Ubezpieczenie kolekcji gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: litk »

Nasze kolekcje gier warte są czasem dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Czy zastanawiacie się co w przypadku jakiegoś pożaru, zalania, trzęsienia ziemi, trąby powietrznej itp? Czy zastanawialiście się czy w takich przypadkach ubezpieczenie mieszkania, czy domu obejmie kolekcję planszówek? Jeśli tak to zapewne są jakieś warunki np. dowody zakupów. A może są jakieś dedykowane ubezpieczenia, słyszałem że dotyczące gier cyfrowych tak np. w przypadku zhakowania konta. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: tekknoboy »

To chyba pod wyposażenie wnętrza podchodzi.
Jeśli samemu ubezpieczasz swoją nieruchomość, to możesz określić do jakiego limitu/kwoty chcesz mieć ubezpieczone wyposażenie. W mojej interpretacji planszowki właśnie pod tą kategorie podchodzą
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: polwac »

Też się niedawno nad tym zastanawiałem. Przy następnym spotkaniu z ubezpieczycielem na pewno zapytam jak taki temat ugryźć.
Chyba, że ktoś wcześniej tutaj podpowie jak rozwiązać taką kwestię i czy to się w ogóle opłaca.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: brutusss »

tekknoboy pisze: 18 sie 2021, 21:27 To chyba pod wyposażenie wnętrza podchodzi.
Jeśli samemu ubezpieczasz swoją nieruchomość, to możesz określić do jakiego limitu/kwoty chcesz mieć ubezpieczone wyposażenie. W mojej interpretacji planszowki właśnie pod tą kategorie podchodzą
Trzeba tylko czytać OWU. Ubezpieczyciel przy wyższych wartości wszystkich ruchomości w lokalu może na przykład wymagać obecności dodatkowych zabezpieczeń (alarm, monitoring).
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Lopek43 »

brutusss pisze: 19 sie 2021, 13:24
tekknoboy pisze: 18 sie 2021, 21:27 To chyba pod wyposażenie wnętrza podchodzi.
Jeśli samemu ubezpieczasz swoją nieruchomość, to możesz określić do jakiego limitu/kwoty chcesz mieć ubezpieczone wyposażenie. W mojej interpretacji planszowki właśnie pod tą kategorie podchodzą
Trzeba tylko czytać OWU. Ubezpieczyciel przy wyższych wartości wszystkich ruchomości w lokalu może na przykład wymagać obecności dodatkowych zabezpieczeń (alarm, monitoring).

Dodatkowo pamiętajcie jedną rzecz : Ubezpieczyć teoretycznie można wszystko i wszędzie.. każdy chętnie weźmie od Was składkę , problem może się pojawić jednak jak przyjdzie do wypłaty odszkodowania.. tak jak pisał kolega wyżej trzeba dobrze się zapoznać z ofertą z każdej strony.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Yuri »

Chciałem kiedyś ubezpieczyć swoją kolekcje militariów - w sumie pokrewny temat. Pierwsze co nakazali mi zrobić to zinwentaryzować zbiór w oparciu o zasady muzealne, czyli Karta do KAŻDEGO przedmiotu z opisem numerów seryjnych, zdjęć, itd, itd. Spasowałem ze wzgl na ilość rzeczy do obfocenia i poopisywania. Tutaj pewnie zażądaliby podobnej praktyki, by móc ocenić realnie wartość. Jak widzę, że niektórzy mają po pare setek gier to troszke pracy by było przy tym :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: rutra1992 »

Yuri pisze: 19 sie 2021, 14:10 Chciałem kiedyś ubezpieczyć swoją kolekcje militariów - w sumie pokrewny temat. Pierwsze co nakazali mi zrobić to zinwentaryzować zbiór w oparciu o zasady muzealne, czyli Karta do KAŻDEGO przedmiotu z opisem numerów seryjnych, zdjęć, itd, itd. Spasowałem ze wzgl na ilość rzeczy do obfocenia i poopisywania. Tutaj pewnie zażądaliby podobnej praktyki, by móc ocenić realnie wartość. Jak widzę, że niektórzy mają po pare setek gier to troszke pracy by było przy tym :)
Z ciekawości, przedmiotem byłaby w tym wypadku gra, czy może każdy element gry, np karta? :lol:
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Kilson »

rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 14:26 Z ciekawości, przedmiotem byłaby w tym wypadku gra, czy może każdy element gry, np karta? :lol:
Obstawiam, że to co ma realną wycenialną wartość. Jak masz jakieś drogie promki, to pewnie można je indywidualnie wyceniać, ale w większości przypadków chodzi raczej o całą grę niż poszczególne karty/figurki.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Yuri »

rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 14:26
Yuri pisze: 19 sie 2021, 14:10 Chciałem kiedyś ubezpieczyć swoją kolekcje militariów - w sumie pokrewny temat. Pierwsze co nakazali mi zrobić to zinwentaryzować zbiór w oparciu o zasady muzealne, czyli Karta do KAŻDEGO przedmiotu z opisem numerów seryjnych, zdjęć, itd, itd. Spasowałem ze wzgl na ilość rzeczy do obfocenia i poopisywania. Tutaj pewnie zażądaliby podobnej praktyki, by móc ocenić realnie wartość. Jak widzę, że niektórzy mają po pare setek gier to troszke pracy by było przy tym :)
Z ciekawości, przedmiotem byłaby w tym wypadku gra, czy może każdy element gry, np karta? :lol:
Wiesz, możemy się śmiać, ale od razu o tym pomyślałem, co i Ty. Bo JAKOŚ musieliby to ewaluować i oceniać, bo inaczej to prędzej jak później ludziska zaczęliby ich zwyczajnie naciągać.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: rutra1992 »

Yuri pisze: 19 sie 2021, 15:32
rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 14:26
Yuri pisze: 19 sie 2021, 14:10 Chciałem kiedyś ubezpieczyć swoją kolekcje militariów - w sumie pokrewny temat. Pierwsze co nakazali mi zrobić to zinwentaryzować zbiór w oparciu o zasady muzealne, czyli Karta do KAŻDEGO przedmiotu z opisem numerów seryjnych, zdjęć, itd, itd. Spasowałem ze wzgl na ilość rzeczy do obfocenia i poopisywania. Tutaj pewnie zażądaliby podobnej praktyki, by móc ocenić realnie wartość. Jak widzę, że niektórzy mają po pare setek gier to troszke pracy by było przy tym :)
Z ciekawości, przedmiotem byłaby w tym wypadku gra, czy może każdy element gry, np karta? :lol:
Wiesz, możemy się śmiać, ale od razu o tym pomyślałem, co i Ty. Bo JAKOŚ musieliby to ewaluować i oceniać, bo inaczej to prędzej jak później ludziska zaczęliby ich zwyczajnie naciągać.
Spodziewam się wyceny tego przez amortyzację od ceny zakupu, także i tak te kwoty nie byłyby adekwatne do tego co ludzie sobie wyobrażają
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Yuri »

rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 15:40
Yuri pisze: 19 sie 2021, 15:32
rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 14:26

Z ciekawości, przedmiotem byłaby w tym wypadku gra, czy może każdy element gry, np karta? :lol:
Wiesz, możemy się śmiać, ale od razu o tym pomyślałem, co i Ty. Bo JAKOŚ musieliby to ewaluować i oceniać, bo inaczej to prędzej jak później ludziska zaczęliby ich zwyczajnie naciągać.
Spodziewam się wyceny tego przez amortyzację od ceny zakupu, także i tak te kwoty nie byłyby adekwatne do tego co ludzie sobie wyobrażają
A np malowanie? Mam grę z <800 figurkami, kolejne 500 do niej w drodze. Gra z pomalowanym 1300 figurkami, a niepomalowanymi 1300 figurkami to jednam "mała" finansowa różnica, nie ? :) Sam jestem ciekaw jakby to ustalali.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: hipcio_stg »

Yuri pisze: 19 sie 2021, 16:31
rutra1992 pisze: 19 sie 2021, 15:40
Yuri pisze: 19 sie 2021, 15:32

Wiesz, możemy się śmiać, ale od razu o tym pomyślałem, co i Ty. Bo JAKOŚ musieliby to ewaluować i oceniać, bo inaczej to prędzej jak później ludziska zaczęliby ich zwyczajnie naciągać.
Spodziewam się wyceny tego przez amortyzację od ceny zakupu, także i tak te kwoty nie byłyby adekwatne do tego co ludzie sobie wyobrażają
A np malowanie? Mam grę z <800 figurkami, kolejne 500 do niej w drodze. Gra z pomalowanym 1300 figurkami, a niepomalowanymi 1300 figurkami to jednam "mała" finansowa różnica, nie ? :) Sam jestem ciekaw jakby to ustalali.
Zależy kto maluje, niektóre "dzieła" obniżają wartość ;)

A wracając do wyceny to zapewne musiałaby powstać organizacja zajmująca się profesjonalną wyceną gier. Tak jak ktoś wystawia oceny monetom, banknotom, kartom MTG/Pokemon itd. Podejrzewam, że po zapłaceniu za wycenę takiemu podmiotowi ubezpieczyciel mógłby świadomie podejść do tematu.
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Puppet_Master »

Mam wrażenie, że byłby to dość niszowy produkt ubezpieczeniowy ;)

Podobnie też jak koledzy, uważam, że zaczęłoby się od:

- inwentaryzacja + zdjęcia
- wycena przez rzeczoznawcę (ocena stanu, kompletności, wartości rynkowej etc.)
- opis zabezpieczeń.

