Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: kurdzio »

Obrazek
Najeźdźcy ze Scytii to strategiczna gra planszowa Shema Philipsa, autora trylogii Zachodnich Królestw (Paladyni, Architekci, Wicehrabiowie) i trylogii Północy (Najeźdźcy, Explorers, Shipwrights). Gra w wyjątkowy sposób wykorzystuje mechanikę zarządzania robotnikami. W czasie swojej tury gracz dysponuje tylko jednym meeplem i kładzie go na wybranym polu planszy, wykonując akcję z tego pola, a następnie zabiera meepla z innego pola, również wykonując jego akcję. Tym samym Najeźdźcy ze Scytii stanowią udoskonaloną wersję Najeźdźców z Północy, oferując większe pole rozgrywki, indywidualnego Bohatera dla każdego gracza i możliwość umacniana własnej drużyny poprzez Konie i Orły. Najeźdźcy ze Scytii zawierają w sobie również elementy oraz mechaniki z dodatków do Najeźdźców z Północy, co czyni z nich wspaniałą propozycję dla wszystkich fanów rozbudowanych gier euro. Jednocześnie najnowsze dzieło Phillipsa to gra szybka i intuicyjna, oferująca przystępny wariant solo.
Instrukcja: https://portalgames.blob.core.windows.n ... ook_PL.pdf

Premiera: sierpień 2021

BŁĄD W INSTRUKCJI
Portal potwierdził, że błąd występuje tylko w instrukcji, sama karta jest prawidłowa.
https://youtu.be/qa1EaBip9hs?t=2749
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 17 lip 2021, 09:58 przez kurdzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Apos »

Przeglądam na szybko instrukcję i nie rozumiem, dlaczego w/g niej bonus z orła na tej karcie daje dodatkowe 2 PZ'ty, a nie punkty siły do najazdu na Cymerię. W/g ogólnej zasady, ten orzeł podwaja zdolność Podżegacza, czyli "Zyskujesz 2x1 siły podczas najazdu na Cymerię".

Obrazek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie wiem jak Portal to robi, ale to kolejna gra za ~115zł i do tego z fajnymi komponentami.
Ponieważ nie załapałem się na Najeźdźców z Północy więc Scytia będzie jak znalazł :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Seykan »

Apos pisze: 13 lip 2021, 09:45 Przeglądam na szybko instrukcję i nie rozumiem, dlaczego w/g niej bonus z orła na tej karcie daje dodatkowe 2 PZ'ty, a nie punkty siły do najazdu na Cymerię. W/g ogólnej zasady, ten orzeł podwaja zdolność Podżegacza, czyli "Zyskujesz 2x1 siły podczas najazdu na Cymerię".
Gdyż to jest błąd na grafice karty, powinno być tam 1 dodatkowy PZ, a nie dodatkowa siła. W angielskiej instrukcji jest to poprawne.
Zapytałem Portal czy błąd mają również na karcie, ale zero odpowiedzi.

Tutaj niżej poprawnie, kurdzio to wyłapał.

Obrazek
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Blue »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 lip 2021, 09:47 Nie wiem jak Portal to robi, ale to kolejna gra za ~115zł i do tego z fajnymi komponentami.
Ponieważ nie załapałem się na Najeźdźców z Północy więc Scytia będzie jak znalazł :D
Najeźdźcy od GFP tez jak byli w sklepach to ok 100zł kosztowała podstawka. Fakt faktem gry z tej serii mają świetną cenę w PL jak na jakośc i ilość komponentów.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: kurdzio »

Apos pisze: 13 lip 2021, 09:45 Przeglądam na szybko instrukcję i nie rozumiem, dlaczego w/g niej bonus z orła na tej karcie daje dodatkowe 2 PZ'ty, a nie punkty siły do najazdu na Cymerię. W/g ogólnej zasady, ten orzeł podwaja zdolność Podżegacza, czyli "Zyskujesz 2x1 siły podczas najazdu na Cymerię".
Seykan pisze: 13 lip 2021, 09:48 Gdyż to jest błąd na grafice karty, powinno być tam 1 dodatkowy PZ, a nie dodatkowa siła. W angielskiej instrukcji jest to poprawne.
Zapytałem Portal czy błąd mają również na karcie, ale zero odpowiedzi.

Tutaj niżej poprawnie, kurdzio to wyłapał.
Pozostaje mieć nadzieję że błąd nie będzie występował na karcie, ale raczej obstawiam tylko w instrukcji.

