Age of Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

U mnie trzyma się bardzo dobrze, ale jeśli nie podszedł steam, to Age of steam wiele nie zmieni. Wolę ta wersję, bo jednak pojedynczy tor dochodu / punktacji jest bardziej emocjonujący, zwłaszcza na początku. Zgadzam się, że kostki wchodzące na mapę dużo fajniej zostały rozwiązane w steamie. Ale ostatecznie to właściwie ta sama gra.

RoTW to przyjemna, rodzinna popykanka - brak problemów to brak emocji.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1680
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 878 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: XLR8 »

siepu pisze: 19 wrz 2022, 18:23 U mnie trzyma się bardzo dobrze, ale jeśli nie podszedł steam, to Age of steam wiele nie zmieni. Wolę ta wersję, bo jednak pojedynczy tor dochodu / punktacji jest bardziej emocjonujący, zwłaszcza na początku. Zgadzam się, że kostki wchodzące na mapę dużo fajniej zostały rozwiązane w steamie. Ale ostatecznie to właściwie ta sama gra.

RoTW to przyjemna, rodzinna popykanka - brak problemów to brak emocji.
Właśnie steam mi bardzo podszedł, ale stara ekipa nie potrafiła zrozumieć, że połączenia muszę być jak najmniej optymalne i ich to irytowało. Na szczęście stara ekipa to już przeszłość i nowa jest dużo lepsza;)
Jakbyś mógł porównać obie yo steam jednak wygrywa?
Mi osobiście system dodawania kostek pasuje bardziej w steam niż aos, jednak wszystkie głosy w internecie mówią, że się jedy obiektywnie dużo lepszy.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Bardzo nie lubię słowa 'obiektywnie' :)

Moim zdaniem tor dochodu w AoS działa dużo lepiej, reszta zmian korzystna dla Steama. Ja wolę AoS, ale lubię 'kanciaste' gry. Dalej to są niuanse i obie gry (przynajmniej na początku) są zamienne. Zdecydowanie polecam spróbować.

W sumie wiesz co, będę na koncercie w Katowicach w niedzielę 30.10. Widzę że mamy podobny gust growy, czytałem też że chcesz sprawdzić Imperial Steam - możemy jakoś się dogadać.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1680
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 878 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: XLR8 »

siepu pisze: 19 wrz 2022, 21:45 Bardzo nie lubię słowa 'obiektywnie' :)

Moim zdaniem tor dochodu w AoS działa dużo lepiej, reszta zmian korzystna dla Steama. Ja wolę AoS, ale lubię 'kanciaste' gry. Dalej to są niuanse i obie gry (przynajmniej na początku) są zamienne. Zdecydowanie polecam spróbować.

W sumie wiesz co, będę na koncercie w Katowicach w niedzielę 30.10. Widzę że mamy podobny gust growy, czytałem też że chcesz sprawdzić Imperial Steam - możemy jakoś się dogadać.
Bardzo chętnie możemy pograć, ale z imperial steam się wyleczyłem po zobaczeniu pełnego gameplay ;)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: AndreV »

Czy warto kupowac trzy expansion set z mapami? Czy lepiej drukowac samemu?
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Czy warto kupować gry planszowe? Czy lepiej drukować samemu?
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: AndreV »

Pytam bo jest ponad 100 map fanowskich, i wszystkie sa do druku samodzielnego, i chcialbym znać roznice
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Nie ma. Wszystko możesz zrobić samemu i raczej będzie taniej.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2328
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Galatolol »

Krótka notka z dwóch map autorstwa JCLa (znanego w środowisku 18xx), dostępnych na BGG:

- Słońce - można ulepszać lokomotywę "wszerz", czyli zwiększać to, ile naraz przewozi kostek. Ale uwaga: po normalnym zwiększeniu zasięgu, pojemność się resetuje do 1. Więcej z tej planszy nie pamiętam.

- Londyn - dzisiaj graliśmy. Budowanie torów znacznie droższe (dodatkowe opłaty im więcej się ich położy), po każdym przewiezieniu kosteczki nowa wchodzi do jednego z dwóch krańcowych miast trasy. Całkiem sprawnie to działa.