Tanie to by to pewnie nie było. Ubezpieczyciele nawet jak ubezpieczą, to problem potem pojawia się przecież dopiero przy wypłacie, a czy są dowody nabycia, a czy nadpalone przypadkiem nie podlegają pod franszyzę redukcyjną itp. itd.

Jak ubezpieczacie samochód to też składka dla towarzystwa liczona jest od wartości "rynkowej", dopiero przy np. takiej szkodzie całkowitej, ubezpieczyciel zaskakująco sprawnie rewiduje wartość Waszego auta o np. "-10% za każdą szkodę w przeszłości". Nikogo nie obchodzi, że x lat wstecz płaciliście składkę liczoną od wartości "maksymalnej" 8)
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Evokenx »

Zamiast wydawać hajs na ubezpieczenie całej kolekcji itd. Lepiej zainwestować w zabezpieczenie całej kolekcji :)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Blue »

Evokenx pisze: 20 sie 2021, 22:35 Zamiast wydawać hajs na ubezpieczenie całej kolekcji itd. Lepiej zainwestować w zabezpieczenie całej kolekcji :)
Jak chcesz zabezpieczyć planszowki od pożaru czy powodzi?
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Evokenx »

Wiadomo, że od takich wypadków ciężej, ale jak ktoś ma kasę i miejsca w domu to jakiś osobny "gaming room" może też ma, albo może sobie zrobić... I może takie pomieszczenie jakoś lepiej zabezpieczyć :)

Albo po prostu samą kolekcję gdzieś przechowywać w bezpieczniejszym miejscu
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: rutra1992 »

Blue pisze: 21 sie 2021, 00:09
Evokenx pisze: 20 sie 2021, 22:35 Zamiast wydawać hajs na ubezpieczenie całej kolekcji itd. Lepiej zainwestować w zabezpieczenie całej kolekcji :)
Jak chcesz zabezpieczyć planszowki od pożaru czy powodzi?
Jak dobrze kojarzę to cenne zbiory biblioteczne są zabezpieczone od pożaru, a na powódź to trzeba się wyżej przeprowadzić
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: BOLLO »

Evokenx pisze: 21 sie 2021, 00:13 Wiadomo, że od takich wypadków ciężej, ale jak ktoś ma kasę i miejsca w domu to jakiś osobny "gaming room" może też ma, albo może sobie zrobić... I może takie pomieszczenie jakoś lepiej zabezpieczyć :)

Albo po prostu samą kolekcję gdzieś przechowywać w bezpieczniejszym miejscu
Kupiłem specjalnie lokal na swoją kolekcję aby ją tam przechowywac i tam najczesciej grać. Lokal ubezpieczony od wszystkiego w PZU. W pomieszczeniu czujnik czadu , gaśnica, bezpieczniki automatyczne i brak gazu z sieci, zawory wody zakręcane przed każdym wyjsciem z lokalu w razie gdyby rura strzeliła, drzwi antywłamianiowe z podwyższonym standardem oraz na drzwiach i oknach rolety antywłamaniowe, okna z blokadą klamek (kluczyk) i też zawiasy jakies przeciwko włamaniom. Teoretycznie może mi tylko do lokalu wjechac ktoś rozpędzonych samochodem lub atak terrorystyczny...a jednak 3 miesiące temu wielkie ulewy i niedrożne studzienki spowodowały to że (na szczęście) że przez 3 dni w lokalu było wody po kostki. WSZYSTKO zalane....na szczęście gry są na metalowych regałach i wilgoć nie zrobiła im szkody. Ale lokal do kapitalnego remontu. Wszystko zgnite i zagrzybione. Osuszanie kosztowało mnie ok 6 000pln, do tego remont (rwanie regipsów itd) ok 3 000-4 000 wszystko sam robiłem bo fachowcy to przyjda jak dasz im na start 10 000. PZU wypłaciło 4 500 i walczę dalej z nimi. Ponad 250gier miałem u siebie w małym mieszkanku i żona chciała mnie wygonić z nimi ale była na tyle wyrozumiała że pozwoliła do czasu remontu je przechować gdzie się tylko da.

