Diuna: Sekrety Rodu / Dune: House Secrets (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1845 times
Kontakt:

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: Gambit »

yrq pisze: 04 maja 2022, 12:16 Tymczasem:
Obrazek
Rozumiem, że to ten zmieniony raport, który teraz został wprowadzony?
tommyray
Posty: 1316
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 408 times
Been thanked: 549 times
Kontakt:

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: tommyray »

To jest gra bubel, gdzie nastąpił fail w targecie, w marketingu, w cyklu wydawniczym (zależność od filmów) i w samym produkcie.

Kolejne części graczy zaawansowanych już nie przyciągną a początkujący nie kupią ostatecznie przecież trzech pudeł(!) żeby mieć całość i poznać tylko jakieś fanfiction.

A ktoś wspomniał, że Batman... dla mnie Diuna ubiła i Batmana. Myślę że dla innych również. Prorokuję że sprzedaż Batmana będzie bardzo ograniczona, ludzie podejdą doń jak pies do jeża.

Wiedeński, Diuna - podczas projektowania wybrano trudność na bazie najniższego wspólnego mianownika co tylko sprymitywizowało Detektywa. Dla mnie i moich znajomych linia martwa ubita przez Portal idiotyczą decyzją projektową: "Im bardziej mamy doświadczonych graczy tym bardziej uprościmy kolejną iterację". Było minęło, ja w ten produkt już nie wierzę, to już jest tylko równia pochyla. Niżej już może być tylko Detektyw: MyLittlePony.
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: tomekmani3k »

tommyray pisze: 04 maja 2022, 12:55
Niżej już może być tylko Detektyw: MyLittlePony.
Mam 4 letnią córkę i myślę, że byłaby odpowiednim targetem dla gry. Może ktoś pójdzie dalej tym tokiem myślenia :D kroniki przygody od kaczek też nie mają skomplikowanych wątków ale dla dzieci idealne :D
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 359 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: yrq »

Gambit pisze: 04 maja 2022, 12:28
yrq pisze: 04 maja 2022, 12:16 Tymczasem:
Obrazek
Rozumiem, że to ten zmieniony raport, który teraz został wprowadzony?
Tak, kumpel sprawdzał parę dni temu jak to wygląda (grę przechodziliśmy zanim raport był w planach).

Edit: sprawdziłem samodzielnie przed chwilą i tak to wygląda.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2022, 13:23 przez yrq, łącznie zmieniany 1 raz.
kiniol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 222 times
Been thanked: 28 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: kiniol1 »

Przestańcie już krytykować tę grę bo od trzech miesięcy nie mogę jej sprzedać 😉
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: tomekmani3k »

yrq pisze: 04 maja 2022, 13:09
Gambit pisze: 04 maja 2022, 12:28
yrq pisze: 04 maja 2022, 12:16 Tymczasem:
Obrazek
Rozumiem, że to ten zmieniony raport, który teraz został wprowadzony?
Tak, kumpel sprawdzał parę dni temu jak to wygląda (grę przechodziliśmy zanim raport był w planach).
Tak przy okazji czy uważacie, że to pytanie jest dobrze zadane? Są dwie opcje wyboru co robić ale odpowiedzi tak/nie. Zakładam, ze chodzi o pierwszą część czy się powie, ale całość mi się nie podoba.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 359 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: yrq »

tomekmani3k pisze: 04 maja 2022, 13:16
yrq pisze: 04 maja 2022, 13:09
Gambit pisze: 04 maja 2022, 12:28

Rozumiem, że to ten zmieniony raport, który teraz został wprowadzony?
Tak, kumpel sprawdzał parę dni temu jak to wygląda (grę przechodziliśmy zanim raport był w planach).
Tak przy okazji czy uważacie, że to pytanie jest dobrze zadane? Są dwie opcje wyboru co robić ale odpowiedzi tak/nie. Zakładam, ze chodzi o pierwszą część czy się powie, ale całość mi się nie podoba.
No właśnie w tym szkopuł i (nie)słuszne szkalowanie wydawnictwa ;)
Sprawdziłem samodzielnie przed chwilą i tak to wciąż wygląda.
Edit: w wersji polskiej tak samo :D
Edit2: haha, zmieniłem język na niemiecki i treści pytań i odpowiedzi są po angielsku a przetłumaczyli przyciski.
pcyzm
Posty: 692
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: pcyzm »

