Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Obrazek

Polska premiera: 2021
Globalna premiera: 2021
Polscy wydawcy: Granna
Globalni wydawcy: Granna
Autorzy: Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 45-120 min
Wiek: 10+

Planowana premiera: 13 listopada 2021

Jako XV-wieczny pionier drukarstwa stajesz w szranki o sławę Twojej drukarni. Wciel się w jedną z postaci historycznych, realizuj zamówienia klientów i oczekiwania mecenasa. Twórz skład, uszlachetniaj swoje druki. Usprawniaj mechanizmy znajdujące się w Twojej drukarni. Czas nagli, konkurencja nie śpi. Czy to ty zapiszesz się na kartach historii? Gutenberg to średniej ciężkości (trudności) strategiczna gra planszowa. Podczas rozgrywki gracze za pomocą licytacji skupią się na gromadzeniu ograniczonych surowców, by realizować zamówienia klientów. Drukowane księgi można dodatkowo uszlachetnić, by otrzymać dodatkowe punkty sławy. W trakcie gry gracze będą również rozwijać swoje umiejętności drukarskie i rozwijać maszynerię w swojej drukarni.


http://w.granna.pl/zapowiedzi/69--Wkrot ... GRAM-.html
https://www.youtube.com/watch?v=40kd1FmpOt0
https://boardgamegeek.com/boardgame/339958/gutenberg
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

Grałem w prototyp raz i całkiem przyjemna gierka. Wiadomo, mogło się wiele jeszcze zmienić przed wydaniem (i mam nadzieję, że tak się zadziało, bo było kilka małych zgrzytów), ale feel rozgrywki pewnie się nie zmienił. To świetne średniej/lekkiej wagi euro z bardzo przyjemnym tematem. Głównie wypełniamy kontrakty na różne sposoby, trochę rozwijamy swoją planszetkę i "kręcimy kręćkami", które są bardzo przyjemnym haczykiem. Na pewno trafi na lekki radar, chociaż to nie do końca moja waga.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Z Granna Expert miałem styczność z dwoma tytułami: Dwergar oraz Pretor. Oba tytuły naprawdę dobre. Dwergar bardzo ładnie wykonany graficznie a Pretor piekielnie grywalny jako worker placement. Tematyka Gutenberga nie bardzo do mnie przemawia ale nie zawiodłem się na grach Granny z modelu Expert tak więc i ta gra jest na moim radarze. Już przedsprzedaże można brać (120pln) ale chciałbym jeszcze zerknac na instrukcje wcześniej. Jeżeli ktoś takową posiada to poprosze o linka.

Granna Expert wiem że jeszcze ludzie chwalą sobie Capitol ale nie grałem więc się nie wypowiem.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: pcyzm »

Fojtu pisze: 23 wrz 2021, 16:02 Na pewno trafi na lekki radar, chociaż to nie do końca moja waga.
Gwoli ścisłości, bo na razie trudno zgadnąć po aktualnych materiałach. Do jakiego innego tytułu porównałbyś Gutenberga pod kątem poziomu trudności i złożoności samego mechanizmu?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Fojtu »

pcyzm pisze: 26 wrz 2021, 09:49
Fojtu pisze: 23 wrz 2021, 16:02 Na pewno trafi na lekki radar, chociaż to nie do końca moja waga.
Gwoli ścisłości, bo na razie trudno zgadnąć po aktualnych materiałach. Do jakiego innego tytułu porównałbyś Gutenberga pod kątem poziomu trudności i złożoności samego mechanizmu?
Ciężko mi w sumie powiedzieć, ale mechanizmy w grze są relatywnie proste. Realizujesz kontrakt, do którego masz określone wymagania. Większość pozostałych akcji sluzy spełnianiu tych wymagań i tyle. Dla mnie ta gra jest trochę zbyt prosta, to zagadka optymalizacyjna z wyścigami w której chyba nie bardzo jest jakiś większy wachlarz strategii. Ale zaznaczam, że grałem raz i to w prototyp, ale wydaje mi się że potem był już głównie szlifowany, bez gigantycznych zmian.