Co do samej gry to bardzo się cieszę że powstała, tak jak wielu nie załapałem się na wersję "z Północy", dlatego jest to mega okazja żeby poznać grę ;) A cena tylko dodatkowo zachęca.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Apos »

kurdzio pisze: 13 lip 2021, 10:10
Apos pisze: 13 lip 2021, 09:45 Przeglądam na szybko instrukcję i nie rozumiem, dlaczego w/g niej bonus z orła na tej karcie daje dodatkowe 2 PZ'ty, a nie punkty siły do najazdu na Cymerię. W/g ogólnej zasady, ten orzeł podwaja zdolność Podżegacza, czyli "Zyskujesz 2x1 siły podczas najazdu na Cymerię".
Seykan pisze: 13 lip 2021, 09:48 Gdyż to jest błąd na grafice karty, powinno być tam 1 dodatkowy PZ, a nie dodatkowa siła. W angielskiej instrukcji jest to poprawne.
Zapytałem Portal czy błąd mają również na karcie, ale zero odpowiedzi.

Tutaj niżej poprawnie, kurdzio to wyłapał.
Pozostaje mieć nadzieję że błąd nie będzie występował na karcie, ale raczej obstawiam tylko w instrukcji.

Co do samej gry to bardzo się cieszę że powstała, tak jak wielu nie załapałem się na wersję "z Północy", dlatego jest to mega okazja żeby poznać grę ;) A cena tylko dodatkowo zachęca.
Też mam taką nadzieję.

Pomimo, że w kolekcji mamy wersję BigBox "z Północy" ze wszystkimi dodatkami wydanymi u nas, to chętnie sięgnę po Najeźdźców ze Scytii. Bardzo lubię tę formułę, a tutaj jest prawie to samo, ale jako całokształt wydaje się bardziej spójne, przemyślane i nie potrzebuje dodatków na start. Wersja z Północy, ze wszystkim sprawiała wrażenie trochę przekombinowanej. Najchętniej wywaliłbym stamtąd jeden z pięciu torów rozwoju.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: dwaduzepe »

Obstawiam, ze blad jest tez na karcie, bo to Portal - tam sie dzieje cos niedobrego na etapie korekty/sprawdzania.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Seykan »

dwaduzepe pisze: 13 lip 2021, 10:29 Obstawiam, ze blad jest tez na karcie, bo to Portal - tam sie dzieje cos niedobrego na etapie korekty/sprawdzania.
Też się trochę tego obawiam i teraz zastanawiam się czy kupować bo chciałem brać w przedsprzedaży z monetkami. Jak już wychodzą błędy to pewnie coś jeszcze tam wyjdzie, a z drugiej strony ten błąd nie wydaje się taki istotny.. Sam nie wiem :P

Ale cena jest naprawdę przyjemna porównując do innych tytułów. Zagramanicą niektórzy narzekają na wygląd tej gry, jednak ja uważam, że wygląda fenomenalnie. Do tego naprawdę się wyróżnia swoim stylem.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: seki »

Wszystkie gry od Garphill Games miały zawsze tak dobrą cenę i były zwykle w sprzedaży za 100-110 zl To raczej nie zasługa Portalu czy też gorszej jakości a bardziej polityka i umiejętność optymalizowania kosztów oryginalnego wydawcy. Jakość zawsze świetna a pudła wypchane po brzegi.
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: IrasArgor »

Te pudełka, a właściwie stosunek zawartości i masy do jego wielkości to naprawdę coś czego nie umiem się nachwalić. Wiem, że to moje pobożne życzenie, ale fajnie jakby na rynku wydawnictwa brały z tego przykład i przerodziło się to w jakiś ogólny trend.

Cena to osobny temat, niemniej wydaję na sporą grę stówkę i nie mam cienia wrażenia, że w jakimkolwiek stopniu jakość gry na tym ucierpiała.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Atk »

Nie wiem jak wypchane jest to pudło, ale smartphone od portalu waży ładne 3.5kg dobroci jak mnie pamięć nie myli. Dobrze wypchane pudło

Co do najeździcow, mocno mnie interesują ze względu na mechanikę, a cena przy okazji jest bardzo fajna
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: pcyzm »

Jak wygląda negatywna interakcja w tej grze?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: konradstpn »

pcyzm pisze: 13 lip 2021, 16:47 Jak wygląda negatywna interakcja w tej grze?
Stricte negatywna nie istnieje. Nie ma jej na kartach jak w NzP. Standardowe zajmowanie pól i wyścig o podbój regionów bądź wypełnianie celów.
Gram, więc jestem.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: dwaduzepe »

Seykan pisze: 13 lip 2021, 09:48
Apos pisze: 13 lip 2021, 09:45 Przeglądam na szybko instrukcję i nie rozumiem, dlaczego w/g niej bonus z orła na tej karcie daje dodatkowe 2 PZ'ty, a nie punkty siły do najazdu na Cymerię. W/g ogólnej zasady, ten orzeł podwaja zdolność Podżegacza, czyli "Zyskujesz 2x1 siły podczas najazdu na Cymerię".
Gdyż to jest błąd na grafice karty, powinno być tam 1 dodatkowy PZ, a nie dodatkowa siła. W angielskiej instrukcji jest to poprawne.
Zapytałem Portal czy błąd mają również na karcie, ale zero odpowiedzi.