Gambit pisze: 04 maja 2022, 11:34 Na pewno marketing Diuny nie tworzy fałszywego obrazu gry? Zwłaszcza, jeśli spojrzy się na niego przez pryzmat Detektywa? Oto kawałki marketingu ze strony gry na stronie Portalu, z moimi wtrąceniami:
Nie, jest to opis jakich wiele. Wcielamy się w rebeliantów? Wypełniamy misje? Mamy ograniczone zasoby? Podejmujemy wspólnie decyzje? Na wszystkie te odpowiedzi można odpowiedzieć 'tak', a że robimy to do bólu liniowo to już inna sprawa i to zdaje się miał poprawić ten "nowy" raport zrobiony na wzór tego z Detektywa.

Nie podchodziłem do gry drugi raz, tym bardziej, że spodobała mi się sama fabuła i z tego co pamiętam podczas rozgrywki do końca nie byłem przekonany czym się to wszystko skończy. Zakładałem, że po ostatniej misji można natrafić na jakieś "gorsze" zakończenie. Dodam tylko tyle, że wcześniej skończyłem wszystko co tylko było sygnowane Detektywem więc niejako jestem przyzwyczajony do pewnych różnic względem pierwowzoru.

Osobnym problemem jest to ciągłe bazowanie na marce Detektyw, ale tak po prawdzie to tu nie ma dobrego jednego rozwiązania:
wersja 1 - Portal robi Diunę umieszczając ją w linii Detektywa - źle bo gra jest 'za daleko' od oryginału
wersja 2 - Portal robi Diunę bez sygnatury Detektywa - źle bo udają, że to coś nowego a to tak naprawdę nowe wcielenie Detektywa...



tommyray pisze: 04 maja 2022, 12:55 Wiedeński, Diuna - podczas projektowania wybrano trudność na bazie najniższego wspólnego mianownika co tylko sprymitywizowało Detektywa. Dla mnie i moich znajomych linia martwa ubita przez Portal idiotyczą decyzją projektową: "Im bardziej mamy doświadczonych graczy tym bardziej uprościmy kolejną iterację".
Bo Detektywa sporo osób zaczynało, ale mało kto kończył. A genialny dodatek LA z podobnym poziomem trudności był jakoś niedoceniony przez graczy. Stąd Detektyw Sezon 1 czy zmiana sposobu przechodzenia misji w WŁ (który skądinąd miał już dodruk i na BGG nie jest źle oceniany).
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 783
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 529 times
Kontakt:

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: VivoBrezo »

pcyzm pisze: 04 maja 2022, 23:11
Nie, jest to opis jakich wiele. Wcielamy się w rebeliantów? Wypełniamy misje? Mamy ograniczone zasoby? Podejmujemy wspólnie decyzje? Na wszystkie te odpowiedzi można odpowiedzieć 'tak', a że robimy to do bólu liniowo to już inna sprawa i to zdaje się miał poprawić ten "nowy" raport zrobiony na wzór tego z Detektywa.
No z tymi ograniczonymi zasobami to bym tak nie przesadzał :)

Z ciekawości, przeszedłem sobie dzisiaj Diunę w wariancie detektywistycznym, mając w pamięci nasze decyzje z poprzedniej rozgrywki. Wynik 18/21 także w miarę pamiętałem fabułę :D.

Zdecydowanie, taka wersja raportu jest dużo lepsza i daje większą satysfakcję. Ok, ostatnia decyzja, czy powiedzieć Zarzur o ucieczce to żadna decyzja (chociaż może w kolejnych częściach będzie to miało jakieś konsekwencje), tym niemniej wraca trochę feeleing z klasycznego Detektywa.

