Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Flank3r »

Obrazek

Projektanci: Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60–180 minut

Nowy 4X od twórców X-ODUS. Eleganckie zasady, asymetria frakcji, walka za pomocą kart taktyki. A dodatkowo kampania legacy oraz automa.
Wydaje się idealnie skrojona pode mnie: Jestem rozczarowany filmami z rozgrywką Voidfall, Eclipse bardzo lubię ale brakuje mi "klimatu", Twillight Imperium kocham ale przez skomplikowanie i czas gry, ciężko mi znaleźć współgraczy. Mam nadzieję, że trwająca kampania Voidfall nie zaszkodzi zainteresowaniu.
5 października startuje kampania na kickstarterze z dwoma pledgami do wyboru:
1. Fractal - podstawowa gra dla 2-4 graczy z 7 frakcjami.
2. Fractal: Beyond the Void - podstawowa gra + moduł legacy a w nim: 100-stronicowa książka z kampanią, ponad 25 scenariuszy ze specjalnymi ustawieniami, zasadami i warunkami zwycięstwa, 5 ukrytymi frakcjami i elementami do odblokowania oraz 10 specjalnych modułów z nowymi zasadami i wariantami.

Zapowiedziano jeden dodatek z automą działającą zarówno w rozgrywkach solo jak i 2-3 osobowych.

https://boredgameink.com/fractal-beyond-the-void/
https://boardgamegeek.com/boardgame/299 ... eyond-void
https://www.kickstarter.com/projects/bo ... d-the-void
John_S_PJK

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:22 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Dhel »

Jak dla mnie to mogliby dać standy jak w x-odus, bardzo dobrze się tam sprawdzały. X-odus to naprawdę solidna gra z przepiękną oprawą graficzną i bardzo solidnym wykonaniem, jak tu będzie na tym samym poziomie to czekam.
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: tommyray »

Jeżeli będzie dobre solo to wchodze jak dzik. A jakby dali jeszcze opcje na dokupienie XODUS...
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: XLR8 »

Na razie jest tylko trailer systemu walki i powiem szczerze niespecjalnie to wygląda. W ZG mamy system morale, więc ciągle musimy patrzeć czy kogoś zabijemy czy wygramy na morale. Tutaj po prostu gramy kartę, która daje nam najwięcej bonusów ze względu na konfigurację naszej armii.
John_S_PJK

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:22 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: sasquach »

XLR8 pisze: 02 paź 2021, 10:22 Na razie jest tylko trailer systemu walki i powiem szczerze niespecjalnie to wygląda. W ZG mamy system morale, więc ciągle musimy patrzeć czy kogoś zabijemy czy wygramy na morale. Tutaj po prostu gramy kartę, która daje nam najwięcej bonusów ze względu na konfigurację naszej armii.
Ale masz system inicjatywy, więc konfiguracja armii może się zmienić zanim odpalimy zdolność z karty. No i w ZG, mimo morale, nadal zwykle chciałeś zagrywać karty, które najlepiej pasują do składu armii.

Ja się za to obawiam o czas trwania tych walk. W ZG są 3 rundy i to już trwa długo, a reszta graczy czeka. Tu w przykładzie są aż 4 rundy.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: kci83 »

XLR8 pisze: 02 paź 2021, 10:22 ...Tutaj po prostu gramy kartę, która daje nam najwięcej bonusów ze względu na konfigurację naszej armii.
Czekaj.. ale co w tym złego?! :D Konfiguracja armii co chwile się zmienia, więc kartami musisz odpowiednio zarządzać (również, ze względu na inicjatywę) i masz do dyspozycji różne ataki, obronę, dodatkowe bonusy technologiczne i jest coś takiego jak wycofanie jednostek itp.

Wygląda to całkiem ciekawie, sam jeszcze też czekam jak będzie wyglądała automa.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: XLR8 »

kci83 pisze: 03 paź 2021, 19:05
XLR8 pisze: 02 paź 2021, 10:22 ...Tutaj po prostu gramy kartę, która daje nam najwięcej bonusów ze względu na konfigurację naszej armii.
Czekaj.. ale co w tym złego?! :D Konfiguracja armii co chwile się zmienia, więc kartami musisz odpowiednio zarządzać (również, ze względu na inicjatywę) i masz do dyspozycji różne ataki, obronę, dodatkowe bonusy technologiczne i jest coś takiego jak wycofanie jednostek itp.

Wygląda to całkiem ciekawie, sam jeszcze też czekam jak będzie wyglądała automa.
Ja tu widzę generowanie gigantycznego downtime'u. Na papierze wygląda to spoko, ale finalnie to może być samograj, bo zawsze będzie jedna karta dająca najlepsze bonusy.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Namurenai »

XLR8 pisze: 03 paź 2021, 19:17
kci83 pisze: 03 paź 2021, 19:05
XLR8 pisze: 02 paź 2021, 10:22 ...Tutaj po prostu gramy kartę, która daje nam najwięcej bonusów ze względu na konfigurację naszej armii.
Czekaj.. ale co w tym złego?! :D Konfiguracja armii co chwile się zmienia, więc kartami musisz odpowiednio zarządzać (również, ze względu na inicjatywę) i masz do dyspozycji różne ataki, obronę, dodatkowe bonusy technologiczne i jest coś takiego jak wycofanie jednostek itp.

