Disney Villainous (Prospero Hall)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: sydonia »

Obrazek

DISNEY VILLAINOUS

Opis gry:
Każdy gracz wciela się w rolę jednego z 6 znanych złoczyńców Disneya (Kapitan Hook, Jafar, Diabolina, Książę Jan, Królowa Kier i Urszula) i dąży do swojego przebiegłego celu, charakterystycznego dla danej postaci. Gracze otrzymują swoje miniplansze, koperty z opisem postaci i wskazówkami, po 2 talie kart i unikalną figurkę swojej postaci. Rozgrywka polega na zagrywaniu kart i wykonywaniu akcji na poszczególnych lokacjach, aby wypełnić swój cel zanim to zrobi przeciwnik.

Polski oddział wyd. Ravensburger zapowiedział wydanie Disney Villainous i premiera już bardzo blisko ;)

W pierwszym tygodniu września ruszyć ma przedsprzedaż na stronie Empiku z terminem wysyłki od 23 września. Wyłączność empikowa potrwa niecały miesiąc, bo już od 17 października rozpocznie się szersza dystrybucja do innych sklepów z grami.

Na Planszowych Newsach na fb będziemy informować o starcie przedsprzedaży, wrzucimy też później polską instrukcję.

BGG: klik
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: dawciu »

Trochę się obawiam że przywalą nieprzyzwoitą SCD ze względu na licencję...
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Lossentur »

dawciu pisze: 01 wrz 2021, 20:08 Trochę się obawiam że przywalą nieprzyzwoitą SCD ze względu na licencję...
W 3trolle za 189,99.
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: dawciu »

Lossentur pisze: 03 wrz 2021, 14:29
dawciu pisze: 01 wrz 2021, 20:08 Trochę się obawiam że przywalą nieprzyzwoitą SCD ze względu na licencję...
W 3trolle za 189,99.
No właśnie okazuje się, że jednak nie ma tragedii ;)
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Sever »

Ktoś już grał? Jak wrażenia szczególnie 1v1?
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Atopos »

Ja grałem w wersję angielską, gra chodzi dobrze zarówno na 4 osoby jak i na 2. Postacie są naprawdę różnorodne i czujesz że mimo że mechanizmy są te same to że jednak cel i dojście do niego jest inne niż u pozostałych graczy. Gra jest super.
Osobiście posiadam jeszcze dwa dodatki i wersję Marvel's Villainous.
Lambrso
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2006, 08:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 6 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Lambrso »

Na Facebooku pierwsi nabywcy wersji polskiej, piszą o fatalnym tłumaczeniu opisów na kartach.
Przyznam, że zniechęciło mnie to do zakupu i ostudziło początkowy entuzjazm.
Czy szczęśliwi posiadacze wersji polskiej mogliby napisać coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Sever »

O kurcze, a możesz podesłać linka albo jakiś cytat z tego co mówili? Jestem ciekaw jak bardzo źle jest.
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
superfunktor
Posty: 61
Rejestracja: 07 paź 2011, 12:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 11 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: superfunktor »

Również zaintrygowała mnie kwestia jakości tłumaczenia - grę zamówiłem w przedsprzedaży mając bardzo dobre wspomnienia z wersji angielskiej, ale jeżeli faktycznie spolszczenie woła o pomstę do nieba, to jeszcze rozpatrzę ostateczny zakup.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: olsszak »

Gra chodzi świetnie na każda liczbę osób. Grałem we 2,3,4,5 i było super
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: patka3000 »

Czy teksty są trudne na kartach. Chodzi mi o to czy można kupić tą grę i potraktować ją jako wprowadzenie do anglojęzycznych gier. Czy też za mała będzie przyjemność, bo zbyt wiele tekstu do zrozumienia i za trudne zasady. :roll:
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: kokosowy14 »