Czego nowy raport nie naprawia? Niskiego poziomu trudności. Tak czy siak gracz odkryje prawie wszystkie karty misji, zasoby nie są problemem, a poziom dedukcji jest na poziomie krzyżówek panoramicznych, ale przynajmniej nie jest to już interaktywna opowieść bez elementu gry.

Na pewno z korzyścią dla systemu Detektyw jest odejście od jednego sposobu przechodzenia gry i podział na bardziej narracyjny, lub detektywistyczny. Jeśli ten sposób będzie wykorzystywany w pełni w przyszłości, to może pogodzi ambicje Ignacego w robieniu gier ,,dla ludu", a podejściem fanów, którzy chcą jednak czegoś więcej.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
pcyzm
Posty: 692
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: pcyzm »

VivoBrezo pisze: 05 maja 2022, 11:53 No z tymi ograniczonymi zasobami to bym tak nie przesadzał :)
No tego się akurat nie da wybronić bo wygląda na mechaniczny bubel. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić grupę testerską, która by nie zwróciła uwagę, że te najwyższe poziomy rozwoju są ciut przesadzone. I tego nie da się już "załatać".
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: tomp »

Ja na to patrze z innej strony.
Uważam, że rynkiem docelowym dla tej gry był rynek amerykański. Z góry przepraszam za użycie stereotypu, ale jaki odbiorca taki projekt gry.
Dodatkowo, chwilę temu sprawdziłem ocene na bgg -> 5.2, czyli najbliżej 5.
5 - Average game, slightly boring, take it or leave it.
Czy ta ocena średnia odpowiada tej grze ? Wydaje mi się, że tak.
Król nie jest nagi, jest dokładnie taki jak być powinien. Jestem pewien, że założenia projektowe zostały zrealizowane.

PS. Jako fan Diuny (tej książkowej), również miałem wysokie ambicje wobec gry. Niestety na wysokich ambicja nie zarabia się, ale na popularnym produkcie. Diuna przestała być popularna już po ściągnięciu ostatniego kinowego plakatu. Kto sięga po książki w dzisiejszych czasach ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
pcyzm
Posty: 692
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: pcyzm »

Taka ciekawostka z AleGramy:
- Z kolejnej odsłony wylatują naklejki
- zaczynamy z drużyną Freemanów, nie wszyscy przetrwają do końca
- dlaczego (mimo krytyki na BGG) opłaca się kontynuowanie serii: Sekrety Rodu to jedna z tych gier, która ma robiony dodruk...
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3488
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: psia.kostka »

pcyzm pisze: 19 lis 2022, 21:40 - zaczynamy z drużyną Freemanów, nie wszyscy przetrwają do końca
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
pcyzm
Posty: 692
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: pcyzm »

Z ostatniego materiału na zagranicznym kanale Portal Games wynika, że... kontynuacji Sekretów Rodu nie będzie. Kurtyna w dół...
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3488
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: psia.kostka »

Czyli to powiedzonko "nie kupuj wydania od Portalu, bo nie wiadomo czy beda drukowac tez dodatki po podstawce" jednak sie sprawdza :mrgreen:

Gre kupilem uzywana w jakims multi-dealu. W pudle troche hula wiatr (porownujac z Detektywem), ale zaplacilem jakies grosze i ciagle sobie mowie, ze nie moze byc tak zle, jak ludzie gadaja :wink:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
pcyzm
Posty: 692
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 207 times
Been thanked: 207 times

Re: Dune: House Secrets / Diuna: Sekrety Rodu (J. Poczęty, P. Rymer, I. Trzewiczek, W. Spyra)

Post autor: pcyzm »

psia.kostka pisze: 05 sty 2024, 01:18 Gre kupilem uzywana w jakims multi-dealu. W pudle troche hula wiatr (porownujac z Detektywem), ale zaplacilem jakies grosze i ciagle sobie mowie, ze nie moze byc tak zle, jak ludzie gadaja :wink:
Ale to już będziesz grać na zmienionej wersji testu końcowego więc odczucia mogą być przynajmniej ciut lepsze ;)
ODPOWIEDZ