Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: leszczorek »

Hej!

Szukam gry w klimatach kolejowych euro + area control.

Nie chce banałów jak Wsiąść do pociągu, a trochę boję się gier 18XX, w które nigdy nie grałem.

Zależy mi na polskich zasadach (moga być tłumaczenia z BGG), nie chce pasjansa i chce oddech rywali na plecach lub możliwośc blokowania.

Może jakiś tytuł 18XX przystępny na początek?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: piton »

z 18xx możesz zrobić sobie sam np. 1889 - jest na BGG. Jak drukowanie i wycinanie Cię nie przeraża, to dobry wyjście, a sama gra jest tez dobra na początek.
Z produkowanych, na początek może być 18Chesapeake, dobrze wprowadzi w "te" gry.
Ogólnie w 18xx zagrać najlepiej z kimś kto już zna gałąź, wtedy nie będzie "odbicia", które może się pojawić przy samotnej eksploracji

A przed 18xx zagraj lepiej w Age of Steam - brutalna walka, temat kolejowy. Zdecydowanie genialny tytuł i wpisuje się w to czego szukasz :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: foxikos »

Piton już wspomniał o 1889 i 18chesapeake to są gry dobre na początek.
Ale ważniejszą rzeczą jest aby zagrać z kimś co w te gry rozegrał kilkanaście rozgrywek i wie o co chodzi.

Z takich tytułów na początek które sa dostępne to jeszcze 1846, choć to zasadniczo inna 18xx niż wszystko co wyszło na podstawie 1830 (1889, 18Chesapeake)
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 988
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 783 times
Kontakt:

Re: Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: Apos »

leszczorek pisze: 26 sie 2021, 09:33 Hej!

Szukam gry w klimatach kolejowych euro + area control.

Nie chce banałów jak Wsiąść do pociągu, a trochę boję się gier 18XX, w które nigdy nie grałem.

Zależy mi na polskich zasadach (moga być tłumaczenia z BGG), nie chce pasjansa i chce oddech rywali na plecach lub możliwośc blokowania.

Może jakiś tytuł 18XX przystępny na początek?
Hej, przerabiałem w tym roku ten temat i w skrócie:
Tak, gry 18XX spełnią Twoje oczekiwania.
Z tytułów sugerowałbym zakup 18Chesapeake albo 1889 jeżeli PnP nie jest straszne i chcesz trochę grosza zaoszczędzić. Oba tytuły to polecane pewniaki sugerowane dla początkujących. U nas te tytuły pojawiały się kilkukrotnie na naszych wydarzeniach planszówkowych jako wprowadzające do gier 18XX, sprawdziły się, a gracze prosili o więcej :). Czas tłumaczenia i pierwszej rozgrywki to około 4h. Warto zdecydować się na taki jeden tytuł i b. dobrze go ograć. Wtedy partyjka trwa 2-3h, a gdy poznacie w pełni jedną taką grę, to łatwiej będzie Wam przejść na inne. Dopiero później myślałbym nad większymi grami jak 1830 czy 1846, bo będziecie siedzieć 6-8 godzin i więcej, a nie wiadomo czy tego szukacie na początek. Wiem, że są u nas dostępne, ale szczerze nie zaczynałbym od nich z w/w powodu.
Jeżeli chcesz ciut więcej, z naciskiem na brzydkie zagrywki i dużą interakcję między graczami to zerknij na 1882 - to też krótki tytuł na 2-3h.

Z polskimi zasadami może być różnie - są fanowskie od RailsOnBoards na BGG do niektórych gier. Osobiście polecałbym zagrać z kimś kto już grał wcześniej. Tłumaczenie pójdzie bardzo sprawnie, jak i cała rozgrywka zajmie Wam znacznie mniej czasu oraz nie będziecie popełniać błędów.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: Palmer »

Pomiędzy ticketem a 18xx jest cała rodzina gier "cube rails". Na początek można zacząć od tej, która miała polska wersję - Chicago Express. Wychodzący na dniach Iberian Gauge jest 18xx light, ale tu narazie nie ma polskiej instrukcji.
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: Koleje? 18XX? Rywalizacja? Nie pasjans?

Post autor: leszczorek »

Wybór padł na ten moment na Age of Steam ;)

Zagram, ogram i następne w kolejce będzie jedno z 18XX, które polecaliście. Dziękuję bardzo za polecajki!
ODPOWIEDZ