Obie mi się podobają. AoS ogólnie najbardziej lubię przez pierwszą połowę, potem niestety zaczyna mnie nużyć. Ale bez wątpienia wiele rzeczy ta gra robi dobrze, a mnogość dostępnych map robi robotę (zauważalnie różne rozgrywki przy małych zmianach w zasadach).
Ostatnio zmieniony 01 gru 2022, 23:05 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Galatolol pisze: 01 gru 2022, 22:45 Obie mi się podobają. AoS ogólnie najbardziej lubię przez pierwszą połowę, potem niestety zaczyna mnie nużyć. Ale bez wątpienia wiele rzeczy ta gra robi dobrze, a mnogość dostępnych map robi robotę (zauważalnie różne rozgrywki przy małych zmianach w zasadach).
Pełna zgoda, tutaj im więcej graczy tym lepiej. Ok, na 6 jeszcze mapa musi być odpowiednia, ale w taką trójkę to nawet jeśli mapa przystosowana to i tak końcówka zazwyczaj nuży.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2328
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Galatolol »

siepu pisze: 01 gru 2022, 22:58
Galatolol pisze: 01 gru 2022, 22:45 Obie mi się podobają. AoS ogólnie najbardziej lubię przez pierwszą połowę, potem niestety zaczyna mnie nużyć. Ale bez wątpienia wiele rzeczy ta gra robi dobrze, a mnogość dostępnych map robi robotę (zauważalnie różne rozgrywki przy małych zmianach w zasadach).
Pełna zgoda, tutaj im więcej graczy tym lepiej. Ok, na 6 jeszcze mapa musi być odpowiednia, ale w taką trójkę to nawet jeśli mapa przystosowana to i tak końcówka zazwyczaj nuży.
Z drugiej strony im mniej graczy, tym sprawniej idzie, bo i tak każdy tylko dwa razy wozi kosteczki.

Są też inne powody, dla których początek jest ciekawszy. Każdy ma jeszcze szanse ( :lol: ). Cięższe decyzje co do pożyczek. Mapa jeszcze otwarta, więc ciekawiej się buduje.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4710
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1452 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Mr_Fisq »

Portal na Portalconie ogłosił, że wyda polską wersję.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: AndreV »

Szok, jak dobrze pamiętam były jakieś problemy z licencją? A tu wersja PL, mam nadzieje że rozszerzenia z mapami bedą w niższej cenie niż ENG
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 33 times
Been thanked: 22 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Matcase »

Czy wiadomo kiedy Portal to wyda??
W planszostrefie jest przedsprzedaż angielskiej wersji, planowana na 02 2023.
Może to będzie/jest drukowane razem.:)
khuba
Posty: 985
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: khuba »

Matcase pisze: 21 sty 2023, 18:59 Czy wiadomo kiedy Portal to wyda??
W planszostrefie jest przedsprzedaż angielskiej wersji, planowana na 02 2023.
Może to będzie/jest drukowane razem.:)
Nie podali day (przynajmniej na relacjach online) ale pokazywali egzemplarz już przetłumaczony - więc zakładam że to może być jeszcze to półrocze.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
GameOver
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2022, 12:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: GameOver »

Witam. Mam takie pytanie. Na gry kolejowe już długo ostrzyłem sobie zęby jednak poziom złożoności 18XX plus średnia skalowalność tych tytułów przesądziły, przeczekałem... Gram zazwyczaj w dwie osoby. Moja żona ogrywa ze mną różne złożone tytuły: Paxa, Zimną Wojnę, Brassa itp. Jest sens kupować AoS żeby grać w dwie osoby? Pewnie cena będzie zaporowa a z tego co czytałem to chyba jest jedna plansza dedykowana pod taki skład. Pax Pamir miał nie chodzić na dwie, a gra nam się rewelacyjnie. Wiem, że nie ma co porównywać, bo to gra licytacyjna ale jestem ciekaw waszych opinii. Może nie wszystko stracone 😅😉
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Map jest więcej na bgg dwuosobowych niestety mimo że gra działa i nawet daje frajdę to nie jest tak dobra jak wielosobowa. Mapa na dwie osoby ma trochę inne zasady nie ma tam licytacji i niestety osoba która zacznie jako pierwsza raczej ma już przewagę do końca. Są genialne mapy na 3. Więc może jakiegoś sąsiada skołujcie:)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4641
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1950 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

GameOver pisze: 22 sty 2023, 12:23 Witam. Mam takie pytanie. Na gry kolejowe już długo ostrzyłem sobie zęby jednak poziom złożoności 18XX plus średnia skalowalność tych tytułów przesądziły, przeczekałem... Gram zazwyczaj w dwie osoby. Moja żona ogrywa ze mną różne złożone tytuły: Paxa, Zimną Wojnę, Brassa itp. Jest sens kupować AoS żeby grać w dwie osoby? Pewnie cena będzie zaporowa a z tego co czytałem to chyba jest jedna plansza dedykowana pod taki skład. Pax Pamir miał nie chodzić na dwie, a gra nam się rewelacyjnie. Wiem, że nie ma co porównywać, bo to gra licytacyjna ale jestem ciekaw waszych opinii. Może nie wszystko stracone 😅😉
Tak jak Pamir na dwie osoby daje inne odczucia (i można mieć tu pewne preferencje), tak Age of Steam jest po prostu gorszy ;).
GameOver
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2022, 12:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: GameOver »