Zainteresowała mnie ta gra ale czytałem opinie osób które grały już w Polską wersję i podobno jest bardzo słaba. Są błędy na kartach(na karcie Diaboliny np), niespójność tłumaczenia (te same mechaniki opisane w inny sposób), błąd na planszy królowej kier (nie ma napisane ile żetonów otrzymuje się na jednym z pół). Ktoś może grał już i może to potwierdzić? Wiadomo może jak na to zareagowało wydawnictwo? Co planują z tym zrobić? Miałem zamiar grać w ten tytuł z osobami które nie umieją w angielski więc wolałbym polskie :/
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Bart Henry »

Wersja polska to żart i można to stwierdzić już po lekturze instrukcji. Możemy zagrać w grę. Zasady proste, kto znajdzie więcej niepoprawnych odmian słowa "talia" wygrywa. Ja znalazłem "tali" i "talli", ale to może nie być koniec. Do tego klasyczne "ilość" zamiast "liczba" i wiele dziwnych konstrukcji zdań. Wygląda to jakby było tłumaczone przez Niemca, który co lato bywał u wujków w Polsce. Korekty tekstu nie było na pewno.

Największa amatorka to jednak karty. Zdołałem zagrać raz i znalazłem dwie błędne karty. Ogarnięcie znaczenia opisu kart zajęło nam trochę czasu i dowiedzieliśmy się poprawnego ich działania dopiero po wyszukaniu ich angielskich oryginałów. Jedna karta ma zupełnie zły opis, druga sugeruje totalnie inne wykorzystanie. Oprócz tego brak wartości mocy na jednej z planszetek postaci. Ot, graczu, zgadnij sobie. Jedna postać niegrywalna dla przeciętnego Kowalskiego, który sobie nie znajdzie oryginału.

Gra mi się po jednej rozgrywce spodobała. Widać jednak sporą losowość, która będzie mocno wpływała na ostateczny wynik gry. Jeżeli wymagane karty dociągniemy szybko (np. szybko odkryjemy Piotrusia Pana w talii Kapitana Haka, to będzie nam stosunkowo łatwo i będzie można wyrzucać karty, które miały nam pomóc go wyciągnąć). Mimo to, na tyle mi się spodobało, że zrobiłem dokument ze spisanymi błędami. Dorzućcie swoje znajdźki w komentarzach dokumentu, także dotyczące istotnych zmian w instrukcji. Dodam je w ładnej formie i podeślę Ravensburgerowi. Jeżeli polski oddział nie zareaguje odpowiednio na takie wpadki, to przetłumaczę polskie opisy na angielski i podeślę oryginalnemu, niemieckiemu. Nie wiem komu zlecili tłumaczenie i korektę, ale po jednej grze i lekturze instrukcji widzę, że robota na ocenę mierną. A to wszystko w grze karcianej wycenionej na ponad 200 zł.
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Sever »

To w takim razie trzeba będzie czekać na odpowiedź od wydawcy, bo to jakiś skandal żeby przy grze za 200 zł gdzie tekst na kartach jest najważniejszy(bo i one są główną osią gry) coś tak spartolić... Sam chętnie bym kupił ale nie jeśli jest tak źle przetłumaczona.
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: dawciu »

Czy ktoś wie czy wydawca odniósł się jakoś do błędów w tłumaczeniu? Przyznam szczerze ze że po tym co napisal Bart jestem troche przerażony że ktoś dopuscił się takiej wtopy, zwłaszcza że dawca licencji raczej restrykcyjnie podchodzi do akceptowania wszystkiego opartego na ich franczyzach, a tutaj ewidentnie nikt nawet nie przejrzał co drukują - po zagraniu kilka razy w wersje angielską myślałem ze wersja PL to będzie insta zakup, ale w takiej formie jest to nie do przyjęcia...
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: raiden25 »

Możemy zrobić listę błędów narastająco?

1. Planszetka Królowej Kier - powinno być [MOC 2] na lokacji Dziedziniec.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Bart Henry »

raiden25 pisze: 11 lis 2021, 13:08 Możemy zrobić listę błędów narastająco?