Jakbym miał porównać, to to jest jakieś 2.80 na bgg? Może jakoś do viticulture ciężarem?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Aktualnie jest zbyt mało iformacji ale obstawiam ze to tytul do max 3.00 BGG pokroju MarcoPolo. Wez farbę,wez czcionke ,uzyj odpowiedniego narzedzia,przekręć kołem zębatym żeby zrobić jakiś losowy myk. Masz odpowiednie surowce to realizujesz kontrakt i dostajesz punkty. Trailer bardzo ladnie i zachecajaco wykonany. Wysoki poziom. Ja wespre bo to polska gra z polskiej drukarni. Warunkiem jest cena utrzymana w przedsprzedazy bo nie oszukujmy sie aktualne 122pln jest jeszcze ok porównujących do innych znanych tytułów jak chociazby Najezdzcy ze Scytii. Sugerowane SCD w kwocie 198pln to strzal w stope wydawcy. Nikt tego nie kupi nawet jak by bylo po 159pln.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: AntBehindLeaf »

BOLLO pisze: 27 wrz 2021, 08:10 Aktualnie jest zbyt mało iformacji ale obstawiam ze to tytul do max 3.00 BGG pokroju MarcoPolo. Wez farbę,wez czcionke ,uzyj odpowiedniego narzedzia,przekręć kołem zębatym żeby zrobić jakiś losowy myk. Masz odpowiednie surowce to realizujesz kontrakt i dostajesz punkty. Trailer bardzo ladnie i zachecajaco wykonany. Wysoki poziom. Ja wespre bo to polska gra z polskiej drukarni. Warunkiem jest cena utrzymana w przedsprzedazy bo nie oszukujmy sie aktualne 122pln jest jeszcze ok porównujących do innych znanych tytułów jak chociazby Najezdzcy ze Scytii. Sugerowane SCD w kwocie 198pln to strzal w stope wydawcy. Nikt tego nie kupi nawet jak by bylo po 159pln.
Zasugeruj 99 pln co się będziesz rozdrabniał, żeby można było płacić zbliżeniowo bez podawania pinu.

Z jednej strony narzekacie na chińskie fabryki, przesunięcia premiery a jak dostajecie produkt z polskiej drukarni to cena 199 pln to strzał w stope. LOL, 199 scd to jakies 120-150 pln na półce w sklepie - spoko cena za planszówkę z taką ilością komponentów. To taka sama cena jak za Zamki Toskanii, z tym, że drukowana u nas.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Otorek »

W jakiś niewytłumaczalny sposób, okładka i temat gry do mnie przemawiają. Cięzko tu mówić o deklaracjach kupna w ciemno, ale wsparcie polskiego druku i pokazanie reszcie naszego rynku, że nie wszystko trzeba robić w chinach jest dość kuszące.
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: lazarro »

Na pewno wesprę. A dlaczego? Bo temat jest bliski mojemu sercu i zajęciu, dzięki któremu mogę kupić planszówki :)
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Dobry wieczór,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z instrukcją gry "Gutenberg".

INSTRUKCJA

Obrazek

SCD: 189,99 zł.

Przedsprzedaż gry 14 października godzina 20:00!
Cena w przedsprzedaży 189 zł + wysyłka gratis.

Zawartość dodatkowa w ramach przedsprzedaży:
- 2 dodatkowe postaci
- woreczek z unikalnym kolorowym haftem z logotypem gry "Gutenberg"
- numerowany certyfikat potwierdzający nabycie egzemplarza kolekcjonerskiego wydrukowany metodą typograficzną w Muzeum Drukarstwa w Warszawie.
- autografy autorów gry

Liczba egzemplarzy przedsprzedażowych jest ograniczona do 300 sztuk.
Przedsprzedaż trwa do 28 października lub do wyczerpania zapasów.

Premiera gry - 13 listopada 2021 godzina 20:00.

"Gutenberg" to gra planszowa dla 1 do 4 graczy, w której wcielicie się w pionierów drukarstwa w XV wieku. Poprzez realizację zamówień będziecie budowali swoje bogactwo i sławę, a usprawniając swoje zakłady drukarskie i pozyskując wsparcie mecenasów będziecie rozwijali swoje zdolności produkcyjne. Rywalizację zwycięży drukarz szczycący się największym uznaniem.

