m - minimalna liczba ocen wymagana do uwzględnienia w TOP (min. 500)
S - średnia ocen dla wszystkich tytułów
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: garg »

rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 00:39
kozz84 pisze: 21 cze 2021, 12:42 a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
A czym miałyby być te wagi?
Już była o tym rozmowa na forum i możliwości jest sporo - w skrócie:
- liczba ocen użytkownika (czyli jak wiele gier ograł i jaką ma perspektywę)
- średnia ocen użytkownika (czy ktoś ocenia surowo, czy łagodnie)
- rozrzut ocen użytkownika (czy raczej wszystko wokół średniej, czy skrajności)
- staż na BGG (bo jeśli gra od dawna, to ma pewnie większą wiedzę)
- rodzaj gier, które ocenia (jeśli oceniasz wysoko ameri, a nisko euro, to raczej lubisz ten pierwszy gatunek i Twoje oceny ameri są bardziej miarodajne)
itd.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: kozz84 »

Ciekawa rzecz, że próbuję znaleźć wzór według którego jest to liczone i nie mogę znaleźć.

Jedyne co znalazłem, że bierze średnią ocen użytkowników i dodaje 500 sztucznych ocen o wartości 5.5.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: garg »

kozz84 pisze: 22 cze 2021, 09:14 Ciekawa rzecz, że próbuję znaleźć wzór według którego jest to liczone i nie mogę znaleźć.

Jedyne co znalazłem, że bierze średnią ocen użytkowników i dodaje 500 sztucznych ocen o wartości 5.5.
Bo to jest tajne. Prawie jak skład Coca-Coli :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: rutra1992 »

garg pisze: 22 cze 2021, 09:06
rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 00:39
kozz84 pisze: 21 cze 2021, 12:42 a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
A czym miałyby być te wagi?
Już była o tym rozmowa na forum i możliwości jest sporo - w skrócie:
- liczba ocen użytkownika (czyli jak wiele gier ograł i jaką ma perspektywę)
- średnia ocen użytkownika (czy ktoś ocenia surowo, czy łagodnie)
- rozrzut ocen użytkownika (czy raczej wszystko wokół średniej, czy skrajności)
- staż na BGG (bo jeśli gra od dawna, to ma pewnie większą wiedzę)
- rodzaj gier, które ocenia (jeśli oceniasz wysoko ameri, a nisko euro, to raczej lubisz ten pierwszy gatunek i Twoje oceny ameri są bardziej miarodajne)
itd.
To jest brane pod uwagę tylko w geek czy w obu?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: Rafal_Kruczek »

rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 00:39
kozz84 pisze: 21 cze 2021, 12:42 a czy ranking bgg nie jest tak samo wyliczany jak ranking imdb czy filmwebu, czyli średnia ważona? Liczy się średnia i liczba głosów?
A czym miałyby być te wagi?
To nie sa w ścisłym tego znaczeniu wagi.a razcej coś w rodzaju wbudowanej inercji.
Z tego co czytałem kilka lat temu na I róznych dyskusjach na BGG ( już nie pamiętam źródła)
https://boardgamegeek.com/wiki/page/BoardGameGeek_FAQ
Wdrożony jest system, który
1) zbiera rzeczywiscie złożone głosów - chyba nie jest ujawnione jak wykrywają "fake" konta.
2) na podstawie tych głosów liczona jest average.
3) do tych głosów dokładana jest pewna liczba stałych głosów 5/10 i jeśli liczba rzeczywiscie oddanych głosów przekaracza jakeis minimum (chyaba 30) wyliczany jest Gekk rating ogólny
4) dla każdej kategorii (Strategy,Family,Customizable itp.)w której jest gra do tych głosów dokładana jest pewna liczba stałych głosów 5/10 (mniejsza niz w ogólnym)i jeśli liczba rzeczywiscie oddanych głosów przekracza jakieś minimum (chyaba 30) wyliczany jest Geek rating ogólny
To że liczba w punkcie 3 i 4 jest różna - powoduje czasami paradoksy, że gry są w innej kolejności w rankingu ogólnym a w innej w rankingu kategorii.
Także głosy które są poniżej średniej , a powyżej 5.0 obniżają średnią , ale w pewnym przedziale mogą podnieść ranking ogólny.
To sie mogło trochę zmienić. Nie widzę na przykład teraz oddzielnego geek rating w kategoriach
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: garg »

rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 09:47
garg pisze: 22 cze 2021, 09:06
rutra1992 pisze: 22 cze 2021, 00:39

A czym miałyby być te wagi?
Już była o tym rozmowa na forum i możliwości jest sporo - w skrócie:
- liczba ocen użytkownika (czyli jak wiele gier ograł i jaką ma perspektywę)
- średnia ocen użytkownika (czy ktoś ocenia surowo, czy łagodnie)
- rozrzut ocen użytkownika (czy raczej wszystko wokół średniej, czy skrajności)
- staż na BGG (bo jeśli gra od dawna, to ma pewnie większą wiedzę)
- rodzaj gier, które ocenia (jeśli oceniasz wysoko ameri, a nisko euro, to raczej lubisz ten pierwszy gatunek i Twoje oceny ameri są bardziej miarodajne)
itd.
To jest brane pod uwagę tylko w geek czy w obu?
Miałem na myśli, że na tym mogłaby być oparta średnia ważona. A na czym jest faktycznie, to - jak pisałem wcześniej - słodka tajemnica adminów BGG.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5180
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 876 times
Kontakt:

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: raj »

Kiedyś próbowałem to przeanalizować.
https://www.gamesfanatic.pl/2015/08/05/rankingi-bgg/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Rankingi BBG: Average Vs Geek ratings

Post autor: MichalStajszczak »

Artykuł Erica Martina na temat tego, dlaczego nowe gry są w czołówce rankingu bgg.
ODPOWIEDZ