7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Wroobel »

Gra jeszcze nie ma wątku, a jest już w przedsprzedaży.
Ja po lekturze instrukcji jestem zachęcony.
No i wydanie też bardzo ładne.
Co sądzicie?

Architekci 7 cudów świata to dynamiczna gra rodzinna, doskonała na początek przygody z planszówkami! Podczas rozgrywki staramy się wznieść własną budowlę, jak najlepiej wykorzystując efekty dostępnych kart. W swojej turze wybierasz 1 z 3 kart, na których znajdziesz różne postacie pomocne w zdobywaniu surowców do budowy cudów, dokonywaniu odkryć naukowych oraz toczeniu bitew z sąsiadami.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2021, 17:37 przez Wroobel, łącznie zmieniany 2 razy.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Fojtu »

Z mojej perspektywy troszkę za proste mechanicznie i za mała wariancja w rozgrywce. Może i dla nowych graczy jest to bardziej przystępne, ale czuję, że weterani znudzą się tą grą po 2 rozgrywkach.

Wrzuć chociaż zdjęcie i opis od producenta do pierwszego posta :)
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Wroobel »

Właśnie ta prostota mnie na razie kupiła.
Dzieci dorastają trzeba je wprowadzać w nasze hobby. Ale myślę że i dla casuali będzie OK.
Jako fan całej serii nie mogę się doczekać :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dla mnie jest to zwykłe odcinanie kuponów od pierwowzoru.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: pcyzm »

Dr. Nikczemniuk pisze: 27 wrz 2021, 19:21 Dla mnie jest to zwykłe odcinanie kuponów od pierwowzoru.
Na świeżo jestem po rozgrywce w 7 Cudów Świata (klasyczna wersja) i Architektów. To są dwie zupełnie odmienne gry, przy czym obie naprawdę świetne w swoim segmentach.

Trudno mi w tej chwili podać lepszy "wprowadzacz" w świat nowoczesnych planszówek od Architektów. Sprawdzi się zarówno jako jakiś filerek, ale i też tytuł do grania z dzieciakami.

Po rozgrywce odpaliłem jeszcze wersję online (obecnie beta) na BGA i dawno nie widziałem tak miodnej implementacji.

Jak dla mnie rewelacja.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: dave8 »

Ja też wczoraj kupiłem i gorąco polecam.
Do grania z małymi dziećmi idealna.
Wykonanie obłędne.
Yogi
Posty: 12
Rejestracja: 07 gru 2006, 16:55

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Yogi »

Gram ze swoimi dziećmi (6 i 5 lat). Ogarniają i potrafią robić proste kombosy w oparciu o żetony technologii i umiejętności cudów. Piękna gra i wprowadzenie do serii 7 cudów świata :D
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Fojtu »

Zagrałem na BGA 3 razy na szybko i ogólnie dla mnie to jest gra tylko i wyłącznie dla dzieci. Uważam, że błędem jest nie nazwanie tej gry po prostu 7 Cudów Świata Junior.
Gra jest do bólu prosta, losowa i nieciekawa. Do tego wycina najlepszy aspekt 7CŚ, czyli jednoczesty draft. Jakbym miał w to grać w 5+ osób, to chyba bym skisł czekając na swoją turę po czym biorę jakąś prostą kartę. Bardzo na nie i ostrzegam wszystkich bardziej zaawansowanych graczy, że nie warto siadać.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: pcyzm »

Fojtu pisze: 02 lut 2022, 15:55 (...) i ostrzegam wszystkich bardziej zaawansowanych graczy, że nie warto siadać.
No ale to nie jest w ogóle gra kierowana do graczy zaawansowanych, 'junior' w tytule też nie do końca byłoby ok, bo to całkiem dobry filerek albo lekka gra jak kto woli kierowana do szerokich mas (zresztą i same oryginalne 7 Cudów nie są rarytasem dla zaawansowanych graczy).

Gram dużo na BGA i na żywo, ogólnie implementacja świetna, ale jedna partyjka tam zajmuje 6 minut, a grając pudełkowo aż tak popierdółka to nie jest.

Dobra pod niedzielny obiadek i tyle :)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Fojtu »

pcyzm pisze: 02 lut 2022, 21:18
Fojtu pisze: 02 lut 2022, 15:55 (...) i ostrzegam wszystkich bardziej zaawansowanych graczy, że nie warto siadać.
No ale to nie jest w ogóle gra kierowana do graczy zaawansowanych, 'junior' w tytule też nie do końca byłoby ok, bo to całkiem dobry filerek albo lekka gra jak kto woli kierowana do szerokich mas (zresztą i same oryginalne 7 Cudów nie są rarytasem dla zaawansowanych graczy).

Gram dużo na BGA i na żywo, ogólnie implementacja świetna, ale jedna partyjka tam zajmuje 6 minut, a grając pudełkowo aż tak popierdółka to nie jest.

