18x - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

18x - zasady, pytania

Post autor: Sir_Yaro »

Czy może mi ktoś wytłumaczyć ten kawałek z instrukcji 18DO?
4.5.6.2 TRG - Paying Dividends or Withholding
[...]
When the income to be paid out is not a full 10 Mark amount, the total dividend is reduced to the next full 10 Mark amount. The shortfall of 5 Mark is paid into the corporation’s treasury.
Nie rozumiem zarówno całości, jak i każdego kawałka z osobna... :shock: :?
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2021, 01:10 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Sir_Yaro pisze: 13 wrz 2021, 23:00 Nie rozumiem zarówno całości, jak i każdego kawałka z osobna... :shock: :?
Jeśli przychód nie jest wielokrotnością liczby 10, kwotę przychodu zmniejsza się do poziomu pełnej dziesiątki i od niej wypłaca się dywidendy. Różnica 5 Marek wpłacana jest do budżetu firmy. Czyli jeśli masz przychód 255, to 5 płacisz z banku do spółki, a dywidendy wypłacasz od 250.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

mistrz_yon pisze: 13 wrz 2021, 23:43 Jeśli przychód nie jest wielokrotnością liczby 10, kwotę przychodu zmniejsza się do poziomu pełnej dziesiątki i od niej wypłaca się dywidendy. Różnica 5 Marek wpłacana jest do budżetu firmy. Czyli jeśli masz przychód 255, to 5 płacisz z banku do spółki, a dywidendy wypłacasz od 250.
Pomijając sensowność takiego rozwiązania to, co jak masz 234marek? dywidenda od kwoty 230 - to jest jasne. ale o co chodzi z tymi 5 markami przy takiej kwocie?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Sir_Yaro pisze: 14 wrz 2021, 01:03 Pomijając sensowność takiego rozwiązania to, co jak masz 234marek? dywidenda od kwoty 230 - to jest jasne. ale o co chodzi z tymi 5 markami przy takiej kwocie?
ale chyba w żadnej 18xx (?) nie ma miast z innymi wartościami niż wielokrotności 10, czy bardziej 5
więc wartość przejazdu 234 raczej nie jest osiągalna - aczkolwiek w 18DO jeszcze nie pograłem

a to zaokrąglanie i dopłacanie/wyrównywanie w kilku grach już było (zasadniczo jest nadal). Nie jest to nic nienormalnego.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

piton pisze: 14 wrz 2021, 08:39
Sir_Yaro pisze: 14 wrz 2021, 01:03 Pomijając sensowność takiego rozwiązania to, co jak masz 234marek? dywidenda od kwoty 230 - to jest jasne. ale o co chodzi z tymi 5 markami przy takiej kwocie?
ale chyba w żadnej 18xx (?) nie ma miast z innymi wartościami niż wielokrotności 10, czy bardziej 5
więc wartość przejazdu 234 raczej nie jest osiągalna - aczkolwiek w 18DO jeszcze nie pograłem

a to zaokrąglanie i dopłacanie/wyrównywanie w kilku grach już było (zasadniczo jest nadal). Nie jest to nic nienormalnego.
No tak, ale skądś te 5 marek się bierze. I po coś one są.

edit
------
Już łapię! Są miejscówki za 15 marek. I stąd może wyjść końcówka 5. Natomiast nie ma wartości 1-4, 6-9, więc mój przykład/pytanie nie miało sensu.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2021, 09:28 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Sir_Yaro pisze: 14 wrz 2021, 09:27
No tak, ale skądś te 5 marek się bierze. I po coś one są.
W 18DO możesz mieć przychód, kończący się na 5. Są po prostu pola, która daja 15 przychodu (bazowe kopalnie, o ile pamiętam).
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

mistrz_yon pisze: 14 wrz 2021, 09:27 W 18DO możesz mieć przychód, kończący się na 5. Są po prostu pola, która daja 15 przychodu (bazowe kopalnie, o ile pamiętam).
Właśnie to napisałem powyżej :) Ale i tak dziękuję.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18DO - zasady, pytania