Tak więc to nie jest takie proste....teraz myślę nad ubezpieczeniem gier bezpośrednio i we wrześniu będę pytał ubepieczyciela co i jak ale to nie jest takie hop siup. Tym bardziej że nie chodzi o samą wartość pieniężną. Mam wiele gier podpisanych przez autorów czy pomalowane figurki/ zakoszulkowane itd.....+ te trzymane z sentymentu.
MadeleineBowie
Posty: 28
Rejestracja: 26 wrz 2019, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: MadeleineBowie »

Z doświadczeń 2wlasnych ubezpieczenia ogromnej kolekcji zabytkowej porcelany:
- pełny aneks do umowy ubezpieczenia (umowa indywidualna niestandardowa)
- Zdjęcie każdego przedmiotu: góra, dół, boki, OPIS (uszczerbki, bez uszczerbków, stan złoceń)- katalog zdjęciowy i opis zrobiłam sama ale musiał byc zaakceptowany przez certyfikowanego rzeczoznawcę (akurat współpracuję z muzeum więc nie było z tym problemu, ale np ceny niektórych zestawów były liczone wg katalogów domów aukcyjnych)
- ubezpieczenie musi objąć konkretne zniszczenia ( w wyniku jakich konkretnie zdarzen)
- dokładny opis zabezpieczeń w prywatnym domu jak również opis działan wykonywanych (a chocby wyciagnięcie i mycie porcelany- i czy fakt przypadkowego stłuczenia podchodzi pod ubezpieczenie czy nie)- mam nawet opis meb;li w których porcelana stoi, zdjęcia jak sa półki zamocowane,, jak stoja na szybie to musi byc to specjalne szkło), dokładny opis umowy z Agencja Ochrony- trzeba dołączac kopie umowy. Problem ogromny był z kotem choćby (kot jest nieskaczący ale ubezpieczyciel tego nie prxzyjął).
Reasumując- jeśli nie ma się kolekcji o charakterze muzealnym o jakiejs wybitnej wartości to naprawdę szkoda zachodu i lepiej te pieniadze (ktore co roku trzeba zapłacic!) przeznaczyc na pancerną skrzynię z kłódką :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: BOLLO »

lepiej te pieniadze (ktore co roku trzeba zapłacic!) przeznaczyc na pancerną skrzynię z kłódką
A o jakich pieniądzach mówimy? domyślam się że taka porcelana to nie nasze 10-40k pln...kwota ubezpieczenia raczej jest od wartości ubezpieczanego przedmiotu.

No i dochodzi jeszcze kwestia co jak mam zgłoszone do ubezpieczyciela w dniu podpisania umowy powiedzmy moje 350 pozycji na kwotę ok 40k pln a w roku obejmującym ubezpieczenie doszły kolejne pudła o wartości + 20k pln?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Zet »

BOLLO pisze: 24 sie 2021, 10:10
lepiej te pieniadze (ktore co roku trzeba zapłacic!) przeznaczyc na pancerną skrzynię z kłódką
A o jakich pieniądzach mówimy? domyślam się że taka porcelana to nie nasze 10-40k pln...kwota ubezpieczenia raczej jest od wartości ubezpieczanego przedmiotu.

No i dochodzi jeszcze kwestia co jak mam zgłoszone do ubezpieczyciela w dniu podpisania umowy powiedzmy moje 350 pozycji na kwotę ok 40k pln a w roku obejmującym ubezpieczenie doszły kolejne pudła o wartości + 20k pln?
Przy umowie indywidualnej stawka też jest liczona indywidualnie, owszem, zależy m.in. od sumu ubezpieczenia, ale nie tylko.
Odnosnie drugiego pytania, od tego jest klauzula automatycznego pokrycia, czyli dodatkowy ustalony limit na rzeczy zakupione w okresie ubezpieczenia i nie ujęte w podstawowej sumie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: BOLLO »

No i wszysko zapewne na biało z dowodami zakupu i potwierdzeniem transakcji......a czesto mam gry z ręki do ręki. Raczej temat nie jest sensownie do ogarnięcia dla zwykłego zjadacza chleba.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Zet »

Tak jak pisałem w innym wątku, jeśli nie wchodzimy w zakres wartości kolekcjonerskiej, zabytkowej, to wszystko podlega pod ruchomości domowe i jako takie da się ubezpieczyć gry razem z całą resztą rzeczy w domu/mieszkaniu.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: Evokenx »

Dlatego tak jak mówiłem, lepiej zainwestować w ochronę swojej kolekcji niż ja ubezpieczać :)

A jak myślicie lepiej przechowywać swoją wielką kolekcję gier planszowych na strychu czy w piwnicy? ^^ w sumie może bardziej to zależy od regionu w którym się żyje
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie kolekcji gier

Post autor: BOLLO »

Evokenx pisze: 24 sie 2021, 14:26 Dlatego tak jak mówiłem, lepiej zainwestować w ochronę swojej kolekcji niż ja ubezpieczać :)

A jak myślicie lepiej przechowywać swoją wielką kolekcję gier planszowych na strychu czy w piwnicy? ^^ w sumie może bardziej to zależy od regionu w którym się żyje
Gdybym miał wybierać między tymi 2ma to zdecydowanie strych. No chyba że piwnice masz suchą bez zapachów i wilgoci i w zimę temp jest min +5C.
ODPOWIEDZ