Wiek graczy: 10+
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 120 minut
Autorzy: Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski
Ilustrator: Rafał Szłapa
Zaimplementowane mechaniki:
- Worker Placement
- Auction/Bidding
- Chaining
- Turn Order: Progressive
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: detrytusek »

Szykuje się jakiś gameplay?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: krwlng »

detrytusek pisze: 29 wrz 2021, 00:13 Szykuje się jakiś gameplay?
Będzie wideo z nagraną rozgrywką + gra będzie dostępna na tabletopii - informacje podane podczas live'a z PN.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: dwaduzepe »

Ciekawie to wyglada po przeczytaniu instrukcji - nie zaluje, ze zamowilem w ciemno.
Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Alextasha »

Wymiary kart to 42mm x 90mm (z FB) czyli kolejne karty bez koszulek zaraz za Krukami. Przynajmniej ja nie kojarzę takich wymiarów.
SPRZEDAM >> *click*
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Drodzy Gracze,
mamy przyjemność poinformować, że dziś wystartował nasz przedpremierowy konkurs z grą Gutenberg na portalu BGG: https://boardgamegeek.com/contest/gutenberg , w którym możecie wygrać jeden z pięciu egzemplarzy gry "Gutenberg" z wysyłką jeszcze przed oficjalną premierą. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Korzystając z okazji informujemy również, że od wczoraj na profilu gry na BGG dostępne są zdjęcia (packshoty) komponentów https://boardgamegeek.com/boardgame/339958/gutenberg
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Drodzy Gracze!
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że od wczoraj nasza nadchodząca premiera czyli gra "Gutenberg" znajduje się na 2 miejscu listy "THE HOTNESS" na stronie głównej portalu BoardGameGeek.

Przy okazji wciąż serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z grą Gutenberg na portalu BGG: https://boardgamegeek.com/contest/gutenberg , w którym możecie wygrać jeden z pięciu egzemplarzy gry "Gutenberg" z wysyłką jeszcze przed oficjalną premierą.

Obrazek
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: BOLLO »

Wow 2 miejsce to bardzo dobry news!
Czy osoby które poprawnie odpowiedziały na 4z5 pytań są brane pod uwagę w konkursie? :wink:
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Gatzky »

BOLLO pisze: 05 paź 2021, 12:59 Wow 2 miejsce to bardzo dobry news!
Czy osoby które poprawnie odpowiedziały na 4z5 pytań są brane pod uwagę w konkursie? :wink:

Jeśli dobrze rozumiem, to do konkursu na bgg wchodzisz z określoną pulą losów: 1+2*liczba poprawnych odpowiedzi. Zatem będzie 9 rekordów z nickiem BOLLO możliwych do wylosowania:)
Nawet jakbyś nie odpowiedział ani razu poprawnie to wchodzisz z jednym rekordem- a kto wygra, to już decyzja maszyny losującej :)
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Arcziwald »

Też mi się nie udało odpowiedzieć na jedno pytanie. Nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedzi a podobno wszystko było na fun pagach :p
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: kiniol1 »

Pewnie źle odpowiedziliście na ostatnie. Ja odpowiedziałem na wszystkie dobrze ale ostatniego nie byłem pewien.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: Bruno »

Arcziwald pisze: 05 paź 2021, 15:43 Też mi się nie udało odpowiedzieć na jedno pytanie. Nie mogłem nigdzie znaleźć odpowiedzi a podobno wszystko było na fun pagach :p
Wszystkie materiały, aby prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytania, są łatwe do znalezienia na BGG.
Trzeba tylko poświęcić temu jakiś kwadrans :wink:

Bardzo fajny konkurs!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

BOLLO pisze: 05 paź 2021, 12:59 Wow 2 miejsce to bardzo dobry news!
Czy osoby które poprawnie odpowiedziały na 4z5 pytań są brane pod uwagę w konkursie? :wink:
Zgodnie z tym co napisali poprzednicy, każdy uczestnik konkursu ma szansę na wygraną. Ilość poprawnych odpowiedzi wpływa na zwiększenie tej szansy - tak działają konkursy organizowane na BGG.
Polski wydawca i producent gier.
hikiszjac
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2019, 07:13
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: hikiszjac »

GRANNA_wydawnictwo pisze: 28 wrz 2021, 23:58 serdecznie zapraszamy do zapoznania się z instrukcją gry "Gutenberg".
Można prosić raz jeszcze o działający link do instrukcji, bo ten udostępniony tu na forum jak i na Waszej stronie wygasł.
Dzięki :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 430 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: tomp »

Zachęcam do poznania skali ocen BGG
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Gutenberg (Katarzyna Cioch, Wojciech Wiśniewski)

Post autor: pcyzm »

Stare Kości podzieliły się wrażeniami z rozgrywki:
https://www.facebook.com/49129894494960 ... 521760077/
ODPOWIEDZ