Post autor: Sir_Yaro »

Jest jeszcze jeden fragment w 18DO który budzi moje wątpliwości:
No track tile may be laid so that track runs against the blank side of a grey hex,
Chodzi o coś takiego ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18DO - zasady, pytania

Post autor: Xenir »

Sir_Yaro pisze: 14 wrz 2021, 22:23 Jest jeszcze jeden fragment w 18DO który budzi moje wątpliwości:
No track tile may be laid so that track runs against the blank side of a grey hex,
Nie wiem co to za kafelek, ale zasada co do której się odnosisz jest dość uniwersalną zasadą w 18xx. "Grey hex" oznacza hex nadrukowany na mapie. Odnosząc się do mapy 18DO są to np. hexy C6 i F7 - nie możesz w nie wycelować torem biegnącym od północnego wschodu albo od zachodu (np. poziomo położony #9 - żółty prosty tor). O szarych kafelkach nie widzę podobnego ustępu w tej instrukcji
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 217
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 185 times
Been thanked: 184 times
Kontakt:

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Qnnrad »

Cześć!
Kupiłem 1830 w niemieckim wydaniu z 2018 r. i potrzebuję angielską instrukcję (wiem, że jest polska z 2011 r. od Anny na bgg, i ona właśnie mnie zainspirowała do zadania pytania).

Pytanie - którą instrukcję powinienem sobie wydrukować i przeczytać? Z 2018 czy 2011 roku? Czy może jest jeszcze jakaś lepsza instrukcja, nieoficjalna?
Zauważyłem, że instrukcja z 2018 jest o 20 stron krótsza niż ta z 2011. Czy warto wracać do tej z 2011, czy zapomnieć o tym i skupić się wyłącznie na zawartości instrukcji 2018?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Xenir »

Qnnrad pisze: 19 cze 2023, 19:18 Cześć!
Kupiłem 1830 w niemieckim wydaniu z 2018 r. i potrzebuję angielską instrukcję (wiem, że jest polska z 2011 r. od Anny na bgg, i ona właśnie mnie zainspirowała do zadania pytania).

Pytanie - którą instrukcję powinienem sobie wydrukować i przeczytać? Z 2018 czy 2011 roku? Czy może jest jeszcze jakaś lepsza instrukcja, nieoficjalna?
Zauważyłem, że instrukcja z 2018 jest o 20 stron krótsza niż ta z 2011. Czy warto wracać do tej z 2011, czy zapomnieć o tym i skupić się wyłącznie na zawartości instrukcji 2018?
Instrukcja z 2011 posiada rozgraniczenie pomiędzy "1830 Classic" oraz wariantami. Wersja 2018 już nie straszy takim podziałem. Wg mnie powoduje to zbędne zamieszanie w róznych wersjach zasad. I tak 99.9% ludzi gra tylko w klasyczną wersję*. Wersja 2011 miała też jakieś błędy w druku (nie żeby 2018 była od nich wolna, ale jest lepsza).
A co do potencjalnego strachu o pominięcie wyżej wymienionych wariantów - nie są one zupełnie potrzebne. W 1830 mam ponad 50 partii i nie czuję potrzeby urozmaicania go wariatami czy dodatkami. Gracze, za pośrednictwem dostępnych mechanizmów, "piszą" lepsze scenariusze niż te wymyślone warianty w instrukcji ;)

* - bo warianty / dodatki nie są zbyt poważane w środowisku, raczej zmieniają rozgrywkę na gorsze
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

Mam pytania do 1830 po pierwszej partii:

1. Co dzieje się z kafelkami (np. żółtymi) gdy ulepszymy je na lepszy poziom, są zwracane do puli dostępnych kafelków czy usuwane z gry?

2. Jak to jest z ograniczeniami stawiania kafelków, rozumiem że można stawiać "bez sensowne" połączenia o ile nie są skierowane w kierunku szarych/czerwonych kafelków i granicy siatki?