Dobra pod niedzielny obiadek i tyle :)
Rozumiem, ja po prostu spodziewałem się czegoś trochę podobnego do faktycznego 7CŚ. Ta gra nawet jako fillerek dla mnie jest po prostu nieciekawa. Zasoby są w zasadzie identyczne, mamy też do wzięcia po prostu punkty i jedyny bardziej angażujący wybór to ewentualnie żetony nauki. Mi by było głupio pokazać taką grę mniej zaawansowanym graczom, bo mam wrażenie, że jest po prostu infantylna. Dla mnie jest milion lepszych fillerków, które są po prostu ciekawsze.
Awatar użytkownika
majkosis
Posty: 170
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:30
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: majkosis »

Do mnie natomiast gra przemówiła. Głownie dlatego, że gram z żoną partię w 10 min z rozłożeniem. Pach, pach, pach koniec. Uważam, że jest to też bardzo dobry gateway, bo właściwie nie ma tam czego tłumaczyć. A w tej kategorii jest zdecydowanie lepsza wg mnie niż swego czasu splendor. Dodatkowy plus, że wygląda ładnie i są dobrze popakowane "pakiety dla gracza". Wyjmujesz i już grasz, setup zajmuje może z 30 sekund.
Losowa? Bardzo, ale w grze na 10 min raczej jest to do wybaczenia.
Z drugiej totalnie strony rozumiem, jak komuś sie gra nie podoba. Nie ma tu ani wyszukanych taktyk, ani epickich tur. Jak napisał pcyzm, to gra do niedzielnego obiadu raczej.
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Bardzo dobra do wprowadzania w świat planszówek ludzi, którzy obili się o Monopoly (stfu) i może Wsiąść do pociągu.
Owszem jest tu duża losowość, jak w każdych 7 cudach (standard/pojedynek) i jak w każdym powyższym da się to do pewnego stopnia rozklepać taktyką.

Co do "epickich tur" to na BGA w jednym ruchu udało mi się wyciągnąć 24 pkt (dwa dobrania, dwa żetony, etap cudu i kotek)
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Thanes »

Gra jest tak banalna, że powinno być jakieś oznaczenie na pudełku. Duże rozczarowanie. Ale do gry z dziećmi się nada.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Mrukar »

To cecha nie wada. Wiek 8+ na pudełku (sugerowane 6+ na BGG) to moim zdaniem wystarczająca informacja.
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Frozenwar »

Gra ma niski próg wejścia i wiele strategii nie ma.
Osobiście polecam ją osobom które nie grają w gry planszowe jako wejście. Być może czekanie na swoją kolej przy 5 graczach może wydłużyć grę, ale ruch też nie powinien trwać długo nawet dla ludzi z problemem decyzyjnym. (Wybierasz jedna z 3 talii kart). Gra nie pozwala na tworzenie super combo ale to jest jej zaleta.

Żadne 7 cudów świata nie były grami trudnymi, ta jest dużo prostsza ale to nie jest zła gra.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: Mr_Fisq »

Recenzja od Gradania:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: agt »

Minęło trochę czasu od premiery i mam pytanie do osób grających z dziećmi.
Czy nadal jest to dobry (czy nawet jeden z lepszych, jak ktoś mówił) tytułów do gry z dziećmi (powiedzmy od 6 czy 7 lat), czy czas pokazał, że są tytuły, które jednak bardziej się do tego nadają?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: dave8 »

agt pisze: 28 paź 2023, 20:01 Minęło trochę czasu od premiery i mam pytanie do osób grających z dziećmi.
Czy nadal jest to dobry (czy nawet jeden z lepszych, jak ktoś mówił) tytułów do gry z dziećmi (powiedzmy od 6 czy 7 lat), czy czas pokazał, że są tytuły, które jednak bardziej się do tego nadają?
Moim zdaniem bardzo dobra. Nawet 4-5 latki dają radę grać i mają fun.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: agt »

dave8 pisze: 28 paź 2023, 23:55 Moim zdaniem bardzo dobra. Nawet 4-5 latki dają radę grać i mają fun.
O, to świetnie, bo mam cichą nadzieję, że właśnie i 4,5 latka da się wciągnąć do zabawy, teraz lub za parę miesięcy. :)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: MCSilvia »

Przygotowałam do tej gry arkusz punktacji (dostępny na BGG):
https://boardgamegeek.com/filepage/2733 ... core-sheet

Przetłumaczyłam zasady dla trybu solo, które stworzył użytkownik BGG pietu85 (również dostępne na BGG):
https://boardgamegeek.com/filepage/2733 ... -tryb-solo

Zachęcam do korzystania :)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: pcyzm »

MCSilvia pisze: 04 lut 2024, 19:25 Zachęcam do korzystania :)
I to się chwali :) Czy w okolicy premiery dodatku będzie aktualizacja arkusza punktacji o te medale, która wprowadza? ;)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: MCSilvia »

pcyzm pisze: 06 lut 2024, 13:52
MCSilvia pisze: 04 lut 2024, 19:25 Zachęcam do korzystania :)
I to się chwali :) Czy w okolicy premiery dodatku będzie aktualizacja arkusza punktacji o te medale, która wprowadza? ;)
Tak, będzie aktualizacja :)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: pcyzm »

MCSilvia pisze: 06 lut 2024, 14:04 Tak, będzie aktualizacja :)
Swoją drogą, cena za dodatek zbójecka jak porównamy cenę podstawki i jej zawartość... ale cóż, to jest jeden z tych tytułów, który spłaca się szybko w liczbie rozgrywek...
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: JollyRoger90 »

mnie blokuje przed zakupem dodatku głównie to, że nie zmieści się w pudełku podstawki. Było to do przewidzenia, patrząc jak było wypchane pudło gry podstawowej :)

niby człowiek wiedzioł, ale się łudził :p
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata Architekci (Antoine Bauza)

Post autor: MCSilvia »

Zgodnie z obietnicą zamieszczam arkusz punktacji z medalami:
https://www.dropbox.com/scl/fi/3r0rjxrl ... 0hd4v&dl=1
Wkrótce pojawi się na BGG.

Edit:
Arkusze wstawione na BGG:
https://boardgamegeek.com/filepage/2733 ... core-sheet
ODPOWIEDZ