Café (Rôla & Costa)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Café (Rôla & Costa)

Post autor: anitroche »

Obrazek

Opis od wydawcy:
During King's D. João V kingdom, Portugal was a major European power. From Brazil, the king ordered Sergeant Melo Palheta to travel to the French Guyana to formally establish the Utrecht Treaty of 1713 and to secretly bring coffee seeds to Brazil.
The Sergeant was successful and by 1800 Brazil was already one of the largest and biggest coffee producers in the world.

In the early XX century, coffee from Brazil, São Tomé and Príncipe, Angola and Timor is largely appreciated in Portugal and inspires the appearance of prestige coffee shops in emblematic locations that attract the elite. Through dedication, hard work and competence, the Portuguese XX century witnesses the birth of one of the biggest coffee industries in the world.

In Café, 1 to 4 players represent coffee companies, that from plantation, aging, roasting and distribution, try to create and control the best supply chain of coffee.
W skrócie jest to fillerek wykorzystujący mechanizm wyboru dostępnych akcji podobny jak w Smartphone Inc. - układamy na sobie karty z dostępnymi akcjami, tak że za (prawie) każdym razem przykrywamy jakąś inną akcję, którą mieliśmy dostępną wcześniej, tym samym polepszając jeden typ akcji, a pogarszając inny. Tematycznie jest to gra o prowadzeniu firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą kawy. Trzeba obsiać swoje pola, zebrać z nich kawę, ususzyć i wyprażyć ziarna (być może to nazywa się poprawnie jakoś inaczej, ale jestem laikiem w tym temacie ;)) i potem je zmagazynować lub sprzedać do kawiarni. Punktujemy na koniec gry za kawę sprzedaną do kawiarni i za ziarna zmagazynowane w naszych zasobach. Sympatyczna lekka gra, a jednocześnie powiew świeżości na mojej półce, bo wcześniej podobny mechanizm wyboru akcji widziałam tylko w Smartphone Inc. i chyba nie jest on zbyt powszechnie spotykany?

Link BGG.

Link do mojej rozgrywki solo: Café - pełna rozgrywka solo
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 153
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 140 times
Been thanked: 7 times

Re: Café (Rôla & Costa)

Post autor: DziejopisWawel »

anitroche pisze: wyprażyć ziarna (być może to nazywa się poprawnie jakoś inaczej, ale jestem laikiem w tym temacie ;))
Wydaje mi się że kawę się wypala nie praży.
Sama gra jest ciekawa choć interakcji w niej niewiele ( jedyna to taka ze można podebrać komuś kartę na którą miał on ochotę) ale dzięki temu po wyborze karty akcje mogą być wykonywane symultaniczne co skraca czas gry i downtime. Gra z tłumaczeniem zajęła nam na 3 graczy około godziny ( w kontraście do 30 min na pudelku) Zasady są dosyć proste a mimo tego trzeba trochę pomyśleć nad swoimi ruchami. Polecam grę.
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Café (Rôla & Costa)

Post autor: nimsarn »

Jestem na razie po drugiej partii - tzn. współgrający już sami ogarniają zasady - które tutaj nie są za bardzo skomplikowane.

I... jestem naprawdę tą grą podbudowany.
To jest druga, w ciągu trzech ostatnich miesięcy, gra, która ma swoistą głębię - ciężar.
Tak jak Virtu, która świetnie oddaje istotę rządzenia przez dwór; Tak Cafe doskonale pokazuje niektóre zasady ekonomii.
Szkoda tylko, o czym wspominał przedmówca, że nie oddaje konkurencyjności - tzn oddaje ale bardzo blado.
Myślę że ten problem dało by się rozwiązać pewną modyfikacja, ale:
- wymagałaby ona nabycia żetonów w kolorach graczy (nie wiem ilu);
- nie wiem jak by wpłynęła na balans gry - tzn. dominujący gracz dodatkowo zdołowałby słabą konkurencję...
Oczywiście chodzi o możliwość dostarczania "swojej" kawy do kawiarni innych graczy (np. przez zapłatę podwójnej wartości warunków punktacji z własnego magazynu).

Zaznaczę od razu że nabyłem egzemplarz z dodatkiem EXPRESSO, którego jeszcze nie udał mi się ograć...
ODPOWIEDZ