3. Czy dobrze rozumiem, że wszystkie prywatne spółki blokują pola na mapie, ale tylko CS i DH blokują je dla wszystkich korporacji nieposiadających tych spółek, a pozostałe są odblokowywane w momencie gdy jakakolwiek korporacja zakupi prywatną spółkę?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Ardel12 »

Abizaas pisze: 15 sie 2023, 20:00 1. Co dzieje się z kafelkami (np. żółtymi) gdy ulepszymy je na lepszy poziom, są zwracane do puli dostępnych kafelków czy usuwane z gry?
Wracają do puli
Abizaas pisze: 15 sie 2023, 20:00 2. Jak to jest z ograniczeniami stawiania kafelków, rozumiem że można stawiać "bez sensowne" połączenia o ile nie są skierowane w kierunku szarych/czerwonych kafelków i granicy siatki?
Każdy kafel jaki postawisz musi łączyć się z jakimś torem i kompania, którą stawiasz musi mieć tam połączenie od jednej ze swoich stacji. Do tego ograniczenia na terenach zblokowanych przez prywatne i te wspomniane przez Ciebie(oraz pamiętanie, że na OO i innych podpisanych stawiamy wyłącznie takowe). Cała reszta dowolna, więc jak najbardziej możesz postawić tory tak by zblokować kogoś(jego tory wjeżdżają w bok twoich).
Abizaas pisze: 15 sie 2023, 20:00 3. Czy dobrze rozumiem, że wszystkie prywatne spółki blokują pola na mapie, ale tylko CS i DH blokują je dla wszystkich korporacji nieposiadających tych spółek, a pozostałe są odblokowywane w momencie gdy jakakolwiek korporacja zakupi prywatną spółkę?
Wszystkie działają tak samo, czyli pole jest zablokowane do momentu kupienia przez jakąkolwiek spółkę firmy prywatnej lub opuszczenia przez nią gry(odpowiednia faza lub przez jej reguły) dla wszystkich spółek. Potem każdy może wrzucić tam kafelek.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

Ardel12 pisze: 15 sie 2023, 20:30
Abizaas pisze: 15 sie 2023, 20:00
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Abizaas pisze: 15 sie 2023, 20:00 3. Czy dobrze rozumiem, że wszystkie prywatne spółki blokują pola na mapie, ale tylko CS i DH blokują je dla wszystkich korporacji nieposiadających tych spółek, a pozostałe są odblokowywane w momencie gdy jakakolwiek korporacja zakupi prywatną spółkę?
Wszystkie działają tak samo, czyli pole jest zablokowane do momentu kupienia przez jakąkolwiek spółkę firmy prywatnej lub opuszczenia przez nią gry(odpowiednia faza lub przez jej reguły) dla wszystkich spółek. Potem każdy może wrzucić tam kafelek.

Obrazek
Czyli powyższe rozumiemy jako to, że korporacja może użyć jednorazowych umiejętności tych spółek?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: pasza_sadyka »

W większości 18xx prywatne które blokują jakiś hex blokują go do momentu do kiedy są w rękach prywatnych gracza. Przestają blokować kiedy gracz aby odzyskać pieniądze lub nawet zarobić sprzedaje prywatne do spółek kolejowych którymi zarządza. Lub jeśli niesprzedane prywatne przez gracza do spółki kolejowej zostaną wyeliminowanie z rozgrywki przez odpowiednią fazę gry. I tylko spółka kolejowa która kupiła daną prywatną może wykorzystać jej zdolność.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Koziełło »

Cytat z zasad odnosi się do położenia kafelka bez konieczności połączenia (teleport) po zakupie przez firmę te heksy nie są już blokowane.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Michał M »

Shikoku 1889

Jeśli na danym polu na planszy jest wydrukowana startowa stacja danej korporacji, czy można położyć tam heks w momencie Lay/Upgrade Track, jeśli oczywiście będzie to heks z miastem? A jeśli można, czy dobrze mi się wydaje, że pole miasta musi zostać puste, bo jest zablokowane do momentu, aż ta konkretna korporacja będzie mogła postawić tam startową stację?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Koziełło »

