Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lollson
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2019, 14:50
Has thanked: 2 times

Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Post autor: lollson »

Witam,

Ostatnio z typowych eurasków wraz z znajomymi wskoczylśmy na aveons end i jesteśmy zachwyceni. Z tego własnie powodu szukamy kolejnej gry tego typu dla 3-4 graczy.

macie jakies swoje typy?
Ostatnio zmieniony 10 paź 2021, 23:42 przez lollson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Post autor: arturmarek »

Bardzo podobnej gry nie znam, ale dla mnie sporo punktów wspólnych ma Spirit Island.

Kooperacja: obie gry są optymalizacyjnymi łamigłówkami ze stosunkowo małą losowością.
Bardzo mocne poczucie rozwoju: w obu grach mamy na początku wrażenie, że nie mamy żadnych szans, że przeciwnik jest dużo mocniejszy i zupełnie nie potrafimy mu zrobić krzywdy, natomiast w ostatnich rundach jesteśmy niesamowicie napakowani i nic nam nie jest straszne. W SI to uczucie jest moim zdaniem mocniejsze.
Karty: w obu grach wykonujemy większość akcji poprzez zagranie kart z ręki.

Największą różnicą jest obecność planszy w SI. W AE walimy w przeciwnika, ewentualnie kilku przeciwników, a w SI musimy kontrolować układ na mapie. SI ma też bardziej rozbudowane reguły. Dla mnie ogromnym plusem SI jest jednoczesne wykonywanie akcji, w żadnym momencie nie czekamy na współgraczy. bo wybieramy karty w tym samym czasie co oni, a dodatkowo często uzależniamy swój wybór wyborem innych.

Ale poczekaj na opinię jakiegoś fana AE, który nie lubi SI, bo ja jestem wielkim fanem SI i najchętniej poceałbym go w każdym wątku (razem z Cywilizacją Poprzez Wieki :wink: )
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Post autor: Cyel »

Ja jestem fanem AE który nie lubi SI i uważam, że duszki z wyspy nie mają startu w ogóle do magów i Nemesis. W SI najgorszą rzeczą, która po ok 10 rozgrywkach skłoniła mnie do sprzedaży gry była dojmująca monotonia. Najeźdźcy z którymi się walczy robią dosłownie 3 rzeczy na zmianę ad nauseum, niczym nie zaskakują, emocji zero. Po trzech turach w SI zobaczyłeś już wszystko czym gra będzie próbowała Cię zniszczyć kiedykolwiek (postawi ludka, postawi domek, postawi znacznik Blightu, tyle, koniec inwencji najeźdźców).

Nie ma porównania z Nemesis, które są różnorodne, zaskakujące, zmuszają do wychodzenia że strefy komfortu i ciągłego dostosowywania taktyki do coraz to bardziej wymyślnych sposobów jakie mają na zrobienie nam kuku. Losowa kolejność i losowy setup podkręcają emocje.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Post autor: Scamander »

Jako fan Aeon's Enda mam podobne wrażenia. Tak samo odbiłem się od SI. Brak emocji, sucho, policzalnie. Taki całkiem dobry eurasek kooperacyjny, ale mało emocjonujący.

Ja proponuję uderzyć w Gloomhaven: Szczęki Lwa albo droższego i dłuższego brata bliźniaka. Gra co prawda kampanijna, ale stawiająca słabo na fabułę, nacisk kładąc właśnie na serię taktycznych potyczek (łamigłówek) z wrogami na mapie, czyli podobnie jak w Aeon's Endzie klepiemy złych a historia gdzieś tam przemyka w tle, przy tym staramy się jak najoptymalniej zagrywać karty z ręki (choć tutaj nie ma budowania talii to wciąż mamy bardzo sprytnie zaprojektowany system zagrywania kart gdzie trzeba trochę pogłówkować, dochodzi rozwój postaci, itemy).
loop19
Posty: 33
Rejestracja: 20 maja 2021, 12:21
Has thanked: 17 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra kooperacyjna - podobna do Aeon's End

Post autor: loop19 »

Dla 3-4 graczy, i karciankę to mogę Ci polecić Horror w Arkham LCG - ale UWAGA - musi być nowa wersja, która została niedawno zapowiedziana.

http://galakta.pl/zapowiadamy-odswiezon ... karcianej/

W starej wersji podstawka jest tylko na dwóch graczy. Nową wersję poznasz po oznaczeniu AH60 lub po okładce bez pasów panoramicznych na dole i górze, tylko pełnej grafice.
ODPOWIEDZ