Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: dispe »

Hej,

Mam pytanie o "merdżowanie". Z kim łączy się 4 gracz, jeśli gracze 2 i 3 mają w tym momencie tyle samo punktów? z tym, którego znacznik jest pod spodem?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dispe pisze: 23 wrz 2021, 23:19 Hej,

Mam pytanie o "merdżowanie". Z kim łączy się 4 gracz, jeśli gracze 2 i 3 mają w tym momencie tyle samo punktów? z tym, którego znacznik jest pod spodem?
Z tym pod spodem - w devotion nigdy nie ma remisu, zawsze wskakuje się na tego co już na danym miejscu jest i ten na górze jest na wyższym miejscu. Strona 11, sekcja Devotion.
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: piwko »

A po złączeniu kolejność graczy się nie zmienia? Siedzą jak siedzieli, wykonują akcje wg starej kolejności, tyle że każdy ma po jednej, tak?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

piwo08 pisze: 24 wrz 2021, 08:41 A po złączeniu kolejność graczy się nie zmienia? Siedzą jak siedzieli, wykonują akcje wg starej kolejności, tyle że każdy ma po jednej, tak?
Tak jest!

Obrazek

Strona 26 :)

Edit. Dodatkowo mogą oni wykonywać te same akcje z toru akcji co jest bardzo fajnym elementem zmieniającym całkowicie dynamikę gry na te ostatnie chwile :D
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

Gdy gracze siedzą obok siebie, zagrywają zaraz po sobie. Może wyjść fajne kombo.
Rozdzielenie ich może być istotne dla pozostałych graczy. Warto o tym pamiętać.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: dispe »

Czy APEP może chodzić po lądzie :?:
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

dispe pisze: 24 wrz 2021, 20:47 Czy APEP może chodzić po lądzie :?:
Apep może zostać przyzwany na wodzie (bez potrzeby sąsiedztwa sojuszniczych jednostek) albo lądzie (w normalny sposób). Może chodzić po lądzie. Nie może kończyć ruchu na wodzie tak jak każda inna figurka.
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: shahiye »

Mam pytanie o przewage monumentow:
1. w przypadku dominacji (bez bitwy) punkty za wiekszosc monumentow dostaje tylko dominujacy
2. A w przypadku bitwy? Punkty za wiekszosc monumentow dostaja tylko uczestnicy bitwy, czy wszyscy gracze? Instrukcja nic nie ogranicza, wiec chyba wszyscy?

Dzieki
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

shahiye pisze: 01 maja 2022, 14:49 Mam pytanie o przewage monumentow:
1. w przypadku dominacji (bez bitwy) punkty za wiekszosc monumentow dostaje tylko dominujacy
2. A w przypadku bitwy? Punkty za wiekszosc monumentow dostaja tylko uczestnicy bitwy, czy wszyscy gracze? Instrukcja nic nie ogranicza, wiec chyba wszyscy?

Dzieki
Punkty dostają jedynie gracze dominujący, którzy posiadają figurki w sprawdzanym regionie.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: kenigis »

1.Czy dominacja sama w sobie (występowanie jednostek) daje pkt uwielbienia? Np w pustym regionie bez monumentów. O ile ja w ogóle dobrze rozumiem dominacje, jako przewagę jednostek w regionie (choć mam wątpliwości)
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

kenigis pisze: 04 maja 2022, 15:13 1.Czy dominacja sama w sobie (występowanie jednostek) daje pkt uwielbienia? Np w pustym regionie bez monumentów. O ile ja w ogóle dobrze rozumiem dominacje, jako przewagę jednostek w regionie (choć mam wątpliwości)
Jak dochodzi do etapu bitew i w którymś regionie jest tylko jeden gracz, to ten gracz automatycznie "wygrywa", czyli dominuje i dostaje 1 pkt za dominację. Punktowanie za monumenty jest osobną punktacją, więc jeśli by jakieś były i ten gracz miałby większość monumentów danego typu w regionie, to mógłby dodatkowo zdobyć kolejne punkty.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

kenigis pisze: 04 maja 2022, 15:13 1.Czy dominacja sama w sobie (występowanie jednostek) daje pkt uwielbienia? Np w pustym regionie bez monumentów. O ile ja w ogóle dobrze rozumiem dominacje, jako przewagę jednostek w regionie (choć mam wątpliwości)
Punkty uwielbiania xD Przepraszam, ale rozwaliło mnie to tłumaczenie.