1. Planszetka Królowej Kier - powinno być [MOC 2] na lokacji Dziedziniec.
A jaki jest sens w duplikowaniu mojej pracy? :wink:

Do tej pory nikt nie zgłosił żadnych innych błędów, więc albo gracze mają jednak błędy w poważaniu, albo akurat zagrałem jednymi taliami z błędami.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: raiden25 »

Bart Henry pisze: 11 lis 2021, 13:52
raiden25 pisze: 11 lis 2021, 13:08 Możemy zrobić listę błędów narastająco?

1. Planszetka Królowej Kier - powinno być [MOC 2] na lokacji Dziedziniec.
A jaki jest sens w duplikowaniu mojej pracy? :wink:

Do tej pory nikt nie zgłosił żadnych innych błędów, więc albo gracze mają jednak błędy w poważaniu, albo akurat zagrałem jednymi taliami z błędami.
Nie zauważyłem linku do dokumentu. Sorka.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: arracan »

Dostałem dzisiaj moją kopię, zagraliśmy.

Gra co prawda bardzo przyjemna, ale pod kątem tłumaczenia i edycji to się nie przyłożyli :(

Jutro poprzeglądam dokładnie, bo wydaje mi się że da się listę błędów poszerzyć ;)

EDIT: napisałem do ravensburgera, szykują zestaw naprrawczy, trzeba się do nich zgłaszać :)
Dzien dobry

Poprawione materiały do gry Villainous są drukowane i spodziewamy się ich w ciągu najbliższych tygodni. Niestety nie jesteśmy w stanie podać daty dostawy. Materiały będą przesyłane do konsumentów, którzy zgłoszą się do nas przez formularz kontaktowy na stronie.

Proszę o przesłanie Pana adresu do wysyłki.

Przepraszamy za niedogodności.

Pozdrawiamy

Ravensburger Polska
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Sandersik
Posty: 7
Rejestracja: 29 maja 2015, 12:37

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Sandersik »

Hej,
Wiadomo coś o wspomnianym wyżej pakiecie naprawczym? ;)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: raiden25 »

Mi się nie udało wysłać do nich wiadomości przez stronę. Ciagle wyskakuje błędne hasło zabezpieczające pomimo ze wpisuje dobrze. Ta strona jest chyba średnio na czasie bo nawet nie znajduje tej gry na ich stronie.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Bart Henry »

U mnie było bezproblemowo, nawet dostałem zwrotkę z potwierdzeniem wpisania adresu na listę.
caffrey
Posty: 31
Rejestracja: 22 sie 2020, 17:28
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: caffrey »

Dla własnych potrzeb przygotowałem pewnego rodzaju niezbędnik, który:
- jest skrótem zasad w kompaktowej formie i z poprawionymi błędami
- pozwala łatwo przypomnieć sobie zasady przed grą i/lub wprowadzić nowe osoby
- zawiera zebrane rozstrzygnięcia w kwestiach wątpliwych

Oczywiście mogły mi się przydarzyć błędy. Jeśli by tak było, to będę wdzięczny za info.
Może komuś się przyda. Ja mam zalaminowane A5 i od teraz nie będę musiał zaglądać do pudełkowej instrukcji.

Link do wersji PDF - A4
Link do wersji PDF - do wydruku A5

Obrazek
Kraków / shopgracz 4% / planszostrefa 5% / rebel 5% / card store 2% / 3trolle 2% / graszki 2% - chętnie pomogę
ceville
Posty: 187
Rejestracja: 22 sty 2013, 19:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: ceville »

A ktoś dostał już te zestawy? Albo wiadomo coś o statusie?
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Disney Villainous (Prospero Hall)

Post autor: Largo »

ceville pisze: 11 lut 2022, 22:46 A ktoś dostał już te zestawy? Albo wiadomo coś o statusie?
Podbiję pytanie, czy te zestawy są już może dostępne?
ODPOWIEDZ