Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

"Kreta 1941" to jedna z pierwszych gier, wydanych przez legendarne wydawnictwo Dragon. Tytuł, od którego wielu wojenników zaczynało swoją przygodę z grami wojennymi.

Gra pozwala na odtworzenie przebiegu operacji "Merkury" - niemieckiej inwazji na Kretę w maju 1941 roku.

W grze mamy dwa scenariusze - historyczny, w którym początkowe rozstawienie jednostek oddaje sytuację na wyspie w momencie rozpoczęcia niemieckiego ataku oraz alternatywny, pozwalający na sprawdzenie co by było, gdyby alianci inaczej rozmieścili swoje siły, a Niemcy inaczej wybrali cele desantu.

Obrazek

LINKI:
Kreta 1941 na BGG

Ostatnio zmieniony 09 kwie 2023, 14:15 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Imio
Posty: 296
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:45
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: Imio »

Moja ulubiona z serii. Najbardziej ceniłem sobie maskowanie i ten efekt "sprawdzam" przy lądowaniu.
Podpis nieczynny. Najbliższy podpis powyżej lub w wątku obok.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3378
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: psia.kostka »

"Sprawdzam" to sie robilo jezdzac zwiadowczym motocyklem z koszem (albo czolgami ;)) zaraz pod nosem brytoli :lol:
Moja strategia (z dziecinstwa) to maksymalne wykorzystanie lotnictwa do ochrony transportow morskich, aby jakies pancerniaki dotarly na wyspe.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: Uncle_Grga »

Ja dalej doceniam i imo aż tak brzydko się nie zestarzala. Oczywiście brak stosów może razić, ale reszta ? Działa.. :wink:

Fakt faktem grywalem zazwyczaj z maskowaniem, i tak po prawdzie to rzadko atakowalo się Maleme.. ogarnieci obrońcy zazwyczaj tam koncentrowali obronę plot.. częściej zatem lalismy się w innych częściach wyspy.. I pod Retimo.. I pod Iraklionem.. oj stare czasy podstawówki.. nie wiem jak to organizowaliśmy, bo prxeciez rozgrywka chwilę trwała, ale grywalismy głównie w szkole.. zpt? Czy jakieś zastępstwa? Dziś jest to dla mnie zagadką ale wtedy to w ogóle nie było problemu.. :mrgreen:

Ps. Dzięki za całą serię.. Ardeny też oglądałem (chyba moje ulubione) ale Kreta też ma swoje miejsce.. Z najczęściej granych Dragonów chyba będzie w trójce.. obok Bzury i Ardenow.. ? Wojny, Grunwald i Tannenberg chyba zaliczyły mniej rozgrywek.. Szczury Pustyni trafiły za późno.. Kircholmu nigdy nie rozegralem a Wiednia chyba już nie kupiłem..
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: nimsarn »

Moja pierwsza - brat wówczas kupił Wojny Napoleońskie - oj grało się...
Parę razy udało się nawet Niemcom (brata) zdobyć Iraklion przed 5 turą i w ten sposób pozamiatać grę...

Ogólnie, mimo że zdaję sobie sprawę z trudności odwzorowania warunków historycznych, to muszę stwierdzić że z perspektywy zdobytej wiedzy gra jest raczej a-historyczna - znacznie więcej dałoby się z tej operacji wyciągnąć i bardziej obnażyć niekompetencje/brak morale brytyjskiego dowództwa... Uproszczenia... Niemniej pozostaje dobrym wspomnieniem :D
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

W ramach cyklu "archeo" na Wojennik TV wjechała recenzja Krety:

Ostatnio zmieniony 08 lut 2023, 14:02 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Kreta 1941 (Michał Rakowski)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam angielską wersję recenzji tego klasyka:

ODPOWIEDZ