Wygląda to całkiem ciekawie, sam jeszcze też czekam jak będzie wyglądała automa.
Ja tu widzę generowanie gigantycznego downtime'u. Na papierze wygląda to spoko, ale finalnie to może być samograj, bo zawsze będzie jedna karta dająca najlepsze bonusy.
Jeśli to jest tak, że jedna karta daje najlepsze bonusy i nie zastanawiasz się nad innymi, to właśnie brzmi jak brak downtime'u (którego w walkach może być masa w przytoczonych przez Ciebie wcześniej Zakazanych Gwiazdach) :wink:
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: kci83 »

Ja tu widzę generowanie gigantycznego downtime'u. Na papierze wygląda to spoko, ale finalnie to może być samograj, bo zawsze będzie jedna karta dająca najlepsze bonusy.
Walka może się składać również z dwóch rund, później masz coraz mniej kart więc każda kolejna runda powinna iść szybciej i przy 4 kartach walka trwa średnio 2 minuty (według twórców). Przy 4 graczach możliwa jest jednoczesna walka z różnymi graczami na różnych obszarach i dodatkowo inni gracze mogą korzystać z jakiejś mechaniki zwiadu podczas gdy inni walczą.

Ale dlaczego widzisz tutaj samograja, przecież widać na kartach, że będziesz mógł wymuszać na wrogu pewne działa defensywne, poświęcać jednostki dla jakiegoś efektu, czy budować dany atak przez kilka rund chroniąc konkretne jednostki.
John_S_PJK

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:07 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Flank3r »

No i gra ufundowana. I jak wrażenia po starcie kampanii i filmach z zasadami? Ktoś się skusił?

Mi taki "kompaktowy" 4X z fajną mechaniką i pięknymi grafikami się podoba 8)
Dodatkowo motywuje to, że będzie to KS exclusive. Cena też wydaje się zachęcająca ~370 zł za podstawkę. Jednak gdy dodamy do tego wysyłkę do PL (26 euro) to robi się już cena taka za jaką można kupić TI4 lub drugą edycję Eclipse :?

Mimo wszystko trzymam kciuki, że może jakiś nasz wydawca zainteresuje się wydaniem tego po polsku.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: loaru »

Mnie odrzuciła właśnie cena, bo za w sumie średnich rozmiarów grę (komplet) z przesyłką i VAT wychodzi ponad 1000 zł, czyli można za to mieć np. Voidfall w retailu + TI4/Eclipse.
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: loaru »

Ceny w pledgach to ceny netto.

Edit: żeby nie mnożyć postów, uzupełnię w tym poście moje wyliczenia:

kurs EUR: 4,61
Komplet (core + campaign + automata) z dostawą: 119 + 29 + 33* = 181
Po doliczeniu VAT: 181 * 4,61 * 1,23 = 1026
Ostatnio zmieniony 05 paź 2021, 23:55 przez loaru, łącznie zmieniany 2 razy.
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: tommyray »

O bogowie, faktycznie... choć jest opisane jako "when applicable" - może więc tylko różnicę (łudzę się).... w każdym razie 875 złotych za podstawkę, kampanijny dodatek i automę z wysyłką. Motyla noga, te nowe KSy wychodzą bardzo drogo. Za drogo.
John_S_PJK

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:07 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Shodan »

Zanosi się na takie lżejsze 4X dla ludzi, których odstraszają kobyły w stylu TI (albo po prostu nie mają czasu). Szkoda, że wydawca na tę chwilę deklaruje tylko KS i pozostawia ewentualną wersję retail na odleglejszą przyszłość.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Dhel »

W X-odus bardzo doceniałem, że nie ma żadnej automy, tylko proste zasady dla corruption i tyle. Początkowo byłem zachwycony automami w planszówkach, ale gusta mi się zmieniły i mnie to odrzuca a nie zachęca. Tutaj jak widzę automę dodatkowo na tyle skomplikowaną, że każda frakcja ma swoją własną, to jakoś mnie to nie zachęca. Plus to, że kampania nie jest kompatybilna pod solo. Plus cena. Wynik prosty dla mnie. A, na plus grafiki, ślicznie ta gra się prezentuje.
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Flank3r »

W najnowszej aktualizacji podano obniżoną cenę wysyłki do Polski - 11/12 euro 8)
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Reku_ »

Po recenzji Gambita zainteresował mnie projekt. Cena niby akceptowalna, ale po doliczeniu wszystkich podatków to ja poczekam. Może jakiś Mepel albo inny będzie miał sensowną cenę. Jak nie, to trudno.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: karmazynowy »

Reku_ pisze: 17 paź 2021, 11:39 Po recenzji Gambita zainteresował mnie projekt. Cena niby akceptowalna, ale po doliczeniu wszystkich podatków to ja poczekam. Może jakiś Mepel albo inny będzie miał sensowną cenę. Jak nie, to trudno.
Będzie w 3trolle ale nie sądzę, żeby było dużo taniej niż w forumowej zbiorówce.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Fractal: Beyond the Void (Iker Uriarte, Bernardo Rippe, Romain Lesiuk, Yann Hilaire)

Post autor: Shodan »

Reku_ pisze: 17 paź 2021, 11:39 Po recenzji Gambita zainteresował mnie projekt. Cena niby akceptowalna, ale po doliczeniu wszystkich podatków to ja poczekam. Może jakiś Mepel albo inny będzie miał sensowną cenę. Jak nie, to trudno.
Być może są szanse na wersję PL w przyszłości. Według wydawcy wygląda to następująco:
So far the plan is english and french only, we are however open to partnership with local publishers for localization, at our scale it's easier to handle additional languages like this.
Gra zbiera pozytywne recenzje i zdobyła spory rozgłos, więc może któryś z polskich wydawców się zainteresuje w przyszłości. Jednak oczywiście, to tylko moje spekulacje by nie rzec chciejstwo :wink:
ODPOWIEDZ