Ok. Dzięki. Będzie ciężko z tym sąsiadem. Rodzina też została z tyłu jeśli chodzi o ciężkość rozgrywki. Trudno. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 195
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 115 times
Been thanked: 73 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Neysmeey »

Sam grywam w 90% przypadków w dwie osoby i klasyczny Steam posiadałem ze wszystkimi dodatkami. Już w zeszłym roku, zaraz po pojawieniu się plotek o polskiej edycji AoS sprzedałem zestaw i czekałem na zapowiedź. Bardzo się cieszę, że plotki zamieniły się w fakty. Według mnie Steam, czy AoS działa równie dobrze w każdym zestawieniu graczy, zależy to jedynie od mapy, natomiast ze względu na ich różnorodność z pewnością nie przereślałbym tego tytułu nawet wyłącznie do gier dwuosobowych. Szczerze polecam.
Profil na: Boardgamegeek
GameOver
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2022, 12:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: GameOver »

Super. To daje do myślenia. Poczekam, popatrzę... Na szczęście ten rok wydaje się być bardzo ciekawy. Może ktoś wyda Pax Renaissance, czekam na Sekigahare, Władcy Ziemi tuż tuż. Jest może ktoś w stanie porównać AoS z jakąś 18xx? Czytałem o 1846, że ma fajny wariant na dwie osoby jednak się wstrzymałem. Czy może są to tak odmienne gry, że to nie ma sensu albo wręcz przeciwnie AoS może być wprowadzeniem do 18xx? Czuję że ta decyzja Portalu może mocno zmienić podejście do tych zaawansowanych tytułów. Tylko się cieszyć.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2328
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Galatolol »

AoS nie ma dużo wspólnego z 18xx poza tematem pociągów i faktem, że nie wybacza błędów.

Centralną jego częścią jest licytacja, dlatego na dwie osoby działa gorzej.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Obie gry uczą starej dobrej interakcji: na noże, szable i dolary. Zestawiając z 1846 Aos dla mnie osobiście jest dobrą lekcją do strategicznego myślenia, patrzenia dalej niż tylko obecna runda. Najczęstszy błąd jaki popełniam w tych grach to brak perspektywy na drugą część gry. Zarówno tu i tam musimy mieć wyjście awaryjne zanim inni gracze zaczną się zbliżać. Dla mnie to świetny papierek lakmusowy przed 18xx właśnie ze względu na interakcję. Mechanicznie oczywiście inne gry ale część na mapie rządzi się tymi samymi prawami. Chcesz być w najbardziej prestiżowych miejscach przed innymi.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1192
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 259 times
Been thanked: 295 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Dla mnie to lepsze niz 18xx bo mam dwie godziny grania, gdzie w osiemnastkach mam 3 godziny grania 2h biurokracji. Obie gry kompletnie nie działają na 2 osoby (minimum 4).
kuba32
Posty: 328
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: kuba32 »

siepu pisze: 22 sty 2023, 20:25 Dla mnie to lepsze niz 18xx bo mam dwie godziny grania, gdzie w osiemnastkach mam 3 godziny grania 2h biurokracji. Obie gry kompletnie nie działają na 2 osoby (minimum 4).
Z tym, że 18xx działają na minimum 4 osoby to trochę się kolega zagalopował - przekrój 18xx jest na tyle szeroki, że w 2 albo 3 osoby bez problemu można grać.

Niektórzy nawet nieśmiało przebąkują, że jedna z najlepszych 18xx działa bardzo dobrze na 3 osoby - The Old Prince 1871 (działa tylko w składzie 3/4 osoby).

Kolejny przykład to 18Svea - tylko na 2/3 osoby, w obu tych wariantach wyśmienita zabawa i zamyka się w 2h.

Znani pewnie wszystkim siedzącym w temacie Dżentelmeni Przy Stole nagrali odcinek poświęcony osiemnastkom, które dobrze działają na 2 osoby i został tam wymieniony jeden z klasyków - 1846.

Dodałbym, że gry te łączy jedna rzecz - widząc je pierwszy raz ludzie z politowaniem śmieszkują "co to za prototyp przyniosłeś? :lol:", zaś po rozgrywce - "dobrze, że to takie minimalistyczne i przejrzyste".
ODPOWIEDZ