Możesz na tym polu normalnie budować. Jeżeli kafelek miasta ma więcej niż jedno miejsce na stację możesz też normalnie wstawić stację. Jedyne co musisz zapewnić to jedno puste miejsce na stację na kafelku dla niewypłyniętej firmy.
(Dotyczy większości 18xx. Są nieliczne wyjątki np. 1862 lub Erie w 1830)
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: 18xx

Post autor: mbuka »

Nareszcie udało się zrobić kolejny krok w naszym hobby, wczoraj zagraliśmy w 1889 Shikoku. Dla wszystkich to była pierwsza partia i można powiedzieć, że żaden z nas nic nie wiedział o osiemnastkach, więc graliśmy totalnie w ciemno. Wyszło godzina tłumaczenia zasad i 4,5h grania. Mieliśmy moment impasu, bo tylko 5 spółek było w grze i miały pociągi pod limit, więc nie dało się kupić szóstek, ale się zorientowaliśmy co trzeba zrobić. 2 nowe spółki weszły, gra ruszyła i była to ostatnia runda, bank został rozbity. Wszystkim się bardzo podobało, ja już się cały dzień zastanawiam, jak wyglądają zagrania doświadczonych graczy, o których żaden z nas nawet nie pomyślał, ponieważ nie mamy jakiegokolwiek doświadczenia.
Mam 2 pytania - ogólne i o zasady:
  • W instrukcji w 10.3 Determining a Winner jest napisane:
    It is possible for the player who went bankrupt to have the highest net worth
    . Jak to możliwe?
  • 1889 jest jedyną osiemnastką, jaką znam - które jej cechy czynią z niej grę dobrą dla początkujących? Inaczej - które mechaniki są typowe, a które uproszczone?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Jest odrębny temat do pytań o zasady: viewtopic.php?t=72945
mbuka pisze: 29 gru 2023, 17:32 Inaczej - które mechaniki są typowe, a które uproszczone?
W 1830, które jest punktem odniesienia, spółki wypływają od 60% zamiast 50, w giełdówce jest sprzedaż-kupno-sprzedaż (a więc można coś kupić tylko po to, by od razu obniżyć wartość) i jest jedna spółka więcej. Nie można też pozbyć się prezesury innej firmy podczas dopłacania z kieszeni do pociągu, co uniemożliwia tzw. "three company dump" (viewtopic.php?p=1229591#p1229591).
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: 18xx

Post autor: ppeter »

mbuka pisze: 29 gru 2023, 17:32
  • W instrukcji w 10.3 Determining a Winner jest napisane:
    It is possible for the player who went bankrupt to have the highest net worth
    . Jak to możliwe?
Bankrut może mieć certyfikaty, które są niezbywalne, bo np. jest już ich określona ilość w Banku i wartość tych certyfikatów może być wyższa niż to co mają inni.
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: ivan2k5 »