Tutaj niżej poprawnie, kurdzio to wyłapał.
i co Portal dalej milczy? czyli blad jesy tez na karcie. lipa
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Seykan »

dwaduzepe pisze: 14 lip 2021, 21:54 i co Portal dalej milczy? czyli blad jesy tez na karcie. lipa
Dalej milczy, nawet im się przypominałem. Więc też podejrzewam błąd na karcie, ale nie chce mi się kręcić "gównoburzy" u nich na Facebook 'u.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Atk »

Seykan pisze: 14 lip 2021, 21:55
dwaduzepe pisze: 14 lip 2021, 21:54 i co Portal dalej milczy? czyli blad jesy tez na karcie. lipa
Dalej milczy, nawet im się przypominałem. Więc też podejrzewam błąd na karcie, ale nie chce mi się kręcić "gównoburzy" u nich na Facebook 'u.
a oni nie mieli miec przed urlopem jakis szkolen wyjazdowych? Polecalbym poczekac na spokojnie. Ja pisalem w sprawie Barrage i bledu na plaszy holandii. Odp mi po kilku dniach, ze przyjrza sie tematowi i dziekuja za info
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Seykan »

Atk pisze: 15 lip 2021, 00:12 a oni nie mieli miec przed urlopem jakis szkolen wyjazdowych? Polecalbym poczekac na spokojnie. Ja pisalem w sprawie Barrage i bledu na plaszy holandii. Odp mi po kilku dniach, ze przyjrza sie tematowi i dziekuja za info
Nie jestem przekonany, tzn. widzę, że nie ma ich od wczoraj, ale ja pisałem do nich maila na samym początku zeszłego tygodnia.
Tak czy inaczej ja zamówię, najwyżej będę pisał o wymianę kart.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: konradstpn »

Potwierdzam. Wspominali, że mają szkolenie z przekładania tekstu źródłowego na język docelowy ze szczególnym uwzględnieniem autokorekty i korekty właściwej.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Gromb »

konradstpn pisze: 15 lip 2021, 08:40 Potwierdzam. Wspominali, że mają szkolenie z przekładania tekstu źródłowego na język docelowy ze szczególnym uwzględnieniem autokorekty i korekty właściwej.
Czyli jedno z tzw. kluczowych szkoleń o znaczeniu drugorzędnym :roll:
Ciekawe, czy w przypadku błędnej karty/ kart będzie można za symboliczny grosz nabyć pakiet naprawczy?
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 12:28 przez Gromb, łącznie zmieniany 1 raz.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: tomp »

Rozumiem, że zdarzają się chochliki drukarskie np. "a" zamiast "ą" lub odwrotnie. Tutaj jest coś więcej.
Czy ja mam takie wrażenie czy praktycznie każdy tytuł od portalu ma jakieś braki w tłumaczeniach gier ? Tutaj zmienione reguły, w innych tytułach wycięte zasady, etc.
Czy to jakaś czarna seria ? Czy wiadomo kto to tłumaczył ? Może warto zmienić firmę od tłumaczeń...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: dwaduzepe »

tomp pisze: 16 lip 2021, 12:25 Rozumiem, że zdarzają się chochliki drukarskie np. "a" zamiast "ą" lub odwrotnie. Tutaj jest coś więcej.
Czy ja mam takie wrażenie czy praktycznie każdy tytuł od portalu ma jakieś braki w tłumaczeniach gier ? Tutaj zmienione reguły, w innych tytułach wycięte zasady, etc.
Czy to jakaś czarna seria ? Czy wiadomo kto to tłumaczył ? Może warto zmienić firmę od tłumaczeń...
Portal slynie z bledow - oni wydaja fajne gry, ale robia to w beznadziejny sposob. Szkoda. Firma kogucik.
Redor
Posty: 25
Rejestracja: 10 wrz 2016, 21:34
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Redor »

Na live streamie Portalu potwierdzili, że błąd dotyczy tylko instrukcji, karta jest prawidłowa.

https://youtu.be/qa1EaBip9hs?t=2749
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 15:47 przez Redor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: eveni »

tomp pisze: 16 lip 2021, 12:25 Czy wiadomo kto to tłumaczył ? Może warto zmienić firmę od tłumaczeń...
A to nie jest tak, że oni sami tłumaczą, tzn. pracownicy wydawnictwa. Coś kiedyś Ignacy opowiadał o kilku niezależnych zespołach tłumaczących i weryfikujących. Chyba, że źle zapamiętałam.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Raiders of Scythia / Najeźdźcy ze Scytii (Shem Phillips)

Post autor: Błysk »

eveni pisze: 16 lip 2021, 15:17
A to nie jest tak, że oni sami tłumaczą, tzn. pracownicy wydawnictwa. Coś kiedyś Ignacy opowiadał o kilku niezależnych zespołach tłumaczących i weryfikujących. Chyba, że źle zapamiętałam.
Ja pamiętam jak twierdził że osoba od przyjmowania tłumaczenia to nic nie daje... :D
ODPOWIEDZ