Dominacja - jesteś jedynym graczem, który ma figurki (nie monumenty) w danym regionie. Dostajesz wtedy 1 p za dominacje oraz dodatkowo 1 p za każdą większość typu monumentu w danym regionie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: kenigis »

Ok. A czy podczas bitwy też dochodzi do dominacji? Naturalnym byłoby że tak. Wtedy podczas którego etapu bitwy się to rozstrzyga?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

kenigis pisze: 04 maja 2022, 22:07 Ok. A czy podczas bitwy też dochodzi do dominacji? Naturalnym byłoby że tak. Wtedy podczas którego etapu bitwy się to rozstrzyga?
Kolejność rozpatrywania masz wprost na karcie pomocy, litości.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

kenigis pisze: 04 maja 2022, 22:07 Ok. A czy podczas bitwy też dochodzi do dominacji? Naturalnym byłoby że tak. Wtedy podczas którego etapu bitwy się to rozstrzyga?
Zaś szczegółowy opis rozwiązywania konfliktów masz w instrukcji od strony 22 do 24.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Mam pytanie, bo z instrukcji można to moim zdaniem rozumieć dwojako:

Czy jeśli podczas bitwy więcej niż jeden gracz zagrał "plagę szarańczy" to:
A. rozpatrujemy tylko jedną licytacje (efekt się nie dubluje), B. Następuje tyle licytacji ile zostało zagranych kart "plaga szarańczy"

"Rozpatrywane są wszystkie odkryte karty Bitwy Plaga Szarańczy" – to było dla mnie z początku lekko dwuznaczne,
Z kolei w opisie umiejętności Hathor jest opis który jednoznacznie wskazuje na to drugie "• Przyzwana jednostka nie jest zabijana przez tę Plagę Szarańczy (ale może zostać zabita przez kolejną Plagę Szarańczy)."

A więc poprawna jest opcja B, odbywa się tyle licytacji ile zostało zagranych kart "Plaga Szarańczy"?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

SetkiofRaptors pisze: 20 maja 2022, 14:02 Mam pytanie, bo z instrukcji można to moim zdaniem rozumieć dwojako:

Czy jeśli podczas bitwy więcej niż jeden gracz zagrał "plagę szarańczy" to:
A. rozpatrujemy tylko jedną licytacje (efekt się nie dubluje), B. Następuje tyle licytacji ile zostało zagranych kart "plaga szarańczy"

"Rozpatrywane są wszystkie odkryte karty Bitwy Plaga Szarańczy" – to było dla mnie z początku lekko dwuznaczne,
Z kolei w opisie umiejętności Hathor jest opis który jednoznacznie wskazuje na to drugie "• Przyzwana jednostka nie jest zabijana przez tę Plagę Szarańczy (ale może zostać zabita przez kolejną Plagę Szarańczy)."

A więc poprawna jest opcja B, odbywa się tyle licytacji ile zostało zagranych kart "Plaga Szarańczy"?
Rozpatruje się tyle razy ile została zagrana plaga.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Czy dobrze rozumiem, że skorzystanie z mocy Ankh Czczony (poświęcenie 3 wyznawców dla 1 punktu uwielbienia), liczy się jako pojedynczy przypadek zyskania Uwielbienia, niezależny od poprzednich kroków punktujących w biwie, a zatem uruchamia premię z mocy ankh Łaskawy? W takim przypadku poświęcenie 3 wyznawców = 2 punktu uwielbienia.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