Przenoszę zagadnienie do właściwego tematu.
- w licytacji jedynie najtańsza firma prywatna (czyli SV) ma cenę obniżaną o 5, jeśli wszyscy spasują, a jeszcze nie jest sprzedana. Jeśli wszyscy spasują pod rząd przy którejkolwiek innej, to zamiast obniżać jej cenę o 5, już kupione prywatne płacą dochód swym właścicielom
może tak ?
Jeśli wszyscy gracze pasują w turze składania ofert (brak ofert dla danej spółki) a spółka SV została kupiona, każda z zakupionych dotychczas spółek płaci dochód swojemu właścicielowi. Następnie tura składania ofert zostaje wznowiona od gracza z kartą priorytetu.
-na początku swojego pierwszego operowania (nie Rundy Operacyjnej), spółka umieszcza swoją stację domową (nie "by utworzyć swoją główną stację", bo coś takiego nie występuje w 1830; wszystkie stacje są takie same). Dodatkowo trzeba pamiętać, że można w pierwszym operawaniu postawić także stację normalnie, mimo że w tym samym ORze się postawiło domową
Kierowałem się tymi zapisami:
RAILROAD OPERATION SEQUENCE (6.1)
Each railroad’s operating turn consists of the following activities performed in the order given:
Special – At the start of a railroad’s first turn of operation, it places one of its tokens in its starting city to create its homestation (see 6.3.1, p. 20).
Placing a Home station (6.3.1)
At the beginning of a railroad’s first turn of operation, it must place a token in its starting city circle to create its home station.
There is no cost to perform this action.
więc wpiszę że przed pierwszą OR. To będzie jednoznacznie wskazywało że w pierwszej OR można postawić stację za 40$.
- "od jednej ze swoich stacji, wyjątki: CS (B20) i DH (F16), NYC (57) na (E19), ERIE (57) na (E11);" - strasznie koślawo napisane. Chyba jednocześnie chodzi o niebudowanie na heksach blokowanych przez firmy prywatne wciąż w rękach graczy oraz o to, że firma, której stacja domowa jest na pustym heksie, zaczyna budowę właśnie od niego
Część wyjątków opisana jest w tabeli spółek - na razie nie mam pomysłu jak to krótko i zwięźle opisać.
- bankructwo jest nie najlepiej sformułowane. W 3. punkcie powinno być raczej "Prezes może, ale nie musi kupić pociąg od innej spółki. Jeśli cena jest większa, niż jego i jego spółki gotówka, musi sprzedać udziały. Jeśli wciąż go nie stać, bankrutuje". Generalnie że opcjonalny jest sam zakup, a nie sprzedaż, bo ona wynika bezpośrednio z ceny i dostępnej kasy
Skoro "może" to "nie musi". Nie od spółki a od korporacji. Trochę inaczej ustawiłem.

Chcę żeby maksimum informacji zmieściło się na jednej stronie A4. Stąd kompromisy.

Nowa wersja https://we.tl/t-7ZZhMEYzgy
Ostatnio zmieniony 01 lut 2024, 22:15 przez ivan2k5, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Galatolol »

ivan2k5 pisze: 31 sty 2024, 14:42 więc wpiszę że przed pierwszą OR. To będzie jednoznacznie wskazywało że w pierwszej OR można postawić stację za 40$.
Ale to nie jest przed pierwszym ORem, tylko na początku opearcji spółki. Innymi słowy, to miejsce jest wciąż przejezdne dla pozostałych spółek, póki ta nie postawi stacji domowej. Czasem to ma znaczenie.
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: ivan2k5 »

Galatolol pisze: 31 sty 2024, 15:34
ivan2k5 pisze: 31 sty 2024, 14:42 więc wpiszę że przed pierwszą OR. To będzie jednoznacznie wskazywało że w pierwszej OR można postawić stację za 40$.
Ale to nie jest przed pierwszym ORem, tylko na początku opearcji spółki. Innymi słowy, to miejsce jest wciąż przejezdne dla pozostałych spółek, póki ta nie postawi stacji domowej. Czasem to ma znaczenie.
Tak więc:
"Korporacja: przed pierwszą własną turą operacyjną, uruchomiona* korporacja umieszcza jeden żeton w startowym mieście, aby utworzyć swoją pierwszą stację." ?

*uruchomiona/utworzona/założona - szukam odpowiedniego słowa.

Termin spółki zarezerwowałem dla spółek prywatnych - spółki akcyjne (za instrukcją) nazwałem korporacjami.
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: 18x - zasady, pytania

Post autor: Galatolol »

Zazwyczaj mówi się "wypłynięta" jako kalka z "floated". Jeśli chcesz "poprawniej", to "uruchomiona" brzmi w porządku.

Utworzona/założona bym widział już po kupnie prezesury, czyli jeszcze przed wypłynięciem.
ODPOWIEDZ