Pictures / Obrazki (Christian Stöhr, Daniela Stöhr)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Pictures / Obrazki (Christian Stöhr, Daniela Stöhr)

Post autor: Ginet »

Gra zdobyła w zeszłym roku Spiel des Jahres. Niedawno polską wersję wydał Rebel a jakoś o niej cicho (czego dowodzi chociażby to, że dotychczas nie doczekała się wątku na Forum).

Obrazek

OPIS GRY (ściągnięty z Games Fanatic - link do pełnej recenzji na dole posta):

Do dyspozycji w grze będziemy mieli 91 dwustronnych kart z obrazkami, z których na początku gry musimy rozłożyć na środku stołu 16 z nich w układzie 4×4. Żetonami z literami (A, B, C, D) oznaczamy każdy z 4 rzędów kart, zaś żetonami z cyframi (1, 2, 3, 4) oznaczamy kolejne kolumny. W efekcie uzyskamy siatkę współrzędnych. Przygotować musimy również 5 zestawów elementów do pokazywania:

Zestaw 1: 24 kolorowe kostki + ramka
Zestaw 2: 6 różnych drewnianych klocków
Zestaw 3: Długa i krótka sznurówka
Zestaw 4: 19 kart z symbolami
Zestaw 5: 4 patyki i 4 kamienie

Każdy gracz wybiera lub losuje jeden z nich, zaś grając na mniej niż 5 osób nieużyte zestawy należy zostawić obok w rezerwie.
Na początku każdej z nich wszyscy gracze losują jeden żeton współrzędnych z woreczka i zachowują go w tajemnicy przed innymi. Współrzędne z wylosowanego żetonu wskażą nam, który z wyłożonych obrazków będziemy musieli odwzorować przy pomocy obecnie posiadanego zestawu do pokazywania. Następnie wszyscy gracze jednocześnie używając swoich zestawów starają się tak je ułożyć, aby naprowadzić współgraczy na swój wylosowany obrazek. Kiedy wszyscy skończą tworzyć swoje dzieła, przechodzimy do odgadywania. Na otrzymanych karteczkach wszyscy w sekrecie zapisują przy każdym z współgraczy współrzędne obrazka jaki uważają, że ktoś ułożył. Za każdego z graczy, który odgadł o jaki obrazek nam chodziło otrzymamy 1 punkt, ponadto otrzymamy po 1 punkcie za każdy poprawnie odgadnięty przez nas obrazek. Uzyskane w rundzie punkty sumujemy, przekazujemy swój zestaw graczowi po lewej, sami otrzymując nowy

MOJE WRAŻENIA:

Ja grałem dwie partie. Gra zdecydowanie imprezowo - rodzinna, świetnie mogąca posłużyć jako gateway lub prezent dla niedzielnych graczy. Widać inspirację innymi tytułami poczynając od Dixita, Imago czy Konceptu (elementy skojarzeniowe), a na Tajniakach (układ kart) kończąc.
Fajny i oryginalny jest pomysł na różne zestawy przedmiotów do prezentacji naszych obrazków.
Gra raczej nie w moim typie, ale i tak zastanawiam się nad kupnem, bo mam sporą grupę znajomych z którymi mógłbym potencjalnie w nią pograć, a których raczej nie namówię do trudniejszych tytułów.
Szkoda, że jest tylko do 5 osób, bo jak na grę imprezową to dla mnie zdecydowanie za mało, a poszerzenie grona graczy do chociażby 6 osób (trzech par) nie wymagało by tu wielkich nakładów.

Link do BGG: https://www.boardgamegeek.com/boardgame/284108/pictures
Link do recenzji na Games Fanatic: https://www.gamesfanatic.pl/2021/10/21/ ... m-wydaniu/
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
ODPOWIEDZ