SetkiofRaptors pisze: 25 maja 2022, 13:35 Czy dobrze rozumiem, że skorzystanie z mocy Ankh Czczony (poświęcenie 3 wyznawców dla 1 punktu uwielbienia), liczy się jako pojedynczy przypadek zyskania Uwielbienia, niezależny od poprzednich kroków punktujących w biwie, a zatem uruchamia premię z mocy ankh Łaskawy? W takim przypadku poświęcenie 3 wyznawców = 2 punktu uwielbienia.
Daj nazwy tych mocy -> mam ang wersję i ciężko się domyśleć :D Domyślam się, żę czczony to jest ta umiejetnosci co mozesz wydac 3 gosci na 1 punkt, ale łaskawy?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Nie musisz się zastanawiać co oznacza Czczony bo napisałem to w nawiasie ;) Obie nazwy też podałem. Nie wytłumaczyłem tylko Łaskawy:

"Łaskawy - Dopóki ten gracz znajduje się w czerwonej części toru Uwielbienia, za każdym razem, gdy zdobędzie jakąkolwiek liczbę punktów Uwielbienia, zyskuje 1 dodatkowy punkt Uwielbienia"
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

SetkiofRaptors pisze: 25 maja 2022, 15:32 Nie musisz się zastanawiać co oznacza Czczony bo napisałem to w nawiasie ;) Obie nazwy też podałem. Nie wytłumaczyłem tylko Łaskawy:

"Łaskawy - Dopóki ten gracz znajduje się w czerwonej części toru Uwielbienia, za każdym razem, gdy zdobędzie jakąkolwiek liczbę punktów Uwielbienia, zyskuje 1 dodatkowy punkt Uwielbienia"
To tak, dostajesz 2 p uwielbienia. Tam chyba jest to wyjaśnione, a jak nie to i tak warto poczytać :

https://cmon-files.s3.amazonaws.com/pdf ... AQ_1_0.pdf
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Dziękuję bardzo za link do FAQ, którego jak głupek sam nie wyszukiwałem wcześniej. Odpowiedział na wiele moich pytań.

Dodatkowo potwierdził odpowiedź na moje poprzednie pytanie nt. kilku zagranych kart Plagi w jednej bitwie. Co ciekawe, a czego nie napisaliśmy wcześniej, okazuje się, że gracz bierze udział w kolejnych licytacjach, nawet jeśli pierwsza rozpatrywana Plaga zabiła mu wszystkie jednostki. Wystarcza, że brał udział w bitwie (zagrał kartę). Raczej edge case, ale może doprowadzać do ciekawych sytuacji.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: CrossSleet »

Czy na karcie Izydy jest błąd? W umiejętności jest słowo "rozpatrzenie bitwy", a nie ma tak nazwanego etapu gry. Nie za bardzo wiem do czego się to odnosi
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

CrossSleet pisze: 20 cze 2022, 18:50 Czy na karcie Izydy jest błąd? W umiejętności jest słowo "rozpatrzenie bitwy", a nie ma tak nazwanego etapu gry. Nie za bardzo wiem do czego się to odnosi
Izyda to była ta, która chroni swoje jednostki przed śmiercią? Chodzi o ostatni krok bitwy - podsumowanie (umierają wszystkie figurki poza zwycięzcy i bogami)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

CrossSleet pisze: 20 cze 2022, 18:50 Czy na karcie Izydy jest błąd? W umiejętności jest słowo "rozpatrzenie bitwy", a nie ma tak nazwanego etapu gry. Nie za bardzo wiem do czego się to odnosi
Jeśli jest błąd to minimalny, jest taki etap gry. Jest to 5 krok rozpatrywania Bitwy, podczas Konfliktu: Rozstrzygnięcie Bitwy (str 23 instrukcji). Oznacza to nie mniej nie więcej, to ze gracz grający Izydą nie musi (jeśli nie chce - to jego decyzja czy skorzysta z tej umiejętności) usuwać jednostek które sąsiadują z jednostkami wrogów po przegranej bitwie. Nie działa to więc w przypadku śmierci jednostek w wyniku karty Plaga Szarańczy.

Widzę, że w instrukcji umiejętność ta opisana jest z użyciem poprawnego słowa Rozstrzygnięcie.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
ODPOWIEDZ